neprihlásený Piatok, 19. decembra 2025, dnes má meniny Judita
PCI Express má už aj optickú verziu

Značky: PCservery

DSL.sk, 13.6.2025


Organizácia PCI-SIG stojaca za štandardom zbernice PCI Express tento týždeň okrem oznámenia dokončenia novej rýchlejšej verzie PCI Express 7.0 oznámila aj dokončenie nového štandardu pre optickú verziu PCI Express.

Nový štandard umožňuje použiť optické prepojenie PCI Express komponentov kompatibilných s novou verziou PCI Express 7.0 aj s predchádzajúcou verziou PCI Express 6.0 v podobe revízie 6.4.

Organizácia očakáva nasadenie najskôr v dátových centrách v oblasti umelej inteligencie a strojového učenia a celkovo cloudu. V serveroch optické prepojenie umožní väčšiu vzdialenosť komunikujúcich zariadení, keď sa môžu nachádzať napríklad aj v iných rackoch.

V budúcnosti ale očakáva použitie optickej verzie aj pri iných nasadeniach PCI Express. Kedy by sa optická verzia mohla začať používať v PC, oznámenie neuvádza.

Zároveň nie je jasné, ako výrazne sa presadí optická verzia v oznámenej podobe, ako budú vyzerať prvé zariadenia s jej podporou a kedy by mohli reálne prísť na trh.



Najnovšie články:

Aj Orange zvýšil pokrytie 5G
Natívna 5G SA sieť Telekomu je zatiaľ dostupná iba pre vybraných zákazníkov
SpaceX sa rozpadol Starlink satelit
Šéfom NASA bude miliardár Isaacman
Notifikácie pre schránku na Slovensko.sk zrejme prestali fungovať viacerým, stále prebieha "analýza"


Diskusia:
                               
 

Sucastou kazdeho balenia optickej PCIe karty bude stetec a tlakovy vzduch v plechovke na ocistenie konektora pred pripojenim ... v deluxe verzii pribalia aj vetovu tycinku s 99.5% liehom...
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

99.5% neeksistuje...

Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

etanol, alias technicky lieh, existuje a je bezne dostupny aj 99.5% aj 99.8%.
Isopropanol 99.9% pouzivam bezne na cistenie optiky a inych veci.

Dopln si znalosti ;) ... prirodny lieh o tak vysokej koncentracii sa nepouziva, hadaj preco.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Je to kvoli slovanom a irom.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Opticka verzia znamena, ze to uz dakto dakde videl?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Aj Tx a zrejme aj Rx...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je ako xmodem->ymodem->zmodem :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Skôr ako sa všemožne snaží niekto nezmyselne zrýchľovať dané sériové linky, bolo by hádam zaujímavejšie zvýšiť ich hardvérom podporovaný počet a nevyrábať síce akože rýchle SSD či VGA, ale len so 4-mi sériovými linkami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Oni to uz len z principu takto udrziavaju, lebo ak by spravili 9-10 liniek, uz by to mohlo fungovat ako paralelny prenos a tomu sa chcu vyhnut, lebo hrdost nepusti.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Kiežby v tom bola hrdosť a nie priekazne obyčajná neschopnosť.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár