neprihlásený Piatok, 3. mája 2024, dnes má meniny Galina, Timea
Spoznávame High Definition video

Dnes si povieme viac o tzv. videu s vysokým rozlíšením, o High Definition (HD) videu. S termínmi ako HD video, HD ready, HD compatible, HD optické formáty sa stretávame čoraz častejšie, čo ale presne znamená termín High Definition video? Načo je dobré, kde sa s ním stretneme a prečo by nás malo zaujímať? Čo znamená HD režim 720p a čo režim 1080i? Aký je rozdiel medzi 1080i a 1080p? Pripravuje sa ešte kvalitnejšie video?

DSL.sk, 27.2.2006


Termín High Definition video sa objavil prvýkrát kde inde ako v Japonsku, keď takýmto termínom v tejto krajine označili experimentálny štandard televízneho vysielania s približne dvojnásobným počtom riadkov ako mali dovtedy používané štandardy už v roku 1981.

HD video v súčasnosti označuje video s vyšším rozlíšením ako majú televízne štandardy PAL/SECAM, NTSC a DVD video, štandardy tzv. Standard Television (SDTV).

Okrem vyššieho rozlíšenia má HD video oproti SDTV aj iný pomer medzi počtom stĺpcov a riadkov, tzv. aspect ratio. HD video režimy majú tento pomer 16 : 9, u SDTV je to 4 : 3.

HD rozlíšenia

SDTV alebo SD video používa 480 riadkov u NTSC (USA a Japonsko) a 576 riadkov u PAL/SECAM (Európa). DVD video používa 720 stĺpcov a rovnaký počet riadkov ako NTSC alebo PAL podľa regiónu, pre ktorý je určené.

U HD boli štandardizované dve rozlíšenia, obe s pomerom 16 : 9 - 1920 x 1080 a 1280 x 720. Rozlíšenie u HD sa tak pre konštantný pomer označuje iba počtom riadkov. Zvyčajne sa k označeniu pridáva p alebo i podľa toho, či ide o progresívny alebo prekladaný (interlaced) režim.

Celkovo tak existujú štyri režimy - 720p, 720i, 1080p a 1080i. Najpoužívanejšími sú 720p a 1080i, najkvalitnejším a zatiaľ zriedkavo podporovaným 1080p.

Najkvalitnejší 1080p režim má tak rozlíšenie až 5 krát vyššie (v počte pixelov) ako DVD.

Progresívny a prekladaný režim

Podstatnými údajmi u videa je okrem rozlíšenia aj druh režimu progresívny/prekladaný a taktiež počet obrázkov za sekundu, často sa objavujúci aj v názve režimu. Napríklad 720p60 značí 720p režim so 60 obrázkami za sekundu.

Medzi progresívnym a prekladaným režimom videa je výrazný rozdiel v kvalite a tak je potrebné rozlišovať, či napríklad zariadenie podporuje 1080i alebo 1080p. U progresívneho režimu je v každom frame vykreslený celý obrázok v plnom rozlíšení tak, ako by sme čakali u digitálneho videa.

Prekladaný režim, ktorý je bežne používaný aj v súčasnom televíznom vysielaní, vykreslí v jednom frame naopak iba polovicu obrázku a to striedavo v jednom frame párne a v nasledujúcom frame nepárne riadky. V skutočnosti sa tak na deklarovanej obnovovacej frekvencii prenáša iba polovičné rozlíšenie, u 1080i napr. 540 riadkov. Dosiahne sa tak buď 2x vyššia obnovovacia frekvencia s rovnakým množstvom dát alebo pri rovnakej obnovovacej frekvencii polovičná úspora prenášaných dát.

Takéto video je ale vďaka striedaniu skutočných 1080 párnych a nepárnych riadkov samozrejme omnoho kvalitnejšie ako 540 riadkové rozlíšenie, ale menej kvalitné ako plný progresívny 1080p režim.

Pôvodne sa prekladaný režim používal v televíznom vysielaní na dosiahnutie dvojnásobnej frekvencie 50 Hz alebo 60 Hz, keďže CRT obrazovky televíznych prijímačov vyžadovali pre blikanie častejšie obnovovanie ako 25 - 30 Hz.

V súčasnosti je prekladaný režim používaný najmä ako spôsob na zníženie množstva prenášaných dát, respektíve zníženia hardvérových nárokov na zariadenia spracúvajúce signál. U digitálneho prenosu, spracovania a zobrazovania videa na moderné displeje bez zotrvačnej svietivosti CRT displejov je ale potrebné prekladaný režim spracovať a konvertovať na video s plným počtom riadkov.

Tomuto procesu sa hovorí deinterlacing. Väčšinou sa pri deinterlacingu rozličnými metódami kombinujú párne a nepárne riadky zo susedných framov, u kvalitného softvéru a hardvéru aj s použitím detekcie pohybu, ktorá dáva výrazne lepšie výsledky ako kombinácia bez ohľadu na spracúvaný video obsah.

Vo vzájomnom porovnaní v súčasnosti najpoužívanejších HD rozlíšení 720p a 1080i vhodnosť zvoleného rozlíšenia závisí aj na druhu video obsahu. Pre pohyblivé scény dáva kvalitnejší obraz 720p režim a preto ho používa napríklad športový kanál ESPN pre svoje vysielanie v HD kvalite, ale tiež napríklad Fox a ABC. 1080i naopak dáva lepšie detaily pre málo pohyblivý obraz, využíva ho napríklad NBC, CBS a HBO.

HD video obsah

High Definition video obsah je dostupný prakticky iba v digitálnej forme. HD obsah je možné v USA, Západnej Európe a Japonsku získať cez digitálne pozemné vysielanie, digitálne satelitné vysielania a digitálnu káblovú televíziu.

Zdrojom HD video obsahu je samozrejme aj Internet, kde je zatiaľ najpodporovanejším spomedzi HD rozlíšení 720p, keďže len málo v súčasnosti používaných počítačových monitorov dokáže zobraziť bez znižovania rozlíšenia alebo osekávania 1920 x 1080 bodov 1080i alebo 1080p režimu. Ukážku HD video obsahu môžete nájsť napríklad na stránkach Apple tu v podobe trailerov k pripravovaným filmom a to až do rozlíšenia 1080p.

Ďalším zdrojom tentokrát vlastného HD video obsahu sa pomaly stávajú relatívne dostupné digitálne HD kamery, ktoré práve v súčasnosti uvádzajú na trh prví výrobcovia.

Prvým zdrojom HD video obsahu sa u nás pravdepodobne stanú prichádzajúce HD optické formáty HD DVD a Blu-ray. V súčasnosti sa už filmy natáčajú v digitálnej HD kvalite pre plánované vydanie na HD optických médiách, viacero filmov bolo už aj v minulosti natáčaných v HD kvalite, okrem iného napríklad Star Wars Episode II: Attack of the Clones, Star Wars Episode III: Revenge of the Sith a Sin City.

Ultra High Definition Video

V časoch, keď sa HD video začína presadzovať v USA a pravdepodobne tento rok sa v podobe Blu-ray a HD DVD dostane prvýkrát na Slovensko, v Japonsku už experimentujú s videom ešte vyššieho rozlíšenia.

Japan Broadcasting Corporation tam pod názvom Ultra High Definition Video (UHDV) alebo tiež Super Hi-Vision experimentuje s videom o rozlíšení 7,680 × 4,320 bodov a 60 obrázkami za sekundu.

Rozlíšenie je tak 16 krát vyššie ako u najkvalitnejšieho 1080p režimu. UHDV v Japonsku demonštrovali prvýkrat v roku 2003, v novembri 2005 prezentovali živý prenos v UHDV kvalite na vzdialenosť 260 km cez optickú sieť.


      Zdieľaj na Twitteri


Videli ste už niekedy nejaké High Definition video? (hlasov: 292)

Áno      47%
Nie      53%


Najnovšie články:

Železnice opäť aktualizujú systémy, v noci na nedeľu nebude fungovať internetový predaj lístkov
Satelit so solárnou plachtou je úspešne na orbite
K Microsoft účtom sa už dá prihlasovať bez hesla pomocou passkeys
O2 zvýšilo pokrytie 5G, podiel 5G zariadení rastie len pomaly
Telekom začal ponúkať nové programy Swipe pre mladých s veľkým objemom dát
Avizovaná nová verzia distribuovaného súborového systému Ceph, je v ňom viac ako exabajt
iPhony majú aktuálne problém s budíkmi, nebudia
Hubblov teleskop opäť funguje
Netflix úplne ruší najlacnejší program Basic bez reklám
Česko dáva milióny na zlepšenie 5G signálu vo vlakoch


Diskusia:
                               
 

nie s vysokým rozšírením
ale s vysokým rozlíšením
;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja len pridam link na HDTV stream

stream.hdtv1.cz

je to take cajovejsie 4Mb
takze si skuste vase hyper broadbandy
Odpovedať Hodnotiť:
 

Dobri clanok objastnil mi to co so doteraz o HD nevedel... Len jedna vec by ma zaujmala , kedy zacnu v HD kvalite vysielat aj PRVE SK/CZ Stanice??...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vzhľadom na slabú kúpischopnosť slov. diváka to asi nebude tak skoro. Televízie sa nebudú cítiť dostatočne motivované vzhľadom na malú rozšírenosť HD TV a malý tlak od diváckej verejnosti.
Trošku to pripomína situáciu so Slovak Telecom -om, aj keď to nie je to isté...
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj hej, ale prve pokusne vysielanie HDTV ma byt v roku 2008 vraj, ale inak Slovensko do toho bude tlacene i tym ze sme v EU, inak kupit si v dnesnej dobe klasicku TV je šialenstvo, najradsej mam tie obrovske akcie na stare plazmy za 50,000 ktore zvladaju max 640x480.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Mám pocit, že som niekde čítal, že sme sa EU zaviazali, že do roku 2015 prejdeme na HDTV...
Odpovedať Hodnotiť:
 

to bolo pravdepodobne o DTV, nie HDTV.
DTV = Ditgital TV.
HDTV = High Definition TV.
Slovensko uz testuje digitalne vysielanie, ale ide to pomaly, pomalickyyy...ako obycajne - to co je inde vybehova technologia, sa u nas zavadza ako super novinka :-) Ako kedysi ISDN od Slovenskych telekomunikacii...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Príspevok bol zmazaný pre nevhodný a/alebo vulgárny obsah.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Verím, že klasické televízory na Slovensku najbližších 25 rokov určite nevymiznú. Na sledovanie správ, počasia a debilných reality stačí aj 55cm uhlopriečka. Iba ak by sa zmenila cenová politika, ale pri slovenskej kúpyschopnosti obyvateľstva je často problém kúpiť aj nový diaľkový ovládač k telke... takže 1080p asi v obývačkách mojich známych ešte dlho nezhliadnem... SK rulez
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veru veru....to hovorím ako zamestnaný otec....hehehe... a to robí aj manželka......
Odpovedať Hodnotiť:
 

Verím, že klasické televízory na Slovensku najbližších 25 rokov určite nevymiznú. Na sledovanie správ, počasia a debilných reality stačí aj 55cm uhlopriečka. Iba ak by sa zmenila cenová politika, ale pri slovenskej kúpyschopnosti obyvateľstva je často problém kúpiť aj nový diaľkový ovládač k telke... takže 1080p asi v obývačkách mojich známych ešte dlho nezhliadnem... SK rulez
Odpovedať Hodnotiť:
 

no nezabudaj, ze vacsina mladych opusta telku a coraz castejsie pouziva pocitac...

a tam mas HD podporovane uz teraz, takze tam mozno nechyba az tak vela, aby niektori vysielatelia zacali podporovat HD, napr. UPC k chellu alebo nieco take... ked aj nebudu vysielat nase stanice, tak zahranicne, ktore v HD vysielaju
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ale na to by museli rapidne zvysit rychlost, lebo na tv vysielanie v sucasnej kvalite je potrebna rychlost cca 8 Mbps a kedze HDTV ma mat cca 4 krat viac pixelov bude potrebne min 32 Mbps.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no to nemas moc presne info... :) nie TV ale DVD kvalita je tych 8 Mbps a tam je pouzity MPEG2, pri pouziti nejakeho kodeku zalozeneho na MPEG4 je to vyrazne menej, mozno 2 Mbps

najvyssie HD 1080p ma 5x viac pixelov, tak povedzme 10 Mbps a to jednak neviem, ci som aj neprehnal, jednak na zaciatok bohate staci 720p.

a samozrejme pri offline stiahovani bohate stacia aj sucasne linky aj na 1080p, nemusis to mat za hodinku stiahnute, mozes si pockat 5 hodiniek
Odpovedať Hodnotiť:
 

Opravujem: na prijem TV signalu po internete nie je potrebnych 8 Mbps ale 6 Mbps. Viď internetove vysielanie CT4 sport.
Odpovedať Hodnotiť:
 

no ja som nemyslel cez Internet, napriklad cez kablovku s kartou do PC a podobne...
Odpovedať Hodnotiť:
 

no tak neviem, ja som kupil na vianoce TV Samsung co podporuje HD az do 1080i a nie je klasicky 82cm FLAT CRT za 35 000.
A nesud seba a svoju kupyschopnost s ostatnymi.Mal si sa v skole viac ucit a potom by si mal lepsiu kupyschopnost :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kupyschopnost obyvatelstva nezavysi od skoly, ale od fumkcie aku ma tvoj otecko... Urcite si sa dostal na poziciu, ktoru mas poctivo a nikto ta tam nedotlacil, ze... Poznam ludi, ktory maju aj dve vysoke a hov... im to pomohlo. Ale poznam vela takych, ktory nemaju ani maturitu, a maju sa sqele. Ale s temou HD ready to nema nic spolocne. Mimochodom, preco na slovensku zaciname s digitalny terestrialnym vysielanim az teraz, ked susedia cesi uz maju ostre vysielanie davno. U nas sa takymto tempom dockame vysielania HD asi o 100 rokov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja nemam ziaden problem s kupyschopnostou ale na hdtv sa mozem vy.... Cumiet na filmy je len strata casu. Niet nad dobru knihu a PC.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A co na tom pozeras? Vyvolených 2 ???
Odpovedať Hodnotiť:
 

mozes na tom napr. drvit XBox360, pripnut digitalny sat, alebo cez komp pozerat na vyssie rozlisko, tot vsetko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

dobry clanok, dik, doteraz ma furt stvalo, ze co je to tych 720p a 1080i ale nikdy som si to nejak nenastudoval
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj ked je pravda, ze na tej kvalite uvidite na 15cm uhlopriecke por na nose nie je to az tak potrebne oproti kvalite klasickeho dvd. Co sa mna tyka, nebudem ako nejaky blazon behat do obchodu kupit prve prehravace a potom plakat ze mi je to na hovno pretoze sa nedoplatim filmu. Ale vyhodu to bude asi mat, ze stare dobre dvd klesne o 100sk. Mozno 200.- :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vlastnim projektor ktory zvlada 720p a videl zatial len ukazky z filmov v takomto rozliseni no a poviem vam ze na klasicku telku sa mi uz pozerat nechce...cez satelit by mali uz toto leto vysielat HD programi free z majstorvstiev sveta vo futbale. To bude paradicka :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej hej, to bude, len si nezabudni kupit HDTV sat receiver ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej hej, to bude, len si nezabudni kupit HDTV sat receiver ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej hej, to bude, len si nezabudni kupit HDTV sat receiver ;-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Staci Sky Star 2 vykonny PC prepojeny cez DVI s projektorom a je to :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Uz v tom mam konecne jasno, akurat by som vas chcel poprosit, ze co znamena este HDMI v kontexte s HD ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

HDMI je interface, cez ktory sa da pripojit zdroj signalu v kvalite HD. Mozes teda pripojit nejaky prehravac apod.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja nespooznavam a pozastavujem sa nad tymto vynalezom pretoze budeme plakat. NIKDY by som si na medium nedal 25 az 50GB potrebnych dat. Ani keby som ich mal zalohovat na dalsich 10 medii zo strachom, co ak sa poskriabu. Uvedomte si jedno, citlivost toho tenuckeho nanometroveho laseru na taky stredny-priemerny skrabanec. Pojdete do P!
Odpovedať Hodnotiť:
 

no a? tak si to napalim este raz... teraz ked sa ti poskrka dvd tak sa tiez odbachnes, ci zacnes plakat??? (plati len na HDVIDEO nie na data)

a ked som si kukol tie trailery z apple... uz nic ine ako HD ved to te absolutne brutalne perfektne... hned som narazil na THE WORLD FASTES\'T INDIAN << v usa premiera uz bola ale ani na dccku to este nieje...

ja by som HD a DVD porovnal asi ako jpeg ku bmp... staci si len predstavit 60 bmp framov za sekundu a hned chapem preco moj chudacik notbucik tak vysava ked to pustim..
Odpovedať Hodnotiť:
 

To sa bude pozerat porno!
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár