neprihlásený Utorok, 23. apríla 2024, dnes má meniny Vojtech
Viacerí českí operátori budú mať výrazne väčšie pokrytie optiky

Značky: Českooptika

DSL.sk, 18.12.2023


Viacerým českým telekomunikačným operátorom sa zrejme výrazne zvýši pokrytie optiky, keď spoločnosť Cetin poskytujúca pre viacerých významných českých operátorov veľkoobchodné služby dokončila akvizíciu operátora Nej.cz.

Cetin oznámil akvizíciu už v apríli. Posudzoval ju ale Úrad na ochranu hospodárskej súťaže ČR a jej schválenie bolo oznámené až v novembri. V rámci posudzovania dostal Cetin niektoré podmienky pre odstránenie obáv z možného narušenia hospodárskej súťaže.

Cetin vznikol oddelením od operátora O2, ktorý mal v Česku podobnú pozíciu ako na Slovensku Slovak Telekom a patrila mu sieť pevných liniek. Cetin poskytuje svoje služby veľkoobchodne ostatným operátorom, ktorí následne poskytujú koncové služby zákazníkom.

Odkúpením Nej.cz sa stáva Cetin zároveň pomerne veľkým poskytovateľom pripojenia koncovým zákazníkom, keď podľa aprílových informácií mal Nej.cz v tom čase takmer 250-tisíc zákazníkov.

Spoločnosť Cetin sa donedávna sústredila na poskytovanie pripojenia technológiou DSL cez telefónne linky, ktorou poskytuje výrazne vyššie rýchlosti ako DSL na Slovensku, a má zatiaľ výrazne menšie pokrytie optikou ako dvojica najväčších operátorov na Slovensku. Pred odkúpením Nej.cz avizovala Cetin zámer do konca roka 2024 zvýšiť pokrytie optiky na 500-tisíc domácností a do budúcnosti na 1.3 milióna domácností.

Samotný Nej.cz mal podľa informácií pri oznámení akvizície v apríli ale optiku s pokrytím pol milióna domácností a spoločnosť Cetin pri oznámení akvizície vyzdvihovala získanie tejto optickej infraštruktúry do svojho portfólia. Aký je prienik doterajšieho pokrytia optiky od Cetin a Nej.cz, aké je nové celkové pokrytie optiky Cetinu po dokončení akvizície Nej.cz a kedy umožní Cetin cez sieť Nej.cz poskytovať služby iným operátorom nie je jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Dánsko chce vybudovať minimálne 6 GW veterných elektrární, v mori
Dnes pribudne ďalší vysielač digitálneho rádia
Skylink zvažuje sprístupnenie Live TV pre Linux s nižším rozlíšením
Qualcomm uvedie nový CPU pre notebooky v stredu, bude mať aj nižšiu verziu
Android prešiel na lepší SW dekóder AV1, umožní prehrávať AV1 videá na viac smartfónoch
Odmena za ťažbu Bitcoinov klesla na polovicu
NASA otestuje nový vesmírny pohon v podobe solárnej plachty
V najbližších dňoch bude spustený nový vysielač digitálneho rádia
Seriál Fallout podľa počítačovej hry bude mať pokračovanie
Budúci týždeň budú vydané dve dôležité linuxové distribúcie


Diskusia:
                               
 

Tu kábel, tam kábel, a kde je meď?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Med máme doma v pohároch.
Odpovedať Hodnotiť:
 

V rámci posudzovania dostal Cretin niektoré podmienky pre odstránenie obáv z možného narušenia hospodárskej súťaže. Žeby sa báli nízkych cien a nového štandardu robenia ľuďom konečne dobre? Asi nie. Priekazne určo ňé!
Inu, aký by to bol svet ak by sme se miesto zdierania a réšenia nezpočetního množstva dilém pre pseudo blahobyt naopak, museli znižovať na zamerania sa problému akým je práve modernyzovaňé a rozširovaňjé internetových séťí, že? My se jen radši piekne krásňe vráťme k úprave štandardnej infraštruktúry ciest, železníc a vlastne cellej krajiny, bo v eú sa evidentne máme jako prasce v žiťe, obzvlášť hentá tlačenka v paláci, spokojne sebe očumuje zlatý výklad, tá pravá.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár