
neprihlásený
|
Utorok, 17. marca 2026, dnes má meniny Ľubica |
|
|
Vláda chce zaviesť legislatívu pre samojazdiace autá a drony
Značky:
Slovenskosamojazdiace technológiedrony
DSL.sk, 17.3.2026
|
|
Vláda Slovenskej republiky plánuje zaviesť a rozšíriť legislatívu pre používanie automatizovaných vozidiel a bezpilotných leteckých systémov.
Vláda takýto návrh schválila na svojom dnešnom rokovaní.
Návrh je zatiaľ pomerne všeobecný, vyjadruje najmä zámer a nie harmonogram konkrétnych krokov a zároveň návrh zrejme spája dva typy dopravných systémov s rozdielnou úrovňou autonómnosti.
V prípade áut evidentne hovorí o samojazdiacich vozidlách, ktoré jazdia autonómne samé. Hoci celý zámer je o autonómnych systémoch, v prípade leteckých systémov zrejme hovorí všeobecne o dronoch vrátane dronov riadených operátorom a nie je jasné či počíta aj s dronmi lietajúcimi plne autonómne.
Legislatívu chce vláda pripraviť tak, aby sa najskôr umožnila testovacia a pilotná prevádzka takýchto technológií a neskôr spustenie komerčných služieb.
V prípade samojazdiacich áut sa najskôr plánuje zamerať na špecifické použitia. "V oblasti
automatizovaných vozidiel by malo ísť najmä o mestské zóny, logistické areály a koridory, mestskú kyvadlovú dopravu, tzv. robotaxi, automatizovanú logistiku a vybrané režimy na vopred určených komunikáciách alebo v areáloch," uvádza sa v návrhu.
V slovenskej legislatíve sú už niektoré aspekty týchto systémov upravené, ďalšie sú upravené v európskej legislatíve. Vláda v návrhu vymenúva slovenské zákony a aspekty, ktoré bude potrebné legislatívne ešte upraviť pre dosiahnutie avizovaných cieľov a umožnenie nasadenia týchto technológií.
Materiály návrhu zrejme neuvádzajú, do akého termínu by malo byť vytvorené potrebné legislatívne prostredie na umožnenie jednotlivých fáz nasadzovania týchto technológií.
Najnovšie články:
Diskusia:
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
Preč s támi autami na uzavreté okuhy!
Od: Teror
|
Pridané:
17.3.2026 16:44
Prečo by nám tu mali jazdiť samo jazdiace autá? Prečo to dovolia, vraždy na cestách, ktoré nebude mať na svedomí nikto? Digitálny svet - skaza. Tie autá nech si jazdia niekde na uzavretom okruhu pod kontrolou, ale nie medzi ľuďmi! Ta kde sme?
|
| |
Re: Preč s támi autami na uzavreté okuhy!
Od: MaN144
|
Pridané:
17.3.2026 16:57
Keď vidím ako šoférujú a ovládajú predpisy ľudia, tak tých sa bojím oveľa viac. Alkohol, drogy, mobily, slabá pozornosť, zlý zrak, agresivita, prílišná sebavedomosť a mohol by som pokračovať ďalej...
|
| |
Re: Preč s támi autami na uzavreté okuhy!
Od: Socialista
|
Pridané:
17.3.2026 20:49
Problem je ze ked alkoholik spravi fail pojde sediet a ked spravi developer fail ze zabudne zmenit mile na kilometre nepojde sediet nikto :) what a balance.
Ale ak sa zavedie do legislativy ze zodpovedne je cele oddelenie vyvoja tak nemam ziadny problem .)
|
| |
Re: Preč s támi autami na uzavreté okuhy!
Od: jebe jebe jebe:
|
Pridané:
17.3.2026 17:26
ak sa statisticky znisi pocet nehod o 80% nestoji to za to?
|
| |
Re: Preč s támi autami na uzavreté okuhy!
Od: cvk
|
Pridané:
17.3.2026 18:02
Podstatne je, ci sa znizi aj realne. :-)
Papier znesie vsetko - "neverim statistike ktoru si sam nesfalsujem".
|
| |
Re: Preč s támi autami na uzavreté okuhy!
Od: Jaaasom
|
Pridané:
17.3.2026 19:55
Žiadny autopilot nemôže v priemere jazdiť horšie ako ľudskí vodiči.
|
| |
Re: Preč s támi autami na uzavreté okuhy!
Od: Hvcvbh
|
Pridané:
17.3.2026 21:25
Je otázka ako je táto štatistika vytvorená. Či to je reálne číslo, alebo umelo upravené tým, že sekundu pred nárazom prepol autopilot na manuál aj keď už zrejme vedel že narazí, len aby právne ochránil výrobcu.
|
| |
Re: Preč s támi autami na uzavreté okuhy!
Od: fafafa
|
Pridané:
17.3.2026 18:55
drz hubu
|
Pridať komentár
|
|
|
|