neprihlásený Nedeľa, 26. októbra 2025, dnes má meniny Demeter
Dotknuté mestá a obce nevedeli o plánovanom obrovskom štátnom veternom parku pri Hlohovci

Značky: elektrická energiaobnoviteľné zdroje energieSlovensko

DSL.sk, 23.10.2025


Hoci štát zavádza právo pre obce dotknuté výstavbou veterných elektrární odmietnuť takúto výstavbu, minimálne viaceré dotknuté samosprávy nielen vopred nesúhlasili ale ani vôbec oficiálne neboli informované o aktuálne zverejnenom pláne postaviť obrovský štátny park veterných elektrární na malom území na západnom Slovensku.

Vyplýva to z aktuálnych stanovísk týchto samospráv.

Ako sme informovali v tomto článku, spoločnosť JESS, Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, s väčšinovým podielom štátu chce na malom území medzi mestami Hlohovec, Galanta a Nitra postaviť veterný park až so 69 turbínami.

Z miest sú plánované turbíny najbližšie k okresnému mestu Hlohovec, ležať majú v katastrálnych územiach Alekšince, Bojničky, Dolné Trhovište, Dvorníky, Hlohovec, Jarok, Kľačany, Lehota, Lukáčovce, Lužianky, Malý Báb, Nové Sady, Pastuchov, Pata, Pusté Sady, Rišňovce, Rumanová, Sasinkovo, Sila, Šalgočka, Veľké Zálužie, Veľký Báb, Zbehy a Zemianske Sady.

Podľa informácií pre denník SME o projekte vopred pred jeho zverejnením a začatím konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie neboli oficiálne informované napríklad minimálne najviac dotknuté mesto Hlohovec, Trnavský samosprávny kraj ani niektoré obce.

Okrem iného po negatívnom postoji verejnosti ministerstvo životného prostredia v predchádzajúcich mesiacoch navrhlo novelizáciu zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, podľa ktorej bude pri povoľovaní parkov veterných elektrární záväzné stanovisko dotknutých obcí. Ak niektorá z dotknutých obcí nebude súhlasiť, veterná elektráreň tak nedostane povolenie. Zatiaľ ale nie je jasné, o ako účinný nástroj pre obce pôjde.

Okrem iného v obci Báb, do ktorej patria katastrálne územia Malý a Veľký Báb týkajúce sa tohto projektu, sa už vo februári tohto roka uskutočnilo referendum kvôli inému navrhovanému projektu veterného parku. V ňom obyvatelia odmietli výstavbu veterných elektrární so 60.37%, pričom referendum bolo pri účasti 55.16% aj platné.

Turbíny v rámci aktuálne zverejneného plánovaného obrovského štátneho veterného parku majú mať podľa typu výkon do 7 MW, celkový spoločný výkon 430 MW a celková výška elektrární aj s listami vrtule má podľa typu dosahovať od 199.5 do 266.5 metra.

Výstavba by sa podľa dokumentácie mohla začať už v treťom štvrťroku 2026 a prevádzka v treťom štvrťroku 2027, pričom sa počíta s 30-ročnou prevádzkou.



Najnovšie články:

Štát vydal nový eID klient 5.2, rieši znefunkčnenie aplikácie Zoom
Praha zakázala zdieľané elektrické kolobežky
HDD od Western Digital s prekrývajúcimi sa stopami údajne začínajú mať veľké problémy
Druhý štátny veterný park má mať 45 veterných elektrární pri Michalovciach
Slovenská sporiteľňa bude mať ďalšie dve odstávky
Na hackerskej súťaži hackli Samsung Galaxy S25 ďalším spôsobom
Vydaná aktualizácia OS pre routery OpenWrt, opravuje pomerne vážne zraniteľnosti
eZdravie má opäť problémy
Na hackerskej súťaži hackli Samsung Galaxy S25
Slovensko.sk bude mať krátky výpadok


Diskusia:
                               
 

69 - nice
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

V Čechách už schvaľujú ľudia v referendu veterníky, lebo tisícky EUR do obecnej kasy.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

"celková výška elektrární aj s listami vrtule má podľa typu dosahovať od 199.5 do 266.5 metra" ... pri takej vyske budu vidiet na vzdialenost 50-100 kilometrov. Sa zblaznili.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

A? Kto uz by sa co len pozeral smerom na Hlohovec?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Úplne rovnako ako tie rakúske. Ktoré síce tiež občas vidno aj na 150 km, ale 5 km od nich o nich väčšinou vôbec neviem.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

A to sa ako da nevidiet ten les turbin?
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Páči sa mi ten komentár, že "väčšinou" 5km od nich o nich neviem. Odporúčam si pozrieť diskusie ľudí, čo bývajú v blízkosti týchto hovadín (stačí 5km a viac), akú majú nefalšovanú radosť ...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Dosť často sa vyskytujem v Burgenlande a nikdy som s turbínami žiadny problém nemal, ani osobne nepoznám nikoho, komu by vadili. 5 km je hrozne ďaleko. Polovica Bratislavy má bližšie Slovnaft a to je úplne iná liga hluku, špiny a smradu. A tiež o ňom veľkú väčšinu času ani len nevedia a nemyslia naň, nijak ich v bežnom živote neovplyvňuje.

Áno, na pohľad sú turbíny divné, hlavne vo veľkých množstvách, aj hluk je občas mierne nepríjemný, hlavne v noci, keď je inak ticho. Ale oproti uhoľnej elektrárni porovnateľného výkonu je to stále rádovo lepšie a benefity ďaleko prevažujú zápory.

Neviem si pomôcť, podľa mňa je drvivá väčšina odporu voči veterným parkom len detinské trucovanie a hádzanie sa o zem (zrejme v nádeji, že si takto vydupú nejaké kompenzácie). A vidím za tým hlavne ľudí, ktorí o veci v skutočnosti netušia absolútne nič, ale inak nemajú problém páliť v peci traktorové gumy, ak to náhodou vyjde o 50 centov lacnejšie.
Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

+1 +1 +tisíc

súhlas úplny
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Preco porovnavas tieto monstruozne skelety so slovnaftom a uholnymi elektrarnami? Vsetko z toho je skodiace. To akoze ty sa riadis heslom: ked uz skodis, tak skodme este viac a vymyslime si dalsie sposoby ako znicit prirodu?
Preco neporovnas zelenu krajinu, sum vetra a spev vtakov oproti "Áno, na pohľad sú turbíny divné, hlavne vo veľkých množstvách, aj hluk je občas mierne nepríjemný, hlavne v noci, keď je inak ticho"?

Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Pretože... hm, ja neviem, možno tak trochu tú elektrinu potrebujem?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Ved ju mas. V existujucej sieti, funcknu, stabilnu, a bez vykyvov.
Vies ty vobec identifikovat co chces, alebo ides ako ovca s davom?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Nieco ako lacny rusky plyn myslis?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ruský plyn je lacný. To že na minútu bol lacnejší na burze ten demokratický západny plyn, a zostali to opakovať donekonečna je smiešne. Nič lepše nenašli
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Veru tak, 3 dnova operacia trva roky a minutu lacnejsi plyn sa tiez da v cechach objednat na roky. A aj robov kamos teraz tomu este pomohol, ze ten rusky nepojde objednat vobec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

sám máš traktorovú gumu medzi ušami, ty benefit...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To je taka slovenska natura... Byt proti vsetkemu, lebo preco nie.

Pristahoval som sa do satelitnej obce, do bytovky. Pred tym ako ich zacali stavat bola v obci peticia proti vystavbe, lebo naco. Uz druhe volebne obdobie tu mame spiatocnicku starostku, ktora zmenou uzemneho planu obmedzila akukolvek vystavbu - minalnou rozlohou pozemku, zastavanymi percentami, max. podlaziami atd atd... Nemame kanalizaciu, zberny dvor, nic a nema ani snahu to riesit.

Presne toto je obraz vacsiny vidieka a presne takito ludia riesia peticie proti vsetkemu - veterne elektrarne, baterkaren, moderne spalovne...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Vsa o to ide aby to ludia nevedeli ked sa zacne stavat bude neskoro
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Syrová sezóna je konečne tu!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Očakávam, že tieto čisté zelené točivé nature-friendly vrtuľe budú postavené čím skôr, pretože prírodu treba šetriť a ja ako výkonný športovec by som chcel, aby na každej vrtuľke dali tam dole zopár nabíjačiek pre môj elektrobicykel. Prírodu si vychutnávam tak, že vynaložím minimum úsilia ale vždy musím plánovať moje kondičné vylety tak, aby som sa vrátil k nabíjačke. Lebo šľapať bez elektriny sa mi nechce, schudol by som. To nie. Som nasypaný kreatínom, bcaa, proteínmi, gainerom a aminokyselinkami, v batohu mávam aj termosku s tekvicovým latté.
Odpovedať Známka: 4.2 Hodnotiť:
 

Stale som nepochopil, ako funguje domacnost na veternu elektraren. Ked nefuka, tak nevyperiem, nezasvietim, nenavarim, nenavrtam hmozdinku do steny, nepozriem tv, nic. Ako to teda ma fungovat? Ahaaaa, ked sa vrtulka otoci trikrat, hned utekam zapnut vsetko mozne co som dovtedy nemohol urobit? A ked fuka nepravidelne, to akoze ziarovka mi bude blikat, pracka odstredovat tak vselijak, atd.? Kto mi zaplati znicenu elektroniku?
Ako si predstavuje osvieteny clovek pracu na home-office pocas bezveternych dni?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

predpokladám, že distribučná sústava má nejaké finty, napr. že keď pracujú vrtule, tak to odľahčí iné zdroje energie, to sa nejako prepočítava psycho rovnicami a sú špeciálne zariadenia aby to sedelo ako šerbel na riť a aby ti neblikala žiarovka.

ale k tomu sa musí vyjadriť nejaký expert z dsl.sk lebo o tom viem milú jarmilu


Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Normálne prepojis kabliky z vrtule na kabliky z elektrarne ale idealne je pripojit este niekde presne do stredu (tolerancia +-10% dlzky) nejaky vyrovnavaci akumulator cez rezistor, ziadna veda.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A naco je to dobre, ked uz mam distribucnu sustavu s poriadnym a stabilnym zdrojom elektriny??? Naco do toho budem vymyslat "finty"???
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Šak logika. Postavíš k tejto dotovanej,turbo veternej hovadine, čo ničí životné prostredie a ľudí okolo "normálnu" elektráreň (plynovú, uholnú - vyber si).Keď nebude fúkať, tak normálna elektráreň dodá čo treba ...
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

takze mas 2x naklady na stavbu a prevadzk elektrarni a este zlozity system riadenia, aby si tu, co ti to cele mohla dodavat s prstom vnose vypinal, ked fuka a zapinal, ked nefuka.. to da logiku tywole!
Treba ale povedat, ze veterne elektrarne su lepsie ako solarne, lebo sa do istej miery daju natacanim uhla vrtul riadit. Takze ked fuka turbo velmi, tak otocis vrtule a vyroba je rovnaka ako ked fuka menej. Nevyraba samozrejme ked nefuka vobec.. Plynova elektraren sa ale da nastavit tak, aby vyrabala presne rovnako rano/na obed/vecer..
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

> veterne elektrarne su lepsie ako solarne, lebo sa do istej miery daju natacanim uhla vrtul riadit.

A slnečné sa nedajú?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak to je samozrejme kokotina co tvrdis. Ako u VTE vs FVE tak ako funguju VTE. Vyroba energie zavisi od tretej mocniny rychlosti vetra a ten musi byt konstantny. Ze "vies" natocit vrtulu - hej do nejakej miery, ale to nezregulujes na urovni sekund. Dalsia vec je, ze ked prekrocis nominalnu rychlost, musia sa brzdit. V silnom vetre zase uplne zastavit.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len pár otázok: Aká je výška dotácií na úvodné postavenie a komu tieto dotácie budú smerované ? Koľko bude stáť infraštruktúra (cesty cez pole, káble, výkopy, pripojenie na elektroroz. sústavu) na pripojenie vetro-nezmyslu, koľko z toho zaplatí štát a komu? Ako bude riešená výkupná cena kWh-MWh, kto to zas bude dotovať ? Ako bude riešený dopad na životné prostredie a ľudí v blízkosti (do 10km) ? Kto a z čoho zaplatí likvidáciu po životnosti (povedzme do 10 rokov) ?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

par je dva - tvojich otazok je 7, ktore dve presne mam zodpovedat ?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ked su peniaze na vilky a cesty k nim z ppa, urcite budu aj na toto...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Naklady na postavenie su obrovske, okrem tvojho spomenuteho su to este obrovske mnozstva betonu, ocele, tisice litrov olejovych maziv do kazdej prevodovky hore pri vrtuli, nerecyklovatelne vrtule z umelych vlakien, kilometre kablov na pripojenie do sieti, tony ocele na postavenie skeletu, prevoz a postavenie tych tisicok ton ocelovych kontrukcii uprostred pola, nutnost tam dopravit specialne zeriavy, atd.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Obrovske mnozstva betonu su skvela vec, pretoze keby do tejto oblasti padol maly meteorit, vrstva betonu by eliminovala skody kreovane pri dopade. Za mna ano, veterne elektrarne prinasaju len benefity.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ja mam k slovu obrovsky celkom inu asociaciu. Nie veterny park rozlezeny cez x okresov po par vrtulkach. Treba sa ist pozriet na lesy vrtul do spanielska. Tam maju naozaj obrovske vet. parky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja milujem Fica, to tam ale musite povedat, Halo...
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Hranol je celkom fajn chlapik, mam ho ako vzor aj ked povedal, ze v nejakom roku uz v politike urcite nebude, ale mam podozrenie ze to bolo len fake AI video,.pretoze on si za svojimi slovami vzdy skalopevne ako spravny chlap stoji a naviac vie sikovne prezliekat kabaty, ako spravny ostrielany politik. Chcel by som byt ako hranol.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Máme v ústave dve pohlavia? Máme. Bojujeme proti liberalizmu? Bojujeme. Odvraciame štátny prevrat? Odvraciame. Nejaké vrtule na pole máme v pi.i

Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Tolko mudrych ludi tunak na dsl a ani jeden si nevyhladal kto schvalil vystavbu tychto veternikov.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je dobré že to máme v ústave, a aj sa ušetrí. Nebudú sa po školách a škôlkach stavať tretie hajzle pre vadných, ako v anglicku.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Glogovec je horsi nez Gumenne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zasrať úrodnú pôdu to je naše. Baterkáreň, veterníky, ...
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár