neprihlásený Sobota, 15. júna 2024, dnes má meniny Vít
SpaceX poslala z bežných mobilov prvé SMS cez Starlink satelity

Značky: Starlink

DSL.sk, 11.1.2024


Spoločnosť SpaceX krátko po vypustení prvých satelitov Starlink, ktoré podporujú poskytovanie mobilnej siete pre smartfóny na Zemi z vesmíru, úspešne poslala cez tieto satelity SMS správy z bežných mobilov a na bežné mobily.

Prvých šesť satelitov s touto funkčnosťou vyniesla raketa Falcon 9 minulú stredu 3. januára, k poslaniu prvých SMS prišlo tento pondelok 8. januára.

Oznámenie neobsahuje veľa nových informácií a najmä zhŕňa doterajšie informácie, keď okrem iného poukazuje na náročnosť poskytovania mobilných základňových staníc zo satelitov kvôli veľkej vzdialenosti ale aj vysokej rýchlosti satelitov znamenajúcej aj prejavovanie sa Dopplerovho posunu frekvencií.

Mobilnú sieť z vesmíru poskytujú Starlink satelity druhej generácie vďaka novej veľkej anténe typu phased array. Kým pôvodne spoločnosť avizovala anténu o strane až 5 alebo 6 metrov a ploche 25 metrov štvorcových, takáto anténa bude zrejme na väčších satelitoch vynášaných novou loďou a raketou Starship. Na satelitoch V2 Mini, ktoré zatiaľ vynáša pomocou rakiet Falcon 9, má podľa aktuálneho oznámenia anténa veľkosť 2.7 m x 2.3 m.

Spoločnosť zároveň potvrdila, že v tomto roku plánuje spustiť službu posielania textových správ a v budúcom roku hlasové hovory, dáta a IoT služby.

SpaceX bude poskytovať zo svojich satelitov Starlink štandardnú mobilnú sieť technológie LTE, pričom nad územím jednotlivých krajín bude využívať frekvencie niektorého z operátorov. V USA sa dohodla s operátorom T-Mobile a využíva tu jeho frekvencie v pásme 1900 MHz, dohody už má aj s operátormi Rogers v Kanade, KDDI v Japonsku, Optus v Austrálii, One NZ na Novom Zélande, Salt vo Švajčiarsku a Entel v Čile a Peru.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch
Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp


Diskusia:
                               
 

Prisla niekomu z Vas na mobil SMS od Space X? Lebo mne nic, len od O2 ze mi priekazne poslali mastnu fakturu.. a ze treba uhradit.. maju to radi..
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Áno , mne. prišla od Space X SMS : not avalaible in Your country…
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Platby cez eXtwitter X.com budú dostupné čoskoro aj u Vás v zapadákove.ru, celosvetovo.

Konečne bude možné platiť aj na Gerlachu.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Národná obmedzenosť porazí, každý pokus o pokrok, celosvetový mier, voľný obchod a prosperitu.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Trosku reality, nie sme tu na miss. Celosvetovy mier .... Uz tie liberalne hoaxy ze treba potierat rodinu a narod a chceme jednu celosvetovo premiesanu sedu masu kde su si vsetci rovni a 100 pct zamenitelni...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Hovorí ten čo ma hoľú ritku. A žije v tradičnom panelaku, bez vízie, zatrpknutý.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze ak by som bol bohaty ako rytmus tak mam praudu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie ale nebolo by ti jedno, že sa hranice RF priblížili k Bratislave o 20km.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze ked mi zrusia panelak na ktory uz dalsich 5 generacii nenaskriabeme mi to bude jedno, ale ked niekomu zrusia byt na sokolskej za 500k, ked ma hodinky za 50k a na predlzeny vikend lieta xa 80k tak ten bude zlomeny ako oresanske vino?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bez nefundžibilného žetónu je i tak bezcenná. A máš vôbec bežný mobil, aby si mal priekazne právo sa sťažovať?!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Som na to došiel kuurňa.. žiadne žetóny.. však ja som priekazne skoro stále v suteréne.. sem Starlink nevidí ani omylom.. no a do tej zimy medzi vrany sa mi zase nechce..
a áno mam v súčastnosti bežný mobil.. 200MP foťák, 256GB úložisko v telefóne, 5G ... taky bežný Xiaomi z výpredaja..
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Tak taká konfigurácia stačí nielen na právo na sťažovanie, ale zakladá i právo na zvolanie verejného protestného zhromaždenia do veľkosti spravodlivo pobúreného davu o sedemnástich osobách, vrátane žien a dôchodcov, za účasti maximálne priekazne dvoch celoštátnych televízií a voliteľne i troch mienkotvorných denníkov. Ale žiadne sa mi zase nechce! Demokracia nie je žiaden holubník!! Pekne pletený šálik, onucky omotať a Slovenskoooooo!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby si mal 256 GB úložisko mimo telefónu, bolo by sa viac čím chváliť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vtipne je ako im tradicny pozemny operator pomaha. Neuveritelne komicke nieco ako keby sa indian ponukol ze bude amikom vyrabat zbrane :))))) Alebo cinan sa ponukol ze bude tupym europanom vyrabat za drobne high tech veci :))))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Naco budu tupym europanom high-tech veci ked su tupy?
Odpovedať Hodnotiť:
 

cim viac smart-veci tym blbsi jedinci
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem čo je na tom komické. Hovorí sa tomu kooperácia, alebo teda po našom spolupráca. Pri správnom nastavení je výhodná pre obe strany. Bez nej nezíska nikto nič. Ľudia na to prišli už dávno, a spoločnosť tak funguje od nepamäti. Len dnes je taká pomýlená doba, keď si ľudia hrabú pre seba a druhému nedoprajú nič, a myslia si že tak sa budú mať najlepšie. No nebudú. Práve naopak, nebude sa mať lepšie nikto.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár