neprihlásený Piatok, 12. apríla 2024, dnes má meniny Estera
PCI Express 7.0 má už prvý oficiálny návrh

Značky: PC

DSL.sk, 3.4.2024


Vývoj ďalšej generácie počítačovej zbernice PCI Express úspešne pokračuje a aktuálne bolo oznámené dokončenie nového návrhu ďalšej generácie PCI Express 7.0.

Nový návrh je verziou 0.5 špecifikácie PCI Express 7.0 a organizácia PCI-SIG stojaca za touto technológiou považuje túto verziu za prvý oficiálny návrh špecifikácie.

Príprava PCI Express 7.0 bola oznámená v júli 2022, v polovici minulého roka bol zverejnený prvý návrh jej špecifikácie vo verzii 0.3.

PCI Express 7.0 bude opäť dvakrát rýchlejšia ako PCI Express 6.0 a zdvojnásobí teda komunikačnú rýchlosť na 128 GT/s, čo bude znamenať pri x1 slote v jednom smere prenos dát rýchlosťou o niečo vyššou ako 15 GB/s.

Použitá bude rovnako ako pri PCI Express 6.0 modulácia PAM-4, Pulse Amplitude Modulation so štyrmi úrovňami signálu. PAM-4 dokáže naraz signalizovať dva bity informácie.

PCI Express 7.0 má zlepšiť efektívnosť spotreby a má byť spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcimi generáciami.

Nová generácia je cielená na použitia vyžadujúce vysokú priepustnosť dát ako napríklad 800-gigabitový Ethernet, umelú inteligenciu a strojové učenie, cloud a kvantové počítače.

PCI-SIG očakáva dokončenie PCI Express 7.0 v roku 2025. Prvé zariadenia by na trh mali prísť zrejme okolo roku 2027, keď v tomto roku má odštartovať program testovania kompatibility.

V súčasnosti sa v počítačoch používa PCI Express vo verzii 5.0, pričom ďalšia verzia PCI Express 6.0 bola dokončená už na začiatku roka 2022. V minulom roku PCI-SIG oznámila aj odštartovanie vývoja novej budúcej verzie PCI Express používajúcej optickú komunikáciu namiesto súčasnej elektrickej komunikácie. Kedy by mohla byť vytvorená prvá optická generácia PCI Express a kedy by mohla byť podporovaná v prvých počítačoch nie je ale jasné.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Populárna databáza Redis má po zmene licencie ďalší klon, už bol vydaný
Apple údajne už tento rok uvedie nový procesor M4, s podporou AI
Western Digital predstavil 4 TB pamäťovú SD kartu
Česi vydali nový OS pre ich routery Turris
Predaje PC konečne prestali klesať
Nový ARM CPU pre notebooky od Qualcommu má byť výrazne výkonnejší ako Intel CPU
Sprístupnený očakávaný seriál Fallout podľa počítačovej hry
Android umožní lokalizovať vypnuté smartfóny aj iných značiek ako Google Pixel
Ďalší let Starship má byť v máji
V Orangi je netypicky najpredávanejším smartfónom aktuálne iPhone


Diskusia:
                               
 

takže 6ku rovno preskočíme
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ktovie ale viac-menej sa 4. generácia preskočila. Používa sa, napr. najnovšie AMD mobilné CPU ako 8840U má len gen4. Zrejme kvôli spotrebe?
Odpovedať Hodnotiť:
 

vobec sa nepreskocila

amd ma diverzifikovane portfolio, nie kazdy pci-e slot (ci uz je fyzicky 16x/8x alebo mensi 4x alebo najmensi 1x) vyuziva v5, ma chipsetoch nizsich rad je to aj v primarnom 16x slote najblizsie a priamo napojenom na CPU, iva pci-e v4

dalej: APUcka 8000 maju iba pci-e v4

dalej: nie kazda linka na platforme je pci-e v5, si pozri diagramy platformiem na sucasnych amd chipsetoch a zistis ze je tam cele hafo miest (pci-e linky z CPU do chipsetu), ktore su "iba" verzie 4

dalej: rovnako je to s m.2 slotmi v zavislosti od pozicie chipsetu
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ako mačkopes, či na jednej časti podporíme x5 ale ostatné pôjdu len x4? A to má aký efekt niekde??
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja som hovoril čisto o procesoroch a podpore pcie generácii, kdežto ty hovoríš o doskách. Ak kúpiš lacnú dosku, samozrejme že nebudeš mať pcie 5.0 i keď cpu bude podporovať. Samotný čipset býva prepojený 4 kanálmi pcie a častokrát v lacnejších prípadoch práve čipset komunikuje len na pcie 4.0.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár