neprihlásený Streda, 23. júla 2025, dnes má meniny Oľga
Huawei sa v Číne vrátil na prvé miesto medzi výrobcami smartfónov

Značky: HuaweismartfónyČína

DSL.sk, 18.7.2025


Spoločnosť Huawei, ktorá v minulosti patrila ku globálne najväčším výrobcom smartfónov ale následne bola tvrdo zasiahnutá americkými sankciami, sa v domácej Číne v druhom štvrťroku tohto roka vrátila na pozíciu najväčšieho výrobcu smartfónov.

Avizuje to analytická spoločnosť IDC.

Počet dodaných smartfónov podľa IDC v Číne klesol medziročne o 4% na 69 miliónov. Huawei mal podiel 18.1% a vrátil sa na prvú pozíciu po viac ako štyroch rokoch.

Nasledovali Vivo s podielom 17.3%, Oppo s 15.5%, Xiaomi s 15.1% a na piatom mieste Apple s podielom 13.9%.

USA uvalili sankcie na Huawei, ktoré mu nedovoľujú nakupovať bez licencií produkty od amerických firiem podliehajúce exportnej kontrole, v máji 2019. Neskôr boli sankcie sprísnené.

Spoločnosť bola a je sankciami výrazne zasiahnutá, keď mu výrobcovia nemohli a nemôžu dodávať mnohé dôležité hardvérové komponenty a zároveň nemôže na svojich smartfónov používať Android s aplikáciami a službami od Google. Od Huawei sa po sankciách oddelil Honor, ten v prvej päťke v Číne aktuálne v druhom štvrťroku nefiguroval.

Globálne sa ale Huawei aspoň zatiaľ medzi najväčších výrobcov smartfónov nevrátil. Globálne podľa IDC v druhom štvrťroku narástol počet dodaných smartfónov o 1% na 295.2 milióna a prvé miesto patrilo Samsungu s 19.7% podielom pred Apple s 15.7% a Xiaomi so 14.4% podielom.

Na štvrtom mieste bolo Vivo s 9.2% podielom a na piatom Transsion s 8.5% podielom. V Európe pomerne neznámy výrobca Transsion vlastní niekoľkých menších čínskych výrobcov viacerých menej známych značiek smartfónov ponúkaných aj v Európe. Na Slovensku sú v predaji minimálne smartfóny jeho značiek Tecno a Infinix, ďalšou značkou Transsion je Itel.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Chrome pridá vertikálny zoznam kariet
NASA opravila radiačné poškodenie na sonde pri Jupiteri žíhaním
Google po únikoch predčasne ukázal Pixel 10
Uvedený až 245 TB flashový SSD
Ikea v smart home nahrádza Zigbee za Matter
Počet nabíjačiek elektromobilov narástol za tri mesiace o 300
Intelu dva typy jadier dlho nevydržali, údajne ruší hybridné CPU
Debian 13 má dátum vydania, už nebude pre 32-bitové x86 CPU
Na Slovensku má vzniknúť 5-krát väčšia solárna elektráreň ako zatiaľ najväčšia
Intel s okamžitou platnosťou zrušil distribúciu Clear Linux OS


Diskusia:
                               
 

Lacáky s nápismi Itel alebo Oukitel...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Pre 35 rokmi prestali Číňania rozmýšľať ako komunisti a začali konať ako kapitalisti a dnes majú Foxconn, ZTE, Huawei, BYD, Vivo, Oppo, Xiaomi.
Stavajú fabriky pre Apple v Indii.

Stačilo prestať počúvať komunistov z Moskvy.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Oni ale neprestali rozmýšľať. Len začali zvyšok sveta priekazne komunisticky trolliť.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

To si môžu dovoliť až dnes.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Od typka, co grcia tieto zufale sracky z masiny s Bloomfield je to dost odvazne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kastuješ ľudí podľa kódových mien CPU?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ano.
Ked niekto hrdiaci sa nickom PCmaniak za 15 rokov nezarobil 50 EUR na pouzitelne PC, tak to mi staci na zhodnotenie tvojej existencie ... ci skor neexistencie.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Šiby ryby???
Odpovedať Hodnotiť:
 

príde mi roztomilé, jabĺčkari vypadajú ako opustené decko na jarmoku, keď zistia, že svet sa bez nich obíde

jedna padnutá držka na zemi, za všecky prachy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vôbec nie som fanúšik jablka ale možno je dobre, že okrem androidu existuje alternatíva. Ja som dokonca fandil aj mobilnému Windowsu. Ale tí tĺci ho sami zarezali.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Apple dlhodobo dáva vyrábať a vyvíjať všetko v Číne.
Apple kupuje od Foxconn a ten má fabriky s Huawei.
Preto je taký drahý.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A napríklad čo?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Všetko. Čína ma plne pod kontrolou Apple. Apple musí platiť Miliardy Číňanom, aby ho nezrušili. Keď chcú Číňania novú univerzitu pre 100000 študentov Apple musí zaplatiť a s úsmevom. Apple dotuje štát-o stranu viac ako investuje v USA.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Mnoho čitateľov by tomu určite rado verilo, no už len z hľadiska priekaznosti treba uviesť ešte aspoň jeden príklad, čo však určite nie je možné, nakoľko je už všetko priekazne minuté.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vidis, ja som kedysi kupoval iPhone 13, lebo bol najlacnejsia alternativa k tzv. "fotomobilom".

No moj najoblubenejsi telefon bol Huawei p20 pro. Samsung aj Apple mobilne OS su oproti stalemu Androidu od Huawei ergonomicke nezmysly.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Huawei aj Honor robia krásne, nadčasové a vyladené telefóny plné funkcionalít a prémiovejšieho spracovania
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Len si tu navozme kadejakú háväď...
https://lnk.sk/rultv
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár