neprihlásený Pondelok, 22. júla 2024, dnes má meniny Magdaléna
Ďalší let Starship sa mierne posúva, SpaceX sa zrejme pokúsi rampou zachytiť prvý stupeň

Značky: Starship

DSL.sk, 6.7.2024


Ďalší let novej vyvíjanej rakety a lode Starship od spoločnosti SpaceX sa uskutoční zrejme o niečo neskôr ako avizoval Elon Musk po predchádzajúcom lete v polovici júna.

Kým pôvodne avizoval uskutočnenie ďalšieho letu ku koncu júla, podľa jeho dnešných informácií by sa let mal uskutočniť o štyri týždne, teda zrejme na začiatku augusta.

SpaceX zatiaľ uskutočnila štyri lety s kompletnou Starship, pri ktorých sa pokúšala o orbitálny alebo takmer orbitálny let. Posledný štvrtý let 6. júna bol v značnej miere úspešný, spoločnosť sa pri tomto lete ešte nepokúšala o pristátie a prvý aj druhý stupeň leteli podľa plánu a úspešne sa vrátili a zostúpili k hladine oceánu.

Najmä zostup prvého stupňa vyzeral bezproblémový. Úspešne zostúpil aj druhý stupeň, na tom podľa záberov z kamery na lodi ale prišlo k vážnemu poškodeniu a v záverečných fázach už z neho odletovali kusy materiálu. Podľa telemetrických dát zrejme ale úspešne zostúpil až k oceánu.

SpaceX aktuálne zverejnila zostrih videa z tohto letu.

SpaceX sa stala dominantnou spoločnosťou pri vynášaní vesmírneho nákladu vďaka znovupoužiteľnosti prvého stupňa rakety Falcon 9 po jeho kontrolovanom návrate a pristátí. To jej umožňuje výrazne znížiť náklady na let a zároveň uskutočňovať vysoký počet letov.

Pri Starship spoločnosť bude dosahovať už úplnú znovupoužiteľnosť, keď sa bude vracať aj druhý stupeň. Kým v prípade Falcon 9 dokáže prvý stupeň pristáť sám na plošine na pevnine a dokonca na lodi na oceáne, v prípade oveľa väčšieho prvého stupňa Starship označovaného Super Heavy bude prvý stupeň pristávať na štartovacej rampe a udržiavať jeho stabilitu pri pristávaní budú pomáhať ramená tejto rampy.

Aktuálne video SpaceX naznačuje, že spoločnosť sa o takého pristátie prvého stupňa pokúsi práve pri nasledujúcom piatom lete.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Nové Ryzeny 9000 budú možno drahšie ako doterajšie modely
Smartfón útočníka na exprezidenta, do ktorého sa dostala FBI, bol Android od Samsungu
Do Linuxu pribúda podpora viacerých konkrétnych notebookov s novým ARM CPU
Piatkový IT incident kvôli Windows BSoD postihol 8.5 milióna počítačov
K dispozícii aktualizácia operačného systému pre routery OpenWrt 23.05
Sci-fi seriál na základe hry Microsoftu zrušený
Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128


Diskusia:
                               
 

Tieto projekty, kde po niekoľkých rokoch odrazu stačí pridať nejaký ten týždnik, aby bolo všetko tip-top príliš dôvery nevzbudzujú. To na odbornosti riadenia stavby ITER-u, keď po niekoľkých rokoch presných výpočtov potrebného posunu vyjde dekáda vidieť skutočné odovzdanie sa priekazne detailnému plánovaniu.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

veru tak, bez ročného odkladu projekt ani nestojí za zmienku
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

spacex je system, ktory sa da velmi predne popisat matematicky, cly vzlet, riadene pristatie je len nastavenie co najpresnejsich parametrov matematickeho modelu. nasledne za kratky cas mozete spravit tisice simulacii, od vypadkov mozorov, porivov vetra pri pristavani, skratka vsetko mozne a nasled optimalizovat riadenie pristatia. To nie je CERN, kde sa robia tisice pokusov a potom sa hlada fyzikalny princip a matematicky popis.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

sorry za preklepy, nemam bryle
Odpovedať Hodnotiť:
 

Akože v CERN-e si výsledky tých pokusov nevymýšľajú a nepoužívajú v skutočnosti všetku tú elektriku na vyhrievanie obrovských podzemných marihuánových plantáží? A keď sa zadávateľ ozve, že taká blbosť vyjsť nemôže, tak hodia všetko na vadnú elktrónku z Katódy Olomóc a len tak mimochodom sa opýtajú koľko to teda má vychádzať? A pri ďalšom pokuse priekazne už i s vhodnou odchýlkou vychádza?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Aby ste mili citatelia DSL.sk neboli na pochybach, tak o posledom lete Starshipu som v ten den v diskusii https://www.dsl.sk/article.php?article=28647 informoval priekazne ja.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár