neprihlásený Nedeľa, 2. júna 2024, dnes má meniny Oxana, Xénia
NASA oznámila ďalšie posunutie prvého letu vesmírneho Boeingu

Značky: vesmírNASA

DSL.sk, 20.5.2024


Najskorší možný termín prvého štartu lode Boeing CST-100 Starliner s posádkou sa po objavení ďalšieho problému opäť posúva minimálne o niekoľko dní, keď loď podľa oznámenia NASA teraz odštartuje najskôr v sobotu 25. mája.

Dôvodom ďalšieho posunu je únik hélia v servisnom module lode oznámený minulý týždeň.

NASA po objavení problému posunula štart na 21. mája, teraz avizuje ako najskorší termín štartu 25. mája o 21:09 nášho času.

Hélium uniká podľa aktuálnych informácií cez jednu z prírub. Oznámenie jasne naznačuje, že NASA a Boeing zvažujú odštartovať aj s týmto problémom. Okrem iného totiž NASA avizuje, že podľa testu z 15. mája je únik stabilný a nezhoršuje sa a pri takejto úrovni by pri lete neznamenal riziko. O ďalšom postupe sa definitívne ale zrejme ešte nerozhodlo.

Po viacerých odkladoch a posunoch sa prvý let novej lode s posádkou mal uskutočniť 7. mája, bol zrušený ale krátko pred štartom kvôli problému s vypúšťacím ventilom pre kyslík na druhom stupni rakety Atlas V spoločnosti ULA, United Launch Alliance, ktorá bude loď vynášať.

Po výmene ventilu ale NASA oznámila identifikovanie ďalšieho problému na lodi Starliner v podobe úniku hélia v servisnom module.

S loďou Boeing CST-100 Starliner sa už vyskytlo viacero problémov a schvaľovanie lode pre bežné využívanie výrazne mešká za plánovanými termínmi. Boeingu sa ešte na konci roka 2019 nepodaril prvý testovací let CST-100 Starliner bez posádky. Loď sa nedostala na ISS a NASA následne zverejnila pomerne kritický postoj k príčinám problémov pri tomto lete.

Boeing tak musel uskutočniť ďalší testovací let na ISS bez posádky. Tento let sa z rozličných dôvodov ale výrazne posúval. Pôvodne plánovaným termínom bol marec 2021, let sa nakoniec úspešne uskutočnil v máji 2022.

Prvý let s posádkou sa podľa pôvodných plánov mal uskutočniť ešte v roku 2021, termín sa už ale opakovane posunul. Posledný výrazný posun nastal v minulom roku, keď bol plánovaný na júl minulého roka. V júni ale Boeing oznámil objavenie dvoch nových technických problémov bezpečnostnej povahy a let sa odložil.

Dva nové problémy sa týkali padákov a ochrannej pásky na káble. Spojenie lode s padákmi bolo podľa zistení slabšie, ako sa dovtedy myslelo. Pri štandardnom pristávaní s tromi padákmi to nemalo predstavovať problém. Ak by ale jeden z padákov zlyhal a loď by pristávala iba na dvoch padákoch, spojenie by sa mohlo pretrhnúť.

Druhý problém sa týkal pásky, ktorá sa v lodi intenzívne používa na obalenie káblov a má chrániť káble pred poškodením. Táto páska mohla byť za istých podmienok, ktoré môžu nastať počas letu, horľavá.

Po ukončení programu raketoplánov v 2011 musela NASA v ďalších rokoch využívať pre vynášanie astronautov na ISS služby ruského vesmírneho programu Roskosmosu. V roku 2014 si následne objednala vynášanie astronautov od súkromných spoločností SpaceX a Boeing, termíny prvých letov sa ale viackrát posúvali.

Crew Dragon od SpaceX má v súčasnosti za sebou ale už dvanásť úspešných letov s posádkou na ISS a jeden ďalší orbitálny let s posádkou.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Vesmírny Boeing znovu neodštartoval, pre problémy počítača štartujúceho raketu
Samsung prišiel o dominanciu v skladateľných smartfónoch, predbehol ho Huawei
Telekom má výhodnejší dátový balíček pre predplatenky, objednať sa dá iba pár dní
Ďalší dvaja veľkí americkí operátori budú mať mobilnú sieť z vesmíru
Nový Windows 11 sprísni bezpečnostné požiadavky na sieťové disky, nemusí fungovať s niektorými NAS-mi
Google začína v Chrome vypínať staršie rozšírenia
V Nemecku budú povinne na benzínkach rýchlonabíjačky na elektromobily
Arm predstavila výrazne výkonnejšie CPU a GPU, výkonný AI akcelerátor zatiaľ stále nemá
Dátová prevádzka mirrorov Fedory sa zrazu zdvojnásobila, distribúcia nevie prečo
NASA schválila štart vesmírneho Boeingu 1. júna, napriek problémom


Diskusia:
                               
 

obcas mam pocit, ze skor bude dialnica do kosic ako prvy let starlineru s posadkou.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To by bolo super
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

nie, nie,.. mne umela inteligencia povedala, ked som sa jej na toto pytal, ze ludia budu uz dlho chodit po mesiaci a ta dialnica este stale nebude dostavana a skolaudovana..
Odpovedať Hodnotiť:
 

No to je presne nas problem. Dialnica moze dokonca aj stat, aj mat namalovane pruhy a dodane znacky. Ale kvoli nejakemu kktovi sa kolaucao bude odkladat na termin prveho podmorskeho startu letu na Mars.
Odpovedať Hodnotiť:
 

I podľa mňa je zvažovanie odštartovania aj s problémom s unikaním hélia správny postup, nakoľko ak ten únik hélia nie je v skutočnosti indikátorom nejakej priekazne omnoho závažnejšej skrytej konštrukčnej vady, tak by to mohlo vydať.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pokiaľ po vdýchnutí hélia prehovoríte, váš hlas bude znieť ako hlas jedného z obyvateľov šmolkovskej dedinky. Balóny a hélium v pestrých farbách zaistia, že príprava výzdoby na vašu slávnosť bude hračka. Nielen že doplnia slávnostnú atmosféru, ale aj zabavia hostí, predovšetkým tých mladších. Deti môžu ťahať za ich šnúrky, praskať si ich navzájom, púšťať ich ako raketu a keď nepoužijete hélium do balónov ale vzduch, budú si s nimi môcť aj pinkať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

NASA identifikovala unik helia... co som pocul, tak si vsimol pridusene lastovicky ktore im tam hore v tej budove hniezdia nocny straznik, s tym, ze ked padli k zemi, tak stebotali ako mikimaus..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár