neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Modulu na kométe rozmrzla batéria, tretíkrát sa ozval

Značky: vesmírveda a výskumEurópa

DSL.sk, 20.6.2015


Interná teplota pristávacieho modulu Philae sondy Rosetta, ktorý v novembri pristál na kométe 67P / Čurjumov-Gerasimenko, sa zvýšila už na 0 stupňov Celzia a modul tak môže začať ukladať elektrickú energiu generovanú cez deň solárnymi panelmi do svojej 140 Wh batérie.

Informovala o tom nemecká vesmírna agentúra DLR, ktorá sa na projekte podieľa.

Modul sa tak už nemusí na noc vypínať, potenciálne môže využívať viac komunikačných okien respektíve realizovať experimenty a efektívnejšie tak využívať dostupný čas. Počas 12.4-hodinového denného cyklu kométy má totiž modul podľa informácii európskej vesmírnej agentúry ESA v súčasnosti len približne tri hodiny slnečného žiarenia.

Tretia komunikácia

Novú internú teplotu zistili vedci z tretej komunikácie modulu po jeho zobudení z režimu hibernácie, ku ktorej prišlo v piatok od 15:20 do 15:39 stredoeurópskeho letného času.

Philae za tento čas poslal síce iba 185 dátových paketov, podľa DLR bolo spojenie ale s výnimkou niekoľkých prerušení prvýkrát stabilné po dlhý čas. Prvá komunikácia minulú sobotu bola stabilná po dobu 85 sekúnd, druhá komunikácia len po tri 10-sekundové intervaly.

Zobudenie

Modul sa prvýkrát ozval minulú sobotu po takmer siedmich mesiacoch od novembrového prechodu do hibernácie kvôli nedostatku elektrickej energie. S približovaním sa kométy k Slnku sa zvyšuje množstvo slnečnej energie dopadajúcej na solárne panely, čo umožnilo modulu najskôr zohriať internú teplotu na dostatočnú pre zapnutie systémov a v sobotu realizovať aj prvú komunikáciou so sondou Rosetta vyžadujúcu 19 W zo solárnych panelov.

Panely podľa posledných informácií ESA generujú podľa fázy dňa od 13 do 24 Wattov.

Podľa v sobotu zaslaných dát interná teplota modulu, udržiavaná tepelnou izoláciou, teplom prirodzene generovaným funkčnosťou elektroniky aj niekoľkými zohrievačmi, dosahovala -35 stupňov C, podľa nedeľňajších dát už -5 stupňov C.
Mozaika dvoch fotografií poslaných modulom z kométy zachytávajúcich jeho nohu a okolie (hore), ilustrácia ideálnej polohy Philae na kométe a predpokladaná orientácia modulu na základe zaslaných fotografií (dole), kliknite pre zväčšenie (foto a ilustrácie: ESA)Podľa analýzy zaslaných viac ako 300 dátových paketov sa Philae prvýkrát zobudil podľa aktuálnych informácií už v máji a minulý víkend zaslal dáta zaznamenané už v tomto čase. Navyše v jeho trvanlivej pamäti je naďalej uložených viac ako 8 000 dátových paketov.

Misia Rosetta a Philae

Sonda Rosetta bola vypustená v marci 2004, jej hlavnou misiou je aj za pomoci modulu Philae práve skúmať kométu 67P obiehajúcu Slnko po výrazne elipsovitej trajektórii s dobou obehu 6.45 roka.

Kométa sa v súčasnosti blíži do bodu svojej dráhy s najmenšou vzdialenosťou od Slnka, do ktorého sa dostane 13. augusta a od Slnka bude vo vzdialenosti 1.24-násobku vzdialenosti Zeme od Slnka. Aktívna misia je naplánovaná do konca tohto roka, vedci ju ale plánujú predĺžiť do septembra 2016 a ukončiť aj pristátím sondy na povrchu kométy.

Modul Philae má analyzovať povrch kométy a zároveň nabrať a analyzovať vzorku z materiálu na povrchu. Okrem toho má skúmať elektrické a mechanické vlastnosti povrchu a tiež vysielať nízkofrekvenčný rádiový signál cez jadro kométy, ktorý má na druhej strana analyzovať sonda Rosetta s cieľom zistiť vnútornú štruktúru kométy. Vzhľadom na predpokladanú výrazne šikmú orientáciu modulu sa pri prvom pokuse o analýzu vzoriek v novembri tieto nepodarilo nabrať, pootočením tela modulu by tak malo byť možné spraviť aj v aktuálnej polohe a pozícii.

Vedecké experimenty po prebudení modulu ale ešte neodštartovali a ich predpokladom je zabezpečenie dlhodobej stabilnej komunikácie so sondou a Zemou. Kvôli tomuto účelu ESA postupne upravuje trajektóriu sondy, limitovaná je ale začínajúcou aktivitou kométy kvôli zohrievaniu jej povrchu a množstvom vyvrhovaného prachu do jej okolia. Ten okrem iného ovplyvňuje činnosť navigačného modulu sondy zisťujúceho polohu a orientáciu sondy analýzou snímok hviezd, kvôli čomu sa sonda musí držať vo väčšej vzdialenosti od kométy s menším množstvom prachu.

Kométa a Rosetta aktuálne pretli obehovú dráhu Marsu a nachádzajú sa vo vzdialenosti 298 miliónov km od Zeme, signál zo sondy tak letí na Zem približne 16.5 minút. Rosetta posiela na Zem dáta v pásme X, 8 až 12 GHz, a to maximálnou rýchlosťou 91 Kbps.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

NASA po poškodení pamäte obnovila na sonde Voyager 1 už aj funkčnosť vedeckých prístrojov
Nová verzia Windows 11 sa blíži dokončeniu, už sa testuje
Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom
Starship znovu poletí o dva týždne


Diskusia:
                               
 

vyzera ako chladnicka..
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Koľko je v bežnom vesmíre stupňov?
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

koľko chceš
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

To ti môžem povedať úplne presne, je to presne 22°C. Namerané v kuchyni, v bežnom vesmíre, planéta Zem, Galaxia Mliečna cesta.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Name: Branibor Brzobohaty
Address: P.O.BOX 245,
Planet: Earth,
Solar Zip: 945 458 444 252
Galaxy: Milky Way
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ty teda musíš byť vážne nemysliaci človek, keď dokážeš položiť takúto otázku...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

mozno ma daky fyzik opravi.


Vo vesmire nie je teplota -> kedze by tam nemalo byt nic(vzducho prazdno), a teplota vyjadruje "zmenu" vlastnosti dakeho toho "skupenstva" ci rozmiestnenia dakej tej meranej latky... (neviem coho presne,nie som fyzik)

Avsak,ak tam das objekt tak uz vies merat teplotu. ale otazne,ze co ta zaujima... bo napr. NASA tvrdi,ze rozdiel medzi stranou skafandra otoceneho k slnku a stranou v tieni moze byt rozdiel aj viac ako 120-130c.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Aha,takze ked z flase odsajem vzduch, nebude tam teplota. To je teda kua zaujimave.😀
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Asi aj. Nemá byť teplota čoho...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Jak nie. Teplota temnej hmoty alebo temnej energie.
Nieje miesto vo vesmíre kde by nebolo, že vôbec nič.
A tam kde je skoro nič je skoro 0K.
Naozaj 0K nieje nikde, preto aj vôbec NIČ nemôže byť nikde.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

akurat ze temna hmota ani energia neinteraguje s beznou hmotou, okrem gravitacneho posobenia, pripadne expanzie vesmiru.
preto naozaj, teplotu vo vakuu nezmerias, iba ak EM ziarenie pozadia vesmiru, ktore je ak sa nemylim ~3K, a aj to je ziarenie, ktore zohrieva material na tuto teplotu. cize ak nemas material, nezmerias co merat. par molekul vodiku helia a podobne neratame
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ano to je pravda, nemôžme priamo povedať, že temná hmota má X°K alebo u nás X°C. Ale už môžeme povedať že temná hmota má "teplotu".
Nie "našu" - teda pohyb atómov.
Avšak môžeme povedať že je 95% studená a 5% asi nie studená, relatívne horúca.
Temná hmota mala vždy veľmi nízku kinetickú energiu, teda takmer vždy musela byť studená, no pár sekúnd po BB pochybujem, že mohla byť studená.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nieco nad 0 °K
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

V prvom rade si treba ujasnit co myslime pojmom teplota. Nejdem teraz rozoberat ten zazrak ako to ze "doasiahli" telotu nizsiu ako absolutnu nulu. To nie je pravda, pretoze ked sa na teplotz pozerame ako na translacny, rotacny a vibracny pohyb castic, resp. na ekvivalent akejsi kvantovej energie, tak sa nic take nestalo. Jednoducho neda sa vibrovat pomaslie ako vobec nevybrovat. Ked sa na teplotu pozerane v suvislosti s entropiou ako na stavy systemu, tak sa take nieco stalo. Na teplotu sa da totiz pozerat rozne.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Vzdy sme ale mysleli teplotu niecoho hmotneho, proste hmoty zlozenej z castic, fermionov. Co je ale hmota? Intuitivne len daco uchopitelne, teda fermiony. Ale pokojne mozme uvazovat aj o bozonoch, teda silovych poliach, interakciach (grav, silna, slaba jadr. a elekromagneticka). Teoriu a rovnice mame. Preto mozem mat fermionove vaakum (necham teraz bokom virtualne pary vznikajuce z nicoty a zanikajuce do nicoty), ale aj v tomto vakuu pokial mam bozony, t.j. silove polia, mozem uvazovat o ekvivalente teploty. Vesmir je totalne cely preplneny elektromagnetickym ziarenim s "teplotou" 2,7 K.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

3x sa ozval:
1. Rozmrzla mi baterka!
2. A zasa mi zamrza!
3. Kuaaaaa!
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

No ktovie ako to na tej matičke Zemi uvažujú, že to zmrzne. Nerátali s tým, že koľko mínus tam môže byť???
Alebo vyrobiť batériu nesmiernej hodnoty, ktorá aj na totál zmrznutá bude ešte žiť?
V Boinc mám aj projekt Rosetta... no momentálne nebeží, nie sú úlohy.
Radšej by som pomáhal pri chorobách ako rakovina...
Odpovedať Známka: -5.5 Hodnotiť:
 

Ja somár, práve projekt Rosetta sa venuje aj rakovine, AIDS, Alzheimerovi...
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

no vidíš...a na starobu sa Alzheimer zasa na oplátku venuje nám, kua
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uplne jasne ze rozmrzla, ide leto :-)

Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

no neviem, ako sa tak pozeram z okna... o-]
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Aj na psa príde mráz.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Pôjde Rozeta do klobás
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Posielam polystiren
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Tak a teraz tam mozme poslať našich emigrantov.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

uz nestaci, ze nam mrznu windowsy, androidy, internety, este aj baterky nam budu mrznut. kam tento svet speje?
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

do vesmiru
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

vo vesmíre nie je miesto kde by bolo len absolútne vákuum
a čo sa týka pevných látok, vzhľadom na spomínaný nízy počet častc na m^3 a okolitý "tlak" sa teplota pohybuje v "kua, zamrzla mi spi*ená baterka"
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Toto ma rozobralo...:
https://www.youtube.com/watch?v=IvjmqdZIh3g

To by mali niektoré vidieť predtým a možno by sa na svet pozerali triezvejšie...
Jak do zdochnutého psa to nadieval, tak sa k nej správal ten dochtor...


Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze sonda co je 300M km od nas ma 91kbps NET a ja v TMOBILE po precerpani volnych dat 64kbps? cool.. :):):)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ale ty máš lepší PING. Nechcel by si mať "net" s takou latenciou aká je v prípade tej sondy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

dakedy sa aj na Slovesnku da dosiahnut latencia 1/4 hod
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

aj na komete uz je globalne oteplovanie
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na kométe je toho oveľa viac. Karel Zeman to potvrdil už v r. 1970.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár