neprihlásený Pondelok, 2. decembra 2024, dnes má meniny Bibiána
Raspberry Pi má nový model, Raspberry Pi Pico 2 W

Značky: Raspberry Pi

DSL.sk, 25.11.2024


Spoločnosť Raspberry Pi stojaca za populárnym rovnomenným ARM minipočítačom dnes uviedla nový produkt Raspberry Pi Pico 2 W.

Raspberry Pi Pico 2 W je verziou modelu Pico 2 s pridanou podporou pre bezdrôtovú komunikáciu.

Raspberry Pi Pico 2 bol uvedený v auguste, ide o novú generáciu miniatúrneho počítača z triedy tzv. mikrokontrolerov. Nie je tak určený ako náhrada osobného počítača a užívateľ nemôže na ňom spúšťať plnohodnotnú linuxovú distribúciu, má nízku spotrebu a výkon a dá sa použiť napríklad na I/O s nízkou latenciou a spracovanie analógového vstupu.

Raspberry Pi Pico 2 W má navyše čip CYW43439 od Infineonu podporujúci 2.4 GHz WiFi 802.11n a Bluetooth 5.2. Základná verzia Pico 2 má oficiálnu cenu 5 dolárov, nová verzia Pico 2 W cenu 7 dolárov.

Pico 2 a Pico 2 W sú opäť postavené na vlastnom procesore vyvinutom tvorcami Raspberry Pi, RP2350. Nový model je výkonnejší ako predchádzajúci model RP2040, má viac pamäte, možnosť integrovať flash pamäť a podporu nových funkčností.


Predstavenie modelu Raspberry Pi Pico 2 bez WiFi (video: Raspberry Pi)



Procesor má konkrétne dve jadrá Cortex-M33 taktované na 150 MHz, 520 KB integrovanej SRAM, podľa verzie 30 alebo 48 GPIO pinov a k dispozícii je aj vo verzii s 2 MB flash integrovanej v puzdre s procesorom. Novinkou je podpora bezpečného bootovania umožňujúca nabootovať iba podpísaný kód.

Zaujímavosťou je integrovanie aj dvoch RISC-V jadier Hazard3, pričom RP2350 môže nabootovať v ARM režime alebo RISC-V režime a používať teda jadrá jednej alebo druhej architektúry. Raspberry Pi Pico 2 zrejme využíva ARM režim.

Raspberry Pi Pico 2 je postavený na verzii RP2350 bez integrovanej flash pamäte a používa 4 MB externej flash. Programovať sa dá v jazyku C a MicroPythone, pričom sa pripravuje aj podpora programovania v Ruste.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Sprístupnená testovacia verzia LibreOffice 25.2, začína ukončovať podporu Windows 7
Platené DVB-T zvýši od nového roka cenu
Oficiálne uvedený prvý WiFi router od OpenWrt
Raketa Falcon 9 dosiahla 400 úspešných štartov
Facebook vybuduje vlastný podmorský kábel okolo celého sveta
Trh s humanoidnými robotmi má v najbližších rokoch výrazne rásť
Telekom má dnes 100 GB balík pre všetkých zákazníkov predplatených kariet
Priemerná cena smartfónov rastie a má ďalej rásť
NASA obnovila štandardnú komunikáciu so sondou Voyager 1
Austrália už schválila zákaz sociálnych sietí všetkým mladým do 16 rokov


Diskusia:
                               
 

Upresnenie: "Raspberry Pi Pico 2 zrejme využíva ARM režim." -> ak sa nemylim, tak toto urcuje uploadnuty fw (u2 subor) a nieje problem na tejto doske nabootovat aj riscove jadra. Teda nieje to zavisle od vyhotovania HW . Cielom je, aby ludia experimentovali, ak chcu a zaroven aby si nekupovali HW iba kvoli experimentom, ale vedeli ich pouzit aj "normalne", "tradicne"...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. A dokonca to možno ani nie je cieľom, len je to robené priekazne za tým účelom.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Existuje neaky dovod preco je toto lepsie na take domace zuvanie ako ESP32? Minimalne mi pride, ze ESP32 ma trosku viac vykonu a zaroven cena je polovicna + velka komunita ktora zdiela hotove projekty a pod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Otvorena specifikacia procesoru bez NDA... A tiez ten user manual ma cez 600 stranok oproti niecomu nad sto stranok od konkurencie... Ale to je len pre ludi, co chcu vediet ako to funguje a chcu, aby to fungovalo za kazdych okolnosti. Takze na hranie sa v sufliku je to asi jedno.
Ja osobne preferujem RP2040 primarne kvoli komunite a filozofii okolo. Sice poznam aj arduino a ine, ale idem uz len na pico...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vykupujeme kožky a perie, Neaky a syn s.r.o.
Odpovedať Hodnotiť:
 

SRAM základ!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Preco rovno nedali podporu Zigbee (IEEE 802.15.4), aby sa to dalo rozumne pouzit...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Lebo zrovna hajrujú chief architekta a ako hlavný parameter výberového konania bolo priekazne identifikovať chýbajúcu podporu Zigbee.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A prečo zrovna ZigBlue?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Môže byť aj openthread. Ja som chcel použiť pico práve na mesh siete a ESP32 mi až tak nevyhovuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tiež sa čudujem, že neupgradovali modem. Možno v budúcnosti firma vytvorí subverziu s 802.15.4 a BLE. Infineon vyrába modem AIROC CYW30739, stačí implmentovať. Množstvo ľudí vyhovuje ekosystém Rpi pico a určite by radi experimentovali s koncovým zariadením pre openthread alebo iný mesh protokol.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár