neprihlásený Pondelok, 20. januára 2025, dnes má meniny Dalibor
Ďalšie dva Galileo satelity úspešne vynesené, konštelácia konečne bude v lepšom stave

Značky: GalileoSpaceX

DSL.sk, 20.9.2024


Spoločnosť SpaceX v stredu úspešne vyniesla na orbitu dva satelity európskeho navigačného systému Galileo, čo umožní prvýkrát dosiahnuť lepší stav konštelácie so záložným satelitom na každej orbitálnej rovine.

Štart rakety Falcon 9 s dvomi satelitmi sa uskutočnil z Mysu Canaveral na Floride v stredu 18. septembra o 0:50 nášho času. Na rozdiel od aprílového vynesenia dvoch Galileo satelitov, pri ktorom sa zrejme vzhľadom na parametre letu SpaceX nepokúšala o pristátie s prvým stupňom, pri stredajšom štarte úspešne s prvým stupňom rakety pristála na lodi v oceáne.

Projekt Galileo má celkovo dlhodobo viaceré problémy, keď prišlo k viacerým posunom, predraženiu aj technickým incidentom a problémom napríklad s viacerými pokazenými atómovými hodinami v satelitoch.

Pred aprílovým vynesením boli nové Galileo satelity vypustené naposledy v roku 2021 a hoci dovtedy bolo vynesených 28 satelitov, kvôli technickým problémom a vyneseniu dvoch satelitov na nesprávnu orbitu nebola konštelácia v plnej základnej konfigurácii s 24 používanými satelitmi.

Po aprílovom vynesení a nedávnom začatí používania dvoch nových satelitov je ale už projekt v plnej základnej konfigurácii, keď má aktuálne 25 funkčných satelitov. Ani táto konfigurácia ale nie je optimálna, keď pri prípadných dočasných výpadkoch alebo potrebných servisných zásahoch na niektorých satelitoch sieť bez záložných satelitov opäť môže byť v neúplnej konfigurácii s menej ako 24 aktívnymi satelitmi.

Aktuálne dva vynesené satelity tak budú znamenať dôležitý míľnik, keď podľa oznámenia európskej vesmírnej agentúry ESA sa konfigurácia siete s 27 funkčnými satelitmi upraví na plnú základnú konfiguráciu s 24 satelitmi a s jedným záložným satelitom na každej z troch orbitálnych rovín.

Kedy k tomu presne príde, nie je ale jasné. Satelity sa podľa oznámenia na cieľovú orbitu 23 222 km dostanú v nasledujúcich týždňoch a následne budú ešte pred začiatkom ich používania otestované.

ESA kontroverzne označuje túto konfiguráciu za kompletnú, hoci dlhodobo sa ako kompletná konfigurácia uvádza konfigurácia s 30 satelitmi, 24 aktívnymi a spolu 6 záložnými. Aj na takúto konfiguráciu by sa sieť mala dostať, keď v rokoch 2025 až 2026 by sa malo vyniesť ešte zvyšných 6 satelitov prvej generácie.

Zároveň sa pripravuje aj 12 satelitov druhej generácie.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

4ka avizuje zlepšenie pokrytia 4G siete
Vydaný Linux 6.13
Voyo opäť výrazne zdražilo, teraz základné predplatné
TikTok prestal v USA fungovať, zatiaľ zrejme iba dočasne
Havárie Starship a New Glenn sa vyšetrujú, Starship mala poškodiť majetok v Karibiku
PCI Express 7.0 sa približuje dokončeniu, vydaná nová verzia návrhu špecifikácie
Celoštátne DVB-T pokračuje v prechode na H.265, platená ponuka má prejsť celá
Štart novej generácie Starship skončil neúspechom, vybuchla krátko po štarte
Predaje PC v minulom roku mierne narástli
Vydaný Linux Mint 22.1


Diskusia:
                               
 

Čo sa týka európskeho navigačného systému, tak autor správy o európskej konkurencieschopnosti, Mario Draghi, jasne skonštatoval, že EU je v sračkách za v porovnaní s Galileom priekazne mizivými nákladmi na pár stranách papiera.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Draghi je v sračkách aj sám s tou svojou víziou budúceho smerovania.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

To je síce pekná vízia, ale práveže určite v nich nie je sám. Veď je k tomu priekazne i štúdia.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

tak aspon nekomu da v necem dari!

ale ja im to prajem, zelam vsetkym len to najlepsie, a nezavidim, neziarlim,
nezavidim nikomu nic! fakt ne!
naozaj, nikomu, nicomu, nic nezavidim!
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

V lepšom stave ako únia.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:

Pridať komentár