neprihlásený Piatok, 19. júla 2024, dnes má meniny Dušana
Ľudský čas momentálne presne zodpovedá otočeniu k Slnku, skoková sekunda na konci roka opäť nebude

Značky: meranie časuZemIT

DSL.sk, 8.7.2024


Čas meraný človekom aktuálne veľmi presne zodpovedá skutočnej fáze dňa vychádzajúcej z otočenia Zeme k Slnku a na konci roka sa opäť nebude pridávať ani odoberať tzv. skoková sekunda.

Organizácia IERS, International Earth Rotation and Reference Systems Service, o takomto rozhodnutí informuje v tomto oznámení.

Podľa posledných dát zo 4. júla bol rozdiel medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa iba 0.55 ms.

Jedno otočenie Zeme okolo jej osi nemusí trvať presne 24 hodín podľa fyzikálnej definície sekundy a merania času atómovými hodinami. Na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu sa pridávajú prípadne odoberajú skokové sekundy na konci júna alebo na konci decembra. O ich aplikovaní rozhoduje s časovým predstihom IERS tak, aby rozdiel medzi týmito časmi neprekročil 0.9 sekundy.

Doteraz sa skokové sekundy len pridávali, od roku 1972 sa pridali celkovo 27-krát, naposledy na konci decembra 2016. V IT sú skokové sekundy ale potenciálnym problémom, keďže sa aplikujú zriedkavo, počítanie času v IT nie je kompatibilné s konceptom skokových sekúnd a ich aplikácia znamená neštandardný zásah do počítania času. Keďže skokové sekundy nie sú dopredu určené a rozhoduje sa o nich až niekoľko mesiacov pred aplikovaním, počítače sa o nich dozvedajú najmä cez informáciu cez protokoly na sieťovú synchronizáciu presného času ako NTP.

V minulosti aplikovanie skokových sekúnd spôsobilo vážnejšie technické IT problémy a následne začali viaceré veľké IT spoločnosti používať iný bezpečnejší prístup, keď skokovú sekundu nepridali naraz ale postupne buď cez servery pre synchronizáciu času alebo pomocou lokálnych softvérov upravovali a spomaľovali čas typicky mnoho hodín pred a po polnoci.

V posledných rokoch sa pre spomaľovanie otáčania tekutého jadra otáčanie povrchu Zeme zrýchľuje a ak sa to nezmení, skokovú sekundu bude zrejme potrebné odobrať. Podľa nedávneho odhadu geofyzika Duncana Agnewa z Kalifornskej univerzity v San Diegu bude potrebné skokovú sekundu odobrať v roku 2028.

Keďže prípadné odobratie skokovej sekundy bude vôbec prvým v histórii, rozličné IT systémy sa doteraz nemuseli s takýmto zásahom do počítania času vysporiadavať a nie sú minimálne prakticky v reálnom nasadení na takýto zásah otestované. V roku 2022 štáty na 27. konferencii General Conference on Weights and Measures síce rozhodli o budúcom zrušení skokových sekúnd, dohodli sa ale na zrušení najneskôr až do roku 2035, zatiaľ nie je jasné kedy k tomu príde a či to môže viesť k zrušeniu skokových sekúnd skôr ako príde k prípadnému prvému odobratiu skokovej sekundy.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Windows BSOD kvôli aktualizácii bezpečnostného softvéru spôsobila IT výpadky, postihnutý je aj Telekom
Šurany neschválili predaj pozemkov pre veľkú baterkáreň, môžu byť vyvlastnené
Google definitívne ukončuje skracovač adries goo.gl, odkazy prestanú fungovať
Vydaná nová verzia emailového klienta Thunderbird 128
O2 oznámilo ďalšie zvýšenie pokrytia 5G, pridalo takmer 200 obcí
Pätica AMD AM5 bude používaná minimálne do roku 2027, možno dlhšie
Uvedený výkonný miniatúrny 2 TB SSD
V nomináciách na TV ceny Emmy vedie Netflix, výrazne uspela Apple. HBO je až tretia
FBI sa dostala do mobilu útočníka na exprezidenta za 40 minút
Ďalšie búrky spôsobili výpadky elektriny pre desiatky tisíc ľudí


Diskusia:
                               
 

ziadny problem. skape ti baterka v biose, pocitac ti nabootuje s rokom 1970 a dozvies sa to tak, ze ti nejde nic vygooglit, kedze google neakceptuje neplatny certifikat. nic strasne sa ale nedeje. alebo ked zakopnes o ethernetovy kabel a zrazu sa prerusi spojenie s nejakym serverom? co sa stalo? nic vazne.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

No by som rád videl nejaký súčasný BIOS či skôr RTC ktorý nastaví taký prehistorický dátum.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Tak to už je skoro jedno či mu to hodí na 1970 alebo 2012. Ten certifikát tak či tak nepôjde kým nebude správny čas. Google napríklad mení certifikáty každých pár mesiacov. Napríklad súčasný je platný od 13. Jún. 24 do 5. Sept. 24. Takže aj keby mu to resetlo na 2023 aj tak mu google vynadá do certifikátov :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby len certifikát. YT resetuje priebežne ešte aj nastavenia hlasitosti či ambientného pozadia, čo z voľajakých priekazne mimoriadne závažných dôvodov jebe mimo cookies do voľajakej storage.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

hned jak ti bootne linux, tak si pc cez net synchronizuje cas. Pruser jedine ze nemas internetove alebo radiove spojenie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne takými subliminálnymi náznakmi priekazne prebieha indoktrinácia defétistickou mentalitou...niekde je niekto, čo vie niečo, čo ty nie a to je pravdou, ktoru otroci vládnu otrokom.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Behom bežkom behotom, skokom skočkom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

skokotom, povedal krtko Kot
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no toto.. kedysi vyse 20 rokov dozadu na Funku v nedelu davali Dalila s Mravcom nedelne rozpravky.. Tato hlaska odznela tusim v rozpravke o troch kozliatkach.. Dalila sa vtedy tak cervenala, ze to bolo priekazne az pocut...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Je to riadna hovadina od začiatku. Na bežné účely je to úplne jedno a oveľa viac by pomohlo, ak by to bolo uniformné bez ohľadu na Slnko, aj tak väčšina ľudstva žije v úplne nezmyselných časových pásmach.

A kto potrebuje skutočne presný čas, aj tak používa TT alebo UT1.
Odpovedať Hodnotiť:
 

spoliehať sa,že tu bude Slnko s nami navždy.. príde mi to trúfale, ako potom budeme riešiť čas. Mal by sa svet dohodnúť a vyriešiť skokové sekundy raz a navždy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tých 0,55 ms chcem príplatok na prémiách. Nikto ma nebude ojebávať.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A mohol to byť taký pekný o sekundu dlhší silvester.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja si poskocim kedy chcem, ani mi netreba cakat na skokovu sekundu. Priekazne je to sucastou charty ludskych prav od OSN - ludia si mozu poskocit kedykolvek chcu.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Práveže v skokovej sekunde si neposkočíš! A práve preto by mal Európsky súd pre ľúdské práva so sídlom v Štrasburgu riešiť zasahovanie organizácie IERS do slobody pohybu a predovšetkým je dôležitá reakcia Amnesty International, nakoľko presne tak začínali i koncentračné tábory a nepostaviť sa zlu si vyspelá demokratická spoločnosť priekazne nemôže dovoliť!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Kua, najskor pridavaju, aby o par rokov zas odoberali ... Keby stale ktosi do veci nekafral, fungovali by spolahlivejsie. Ze pokrok ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby do toho stále niekto nekecal, tak nemuseli zriadiť ani prestupný rok a mohli sme mať vianoce v lete a letné prázdniny v zime.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako v Australii?
Maju s tym nejaky problem?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne. A mohli sme merat vzdialenosti na lakte a objem na crpaky. Rudo mohol riesit okrem medvedov a co2 aj to, ze dolny koniec pouziva mensie crpaky.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár