
neprihlásený
|
Pondelok, 16. marca 2026, dnes má meniny Boleslav |
|
|
Veľká Británia v reakcii na situáciu na Blízkom východe povolí balkónové solárne panely
Značky:
fotovoltaikaVeľká Británia
DSL.sk, 16.3.2026
|
|
Veľká Británia v snahe zvýšiť energetickú bezpečnosť v reakcii na aktuálne udalosti na Blízkom východe umožní a bude presadzovať používanie tzv. balkónových fotovoltaických solárnych panelov.
Opatrenie je súčasťou balíka opatrení, o ktorých cez víkend informovalo ministerstvo energetiky.
Tzv. balkónové solárne panely sú solárne panely, ktoré sú typicky menšie, jednoduchšie na manipuláciu a často flexibilné a dajú sa ľahko inštalovať na balkóny. Doplnené sú malými meničmi, ktorých výstupný striedaný prúd sa dá využiť priamym zapojením do zásuvky v rozvodoch elektriny v domácnosti.
Takéto solárne panely dávajú zmysel najmä pre obyvateľov domácností v bytových domoch ale tiež iných užívateľov, ktorí si nemajú ako inštalovať respektíve nechcú inštalovať klasické fotovoltaické systémy.
V niektorých krajinách je ich používanie dovolené, na viacerých trhoch nie a oficiálne sa tam neponúkajú. Podobne vo Veľkej Británii zatiaľ nie sú oficiálne k dispozícii.
Britské ministerstvo ako príklad úspešného používania balkónových solárnych panelov v aktuálnom oznámení uvádza Nemecko, kde sa v iba minulom roku pripojilo približne pol milióna nových zariadení tohto typu.
Najnovšie články:
Diskusia:
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Ufff..
Od: Tartlololo
|
Pridané:
16.3.2026 10:07
Tak toto len tak nevymyslis.. ta imperialna velmoc britania takto jednoducho vezme tym ropnym magnatom vietor z plachiet..
|
| |
Re: Ufff..
Od: (:..:)
|
Pridané:
16.3.2026 10:08
Toto vyzerá na šach mat od VB pre fosílne palivá !
|
| |
Re: Ufff..
Od: jop
|
Pridané:
16.3.2026 16:39
Šach mat ma už EU dlho stymito nezmyslami preto EU je v minuse ekonomika ide do kybla ale tak poprajem im krach a potom sa z mokreho sna EU prebudi ruka v šerbli
|
| |
Nie je to zlé, ale...
Od: Baltazár Kokoschka
|
Pridané:
16.3.2026 10:09
Do úvahy treba vziať, že sa babkám zhorší výhľad z pavlače na tzv. mladíkov na dvore a nebudú môcť v reálnom čase podávať hlásenia šaríja hliadkam.
|
| |
Re: Nie je to zlé, ale...
Od: ja osobne
|
Pridané:
16.3.2026 11:04
tak to bude mravnostná polícia "poněkud neklidná"...
|
| |
Slamky
Od: Jerry19
|
Pridané:
16.3.2026 11:45
Ked tam v tom Irane a okolo vsetko hori a bombarduje sa a ropa kontaminuje vsetko, aspon ze mame tie papierove slamky. Zachranime planetu.
|
| |
Re: Slamky
Od: DoileC
|
Pridané:
16.3.2026 15:34
A nie len to! Máme aj napevno pripevnené vrchnáky k fľašiam a to už je čo povedať. Kedysi sa vrchnáky zbierali na charitu. Teraz sa tu už taký bordel nerobí. Sme zelenší ako tráva. A to len vďaka EÚ. Huráááááá, huráááááá, hurááááá!!!
|
| |
Re: Slamky
Od: jop
|
Pridané:
16.3.2026 16:40
a mame aj super stroje na flase ktore viac nejdu ako idu vivat lovakia europand ende
|
| |
maly panel
Od: OriginalnyKoumakSK
|
Pridané:
16.3.2026 14:27
Takze sa zacnu viac predavat male a jednoduchsie panely, ktore sice vyrobia akurat tak elektrinu na rozsvietenie postelnej lampicky, potazmo wc, (zvlast v GB, kde slnecne dni za rok sa daju spocitat snad i na prstoch) ale odreprezentuju to, ze znizili uhlikovu stopu a zavislost na fosilnych palivach, lebo miesto romantickych sviecok si ludia zacnu pustat LEDkove ozdoby, kde si mozu navolit este aj teplotu svetla podla nalady... no super, zdravy rozum dostava na frak.
|
| |
Re: maly panel
Od: SanchoSK
|
Pridané:
16.3.2026 15:39
Si zaspal dobu, alebo mas doma futbalove ihrisko.
Na balkon sa vacsinou zmestia 1-2 panely, dnes ma jeden panel okolo 450W produkcie.
Kvoli uhlu a podobne vyprodukuje realne max 400W.
To znamena, ze za bezny letny den ti dokaze vyprodukovat 3kWh energie.
Ked to robi jeden balkon, nie je to nic moc. Ale zober si 12poschodovy panelak, na kazdom poschodi 4 byty (len 2 to dokazu robit kvoli orientacii slnka) a si na 24x3kWh - 72kWh za den. To je dost na beh klimatizacii, sporakov, v podstate celej dennej spotreby toho domu.
Ak sa k tomu dokaze pridat nejaka lacna "balkonova baterka" ako ma EcoFlow, tak dokazes blbym panelom na balkone vykryt spotrebu bytu 70% roka.
Britania nie je severny pol, vo vacsine husto-obyvanych lokalit to funguje - mrkni na internet, kde ludia robia videa s ich skusenostami.
Cize tolko k tvojmu "zdravemu rozumu".
Navratnost vo vacsine Britanie je pod 4 roky - potom dalsich 16 rokov len zarabas.
|
| |
Re: maly panel
Od: asdfa
|
Pridané:
16.3.2026 15:45
ja by som to vo velkom instaloval na strechy panelakov, tam mas svetlo od rana do vecera, a cely panelak z by z toho mohol profitovat, z fondu by sa to dalo podla mna v pohode vykrit a potom len setris...raz za nejaky cas to vybehnut poutierat od prachu..samozrejme chce to seriozne prepocty atd, ale mohlo by to ist
|
Pridať komentár
|
|
|
|