neprihlásený Utorok, 25. júna 2024, dnes má meniny Tadeáš, Olívia
Zákazníci 4ky sa sťažujú na zostávanie v 2G sieti, 4ka na otázky mesiac nereaguje

Značky: 4kaOrange

DSL.sk, 7.3.2024


Po vypnutí 3G siete operátora Orange a zmene národného roamingu využívaného operátorom 4ka z 3G na 4G sa minimálne časť zákazníkov 4ky sťažuje na zlé fungovanie služieb, keď zostávajú v 2G sieti aj v miestach s dostupnosťou 4G signálu.

DSL.sk sa na to sťažovalo viacero zákazníkov 4ky, viacero zákazníkov sa sťažuje aj v komentároch na stránke operátora na Facebooku. Nie je jasné, ako je problém rozsiahly.

Operátor 4ka doteraz na naše otázky o fungovaní národného roamingu v novej podobe a aj ohľadom špecificky tohto problému relevantne nezareagoval. Na problém zostávania v 2G sieti sme operátora po prvých sťažnostiach jedného z užívateľov z lokality s už vypnutou 3G sieťou upozornili prvýkrát už 2. februára.

Neskôr užívateľ spravil špecifický test, pri ktorom zariadenie presunul najskôr hlbšie do budovy s nedostupným 4G signálom. Zariadenie sa preplo do 2G siete, následne pri presunutí do miesta so 4G signálom sa ale dlho nepreplo do 4G siete, konkrétne pri jednom teste to bolo až približne 50 minút. Na zariadení bolo pustené prehrávanie streamovaného videa z Internetu, aby potrebovalo a permanentne využívalo dátové pripojenie.

Ako sme detailne upozornili v tomto článku, nový 4G roaming funguje technicky výrazne odlišne ako doterajší 3G roaming. Zákazníci 4ky nemajú prístup do 4G siete Orangu technicky v podobe roamingu, Orange pre nich označuje svoju sieť na svojich frekvenciách ako sieť 4ky. Takto podľa doterajších zistení sprístupňuje 10 MHz kanály s EARFCN označením 50 a 150 v pásme 2100 MHz a 5 MHz kanál s EARFCN 3576 v pásme 900 MHz, jednotlivé kanály ale nie sú dostupné vo všetkých lokalitách.

Po sťažnostiach užívateľov na fungovanie nového roamingu im 4ka na Facebooku avizovala, že Orange uskutočňuje úpravu siete, ktorá to má vyriešiť. Operátor 4ka na otázky na túto zmenu nezareagoval, Orange ju pre DSL.sk potvrdil. "Robili sme úpravu v sieti, vďaka čomu sa zákazníci 4ky už môžu korektne prihlásiť do 4G siete," uviedol 29. februára Orange pre DSL.sk.

Podľa sťažností užívateľov sa problémy ale minimálne úplne nevyriešili a minimálne v nejakej miere pokračujú.

Jednou hypotézou je, že problémy spôsobuje zmena spôsobu fungovania národného roamingu. Zariadenia môžu preferovať zostať v rovnakej sieti a keďže 4G sieť Orangu je v súčasnosti pre zákazníkov 4ky označovaná ako 4G sieť 4ky, z 2G siete Orangu sa do 4G siete Orangu označenej ako sieť 4ky nepresunú tak rýchlo ako keby bola označovaná ako rovnaká sieť, teda 4G Orangu.

4ka ani Orange na otázku, či je to tým, neodpovedali.

4ka teraz niektorým zákazníkom hovorí, že problém je spôsobený chovaním ich značky telefónu. "Pri telefónoch Xiaomi sme skutočne zaznamenali chovanie, ktoré nie je úplne v poriadku," uvádza napríklad na stránke na Facebooku.

Problémy samozrejme potenciálne môžu byť spôsobené tým, ako sa chovajú telefóny pri vyhľadávaní a prepínaní sietí. Aj hypotéza, že problémy súvisia so zmeneným technickým spôsobom fungovania národného roamingu, je v konečnom dôsledku aj o správaní zariadení pri takejto podobe sietí. Je samozrejme ale na operátoroch, aby na ich sieti fungovali zariadenia aké ich zákazníci používajú a zmeny v sieti najskôr dôsledne otestovali.

Na problémy sa v každom prípade sťažujú a sťažovali zákazníci zariadení viacerých značiek, minimálne aj Samsung a OnePlus. Nie je jasné, ako je problém rozsiahly a či sa po avizovanej zmene v sieti Orange situácia zlepšila a napríklad v prípade niektorých značiek smartfónov už bola vyriešená.

Operátori totiž takmer na žiadne otázky o fungovaní národného roamingu neodpovedajú. Orange iba potvrdil uskutočnenie spomínanej zmeny. 4ka ohľadne národného roamingu uviedla iba "Konfigurácia siete je výhodná pre zákazníka, ktorý nemusí nič riešiť, stačí ak si dá automatický výber siete. A v prípade prečerpania FUP bude o tom informovaný v zmysle VOP." Na konkrétne otázky 4ka a Orange neodpovedali.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Zakladateľ WikiLeaks je po dlhých rokoch na slobode, odletel z Británie
App Store od Apple podľa EK protizákonne obmedzuje vývojárov, preveruje aj nový poplatok
Netflix údajne zvažuje bezplatný program s reklamami
Majitelia domu poškodeného odpadom z ISS žiadajú od NASA odškodné
Prvé Macy s M4 prídu až ku koncu roka
Telekom zvýšil pokrytie 5G aj 4G, má novú mapu s pokrytím v budovách
Odlet Boeingu z ISS bol pre problémy odložený na neurčito
Telekom zlepšil dáta pre dovolenkujúcich a cestovateľov, má použiteľné balíčky až pre 115 krajín
Amazon v balíkoch prestáva používať plastové vzduchové vankúše, v USA
Starlink začal ponúkať výrazne menšiu prenosnú satelitnú anténu


Diskusia:
                               
 

škoda, u 4ky sa oplatí byť hlavne kvôli dátam. a keď tie nefungujú, nie je dôvod.
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Vtipné, pretože niektorých ešte stále prihlasuje do 3G siete. Ktorá je teda podľa Orange-u oficiálne vypnutá.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Všimol som si! Ale za tie peniaze no..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobra rada, nepouzivajte tzv. virtualnych operatorov. Strategia Telekomu a Pomaranca je, ze ich sluzby musia stat za staru belu, aby im neutekalo moc zakaznikov.
Podakujete mi neskor.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

virtualni operatori nie su zle riesenie. a urcite lepsie ako mat na kazdom druhom panelaku 8 anten od kazdeho operatora
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Pisal som u v diskusii u "konkurencie", mne pomohlo v servisnom menu natvrdo nastavit ze ma telefon zostavat v LTE sieti. Prepinanie medzi sietami je potom bezproblemove, hovory idu cez Volte, vsetko v pohode. Problem bude akurat v roamingu, kedze tam Volte roaming zatial nie je, alebo v nejakych sk oblastiach nepokrytych 4g. To bude potom treba zas prepnut do rezimu kde je aj 2g. Do servisneho menu som sa dostal cez appku Netmonster a nasledne volbu Phone info, ale da sa aj cez Netmonitor a volbu service menu, pripadne je na to urcite nejaky Androidovy kod. Mam Motorolu, mne to prepinanie na zaciatku fungovalo tak zle ako pise clanok, po nasadeni update v Orange sieti som to este netestoval, lebo s tymto setupom som spokojny.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mne robi nervy Samsung S10e , kde ked po prepnuti do roumingu 4ka zmeni IMSI, telefon to berie ako vymenu SIM karty a nedovoli nic ine ako restart. Keby som byval v pohranicnych oblastiach , tak mam len 2 moznosti. Rozdupat a vymenit telefon alebo vymenit SIM kartu za SIM kartu ineho operatora.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

5 rokov stare predrazene s10e, ktore uz pri vydani bol odpad? Tym sa vonku nechval.
Odpovedať Známka: -6.2 Hodnotiť:
 

Na nastavenie 4G/5G netreba Netmonster ani žiadnu appku.
Ten servisný kód je: *#*#4636#*#*
Na 4G telefónoch to treba prestaviť na LTE.
Na 5G telefónoch to treba prestaviť na NR/LTE.
Ak sa ocitnete v oblasti bez 4G, treba si to prepnúť na pôvodné nastavenie GSM/CDMA/LTE/NR lebo vtedy je aj 2G sieť dobrá, inak nebude mať signál.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Obyčajný nácvik mediálneho lynču na základe priekazne zveličenej pseudokauzy.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Na Donovaloch majú dokonca 4G+ kde majú spojené pásmo na 900 MHz a aj 2100 MHz. Inak fall back veľmi častý na 2G a je asi jedno aká značka. Testované na Xiaomi aj Nokia 7 Plus.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Starých mobilov ktoré nemajú nejaké priposraté 4G je furt v sieťach plno. A na SMSky a hovory iné ako 2G netreba. Hovory mali prednosť pred nejakými internetovými službami
Odpovedať Známka: -0.6 Hodnotiť:
 

Doba sa mení starec.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

k horsiemu.

Ako fanusik technologii som smutny ze to tak je :/
Odpovedať Hodnotiť:
 

často chodím na turistiku na nejaké kopčeky v okolí a tento víkend som bol po zimnej prestávke znovu a prekvapilo ma že som mal na kopci 60-70% času 4G.To sa minulý rok nestávalo a mával som akurát tak edge roaming.
Žiaľ, čo je písané aj v článku, tak je pravda. Počas surfovania často prepínalo do 2g, aj keď som bol na tom istom mieste (voľná príroda), kde bol 4G signál so 4 z 5 paličiek. Ale aj napriek tomu si pochvaľujem, takto pred rokom by som tam o 4G ani neškrtol
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A PO NOVOM IM NEFUNGUJE VYMENA ESIM CEZ WEB ! A NIKTO MI NEVIE POVEDAT PRECO!
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

co som s aja dozvedel z ich infolinky, dovod je, ze esim sluzba bola vraj z webu zneuzivana sposobol, ze na akekolvek cislo si si cez nejaku dieru vedel spravit esim a potom cez tie esimky posielat smsky, ktore platil majitel cisla. Tak to stiahli z webu, a za poplatok infolinky ti to vygeneruju za 8evri cez telefon do 1hodiny.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

to je pekne, ale poplatok bol tak ci tak 8 eur, a aku dieru? ta oprava dieri im trva uz cez tyzden?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No dobre, veď ale keby sa nechceli sťažovať, tak sa predsa priekazne nesťažujú, nie? To dá predsa rozum.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Vypozoroval som aj toto: ked ste v 4G sieti orangu a stale ide datova prevadzka a presuniete sa do oblasti kde je uz 1800 4ky tak sa telefon neprepne do tej siete a stale ide na 2100, takto som to dokazal drzat hodiny . Hned ked sa prerusi datovy tok sa prepne do 1800. Ked ste v 900 a uz nie je signal 900 ale len 2100 / 1800 tak sa prepne do 1800
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pisal som 4ke podnet presne pre toto, pri cestovani sa preplo 2G a az po dlhej dobe ked sme zastali 4G. Nepomahal ani restart pocas cesty, vzdy naspet 2G. Po detailnom popise a preskusani odpisali, ze to posunu technickemu oddeleniu. Docasne pomohla aplikacia aby telefon ostaval natvrdo iba v 4G/5G. Po par dnoch prisla SMS, Na zaklade vasho podnetu sme upravili nastavenie siete, skuste este pre istotu restart. Dal som naspet automatiku a od vtedy bez problemu, ako nahle je dostupne 4G prepne sa z EDGE naspet do 4G. Telefon OnePlus Nord CE 3 Lite 5G.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mam Shaiomi a ostavam v 2G sieti uplne bezne aj po zmenach. Dialo sa mi to aj pred rusenim 3G siete na hotline mi povedali ze je to problem mobilu, cim si teraz uz nie som isty... Teraz po restarte sa pripojil do 2G na par sekund a potom sup do 4G, ale bez restartu sa mu nechce.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

TO CO JE TEN SRAČJOMI? Ved ty nevies napisat ani co pouzivas dpc to si na tom ako biedne
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pozrel som si pausaly v tej "slavnej" 4ke a nechapem v com je lepsia ako Radost? V Radosti je za 15 eur neobmedzene data. Za 10 eur 8GB a nejake volania. 4ka ma za 15eur ma 17GB a 300min. Ako nemat firemny pausal tak mam davno Radost za 10 eur.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To, ze ak mas skvele pokrytie 4G a hlavne 5G 4ky, tak tych trapnych 10 Mbps si mozu strcit do prdele. Za 16 EUR mam cez retenciu 300 GB a nekonecne volania/SMS
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Problem je v prvej vete. AK MAS SKVELE POKRYTIE :-D. Radsej 10Mbps co na mobil uplne staci ako trpnut ci budem mat skvele pokrytie. 300GB v mobile? Hm to uz je na diagnozu. Ale isto pripajas 3 notebooky na hot spot a treba 300GB. Alebo nemas na domaci internet a vsetko riesis cez mobil. Ale kto chce kam ...

Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

dalsi trapko. 300 GB preto, pretoze nemaju NIC MEDZI bud mi ponukli za 10 EUR 17 GB a 300 minut, alebo 300 GB a nekonecne volania/SMS za 16 eur. ak mi ukazes ci maju nieco medzi, aj s retenciou dam ti 5000 eur na ruku a vyfajcim ta. ale taky trapko sa len potrebuje vychvalovat random curackym operatorom ako je o2. to tvoje skvele o2 teda vlastne radost pri rychlosti !!!!!DO!!!!! 10 Mbps a nie KONSTANTNE 10 Mbps je take, ze v petrzke mam 9,77 Mbps na 5G a cestou autom po juhu tak 0.50-4.90 Mbps - cize taky isty srot ako 4ka, len 4ka vypadava. a ak casto necestujem a zdrzujem sa iba na dvoch miestach kde je uz 4G od Orange a 5G od 4ky, tak na co mat pomalsi internet za tu istu cenu a menej dat? :D sa pocuvas?
Odpovedať Známka: 1.1 Hodnotiť:
 

Rychlo by ťa prešla radosť z tej Radosti!
Nezáleží či 3G/4G/5G, nejde to rýchlejšie než 9,5 Mbps.
Ja som Radosť zrušil - O2 je najhoršia Slovenská sieť, často to nejde ani tých 9,5 Mbps, a upload katastrofálny, ak ide 5 Mbps tak to už ide "rýchlo". 🙏
Najlepšie slovenské siete sú Telekom a 4ka. A najlepšiu 5G sieť má 4ka.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Na Motorole e32s to isté, manuálne mi nájde 4Ka 4G s asi polovičným signálom no po chvíli mi to neustále prepína na Orange a teda internet nefunguje a nezáleží či povolím roaming a či dám výber siete automaticky alebo manuálne. Stále mi to prepne na Orange s plným signálom a do 4Ky ma už nedá.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Realme 6,7,8 tiez rovnaky problem. V ramci BA mam lucky day ked prejdem z jedneho konca na druhy a ostane mi hrat spotify... Akonahle to prepne do 2G tak uz sa neprepne a internet je v.... Predpokladam ze to bude niaka nova politika 4ka chce usetrit svojim zakaznikom € za minute data :P
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nemôžem zaručiť, že pomohlo práve toto, ale možno niekomu pomôže - vytvorenie nového APN(mobilného prístupového bodu) a len prepnutie na ten nový a potom na pôvodný. Hneď po prepnutí totiž začala fungovať 4G. Lokalita, kde predtým bolo pripojenie do 4ky len cez roaming Orange 3G.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár