neprihlásený Sobota, 27. júna 2026, dnes má meniny Ladislav, Ladislava
SpaceX plánuje byť mobilným operátorom z vesmíru

Značky: SpaceXStarlink

DSL.sk, 27.6.2026


Spoločnosť SpaceX sa plánuje stať aspoň podľa vyjadrení svojej prezidentky Gwynne Shotwellovej v USA mobilným operátorom, ktorý bude priamo zákazníkom ponúkať svoje mobilné služby poskytované aj zo satelitov Starlink z vesmíru.

Shotwellová to malo v predchádzajúcich týždňoch uviesť na akciách pre potenciálnych investorov pred vstupom SpaceX na burzu, informujú Financial Times.

Podľa novín Shotwellová avizovala možné vybudovanie pozemnej mobilnej siete v USA. Nie je ale jasné, či sa tým myslí aj vybudovanie pozemných základňových staníc alebo by pozemná sieť mala byť poskytovaná iba zo satelitov Starlink.

SpaceX už nejaký čas v USA a ďalších krajinách prevádzkuje z časti svojich satelitov Starlink pozemnú mobilnú sieť štandardnej technológie 4G LTE, zatiaľ je to vždy ale v spolupráci s niektorým lokálnym operátorom. SpaceX pre službu využíva v danej krajine frekvencie spolupracujúceho operátora a tým mu pomáha zlepšovať pokrytie najmä v slabšie pokrytých oblastiach, v USA takto spolupracuje s operátorom T-Mobile.

Mobilná sieť vytváraná Starlink satelitmi má zatiaľ pomerne malú kapacitu v porovnaní s veľkými a hustými pozemnými mobilnými sieťami, SpaceX samozrejme ale postupne zvyšuje počet svojich satelitov a zároveň má plány na budovanie ešte výrazne väčších konštelácií satelitov.

Poskytovanie mobilných služieb v podobe samostatného operátora je tak do budúcnosti logický a očakávaný krok, kedy to bude reálne vzhľadom na kapacitu sietí a frekvencie vlastnené SpaceX je ale otázne. Shotwellová zrejme neinformovala o konkrétnom termíne respektíve noviny ho neavizujú.

Zároveň podľa novín by podľa analytikov v súčasnosti takéto plány mohli byť iba spôsobom, ako sa SpaceX snaží získať lepšie podmienky od mobilných operátorov, s ktorými zatiaľ na poskytovaní mobilnej siete z vesmíru spolupracuje.



Najnovšie články:

Železnice v SR kvôli extrémnemu teplu obmedzujú rýchlosť vlakov, rozťahuje koľajnice
4ka oznámila mierne zlepšenie 5G pokrytia, pridala viacero lokalít
Španielske mobilné siete budú musieť fungovať aj pri výpadku elektriny, 4 hodiny
Podpora Windows 10 bola predĺžená o ďalší rok
Po extrémne nízkych záporných cenách stojí elektrina tento týždeň extrémne veľa
Exspirujú Secure Boot certifikáty, PC bez nových môžu mať čoskoro problémy
Zverejnený trailer komediálneho sci-fi spin-offu The Big Bang Theory
OpenAI ukázala hotový vlastný AI akcelerátor
Výrobcovia zariadení prechádzajú na starú DDR2 pamäť, aj tá zdražuje
Orange chybne informoval zákazníkov o inštalácii optiky - aktualizácia 1


Diskusia:
                               
 

Darujem obličku za vybudovanie siete bez "middle mana" prekryteho cez SK operátorov. GO Starlink! Hura3x
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

No lebo Starlink nebude middle man, mať potom monopol a Musk vysielať iba to čo on chce... a bude sa to chytať anténami ako na Motorole DynaTac
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ono to budovanie pozemných základňových staníc má svoje ekonomické dôvody, nakoľko technicky to plánovať z vesmíru nie je problém, ale odtiaľ už operujú reptiliáni a tí za licenciu pýtajú priekazne nekresťanské peniaze.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár