neprihlásený Utorok, 18. marca 2025, dnes má meniny Eduard
Nová TLS knižnica v Ruste je rýchlejšia ako OpenSSL

Značky: SSL / TLSOpenSSL

DSL.sk, 23.10.2024


Pomerne nová knižnica Rustls implementujúca podporu TLS protokolu vyvíjaná v programovacom jazyku Rust má byť v súčasnosti nezanedbateľne rýchlejšia ako najpoužívanejšia TLS knižnica OpenSSL a tiež knižnica BoringSSL od Google.

Avizuje to organizácia ISRG, Internet Security Research Group, podporujúca projekt tejto knižnice.

Protokol TLS, Transport Layer Security, v predchádzajúcich verziách označený SSL poskytuje šifrovaný prenos streamu dát a je štandardným riešením pre šifrovanú komunikáciu, keď ho využíva veľká časť aplikačných protokolov a štandardov pre šifrovanú komunikáciu vrátane protokolu HTTPS pre prístup k zabezpečeným stránkam.

Rust sa podobá na C++, bol ale vytvorený s cieľom riešiť problémy súčasného programovania a jeho dôležitými vlastnosťami sú bezpečnosť v oblasti manažmentu pamäte a pri používaní vlákien, efektívne multivláknové programovanie a zároveň pri týchto vlastnostiach aj vysoký výkon. Rust sa vďaka týmto vlastnostiam začína v poslednej dobe využívať pri programovaní viacerých dôležitých široko používaných softvérov.

TLS knižnice sú dôležitým komponentom internetovej infraštruktúry a ich bezpečnosť je mimoriadne dôležitá, keď ich samozrejme využívajú na komunikáciu TLS protokolom aj rozličné dôležité internetové serverové softvéry pre rozličné protokoly. Knižnica Rustls tak vďaka vyššej bezpečnosti programov v Ruste môže byť výrazným prínosom v oblasti bezpečnosti a môže eliminovať riziko viacerých typov častých zraniteľností.

Rustls má v Ruste napísanú implementáciu protokolu TLS ale nie rozličných používaných kryptografických algoritmov, pre tie využíva knižnicu aws-lc-rs využívajúcu knižnicu AWS-LC napísanú v jazyku C a assembleri.

ISRG podporujúca vývoj Rustls stojí aj za populárnou známou certifikačnou autoritou Let's Encrypt. Projekt vývoja knižnice Rustls sa tento rok začal zameriavať aj na výkon a podľa aktuálne zverejnených výsledkov má minimálne na Debiane na počítači s procesorom Intel Xeon E-2386G vyšší výkon ako OpenSSL a BoringSSL v počte vytvorených nových spojení za sekundu aj v rýchlosti šifrovaného prenosu dát cez vytvorené TLS spojenia.

Na Intel platforme výkon podľa oznámenia pomohli zvýšiť nedávne optimalizácie vo využívanej knižnici aws-lc-rs pomocou AVX-512, s ktorými pomáhal Intel.

Zaujímavou výhodou Rustls oproti OpenSSL je aj podpora postkvantovej kryptografie pri vytváraní spojenia. Podobne ako iné nasadenia podporuje najrozšírenejší hybridný algoritmus kombinujúci algoritmus CRYSTALS-Kyber, ktorý by mal byť odolný kvantovým počítačom, a ECDH algoritmus X25519.

Oficiálna verzia OpenSSL postkvantovú kryptografiu zatiaľ nepodporuje, dá sa ale zabezpečiť pomocou rozšírenia tretej strany.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Google kupuje za 32 miliárd spoločnosť pre cloudovú bezpečnosť
Uvedená power banka so sodíkovými batériami, má výhody aj nevýhody
Posádka uviaznutá na ISS po vynesení Starlinerom sa vracia na Zem
Vydaný Gimp 3.0
Kataster spustil po hackerskom útoku ďalšie elektronické služby
Digitálna koalícia kritizuje nízke percento študentov maturujúcich z matematiky
Google vyvinul čip pre optickú komunikáciu vzduchom na dlhé vzdialenosti
Intel vyrobil čipy novým procesom Intel 18A v ďalšej továrni
Musk znovu sľubuje skoré lety ľudí na Mars
.com doména dnes oslavuje 40 rokov


Diskusia:
                               
 

jediny problem, ze tato kniznica vnutorne pre kryptograficke vypocty pouziva aws-lc napisany v c++ :D
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

A aký problém ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Adminko neznesie trochu faktov, že maže komentáre?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mali by sme si uvedomiť, aký signál deťom vysiela takéto súperenie v rýchlosti zakrývania pravdy v kontexte priekazne širších súvislostí.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

keby len deťom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

To sa im to machruje, keď tam nemajú schované zadné vráta...
Teda ako tie pôvodné, pretože nové sú lepšie :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Keby ti cucaci nasli medzi sebou sikovneho assembleristu, tak by ten vykon trhal asfalt a vyrazal dych. Lenze zial doby 4k demo/intro su uz davno zabudnute a ASM programatorov je uz len promile z promile :( ... a aj ti kodia len v ramci hobby IoT controlleri kde su prostriedky znacne obmedzene a kazdy usetreny bajt i takt sa k dobru pocita.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri assembleri treba viac rozmyslat a to by bolo este menej it-ckarov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ved to, teraz kazdy zo seba robi velkeho ITckara, ked dokaze vo Worde zmenit pismo a v exceli pridat sheet. :(
Ja sa pamatam kolko mi trvalo nakodit v ASM pre RISCovy CPU kniznicu SHA-2 este pred 20timi rokmi, ale to neznamena, ze treba podporovat lenivost a vyuzivanie blbej AI, lebo to je len cesta do zahuby. Neznalosti a obmedzeny pohlad vzdy koncia problemom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba lpiet na tom ked si pred 20 rokmi do pmi80 naklikal asembler. Svet sa meni a kto sa nezmeni s nim, vyhynie. Nie je problem nieco urobit, ale urobit to efektivne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A bude hlavne rychlo otvarat zadne vratka pre 3pismenkove teroristicke organizacie?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár