neprihlásený Piatok, 13. decembra 2024, dnes má meniny Lucia
UPC začalo poskytovať IPv6 adresy - aktualizácia 2

Značky: IPv6UPC

DSL.sk, 8.3.2017


Telekomunikačný operátor UPC, ktorý je v posledných dňoch terčom kritiky pre opätovné zvyšovanie cien aj vo viazanosti a automatické uzatvorenie novej viazanosti, evidentne ako druhý veľký slovenský operátor začína zákazníkom poskytovať aj verejné IPv6 adresy a IPv6 konektivitu.

Server DSL.sk na to upozornil čitateľ, zákazník UPC.

IPv6 v UPC

Čitateľ je od tohto týždňa novým zákazníkom UPC v Bratislave, pričom využíva program Fiber Power 75 s routerom Compal CH7465LG.

Verejný IPv6 rozsah získavaný zákazníkom má prefix 2a02:ab04.

Aktualizácia 1: Podľa pôvodných informácií čitateľa mal router aj verejnú IPv4 adresu. Podľa následných informácií UPC má spoločnosť ale nasadené riešenie DS-Lite, pri ktorom router nedostáva verejnú IPv4 adresu.

Aktualizácia 2: Čitateľovi podľa jeho informácií fungovalo aj presmerovanie portov pri IPv4 spojení z Internetu. UPC ale podľa informácií pre DSL.sk nemá nasadenú technológiu umožňujúcu presmerovanie portov pri IPv4. Prečo čitateľovi presmerovanie zafungovalo nie je jasné, ďalšie testy už nezrealizoval.

O podobe IPv6 u UPC bližšie informujeme v tomto a tomto článku.


Test na testipv6.com pri pripojení čitateľa cez UPC, kliknite pre zväčšenie (screenshot: čitateľ)



Implementácia IPv6 u UPC zvládla podľa testu čitateľa všetky testy na testipv6.com okrem testu konektivity nastaveného DNS servera cez IPv6.

UPC sa evidentne na poskytovanie IPv6 už nejaký čas pripravovalo, keď o budúcom poskytovaní IPv6 informuje aj vo FAQ pre bežných zákazníkov.

V akom režime začal operátor IPv6 poskytovať, či je aktivované len u nových zákazníkov, ide len o obmedzený test alebo ho zapína aj u existujúcich užívateľov a začína ho nasadzovať masovo zisťujeme.

IPv6 a Slovensko

Na IPv6 sa prechádza najmä z dôvodu minutia sa IPv4 adries, keď 32-bitových IPv4 adries je len niečo viac ako 4 miliardy. IPv6 protokol využíva 128-bitové adresy, je ich tak cca 3.4 x 10 ^ 38 a teda dostatok na pokrytie potrieb ľudstva na všetky zatiaľ predstaviteľné účely.

Slovensko je na tom v prechode na IPv6 ale zatiaľ veľmi žalostne, keď miera využívania IPv6 je tu podľa štatistík Google zanedbateľná. Konkrétne IPv6 tu má aktuálne využívať len 0.41% užívateľov.

Hlavnou príčinou je samozrejme postup operátorov, keď podpora a využívanie IPv6 sú určené poskytovaním tohto typu konektivity operátorom a prípadne typom zariadení poskytovaných operátorom.

IPv6 v Orange

Doteraz IPv6 bežným domácim zákazníkom poskytoval len jediný veľký operátor, od polovice roka 2016 Orange.

O podobe IPv6 u tohto operátora, ktorá je pomerne kontroverzná, sme informovali v tejto sérii článkov.

Orange totiž napriek ešte stále dostatku IPv4 adries začal novým zákazníkom pripojeným cez DSL poskytovať automaticky už len verejné IPv6 adresy a v prípade záujmu o IPv4 musia zaplatiť poplatok až 99 eur. Zároveň nemôžu využívať verejné IPv6 aj IPv4 adresy súčasne a musia si vybrať.

V prípade využívania IPv6 zákazníkom zabezpečuje Orange IPv4 konektivitu riešením Dual-Stack Lite, DS-Lite, popísanom v RFC 6333. U DS-Lite router zákazníka pre lokálnu sieť zákazníka prideľuje privátne IPv4 adresy a dátovú IPv4 prevádzku tuneluje cez IPv6 na zariadenia operátora realizujúce preklad adries NAT na verejné IPv4 adresy potenciálne zdieľané viacerými zákazníkmi.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Ďalší významný výrobca končí s Blu-ray prehrávačmi
Google zlepšil v Androide ochranu proti sledovaniu Bluetooth značkami
NASA má vysvetlenie havárie helikoptéry na Marse, naďalej komunikuje
Let’s Encrypt začne budúci rok poskytovať certifikáty platné iba 6 dní
Zákazníci Orangu sa čoskoro nepripoja na TCP port 25, operátor ho začne blokovať


inzercia



Diskusia:
                               
 

S tymi IPv6 je to na slovensku zalostne. Spravujem niekolko serverov v housingu Telekom (BA-Varsavska) a iba adresy IPv4 poskytli, detto v Benestra (BA-matadorka). Takze aby sa zacalo serioznejsie rozsirovat IPv6, musia najprv ISP poskytujuci aj konektivitu housingom, ich poskytnut svojim zakaznikom pre ich zariadenia. Obdobne to bolo i v Lightstorme, ale odtial uz sli servery inam ...
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a spomenute spolocnosti ste poziadali o IPV6 subnet?
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Myslim, ze vzhladom na pocet serverov aj cenu housingu, to malo byt uz samozrejmostou poskytnut spolu s IPv4. Ci na Slovensku este plati, ze dalsich 20 rokov sa to bude povazovat za nieco vysoko nadstandartne?!

Osobne aj rozmyslam vzhladom k castym vypadkom VPN pripojeni klientov z Orange siete, ci nemaju problemy prave s pretazenim ich prekladovych koncentratorov v Orange, par vypadkov sa uz zjavuje (za posledny mesiac-dva?!) aj od niektorych UPC pripojeni... Mozno to donuti klienta prehodnotit zmluvu a vypitat si aj IPv6 adresu pre VPN branu...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Na varsavskej uz je k dispozicii ipv6 ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pri zriadovani Orange DSL chlapec ani naznakom nespomenul, ze mi bude pridelena iba IPv6 adresa a ze preklad sa vykonava na DS-Lite. Som zvedavy, ako "vykonne" to s tym ich riesenim pojde. Niektore Juniper koncentratori zvladnu prekladat iba 32 sofwire na zariadenie, takze snad maju nieco lepsieho, lebo to je pomerne znacne obmedzenie pri pouziti viac IPv4 zariadeni na jednej DSL pripojke...
Ak to pojde nakocku, spravim si permanentny VPN radsej :)
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

to bude botnetov :)
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

kto potreboval ipv6 konektivitu tak mal uz davno tunel cez he.net ale nativna adresa kazdopadne potesi
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Keby jedna ipv6 adresa stala 6euri.Kolko domacnosti by ju pozadovalo ? Alebo cely blok adries tuto zopar chytrakov by chcelo doma jebunut na net pracku televizor chladnicku vysavac atd ? V tom ze rozsah ipv4 uz nepostacuje pre cely internet chapem ale zatial v tom nevidim vyznam na doma.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aj pri IPv4 sa s nimi mrhalo vela, preto sa "minuli". Pre domacnosti uplne postacuje jedna IPcka a jednotlive zariadenia mozu komunikovat cez rozne porty, ked ich uz niekto potrebuje aj "z vonku" vidiet.

Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Vysvetli mojej 86rocnej babke co je port. Ale ked sa v chladnicke pozrie, ze pravnucata su same doma a nemaju upeceny kolac/pizzu(a ake suroviny chybaju), ze im ho moze prist upiect alebo poslat.
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Tvoja babka už nesadne na autobus, aby sa išla pozrieť, čo majú pravnúčatá v chladničke...
Ak má on vysvetliť, čo je to port, Ty jej vysvetli IPv6. Také blbosti...
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

babka nepotrebuje vediet co je IPv6. ona ked kupi chladnicku, tak len chce strcit kable (alebo zvola vnuka, nech jej kable do chladnicky nastrka) a potom uz len pozret do nej, ze ci vnucka ma upeceny kolac.
pľug end pľej.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pri IPv6 potrebujes pre domacnosti /64 subnet. Mensi neexistuje (pokial chces ist podla RFC) a neexistuje ani 6-to-6 NAT.

To druhe je aj dovod, preco Android nepodporuje DHCPv6. V takej sieti je mozne limitovat zariadenie na jednu IP, cim by nebolo mozne robit tethering. Samozrejme, ze operatori by to vyuzili okamzite - tak preto to Android nepodporuje vobec.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Dovod preco sa IP-4 adresy minuli je jednoduchy, kazdy dom alebo byt ma jednu externu, potom sa cudujeme ze 4 miliardy su malo. Osobne si myslim ze pokial externu adresu vyslovene nepotrebujes, tak je to viac na skodu ako na osoh. Ak nieco na internete robis hned je identifikovany tvoj komp alebo router, tak isto si na internete stale viditelny. Ked si na externej hacknu ta podstatne lahsie.
Vsetci ISP by mali davat len interne adresy a ten kto to osobitne chce, dostane externu(za priplatok napriklad).
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

Dôvod je oveľa jednoduchší, na začiatku sa rozdávalo vo veľkom, každá väčšia štátna inštitúcia alebo aj firma hlavne v US dostala hned A blok.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

pil si ?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Nomen omen
Odpovedať Hodnotiť:
 

co myslis pojmom externa/interna?

- nejaka ipcka providera o ktorej ani moj router netusi ???

- dynamicka ipcka mojho routera pridelovana z rozsahu ktory ma kupeny provider a ked to dam do browsera "whats my ip" ukaze ze "provider, mesto" ???

- ipcka pridelena mojim rouretom mojim piatim telefonom, piatim TV, piatim tabletom, chladnicke, mikrovlnke, hajzlu ... zacinajuc napr. niekde na 192.168.0.1 a konciac na 192.168.0.30, pricom u suseda to vyzera tak isto ???

Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Externe adresy su tie verejne, vidno ich na internete - tych je obmedzeny pocet, teda u IPv4 adries, interne su tie ktore su za routrom/digitalnym okruhom.
Da sa chapat aj to ze ak mas verejnu od tvojeho ISP tak tie co su za tvojim routrom maju vsetky interne adresy napr. v tvare 192.168.0.30. Z internetu je viditelny len tvoj router ale to co je za nim uz nie. Asi vsetci vedia co tym myslim a jak to funguje.
Myslim si ze to co robi UPC alebo Orange je kravina na n-tu, aby mal externu - verejnu IP niekto kto doma stahuje porno a cita facebook ked ju moze potrebovat niekto iny pre svoj server.
Este raz, verejne IPcky pre beznych uzivatelov internetu = kokotina.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vždy keď sa pripojíš na internet dostaneš to, čo nazývaš "verejná adresa", t.j. vidno ju z internetu. Hlavný rozdiel je v tom, že nemusí byť fixná (keď si takú neplatíš) - keď sa pripojíš nabudúce, môžeš dostať inú. Niečo ako parkovacie miesta - keď máš predplatené (fixné) si stále na tom istom mieste. Ak predplatené nemáš, tak ti ostane nejaké, čo je práve voľné.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

- ked sa pripojis SIMkou cez mobilnu siet(mobil/tablet/***book), tak mas verejnu IP?

- ked mas nejakeho lokalneho wifi providera, tak mas
verejnu IP?

chalan sa koktavo a nejednoznacne vyjadril. v podstate s nim ani nesuhlasim, lebo co ked chcem mat doma svoj "server", preco by som si mal za to priplacat? co ked ma moj provider verejnu IP automaticky v cene? ani obedove menu ti vsade neponukaju bez polievky...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"Vždy keď sa pripojíš na internet dostaneš to, čo nazývaš "verejná adresa", t.j. vidno ju z internetu."

Kktina jak mraky, ale pis aj dalej, mas talent
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Keby si nemal pridelenú verejnú IP adresu, tak ti cez TCP/IP protokol nemajú kam poslať odpoveď. Netvrdím že ju budeš mať priamo na zariadení, z ktorého komunikuješ, bude skôr pridelená routeru (doma či ISP) a pravdepodobne i zdieľaná viacerými zariadeniami. Rovnako ak niekto povie že má fixnú IP, tiež obvykle nemyslí na každom zariadení, ale napr. na WAN bráne routera.
Odpovedať Hodnotiť:
 

zaujimave, ze ja sa pripajam na internet vkuse a este nikdy som nemal verejnu IP :) Ale nie, je to trochu zlozitejsie. Tvoj ISP sa rozhoduje, aku dostanes IPcku. Ak ti da verejnu, tak moze byt zariadenie ktore ju dostane (vacsinou router) viditelne aj z netu - alebo aj nemusi, ako si to nastavis, zakazes vsetky porty a potom nieje. ISP ti ale moze dat aj IPCku za svojim NATom a vtedy z internetu IP tvojho routra viditelna nieje z principu. To je neverejna ip. Teda nie externa interna neviem aka, ale verejna a neverejna.
Odpovedať Hodnotiť:
 

IPv6 Hateri prichadzaju za raz .. dva .. tri ...
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Tak kde su?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no daj genius, naco mi je ipv6, bude chcleba lacnejsi?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Keď sa dožiješ zajtrajška, tak aj tak chleba lacnejší nebude. Z toho "logicky" vyplýva, že je zbytočné, aby si sa dožil zajtrajška.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

A kedy prida dsl.sk podporu IPv6 ?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

uz len an jednoduche skontrolovanie domacej kamery, co nieje ziaden technologicky luxus, clovek potrebuje verejnu adresu. Ak mu je jeho sukromie vzacne a netlaci to cez nejaky vendor cloud service.
V pripade IPV4 si musi vediet nakonfigurovat ip forvarding, nating a vela dalsich technologickych postupov.
Ak ma clovek ipv6, tak mu vdaka stateless vlastnosti protokolu a zabudovanemu autoconfigu zariadenia pojdu defaultne bez konfiguracie. Jedine co potrebuje je povolit pripojenie cez firewall na routri, ale to je uz na vendoroch sietovych zariadeni ako user friendly to spravia.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak ma clovek synology NAS, tak tam do 2 kamier ma zadara surveillance station a nemusis nic z vyssie opisaneho. Zapnes a hra.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Blbosť, musí to daná kamera alebo kamerový systém vedieť :). Ani nebudem skúšať zapnúť toto na NASku lebo nič to nespraví ;).
Odpovedať Hodnotiť:
 

Co v ramci LAN? dualstack? DHCPv6? SLAAC? Alebo dokonca iba IPV4?
Otazky, same otazky.

DSl, ved zistite viac detailov.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nasadenie DS Lite ma este jeden dosledok - nebude sa dat zapnut bridge mode, ani na modemoch, na ktorych este funguje (Technicolor, Compal).
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár