neprihlásený Streda, 28. februára 2024, dnes má meniny Zlatica
K dispozícii beta Linux Mint 21.3

Značky: Linux Mint

DSL.sk, 11.12.2023


Tvorcovia na osobných počítačoch pomerne populárnej linuxovej distribúcie Linux Mint cez víkend sprístupnili beta verziu 21.3 s kódovým označením Virginia a v blízkej budúcnosti je tak možné očakávať aj finálnu verziu 21.3.

Beta verzia bola sprístupnená pre všetky tri podporované edície, Cinnamon, MATE a Xfce. V zozname noviniek zo špecifických noviniek pre jednotlivé edície tvorcovia popisujú len novinky verzie Cinnamon využívajúcej rovnomenné desktopové prostredie vyvíjané tvorcami Mintu.

Vo verzii 21.3 je použitá nová hlavná verzia Cinnamon 6.0. Tá pridala nový typ rozšírení Actions, akcie ponúkané v kontextovom menu správcu súborov. Takéto rozšírenia už boli k dispozícii ako rozšírenia správcu súborov Nemo, teraz sú jedným z typov rozšírení Cinnamon.

Veľkou novinkou nového Cinnamonu je aj experimentálna podpora displej servera Wayland. Štandardným zostáva ale Xorg a podľa oznámenia Wayland nebude štandardným ani vo verziách Linux Mint 22.x. V novej verzii sa dá prihlásiť s použitím Waylandu, podľa tvorcov ale táto možnosť nie je tak stabilná ako Xorg, chýbajú jej funkčnosti a má ďalšie obmedzenia.

V novej verzii Cinnamon 6.0 je aj viacero ďalších menších noviniek, napríklad opäť je podporované zmenšenie na 75% a dá sa nakonfigurovať monitor na ktorom sa zobrazujú notifikácie.

Zo zahrnutých vlastných aplikácií spoločných pre všetky edície prišlo k viacerými menším vylepšeniam aplikácie Hypnotix pre sledovanie TV a v aplikácii pre zdieľanie súborov na lokálnej sieti Warpinator je možné pripojiť sa ku konkrétnemu zariadeniu zadaním IP adresy alebo naskenovaním QR kódu.

Linux Mint 21.3 vychádzajúci z balíčkov v Ubuntu 22.04 bude podporovaný päť rokov od vydania tejto verzie Ubuntu do roku 2027. Beta verzia je určená tvorcami len na testovanie, po vydaní finálnej verzie bude ale podporovaný upgrade z bety na finálnu verziu.

Inštalačné obrazy bety 21.3 bude zrejme možné sťahovať z tejto stránky, zatiaľ je odkazy na stiahnutie možné nájsť v oznámení sprístupnenia beta verzie 21.3.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Spustená výroba rýchlejšej rýchlej HBM pamäte
Orange má výpadok 4G siete, zákazníci bez 5G sú tak odkázaní na 2G
Telekom má zrejme problém s 1000 GB balíčkom, užívateľom účtuje aj denný balíček - aktualizácia 1
Windows 11 sa bude aktualizovať bez potreby reštartu
Apple zrušila vývoj samojazdiaceho elektromobilu


inzerciaDiskusia:
                               
 

Ako pri každom Linuxe, novinka prináša i množstvo užitočných vychytávok, kvôli ktorým boli používatelia predchádzajúcich verzií nútený uchyľovať sa k rôznym hackom či dokonca workaroundom. Tieto vylepšenia síce prinášajú iba ich čiastkové riešenia, zato ale aspoň jestvujúce workaroundy prestanú pre istotu priekazne fungovať úplne.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

ja iba alfa linuxi pouzivam, beta necham vam ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja linuxu nepoužívam priekazne vôbec, na to by musela jestvovať omega, čul som že najlepší je iOS, kto by odporúčil? lól.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár