neprihlásený Nedeľa, 28. apríla 2024, dnes má meniny Jarmila
Ďalšie problémy so skokovou sekundou, aplikovala sa chybne aj včera

DSL.sk, 2.8.2012


Tzv. skoková sekunda, ktorou sa korigoval čas na konci júna, opäť spôsobila potenciálne problémy aj v noci z utorka na stredu, keď sa chybne na mnohých počítačoch a serveroch aplikovala opäť.

Upozornil na to h-online.com.

Skokové sekundy sa pridávajú na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa vychádzajúcou z otočenia Zeme k Slnku. Jedno otočenie Zeme okolo jej osi je v súčasnosti totiž o niečo dlhšie ako 24 hodín vychádzajúcich z presnej fyzikálnej definície sekundy.

Keď rozdiel medzi týmito časmi prekročí 0.9 sekundy, čas počítaný človek sa na sekundu buď na konci decembra alebo júna pozastaví. Aktuálne sa tak stalo 30. júna o 23:59:59 času UTC, teda 1. júla o 1:59:59 nášho stredoeurópskeho letného času.

Informácie o aplikovaní skokovej sekundy získavajú počítače od NTP serverov cez NTP protokol určený na synchronizáciu času. Mnoho NTP serverov v noci z utorka na stredu ale opäť a chybne posielalo informáciu o aplikovaní skokovej sekundy.

Definitívne príčiny problému zatiaľ nie sú jasné, podľa hypotézy Martina Burnickeho mohlo ísť o problém v starších verziách NTP démona ntpd v kombinácii s konfiguráciou skupiny viacerých serverov synchronizujúcich sa navzájom. Keď sa následne po 30. júni server, na ktorom sa príznak aplikovania skokovej sekundy už zmazal, synchronizoval od servera, kde sa ešte nezmazal, mohol sa príznak opäť rozšíriť.

Skoková sekunda na prelome júna a júla spôsobila vážne problémy na mnohých linuxových serveroch a PC. V linuxovom jadre z posledného obdobia sa totiž nachádzali až dve chyby, ktoré spôsobovali alebo mohli spôsobovať problémy so skokovou sekundou. Jedna, ktorá kvôli tzv. livelocku spôsobuje zamrznutie Linuxu, bola objavená v polovici marca a spôsobila podľa dostupných informácií menšie množstvo problémov.

Vážnejšie dôsledky mala ale druhá chyba, ktorá bola odhalená až po spôsobení problémov po aplikovaní skokovej sekundy. Pre túto chybu bol po aplikovaní skokovej sekundy čas subsystému hrtimer posunutý o sekundu napred a každý vytvorený časovač kratší ako sekunda skončil okamžite.

Takéto časovače ale využíva pri čakaní na udalosti na spracovanie množstvo serverového softvéru, ktorý tak pre chybu začal často využívať CPU bez prestávky a spôsobil enormné vyťaženie CPU vedúce k zníženiu výkonu, potenciálne nedostupnosti systémov ale tiež zvýšeniu spotreby. Riešením bolo jednoduché manuálne nastavenie času pomocou napríklad príkazu date, ktoré opäť zosynchronizovalo čas udržiavaný jadrom a jeho subsystémom hrtimer.

Chyba bola v polovici júla opravená, zatiaľ zrejme ale oprava nebola pre neočakávania skokovej sekundy minimálne ďalšieho pol roka hromadne nasadená. Koľkých serverov sa včerajšie opakované aplikovanie skokovej sekundy dotklo a koľko ich bolo postihnutých rovnakými problémami ako v júni nie je jasné, zatiaľ sa ale neobjavili informácie o podobných väčších zlyhaniach systémov ako tomu bolo na prelome júna a júla.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Po rokoch vypustené nové navigačné Galileo satelity, SpaceX na to obetovala raketu
Operačný systém Proxmox pre virtualizáciu vydaný v novej verzii 8.2
České železnice idú testovať WiFi vo vlakoch cez satelitný Starlink
V bezplatnom DVB-T bude počas MS v hokeji aj Joj Šport
NASA komunikovala laserom na stovky miliónov km rýchlosťou 25 Mbps
Let vesmírneho Boeingu by sa už mal uskutočniť, o menej ako dva týždne
Vydané Ubuntu 24.04 s dlhou podporou
Uvedený notebook používajúci nový formát menších pamäťových modulov CAMM2
Nová verzia Windows 11 bude vyžadovať CPU s podporou ďalších inštrukcií, nepobeží na starších CPU
Google opäť odložil vypnutie cookies tretích strán v Chrome


Diskusia:
                               
 

to je neuveritelne, ze niekto dokaze celosvetovo aplikovat takyto mechanizmus skokovej sekundy bez toho, aby to poriadne otestoval
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

je az neuveritelne ako mozu v linuxovom jadre merat casovy interval rozdielom casov.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

LOL
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

Mile DSL.sk a teraz je skokovy rok, vsak? Vola sa to PRESTUPNA sekunda.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Prestupny rok nema o jeden rok navyse. Ale len o jeden den, co je priblizne 1/365tina roka. Ukaz mi takyto jav u skokovej/prestupnej sekundy.

Ked uz to chces nazyvat inak, tak to nazvi prestupna hodina. Uz len musis definovat pravidlo: kazdych kolko hodin bude nastavat prestupna hodina, aby mohla mat o sekundu viac?

Len haluzis!
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

mna by zaujimalo ci sa neda skokova sekunda otestovat na separovanych strojoch. ked ma niekto take dolezite datove centra ako google, twitter atd, tak nemoze byt problem vyhradit par serverov, odpojit ich od siete a nasimulovat skokovu sekundu napriklad o den skor, aby zistili co to spravi "naostro"..
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Myslim, ze Google nepouzil skokovu sekundu na svojich serveroch vobec, namiesto toho posuval cely den cas na NTP serveroch po milisekundach dopredu, ake jednoduche riesenie skokovej sekundy
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

mna by zaujimalo preco je taketo daco implementovane v kerneli, ked to zjavne sposobuje viac skody, ako by sposobilo odchylenie casu o 1 sekundu az dokym by sa zas cas cez ntp nesynchronizoval.
Ved medzi dvoma synchronizaciami moze bezne byt aj vacsia odchylka ako sekunda aj za normalnej prevadzky
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

odchylka asi vyreguluje manualne ako rozpocet statu
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

no ... niekde nemoze byt odchylka ani 1 sekundu ...
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Kde presne?
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

pri odchode z roboty :P
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

nie vsetky stroje vyuzivaju ntp
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

tak nech ti to riesia individualne, naco to kvoli malej skupine robit globalne, ked su s tym len problemy
(plati pre oba komentare nad)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Mňa by zaujímalo kto tú skokovú sekundu navrhuje, kto určuje že sme sa odchýlili od dráhy slnka a musíme zmeniť čas? Ak taká autorita existuje a je na tom dohoda nech vydá usmernenie a admini nech si čas upravia manuálne inak nech mi nejaké americké ministerstvo na čas nesiaha.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze si trocha vedla. Podla mna je to na pode vedy. Kto urcil meter ci sekundu ci kto sa stara a definuje vsetky miery a vahy vsetkych (aj odvodenych) jednotiek SI? To nie je ziadne ministerstvo, ale ... kuknem UTFG UTFW. Ziadne ministarstvo nehovori, ze dnesny den bol o 1,7 ms kratsi ako predvcerajsok (kvoli atmosferickym vplyvom a dianiu v jadre Zeme) a o 0,9 ms dlhsi ako vcerajsok (kazdy den su radovo milisekundove odchylky v dokonani jednej otacky Zeme). Alebo ze sa kvoli kontinualne sa spomalujucej rotacii Zeme sa za posl. storocie den predlzil o celych 7 sekund ... ani to ze vztlakova sila isteho profilu kridla je 800 kilopondov ... taketo veci neurcuju ministerstva, uvedom sa ...

Akonahle by vedecke kompetencie vzali do ruk politici, dopadlo by to ako v niektorej krajine, kde DE JURE UZAKONILI, ze pi = presne 3 ci 4 uz neviem, ale vraj sa to stalo...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 


uvedom si...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Existuju systemy, ktore su na presnom case zavisle. A NTP zarucuje synchronizaciu servera s referencnym serverom. Nikto nikoho nenuti ntp pouzivat.
To, ze presny cas nepotrebujes ty neznamena, ze ho nepotrebuju ostatni.


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Posledné dva odstavce som už zopár krát čítal v skorších článkoch. :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

opakovanie je matka mudrosti
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Alebo hlúposti v tomto prípade :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

ja som najprv precital ze: "opalovanie je matka mudrosti" povedal som si vsak ok - je leto, no a potom som si to poriadne precital.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ta ako tu uz prestava sranda, kolko je vlastne akoze teraz hodin? Sak ja mam o tristrte na pat vlak!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

ani vy ste nestihli vyskocit v tu konkretnu sekundu?
inak zlcovy kamen mi odpadol zo srdca, ze to nezapricinilo koniec sveta.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár