neprihlásený Sobota, 27. apríla 2024, dnes má meniny Jaroslav
Solárny panel s efektívnosťou 33.9%

DSL.sk, 8.2.2012


Spoločnosť Semprius vyvinula solárny fotovoltaický panel s efektívnosťou aktívnej plochy 33.9%.

Spoločnosť o tom informovala minulý týždeň, po potvrdení jeho efektívnosti Inštitútom solárnej energie na Polytechnickej univerzite v Madride.

Podľa Semprius ide o nový rekord efektívnosti solárneho panela, doterajším rekordom bolo 32%.

Panel od Semprius nie je klasickým panelom so solárnymi článkami pokrývajúcimi takmer celú jeho plochu, využíva koncetrované slnečné svetlo sústredené pomocou optiky z väčšej plochy na menšie solárne články.

Semprius ale na rozdiel od riešení s väčšími optickými systémami využíva veľké množstvo menších solárnych článkov na jednom paneli a následne lacnejšiu optiku s malými polomermi. Na paneli s plochou približne 0.7 m2 je použitých až 660 miniatúrnych solárnych článkov o veľkosti len 600 mikrónov a samozrejme rovnaký počet optických systémov sústreďujúcich svetlo na solárne články.

Optika koncentruje slnečné žiarenie na 1100-krát menšiu plochu, teda solárne články pokrývajú cca 0.09% plochy panelu.

Vďaka vyššej účinnosti solárnych článkov pri intenzívnejšom svetle je vyššia aj celková účinnosť panelu, účinnosť najlepších klasických panelov s článkami pokrývajúcimi celú plochu sa pohybuje na hranici 20%.


Panel od Semprius (foto: Semprius)



Výroba Semprius panelov bude podľa spoločnosti lacnejšia ako u iných riešení využívajúcich koncentrované články, aj vďaka spôsobu výroby solárnych článkov z arzenid gália prenášaním polovodiča z plátu na výsledný panel pripomínajúcim tlač. Vďaka veľkému počtu malých článkov odpadá aj potreba dodatočného chladenia.

Panely budú na začiatku ale stále cenovo efektívne zrejme len pri použití v oblastiach s najväčšou intenzitou slnečného žiarenia a pri použití so systémami pre natáčanie panelov za Slnkom.

Prototypy panelov zatiaľ Semprius montuje manuálne, fabriku s výrobnou kapacitou 30 MW za rok na automatizovanú výrobu plánuje spustiť v polovici roka. Po zvýšení kapacity na 100 MW za rok má byť cena podľa spoločnosti konkurencieschopná lacným panelom z Číny.

Spoločnosť plánuje svoje panely začať predávať tento rok.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome
HDD zdražia, Western Digital a Seagate to už oznámili veľkým zákazníkom


Diskusia:
                               
 

posielam kvety
Odpovedať Známka: 3.5 Hodnotiť:
 

Jednu vec fakt nepochopim.
Keby tito geniovia urobili hoci aj mizerne solarne clanky na nie viditelne teplo ale na tepelne infracervene ziarenie, tak by bolo mozne urobit kopec primitivnych konstrukcii domacich elektrickych minizdrojov. Napriklad krbove dvierka zo solarneho panelu a kym kuris krbom, tak citas dsl.sk na notebooku.
Slovensko ma kopec dreva. Slovenska akademia vied, Y U NO skumas toto?
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Viditelne teplo malo byt viditelne svetlo, pokial teda niekto nie je had.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Aj sucasne clanky samozrejme pracuju aj v infracervenej oblasti a na vyvoji clankov priehladnych pre viditelne svetlo a absorbujucich IR, pouzitelnych napr. na okna, sa tiez pracuje...
Ale krbove dvierka zo solarneho panelu?:) Nechapes viac veci, nie len jednu;)
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

na toto bol nejaky projekt, chlapik robil z plastovych flias takyto zachytavas a potom s tym do turbiny odparoval vodu
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

a potom si prišiel do kanclu po hotový papier.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

No tak nech sa paci, co konkretne este nechapem?
Mam takeho tusaka, ze pod tymto prispevkom bude ticho.
Odpovedať Známka: 0.8 Hodnotiť:
 

A just nebude ticho.
Krbove dvierka su dobre napr. aj na to, aby ta krb ako - tak ohrial a aby si mal lepsi pocit z romantiky a inych prasacin co doma robis, ked sa divas na ohen.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

spektralna hustota ziarenia zo slnka http://goo.gl/YB5mg, preto aj oci funguju v maxime tohto rozsahu, preto sa hlavne skumaju clanky pre viditelne svetlo

Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Však logicky je záujem byť čo najjúčinnejší v oblasti najväčšej energie...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

to mala byť asi reakcia na Neviem-ove "No tak nech sa paci, co konkretne este nechapem?" v suvislosti s napadom zachytavat energiu tepleho krbu
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Energia tepleho krbu sa ma sirit do priestoru, to by mal byt jeden z jeho dvoch hlavnych dovodov existencie, ten druhy je esteticky.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

fuuu a ja som si myslel, ze v krbe kurim, aby som mal teplo... to si tam uz rovno mozem vopchat stirlinga a pohanat dynamo... len ci mi to potom nebude redukovat vyziarene teplo... aby som pri tom notebooku nemusel sediet v oteplovackach :-)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Stirlinga si sice mozes rovno vopchat kde chces ale prijemne to asi nebude. Nie koli rozmerom ale koli hluku.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Predstav si, že spoločnosť prevádzkujúca webstránku, delí svoje príjmy z reklamy 50/50 medzi tých ktorí jej zdvíhajú číslo používanosti tejto stránky.
Chceš byť jedným z nich a mať podiel na týchto príjmoch?

Registruj sa tu: http://signup.wazzub.info/?lrRef=d6854

Ak by sa ti niečo nezdalo alebo by si tomu nerozumel opýtaj sa ma na maily: 3watsup3@azet.sk - pošlem aj postup ako na to a presný popis o čo ide ;-)

Poponáhľaj sa. Registrovať sa je možné len do konca marca!
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

tepelne ziarenie ma mensiu unergiu ako svetelne, tym padom clanok kt. by ho zachytaval by mal podstatne mensiu ucinnost, alebo sa mylim?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Je to sice uz nejaka doba co som to studoval a taktiez uz vtedy zastaraly zdroj informacie, ale mam vycitane, ze cim vyssia teplota, tak tym nizsia ucinnost clanku... A vraj pri nejakych nad 120 ci kolko stupnov je efektivnost solarneho clanku 0...
Ja len, ze asi tepelne ziarenie nebude zrovna najvhodnejsie...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Dobre a co peltierove clanky ? Tie sice musia mat zabezpecene dobre chladenie z druhej strany, ale cim vacsi rozdiel teploty (z jednej strany ohrievane, z druhej chladene), tym lepsie. Su tam samozrejme urcite limity, napr. ohrievana strana mohla mat teplotu max. 300 C, pricom na druhej strane sa musi chladit pod 50 C. Ucinnost cca 15 - 20%. Pouzite aj pri tomto projekte, http://www.dsl.sk/article.php?article=11807 (vyuzitie Seebeckovho efektu)
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

k tomu stacia kovove platne medzi ktorymi je teplotny rozdiel. je to obrateny princip zahrievania prudom, a logicky, kazdy fyzikalny jav ma aj opacnu platnost. ucinnost je velmi velmi nizka, to uz radsej tepelny stroj v ktorom je medium freon alebo jeho nahrada /voda nie, tej trva nez premeni skupenstvo/.

Najlacnejsi zdroj energie si ty sam, premienas potravu na energiu a efektivne premienas na to co potrebujes. Hovori sa tomu otrok, zial bolo zakazane. Preto je cina taka efektivna, ma otrokov.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

a aká je životnosť toho panela? nie je jeho životnosť skrátená ?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Co tma po životnosti, akurát ma napadlo, ako štát začne zdaňovať všetkých tých, ktorí majú solárne články...:)), len nech sa rozšíria.

Cena, tá bude vysoká.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

kupil som si taky kit 30x40 cm clanok spojeny s led reflektorom v ktorom je pb gelova bateria. ked je sero a tma, rozsvieti sa v izbe. svetlo je takmer dostatocne ako bezna 60w. ale ma inu teplotu a je ostrejsie. urcene to je pre vonkajsie osvetlenie domu alebo zahrady.

v zime to funguje mozno kazdy druhy, treti den, asi hodinu, ked za zotmie. v lete kazdy den asi tak na dve hodiny. mam to uz nejaky ten rok - dva - tusim ze uz aj tri.

clanok je v okne. vstaveny priamemu svetlu je len cca 3 h. inak len odrazenemu z budov.

vytvara to pocit energetickej sebestacnosti, keby som mal 1x2 metre a priamo na slnku cely den, k tomu malu domacu veternu ako dalsi doplnok - ked nesvieti, aspon snad fuka :)
verim tomu ze by som s led osvetlenim upokojil potrebu celeho bytu. a s dalsim takym kitom i napajanie notebboku na 3-4 hodiny denne.

problem je teplo, na to treba velmi vela energie ked je zima.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

kolko ta stal ten Kit ?

kolko odhadujes, ze vydrzi bateria?

keby si kupil len 5W SMD LED/230V za 15E a svietil nou 3 hodiny denne pocas piatich rokov, nestalo by ta to stale menej ?

mne to vychadza 28kWh => cca do 6E celkovo.

Spolu 15+6= 21E (za 5 rokov)

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

to uz neviem, bolo to davno, a faktura sa mi hladat nechce, kupoval som to cez internetovy obchod v nemecku, taky znamy... a cena bola prijatelna, no urcite nie nizsia ako ziarovka a spotreba beznej energie za doterajsie asi troj rocne obdobie :)
ja som to povodne kupil mame do zahrady, dalej kde nie je zdroj aby jej to vecer svietilo. Mozno jej to tam nakoniec prinesiem :)
ta pb gel bateria znesie vela, je s rezervou, nie je pretazovana, kazdy den ju elektronika so solarom udrziava v spravnom rozmedzi, nemecky vyrobok, takze v poho. za takych okolnosti vydrzia pb gel baterie omnoho viac ako lithium, akurat ze su vacsie a tazsie :) kym lithium po 2 rokoch zakasle, dobra pb gel drzi 5 rokov bez zavahania.
Mam tu aj jednu pb gel pouzivanu v elektrickej detskej motorke uz 3,5 roka, pretazovana, rozne trapena, a stale je uplne v pohode. kym hobby lipolka co som v tom skusal a mala by to zniest, po prvom trapeni nadobro skapala :)

Mne sa na tom paci ta nezavislost, potom, po case.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ak sa ti s tym chce montovat, tak si vymen tu pb bateriu za lipolku, efektivita pri nabijani je ovela vacsia, tym padom sa ti to nabije rychlejsie pocas dna.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ze by bola lepsia efektivita ukladania do lipol sa mi nezda. lipol ma naviac pamatovy efekt, o tom sa tiez statocne mlci, pre lipol by som naviac potreboval inak nastavenu dobijaciu elektroniku a balancer pokial by bola zlozena z clankov, tiez by mala aj nizsiu ucinnu zivotnost nez pb.

taky priklad, NiMN ktore maju lepsiu teoreticku vlastnost pre vydrz a zivotnost nez lipol, umiestnene v tych malych solarnych na zahradu, preziju ledva prvy rok, a maju dost :)

Take NiC, tie boli dobre, ale uz sa velmi nepredavaju.

jedine co viem je ze pb chvilu trva nez sa v nej nastartuje dobijaci proces. Na PB gel nedam dopustit, Li-.. jedine do liedadiel a hobby koli vahe ale inak su podla vsetkeho dost na prd.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Samozrejme že nejaké modifikácie olovených akumulátorov.
NiCd akumulátory sú vhodné pre motory, dodajú podstatne väčší prúd do záťaže ako NiMH batérie.
A aj sa vyrábajú a predávajú. Akurát ľudia si myslia, že NiMH sú lepšie. Nie, nie sú, majú iba vyššiu kapacitu...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

kamarat v AU si kupil pannely od RICH solar ma to v Gride
vari na tom a podobne ale to je Australia
v novembri iny znamy ma 100Ah + 3 panelly za 3 tyzdne to nenabil vykon ma asi 3x 85Wpeak proste bolo zatiahnute

toto su realne skusenosti (panely su staticke bez natacania cize aj nizsia efektivita ihmo teraz su pod snehom ze ano)

celkom sa bavim na tom ze kazdy janura-feb prinesie DSL clanok ako postupili vedci z 12% 22% 26% uz mame 32% a cosik
len ked pozrem ci tie z pred 3-4rokov su natrhu nie a nie otom nic najst asi ako ten 2-5W LCD od OAK mal byt auguste septembri a nejako aj ked si dam pripomienku ze pozri - nic nevidno asi ano Rasberry Pi 20.2 mozno budu dosky.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Vedeli by ste mi poradiť jednoduchý spôsob ako napájať PC ktorý konzumuje nonstop asi 300W pomocou obnoviteľných zdrojov ?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Malá vodná elektráreň
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

6 m2 panelov a dobijanie baterii zalozneho zdroja na celu noc
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ak mas potok tak voda inak ako na luniku drot od suseda da sa zauzlovat ak sa odstrihne (obnovitelny)
300W je vela a akakolvek myslienka dnes narazi na problem prvotnej investicie a ziadna navratnost pripadne sa nedozijes
este tak 10W by sa mozno dalo ale 300W je moc to je 3izbovy byt osvetlenie + TV
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

len baterie by ho stali podstatne viac ako zozerie to pc za svoju zitotnost. A cely system by stal viac ako zozerie to pc za jeho (typkovu) zivotnost :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Mudrlant. ty asi nevieš čo koľko stojí, že? A koľko papká Tvoj PC doma...?
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Stale lepsie, pretoze tu cena nejde hore priamo umerne s tym kolko zakaznik usetri.
detto plyn a voda..
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Treba namontovat na Oravu ako napr. tu http://www.enviroaktiv. sk/cl/36/slnko-vyraba-energiu-uz-aj-v-parnici.html tam je predsa najviac slnecnych dni v roku
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Nevoslo by tam tych clankov/optik viac, keby bol kazdy druhy rad posunuty o pol roztece?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár