
neprihlásený
|
Sobota, 27. júna 2026, dnes má meniny Ladislav, Ladislava |
|
|
SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru
Značky:
SpaceXStarlink
DSL.sk, 27.6.2026
|
|
Spoločnosť SpaceX sa plánuje stať aspoň podľa vyjadrení svojej prezidentky Gwynne Shotwellovej v USA mobilným operátorom, ktorý bude priamo zákazníkom ponúkať svoje mobilné služby poskytované aj zo satelitov Starlink z vesmíru.
Shotwellová to malo v predchádzajúcich týždňoch uviesť na akciách pre potenciálnych investorov pred vstupom SpaceX na burzu, informujú Financial Times.
Podľa novín Shotwellová avizovala možné vybudovanie pozemnej mobilnej siete v USA. Nie je ale jasné, či sa tým myslí aj vybudovanie pozemných základňových staníc alebo by pozemná sieť mala byť poskytovaná iba zo satelitov Starlink.
SpaceX už nejaký čas v USA a ďalších krajinách prevádzkuje z časti svojich satelitov Starlink pozemnú mobilnú sieť štandardnej technológie 4G LTE, zatiaľ je to vždy ale v spolupráci s niektorým lokálnym operátorom. SpaceX pre službu využíva v danej krajine frekvencie spolupracujúceho operátora a tým mu pomáha zlepšovať pokrytie najmä v slabšie pokrytých oblastiach, v USA takto spolupracuje s operátorom T-Mobile.
Mobilná sieť vytváraná Starlink satelitmi má zatiaľ pomerne malú kapacitu v porovnaní s veľkými a hustými pozemnými mobilnými sieťami, SpaceX samozrejme ale postupne zvyšuje počet svojich satelitov a zároveň má plány na budovanie ešte výrazne väčších konštelácií satelitov.
Poskytovanie mobilných služieb v podobe samostatného operátora je tak do budúcnosti logický a očakávaný krok, kedy to bude reálne vzhľadom na kapacitu sietí a frekvencie vlastnené SpaceX je ale otázne. Shotwellová zrejme neinformovala o konkrétnom termíne respektíve noviny ho neavizujú.
Zároveň podľa novín by podľa analytikov v súčasnosti takéto plány mohli byť iba spôsobom, ako sa SpaceX snaží získať lepšie podmienky od mobilných operátorov, s ktorými zatiaľ na poskytovaní mobilnej siete z vesmíru spolupracuje.
Najnovšie články:
Diskusia:
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
When?
Od: Boris "pitch"
|
Pridané:
27.6.2026 13:53
Darujem obličku za vybudovanie siete bez "middle mana" prekryteho cez SK operátorov. GO Starlink! Hura3x
|
Pridať komentár
|
|
|
|