neprihlásený Piatok, 20. marca 2026, dnes má meniny Víťazoslav
Android aplikácie od neoverených vývojárov sa budú inštalovať zložito, s 24-hodinovým čakaním

Značky: Androidaplikácie

DSL.sk, 19.3.2026


Spoločnosť Google aktuálne detailne predstavila spôsob, akým sa budú dať nainštalovať v Androide aplikácie od neoverených vývojárov po povinnom zavedení overovania vývojárov.

Android v súčasnosti dovoľuje užívateľom inštalovať aplikácie aj z iných zdrojov ako z obchodu s aplikáciami Google Play od spoločnosti Google. Inštalovať ich môžu z iných obchodov s aplikáciami alebo napríklad priamym stiahnutím inštalačného súboru z ľubovoľných zdrojov a jeho nainštalovaním.

Táto možnosť môže byť a býva kvôli bezpečnosti štandardne zakázaná, aby ju užívatelia museli povoliť a využívať vedome.

V lete minulého roka spoločnosť Google ale oznámila, že na certifikovaných Android zariadeniach začne umožňovať inštalovanie iba aplikácií od identifikovaných a overených vývojárov. Po kritike spoločnosť ustúpila a v novembri avizovala, že pripraví aj postup ako naďalej inštalovať aplikácie aj od neoverených vývojárov.

Aktuálne spoločnosť tento postup detailne predstavila v tomto oznámení.

Cieľom celej iniciatívy je samozrejme zabrániť šíreniu škodlivých aplikácií a rozličným útokom a podvodom. Postup ako inštalovať aplikácie od neoverených vývojárov je navrhnutý tak, aby najmä špecificky zabránil rozličným podvodom a útokom realizovaným cez telefón, pri ktorých útočník navedie užívateľa na inštalovanie aplikácie pre zrealizovanie podvodu alebo útoku.

Android bude po zavedení povinného overovania vývojárov vyžadovať, aby užívateľ na danom telefóne prešiel pomerne komplikovaným a dlhým procesom pred povolením inštalovania aplikácií od neoverených vývojárov. Takýto proces bude musieť na danom telefóne absolvovať iba raz, ak následne povolí časovo neobmedzené inštalovanie aplikácií od neoverených vývojárov.

Užívateľ bude najskôr musieť v nastaveniach povoliť vývojársky režim. Následne bude musieť potvrdiť, že nie je nikým na povolenie inštalovania aplikácií navádzaný. Telefón sa potom reštartuje, aby sa prerušil prípadný hovor s útočníkom respektíve vzdialený prístup.

Následne bude musieť užívateľ počkať minimálne 24 hodín, kým bude môcť pokračovať. Útoky a podvody cez telefón často vyvolávajú v užívateľoch pocit časovej tiesne a potreby okamžitého konania, čomu má 24-hodinové čakanie zabrániť. Zároveň to ale znamená, že aj legitímnu aplikáciu od neovereného vývojára si užívateľ bude môcť v prípade prvej takejto aplikácie nainštalovať až po 24 hodinách od začatia procesu.

Po uplynutí tejto doby sa užívateľ bude musieť autentifikovať biometricky alebo PIN-om, následne si zvolí či dovolí inštalovanie takýchto aplikácií po dobu 7 dní alebo neobmedzene dlho a bude môcť začať inštalovať aplikácie od neoverených vývojárov.

Pri každej inštalácii bude upozornený, že ide o aplikáciu od neovereného vývojára, bude môcť ale zvoliť pokračovať.

V prvých krajinách chce Google začať umožňovať štandardne iba inštaláciu aplikácií od overených vývojárov od septembra tohto roka, globálne najskôr v budúcom roku.



Najnovšie články:

Lenovo výrazne zvýšilo kapacitu batérií pre notebooky
Intel údajne informoval výrobcov o 10% zdražení CPU
Nemecko povolilo balkónové solárne panely s výrazne vyšším výkonom
Aj Blue Origin chce postaviť dátové centrum vo vesmíre
Predaje skladateľných smartfónov majú narásť o 20%, viac sa má presadiť typ Fold
Vydané aktualizácie OS pre routery OpenWrt 24.10 a 25.12, opravujú bezpečnostné zraniteľnosti
V Latinskej Amerike a Afrike sú najpredávanejšie 4G smartfóny iné ako iPhone, inde 5G iPhony
Vydaná nová verzia linuxovej distribúcie pre Macy
Nový Firefox bude obsahovať bezplatnú VPN
Starlink zmenil v Európe aj na Slovensku ponuku, zdražil aj zlacnil


Diskusia:
                               
 

Nebolo by jednoduchsie spravit specialny mode ako detsky kde bez dospeleho nic nenainstalujete ? Nazov by mohol byt trebars dochodca mode
Odpovedať Známka: 4.1 Hodnotiť:
 

jednoduchšie by bolo nepoužívať GMS Core, pričom appky detekujúce odomknutý bootloader a root by mohli fungovať bez problémov po ručnom potvrdení užívateľa o vedomom schválení prípadného rizika... nikdy som nevidel dôvod, prečo by som nemal byť adminom na svojom vlastnom zariadení - to aj na PC, keď si nainštaľujem OS, rozhodne niekto iný za mňa, čo smiem, a čo nesmiem?
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Neboj, aj na PC táto výborná novinka raz príde.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

UEFI sa o to postará
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Už tam je vo Win11, volá sa - Inteligentné riadenie aplikácií. Občas sa to samo od seba zapne a nejde spustiť žiadny program nepodpísaný Microsoftom. Potom to treba vypnúť a je pokoj. Len tá panika používateľa medzitým, že mu nič nejde...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cele mi to príde ako zlý pokus dokázať že keď google overil vývojára tak žiadne riziko malwaru nehrozí, čo samozrejme nie je pravda.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už by mohla prísť náhrada za ten Android. Nejaká dobrá alternatíva - Super Linux. Ten Android je veľmi násilný, strašné niečo, samý balast a násilne tam otravujú všelijaké Google aplikácie... Už sú tam predinštalované a nemôžete sa toho zbaviť, toto robil Microsoft kedysi s IE vo Windowse a potom šiel na súd (samozrejme robí to aj teraz, ale vtedy to bolo niečo neslýchané a teraz bežné! :-/). GOOGLE si už naozaj robí čo chce! Tieto nenásytné korporácie nás nakoniec totálne zotročia! S príchodom digitalizácie a digitálnej identity napojenej na digitálnu menu v mobile sme skončili! Rysuje sa digitálna totalita, vládcom bude AI!
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

No, smeruje to do riti s celym Androidom. Robia z toho druhy iOS. Navyse, uplne zakladne systemove veci viditelne vibecodovane nejakymi indickymi ciganmi. Jeden bug za druhym tam najdem po 2 minutach pouzivania.

Problem je, ze alternativa je este o 2 stupienky horsia. Cinske iteracie Androidu su este viac prepchate reklamami a verim im menej. Apple je pre deti a teplych.
Odpovedať Známka: 6.5 Hodnotiť:
 

A čo tak používať telefón na to kvôli čomu sa to volá telefón? Vyrieši to väčšinu tvojich problémov.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Ono to nie je telefón, ale zariadenie, ktoré má nejakú základnú funkcionalitu a možnosť si tú funkcionalitu doplniť.

Aj PC v 1970 bolo určené ako zariadenie pre max. nejaký textový editor, kalkulačku, ...
Neznamená to, že mám PC používať v roku 2026 iba na to, čo bolo hardware-ovo a software-ovo poskytnúť v 70tych rokoch.
Odpovedať Známka: 0.9 Hodnotiť:
 

Čo do p..e na tých telefónoch robíte, okrem telefonovania a textovania, že to nemôže počkať kým budeš doma/v práci u PC/TV a urobíte to odkiaľ?
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

skracujeme káre cez dopice.sk
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Si nepocul o velkom kancli a tlaceni cez wifi?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No ale Janka Hospodárová už dotancovala.
Odpovedať Hodnotiť:
 

co do pice robis doma na PC?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Indických cigánov si vychytal :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je hrubo zavadzajuce a uralzive.

V Indii ziju Indovia. U nas Indoeuropania.
Maju vobec v Indii ciganov?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

jasne, ze maju. Len su koli dodrzaniu zasady kontrastu, s bledou pletou. ;)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

len na tych cinskych veci aspon funguju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bohuzial, vibecoding indickymi ciganmi je aj v inych spolocnostiach vratane Apple, taky paskvil ako posledna verzia MacOS/iOS s Liquid Ass GUI sa len tak nevidi.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nech sa paci jolla phone so Sailfish OS. Komplet linux OS a stoji za tym finska firma, ziadna US data harvesting corpo.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ta finska firma su povodni vyvojari od Nokie. :-)
Myslim ze tento system pouziva napriklad Ruska posta.

Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

eu si mysli, ze novinari vedia ... novinari ze politici ... ani jedni s tym nerobia, takze nevedia ... co tak skusit virtual machine
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale obavam sa, ze eu radsej zafilozofuje o volnej ruke trhu, o hype pravach pre vsetkych a uplne vo vsetkom, o rimsko-pravnom sposobe vladnutia /najprv vas skoro skantrime ale potom mozte u nas spravit karieru/ ... skratka vsetko len nie historia a teda ze take tu uz bolo a ze to dobre nebolo, tak nie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ďakujem za informáciu, že existuje nejaký druh smartfónu, o ktorom by som mohol uvažovať v prípade, že už nebudem môcť zohnať náhradu za moju obľúbenú Nokiu 1212 :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

sudruhovia, budte solidarni, co vsetci ti udavaci stbaci novinari herci ci umelci, aj oni to chcu vediet inak by prisli o pracu :-)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Maniak, co ma zbytocne snazenie o ochranu pred indickym scamom s hercami? To ti blaha tak poskodil mozok?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nevadi kupim si viac RAM aby to slo rychlejsie
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nebude to také lacné drahá !
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Takze na to ideme salamovou metodou. Vidno, ze to ich slavne motto "Don't be evil" vzalo za svoje.

Google nech si hlavne najprv uprace u seba doma a potom nech sa stara do cudzich veci. Kolko uz bolo zavadnych aplikacii na tom ich slavnom oficialnom store? Kolko zavadnych reklam neustale pustaju na rozne podvodne stranky? Jaj, to su peniaze do ich vacku, tam to nevidia.

Kiez by GrapheneOS bolo mozne instalovat na vsetky zariadenia. By google hned sklapol s kadejakymi hlupostami a zacal by sa starat o zakaznikov a nie im hadzat polena pod nohy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nebodaj to motto niekedy bolo niečo iné ako totálny dríst?
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nie je to skor o tom, ze sudruhovia z Google chcu mat viac penazi z aplikacii a zavidia Apple App Store, ktory zaraba ovela viac? Pretoze povedzme si rovno, podstatna vyhoda Androidu boli warez cracknute apky.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Namiesto tliachania radsej podporte peticiu, viac info a odkaz na peticiu je na stranke keepandroidopen.org
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

"Cieľom celej iniciatívy je samozrejme zabrániť šíreniu škodlivých aplikácií a rozličným útokom a podvodom"... Blablabla... Toto tvrdenie znie pekne na papieri, ale realita je úplne inde. Google sa tvári, že ide o ochranu používateľov, no pritom samotný Google Store je dlhodobo zaplavený škodlivými aplikáciami (agresivne adware, spyware, scam appky, falošné investičné platformy, aplikácie kradnúce dáta). Pravidelne sa objavujú prípady, kde sa takéto veci dostanú cez ich "ochranné" mechanizmy úplne bez problémov. Takže argument o bezpečnosti dosť padá...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To, čo Google robí, skôr vyzerá ako klasická snaha upevniť si kontrolu...
- obmedziť inštaláciu aplikácií mimo ich ekosystému
- donútiť vývojárov aj používateľov zostať v Google Store
- eliminovať konkurenciu (hlavne FOSS a alternatívne distribučné kanály)
- maximalizovať zisk a kontrolu nad dátami používateľov

Celý ten "komplikovaný proces" inštalácie neoverených aplikácií nie je primárne o ochrane, je to skôr psychologická bariéra, ktorá má ľudí odradiť od používania čohokoľvek mimo ich platformy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak by bol cieľ naozaj bezpečnosť, Google by:

- efektívnejšie filtroval škodlivé appky vo vlastnom store
- neblokoval alebo nesťažoval legitímne open-source aplikácie
- dal používateľovi väčšiu kontrolu, nie menšiu

Takto to skôr pôsobí ako klasický korporátny ťah: bezpečnosť ako výhovorka, kontrola a peniaze ako skutočný cieľ.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To 24-hodinove cakanie, ak sa aplikuje iba pri prvom povoleni sideloadingu, asi tazko pomoze pri neskorsom podvode.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár