neprihlásený Nedeľa, 21. júla 2024, dnes má meniny Daniel
Nové ARM procesory Qualcommu budú dostupné aj v desktopoch

Značky: ARMCPUPC

DSL.sk, 3.6.2024


Nové výkonné procesory architektúry ARM od spoločnosti Qualcomm, ktoré aktuálne razantne vstupujú do osobných počítačov, budú použité aj v desktopových počítačoch.

Vyplýva to z informácií dnes zverejnených CEO spoločnosti Cristianom Amonom pri prezentácii na veľtrhu Computex.

Nové procesory Snapdragon X Elite a X Plus sú výkonnejšie ako doterajšie ARM procesory pre PC od iných výrobcov ako Apple a aktuálne vďaka nim prebieha razantný nástup ARM do PC iných výrobcov ako Apple. Ako sme informovali v tomto článku, nové počítače postavené na nových procesoroch predstavili všetci najvýznamnejší výrobcovia PC okrem Apple, dostupné budú od 18. júna.

Všetky doteraz predstavené počítače majú formát notebookov respektíve podobný mobilný formát.

Amon dnes ale oznámil, že procesory budú použité vo všetkých formátoch PC. Na sprievodnom ilustračnom obrázku sa nachádzali rozličné formáty PC vrátane dvoch typov desktopov, mini desktopu podobného formátu ako Mac mini alebo Intel NUC a all-in-one desktopu.


Prezentácia Qualcommu na Computexe (video: Qualcomm)Tieto dva formáty majú samozrejme ale pomerne obmedzenú rozšíriteľnosť a či budú procesory k dispozícii aj pre štandardné väčšie desktopy napríklad v podobe základných dosiek štandardných formátov nie je zatiaľ jasné.

Ako budú vyzerať mini desktopy s týmito procesormi ukazuje počítač ponúkaný pod označením Snapdragon Dev Kit for Windows samotným Qualcommom, ktorý spoločnosť predstavila v máji zároveň s predstavením novej platformy a ktorý je určený pre vývojárov softvéru pre túto platformu.

Nové počítače budú samozrejme primárne počítačmi s Windows a absolútna väčšina bežných užívateľov ich bude využívať s týmto operačným systémom. Ako sme ale upozornili, samotný Qualcomm deklaroval intenzívnu podporu aj pre využívanie Linuxu na PC tejto platformy a pre časť užívateľov môže ísť o zaujímavé počítače aj pre využívanie niektorej z linuxových distribúcií.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD


Diskusia:
                               
 

Som rád a som hrdý že moja NOKIA 6110 je jedna s prvých mobilných telefónov ktorý používala ARM procesor. Skvelá výdrž výkon a technologický pnaskosko ako aj desing su u nokie samozrejmosťou.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ja mám na Nokiu ťažké srdce, lebo Qualcomm predstavil svoj 1GHz procesor QSD8250 už v roku 2007. A Nokia ešte aj v roku 2010 dala do vlajkovej lode N8 (a dalsich telefonov co predstavila po nej) 680MHz broadcom. Vysledkom bol perfektný HW nadupaný telefón s totalne zaostalym procesorom... Tym padom ten telefon totalne zabili. Nikdy nebol rýchly.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oni toho pokazili viac než dosť... ZACALO TO 7110 ked im došli nápady a na hardware 6150 implementovali wap dali väčšiu pamäť a vsak to poznáš nestihal som páliť firmwary... Potom mali ešte pri hodne modeloch hubu plnu kecov a len prebalovali stare vraky do noveho šatu...3310/3315/3330/3350, 6210/6250 , 6310/6310i, 8310/6510 a presne tu stratili naskok a chladnú hlavu potom to len fusovali
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár