neprihlásený Sobota, 15. júna 2024, dnes má meniny Vít
Konkurent Starlinku od Amazonu dokončuje testy, prototypy satelitov ide zničiť v atmosfére

Značky: Amazonsatelitypripojenie

DSL.sk, 27.5.2024


Spoločnosť Amazon sa po úspešnom otestovaní prototypov satelitov pre svoju pripravovanú konšteláciu s tisíckami satelitov na nízkej orbite Kuiper pre poskytovanie pripojenia k Internetu ako posledný test pripravuje ukončiť ich misiu a satelity čoskoro nechá zhorieť v atmosfére.

Spoločnosť o tom informuje v stručnom oznámení.

Amazon má na obežnej dráhe zatiaľ iba prvé dva testovacie prototypy svojich satelitov KuiperSat-1 a KuiperSat-2, ktoré si nechal vyniesť v októbri. Testy satelitov a pripojenia k nim zo Zeme boli úspešné, v decembri spoločnosť oznámila aj úspešné otestovanie laserovej optickej komunikácie medzi satelitmi.

Satelity využívajú infračervené lasery. V rámci testov spoločnosť úspešne udržiavala optickú komunikáciu medzi dvomi testovacími satelitmi s rýchlosťou 100 Gbps v oboch smeroch na vzdialenosť takmer tisíc kilometrov, pričom spojenie bolo udržiavané počas celých testovacích okien trvajúcich hodinu alebo dlhšie.

Posledným míľnikom testov je otestovanie zničenia satelitov v atmosfére. Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov Amazon použije pohon satelitov na zníženie ich orbity, spolu s odporom atmosféry sa ich orbita zníži na 350 km a následne zhoria v atmosfére.

Kuiper bude ďalším systémom s tisíckami satelitov na poskytovanie Internetu, má mať 3236 satelitov na orbitálnych výškach 590 km, 610 km a 630 km. Amazon ich plánuje vyniesť postupne v nasledujúcich šiestich rokoch.

Podľa skorších informácií Amazon plánoval začať vynášať prvé produkčné satelity v prvom polroku tohto roka, či to stihne nie je jasné a o termíne vypustenia prvých satelitov aktuálne oznámenie neinformuje. Skorú beta prevádzku služby pripojenia plánuje aspoň podľa posledných informácií spoločnosť odštartovať v druhej polovici tohto roka.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook
Podpora predposlednej verzie Windows 10 definitívne skončila
Satelitné dáta ukázali anomálie už 19 dní pred ničivým tureckým zemetrasením
YouTube testuje vkladanie reklám priamo do videí na serveroch
Čoskoro majú prísť lacnejšie SSD pre PCI Express 5.0, demonštrovaný prototyp


Diskusia:
                               
 

Že im neni hanba vstupovať na trh s takou kapitalizáciou priekazne až ako konkurent.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:

Pridať komentár