neprihlásený Piatok, 24. mája 2024, dnes má meniny Ela
Prvý veľký slovenský operátor masovo zapne IPv6, kontroverzne

V nadchádzajúcich týždňoch zapne prvý veľký slovenský operátor, UPC, svojim zákazníkom masovo podporu internetového protokolu novej generácie IPv6. Zapnutie IPv6 u UPC bude ale čiastočne kontroverzné, keď zákazníci prídu o verejnú IPv4 adresu, UPC zmenu uskutoční automaticky aj u existujúcich zákazníkov a nedá im štandardnú možnosť ako zostať na IPv4. Pre niektorých to tak môže znamenať podstatnú zmenu služby.

Značky: IPv6UPC

DSL.sk, 9.3.2017


Telekomunikačný operátor UPC, ktorý je v posledných dňoch terčom kritiky pre opätovné zvyšovanie cien aj vo viazanosti a automatické uzatvorenie novej viazanosti, sa stane prvým veľkým slovenským operátorom masovo nasadzujúcim podporu internetového protokolu novej generácie IPv6.

Operátor to serveru DSL.sk potvrdil po tom, ako sme vo včerajšom článku na základe informácií nového zákazníka UPC informovali o spustení poskytovania IPv6 adries pre jeho prvých zákazníkov.

IPv6 v UPC

IPv6 je v súčasnosti poskytované podľa stanoviska operátora aktuálne novým zákazníkom.

V najbližších týždňoch zároveň ale spustí aj masové nasadenie IPv6 existujúcim zákazníkom. Nasadené bude zákazníkom s tromi modelmi routerov, ktorí majú dynamické adresy a nemajú objednané fixné IPv4 adresy.

"Existujúci internetoví zákazníci s dynamickou IP adresou, ktorí od nás majú modemy typu Technicolor 7200, UBEE EVW3226, Compal CH7465LG, budú premigrovaní z IPv4 na IPv6 postupne počas nadchádzajúcich 4 týždňov," uviedol pre DSL.sk hovorca operátora Jaroslav Kolár.

Podľa plánu sa IPv6 bude nasadzovať najskôr zákazníkom iba internetových služieb, následne zákazníkom využívajúcim aj televíziu. UPC podľa Kolára spúšťa IPv6 kvôli nedostatku IPv4 adries.

Operátor nasadzuje riešenie Dual-Stack Lite, DS-Lite, popísané v RFC 6333. Router zákazníka dostáva verejné IPv6 adresy ale nie verejnú IPv4 adresu, pričom verejné IPv6 následne prideľuje aj zariadeniam v lokálnej sieti.

Čo sa týka IPv4, pre lokálnu sieť pri tomto riešení router zákazníka prideľuje privátne IPv4 adresy a dátovú IPv4 prevádzku tuneluje cez IPv6 na zariadenia operátora realizujúce preklad adries NAT na verejné IPv4 adresy potenciálne zdieľané viacerými zákazníkmi.


Test na testipv6.com pri pripojení čitateľa cez UPC, kliknite pre zväčšenie (screenshot: čitateľ)Zákazníci tak prídu o verejnú IPv4 adresu priamo u nich na routeri a prípadne aj celkovo o exkluzívne využívanú IPv4 adresu. S akým priemerným počtom užívateľov na jednu verejnú IPv4 adresu sa počíta zisťujeme.

K dispozícii pri nasadení DS-Lite sú ale technológie, ktoré umožňujú zákazníkom napriek tomu presmerovať si TCP a UDP porty na verejnej IPv4 adrese a stále mať možnosť pripojiť sa na svoje zariadenia z Internetu aj cez IPv4. A teda pripojiť sa cez Internet stále aj protokolom IPv4 napríklad na svoju domácu bezpečnostnú kameru, NAS alebo router.

UPC má pravdepodobne niektorú z takýchto technológií nasadenú, keď čitateľovi po presmerovaní portu na jeho routeri Compal CH7465LG presmerovanie fungovalo z Internetu aj cez IPv4.

Aktualizácia 1: UPC podľa informácií pre DSL.sk nemá nasadenú technológiu umožňujúcu presmerovanie portov pri IPv4. Prečo čitateľovi presmerovanie zafungovalo nie je jasné, ďalšie testy už nezrealizoval. Bližšie informácie o technológii nasadenej UPC s ohľadom na presmerovanie portov pri IPv4 prinášame v tomto článku.

Zákazník UPC dostáva verejný IPv6 rozsah s prefixom /56, pričom podľa čitateľa je prideľovaný rozsah začínajúci prefixom 2a02:ab04.

Implementácia IPv6 u UPC zvládla podľa testu čitateľa všetky testy na testipv6.com okrem testu konektivity nastaveného DNS servera cez IPv6. Či UPC nenastavuje IPv6 DNS server alebo tento cez IPv6 nefunguje nie je jasné, UPC konfiguráciu DNS nekomentovalo.

Čo keď IPv6 nebude vyhovovať

Hoci UPC pravdepodobne podporuje aj presmerovanie portov, vzhľadom na potenciálne zdieľanie verejných IPv4 adries nemusí zrejme vždy fungovať. Limity riešenia na presmerovanie portov zisťujeme.

Kým veľká väčšina bežných užívateľov prechod na IPv6 pravdepodobne nezaregistruje, pre niektorých najmä technicky zdatných zákazníkov využívajúcich pokročilé služby a pripájajúcich sa na svoje domáce zariadenia odinakadiaľ cez Internet môže takáto zmena zrejme znamenať podstatnú zmenu služby.

Operátor Orange ako prvý veľký slovenský operátor nasadil IPv6 prakticky rovnakým technickým spôsobom v polovici minulého roka. Na rozdiel od UPC zapína IPv6 ale iba novým zákazníkom, kým UPC mení takto službu aj existujúcim zákazníkom a to aj vo viazanosti.

Špeciálne problematické u UPC budú potenciálne prípady, kedy zákazníkovi prípadne prestanú fungovať už nakonfigurované služby využívajúce presmerovanie. Navyše pri využívaní internetových služieb aj zariadení nesprávne nakonfigurovaných pre IPv6 môžu mať zákazníci problém s ich fungovaním, ktorý sa neprejavoval pri iba IPv4 konektivite.

Operátor zmenu podľa Kolára ale nepovažuje za podstatnú zmenu služby a dobrovoľne túto zmenu teda zrejme nebude akceptovať ani ako dôvod na odstúpenie od zmluvy bez sankcií.

Zároveň neponúka ani štandardnú možnosť ako zostať pri IPv4. Podľa Kolára budú k užívateľom, ktorým nebude IPv6 vyhovovať, pristupovať individuálne.

IPv6 a Slovensko

Na IPv6 sa prechádza najmä z dôvodu minutia sa IPv4 adries, keď 32-bitových IPv4 adries je len niečo viac ako 4 miliardy. IPv6 protokol využíva 128-bitové adresy, je ich tak cca 3.4 x 10 ^ 38 a teda dostatok na pokrytie potrieb ľudstva na všetky zatiaľ predstaviteľné účely.

Slovensko je na tom v prechode na IPv6 ale zatiaľ veľmi žalostne, keď miera využívania IPv6 je tu podľa štatistík Google zanedbateľná. Konkrétne IPv6 tu má aktuálne využívať len 0.41% užívateľov.

Hlavnou príčinou je samozrejme postup operátorov, keď podpora a využívanie IPv6 sú určené poskytovaním tohto typu konektivity operátorom a prípadne typom zariadení poskytovaných operátorom.

Kým viacerí zahraniční operátori začali masovo IPv6 podporovať už pred takmer piatimi rokmi v júni 2012 pri príležitosti svetového dňa nasadenia IPv6, na Slovensku tak v tom termíne nespravil žiadny veľký operátor.

IPv6 v Orange

IPv6 nasadil bežným domácim zákazníkom pripojenia k Internetu doteraz len jediný veľký operátor, od polovice roka 2016 Orange.

O podobe IPv6 u tohto operátora, ktorá je ale tiež čiastočne kontroverzná, sme informovali v tejto sérii článkov.

Orange totiž síce na rozdiel od UPC nenasadil IPv6 existujúcim zákazníkom a ponúka aj štandardnú možnosť ako zostať na IPv4. Túto možnosť ale spoplatnil poplatkom až vo výške 99 eur.

Vzhľadom na nasadzovanie IPv6 iba novým zákazníkom má v súčasnosti podľa informácií Ivice Hricovej z Orange IPv6 iba 7% DSL zákazníkov spoločnosti.

Orange nasadil tiež riešenie DS-Lite spolu s technológiou Port Control Protocol, PCP, popísanou v RFC 6887. Technológia PCP je práve technológiou, ktorá umožňuje automaticky nastaviť presmerovanie portov pre prichádzajúce spojenia na verejnú IPv4 adresu u NAT realizovaného na strane operátora.

Bezpečnosť IPv6

Dôležitou oblasťou, ktorá sa pre zákazníkov s prideľovanými IPv6 adresami namiesto doterajších IPv4 adries môže zmeniť, je oblasť bezpečnosti.

U IPv4 s jednou pridelenou verejnou IPv4 adresou má u typických užívateľov túto verejnú adresu jeho router, jeho zariadenia na lokálnej sieti majú privátne IPv4 adresy a preklad na verejnú zabezpečuje NAT. NAT pritom funguje ako prirodzený bezpečnostný mechanizmus, keď zariadenia na lokálnej sieti nie sú priamo adresovateľné z Internetu.

V prípade IPv6 sú adresovateľné priamo aj zariadenia na lokálnej sieti a pre zabezpečenie bezpečnosti je dôležitý firewall.

V prípade Orange je na dodávanom routeri štandardne zapnutý IPv6 firewall a to v konfigurácii, ktorá blokuje spojenia iniciované z Internetu do LAN.

UPC má na svojich routeroch podľa stanoviska pre DSL.sk tiež štandardne zapnutý IPv6 firewall a to štandardne v rovnakej konfigurácii, teda s blokovaním spojení z Internetu do LAN.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink začína šetriť, zmenil parametre na náročnejšie, ukončí dva transpondéry, prejde z HD do SD
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory
Raspberry Pi vstúpi na burzu v júni
Firefox pripravuje vertikálny zoznam kariet a skupiny kariet
Vesmírny Boeing nepoletí ani v sobotu, nový termín nebol oznámený
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.20, už aj pre RISC-V
Šifrovanie odolné kvantovým počítačom podporuje ďalší softvér, Zoom
Starship znovu poletí o dva týždne
Známy výrobca PC chladičov začal ponúkať ventilátory pre domácnosti, postavené na PC ventilátoroch
Intel už vyrába novú generáciu CPU, uvedie ju v treťom štvrťroku


Diskusia:
                               
 

A biznis zakaznici ako?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

zatial ti ostane pevna ipv4. chlapci na supporte mi nevedeli povedat kedy daju b2b zakaznikom oboje
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Sice kontroverzne, ale aspon v dobrom, samozrejme
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aaa... Uz tu mame IPv6 haterov :))
Odpovedať Známka: -5.4 Hodnotiť:
 

Ak to odkomunikovali, nič kontroverzne na tom nie je. Mne nic neprislo, ale ja nemám od nich router. IPv6 meska už asi 15 rokov, ja takuto "nasilnu" migráciu schvaľujem. Treba raz a navždy vykoreniť ten bordel menom NAT.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

Spravne, to je presne moj nazor.
Uz bolo davno na case prejst na IPv6.

NAT je svinstvo, je prirodzene aby kazde zariadenie bolo dosiahnutelne z celeho sveta. To je zmysel Internetu.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Ono je dosiahnuteľné aj v ipv4, ak vieš ako na to.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

a ako?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Spytaj sa chlapcov z CIA, ktori pracovali na Vault7. Urcite ti poradia.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

v com konkretne je NAT pre bezneho uzivatela svinstvo? a ako to vyvazi svinstvo typu zmena sluzby pocas viazanosti bez moznosti vypovede? v akejkolvej banke ked zmenia podmienky, mozes ich neakceptovanim ukoncit zmluvny vztah bez dalsich obstrukcii
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

omylom som dal kladne hodnotenie.

NAT je pre bezneho uzivatela svinstvo, pretoze nefunguje end-to-end spojenie. nemozem sa bez problemov napojit na domaci pocitac trebars file sharingom, remote desktopom, stiahnut alebo uploadnut subor.

preto povznikali hovadiny ako uploadovacie servery.

to, ze sietove rozhranie najpouzivanejsieho operacneho systemu je derave ako reseto a nezaplatovany system na verejnej IPcke niekedy nedozije ani konca instalacie je irelevantne. maju si to v microsofte bud vsetko pofixovat, alebo to redesignovat tak, aby to nemalo milion a pol dier.
Odpovedať Známka: -3.0 Hodnotiť:
 

...co by nefungovalo. Vsetko funguje tak ako ma aj za NAT.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Keby to fungovalo, mohol by si svojho casu skypovat priamo, bez supernodov. A mohol si mat dodnes peer to peer komunikaciu. Vdaka NAT nemas.

Odpovedať Známka: 2.9 Hodnotiť:
 

Nezmysel. P2P nemas, lebo Microsoft "potrebuje" spehovat komunikaciu.

A aj doteraz si mohol vdaka NAT komunikovat normalne, tak ako komunikujes napriklad s bittorrent klientom aj na IPV4.
Zadalsie, v default nastavenom routri mas zapnute UPnP, takze aplikacia si port vie presmerovat cez NAT (robi to aj tebou uvedeny Skype) aj bez nutneho manualneho nastavenia cez admin rozhranie routra.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Bittorent ako-tak ide, pretoze nie vsetci su za NAT-om, resp. ti co su, vedia, ze ked sa oni konektuju von, treba aj otvorit porty cez UPnP dovnutra. S ostatnymi peermi sa skonsoliduju cez tracker; bez neho by boli nahrani.

Ked mas v P2P iba dvoch peerov a obaja peeri by boli za NAT-om, tak sa nikdy nespoja, lebo by sa nikdy nedozvedeli, ze jeden z nich otvara connect. Preto existuje STUN, ktory urobi prostrednika a na ktory potrebujes niekde na nete public IP.

No a nakoniec, carrier-grade NAT nema UPnP, aby si si mohol otvarat porty ;).
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Co to taras :D, Peer2Peer funguje aj s NATkom
Odpovedať Hodnotiť:
 

ty si dobre retardovany! kazde zariadenie dosiahnutelne z netuu. Uz vidim tie windows masiny, co su za natmi, ako budu padat jak hnile hrusky. Asi mas v hlave piliny
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Na IPv6 routri je by default zablokovany pristup z Internetu do vnutornej siete. Pise sa to aj v clanku, takze retardovany si zjavne ty.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Vykoren.. Velke siete aj tak pojdu cez proxy, ziadne na priamo. A SOHO je to jedno ci tam nejaky NAT je alebo nie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A si aj cital clanok? na koncovych zariadeniach budes mat stale IPv4, a budes chodit cez carrier grade nat. Oproti predoslemu stavu, ked si mal verejnu IPv4 krok k lepsiemu
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Čítal. Tým, že pustia šestku na uplinku majú prípravu na spustenie šestky aj na lan strane. Hlavne, že to spustili.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

ja IP6 vitam (IP4 verejna, dynamicka bola fajn).
akurat ze ten prechod neodkomunikovali VOBEC NIJAKO.
takze ak mi presna fungovat access zvonku na moje zariadenia, dost to nastve.
za mna cisto teoreticky :), ja vyuzivam moznost vypovede, po 6 rokoch bez viazanosti a akejkolvek vernostnej ponuke odchadzam.
s panom bohom, idem od vas..
Odpovedať Hodnotiť:
 

neskoro. vcera sla tym amaterom vypoved. horsieho providera som este nemal. predpokladam, ze ta ich ipv6 bude rovnaka katastrofa ako ta skvela "opticka siet"
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

UPC nema optiku
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

tomu neverim. na fakture mam jasne napisane "Rýchly optický Internet 300/30". maju specialnu technologiu ako z optiky spliest koaxilny kabel.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

UPC ma HFC siet, ako kazdy kablovy operator s historiou, aku ma SKT, pardon UPC. Teda posledna mila nie je optika.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

DOCSIS - Data Over Cable Service Interface Specification is an international telecommunications standard that permits the addition of high-bandwidth data transfer to an existing cable TV (CATV) system. It is employed by many cable television operators to provide Internet access (see cable Internet) over their existing hybrid fiber-coaxial (HFC) infrastructure.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem aky problem tu stale niekto ma s koax. kablami. Nie, ze by som si zastaval UPC ale nahodou DOCSIS je skvela technologia aj na vyuzitie takehoto media. Na par desiatok metrov to vie robit par sto mbit. UPC do toho nemuselo nic investovat, vymenili sa len prvky po ceste (rozbocovace, zosilovace, vyhybky) V TT takto maju cele sidliska, optika nejde ani do baraku ale len niekde vonku do krabice. Odtial uz len povodny 30 rocny koax. Na tie sidliska plne dochodcov je uplny ekonomicky nezmysel tahat optiky...a to, ze to tak ma orange alebo telekom este neznamena, ze je to pre nich vyhodne...hlavne pri netoch za 10€ a komplet dotovanou instalaciou a zariadeniami.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vsak OK, vytazili maximum z toho, co mali a s minimom investicii. Super pre nich.

Akurat ze ta koaxialna cast na poslednej mili je shared medium, t.j. tych par stoviek mbit az gbit sa deli medzi vsetkych pripojenych zakaznikov v danom segmente. Preto sa stava, ze v urcitych hodinach v urcitych lokalitach jednoducho internet od UPC moc dobre nejde, zatial co v inych lokalitach je to OK. To, ze recyklovali existujucu infrastrukturu sa jednoducho niekde prejavi.

Pre Orange bola optika pilotny projekt, kde si vyskusali stavbu optickej siete. T-Com musel nasledovat, ak nechcel, aby ho ostatni s jeho DSL nechali daleko vzadu. To, ze su tu sidliska, je pre nich plus, pretoze je to huste osidlenie, aj keby bolo dochodcov 50% (co nie je). V porovnani so suburb zastavbou je to pre nich vyhodnejsie.

Odpovedať Hodnotiť:
 

No to je pekné ale nikto mi optiku do domu nedotiahne pokiaľ nebude môj dom panelák na sídlisku. A je jedno či Orange, T-com, akýkoľvek menší ISP ako Antik a iní.
UPC využilo tie pôvodné koaxiálne káble aj preto lebo poskytujú služby aj tam kde optiku nikto nikdy nedotiahne.

Veľa ľudí sa sťažuje, že nemá na výber ako UPC. Kde sú tie optiky?

Odpovedať Hodnotiť:
 

Dotiahnu ti len si za to zaplatíš. My sme 16 rokov dozadu zacvakali cca 100k SKK aby aspoň upc ku nám do domu natiahlo káble a prave v dnešných dňoch ťahá po ulici orange optiku (nové Mesto, kramare)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

som z kramarov a na tu optiku cakam ako na spasenie - kde presne su?
ad UPC - davam vypoved, s pekne korenistym komentarom UPS stuffu (aby sa snad to transformovalo ako feedback - ak nie, je to ich chyba), nevyhody prave prevazili vyhody:

Odpovedať Hodnotiť:
 

UPC vyhody:
-DVB-C a CAmodul (tiez strasne oneskorene) - pri TV nepotrebujem kretensky set-top-box
-koax doma natiahnuty kde som potreboval (i pre modem)
-verejna IP4, prakticky fixna (DDNS to isti, ze som sa dostal zvonku na NAS/server/ine veci)
-ja som nejake vyrazne vypadky rychlosti nemal, netvrdim ale ze (presne kvoli last mile) neboli
Odpovedať Hodnotiť:
 

UPC nevyhody:
-kretensky pristup ku klientovi - vid cela tato situacia
-klamu v produktoch (chcelo by to nejaky podnet na SoZ za klamlivu reklamu)
-predavajne techniky ako "zmrdi s hrncami/multi-level-marketingu/jehovisti/dopln koho chces" - zmenu IP4/IP6 nijako nepropaguju, hlavne za "akoze" maju "opticky internet"
-myli si pojem vernost (si tu stale, dame ti neico navyse) a zviazanie zakaznika (a pekne plat, idiot)
-pravidelne mi vypadava SMTP (nedokazem posielat emaily, v poslednom case ani priamo zo siete upc-z domu) - po par absurdnych telefonatoch na call centrum, kde mi tvrdia ze to nie je ich chyba, resp. si mam nastavit iny SMTP outgoing server (a preco ho potom platim v UPC?), sa to zrazu rozbehne - dovod, spam blacklist zaznam rakuskeho UPC servera cez ktory slovenske UPC forwarduje emaily...

Odpovedať Hodnotiť:
 

-sproste WI-FREE, ktore krasne rusi pasmo (som na kraji sidliska, a chytam 7 SSID WI-FREE - to niekto i pouziva vlastne? vsetko na full vykon
-ich megaroutre nastavene tak, za okrem WIFREE maju i UPCcislo SSID/WLAN... neviem preco, ked takmer kazdy uz ma doma i vlastny router, takze opat ziari a zavadzia v spektre nieco zbytocne...
-ad TV programy - cele zle, balicky postavene tak, ze ak clovek chce nieco rozumne, musi ist pomaly do najvyssieho segmentu (a k tomu kopec balastu)
-EPG funguje, ale z nejakeho dovodu sa neunuvaju doplnat detaily k programom - hoci dvb-t to vyplnene krasne ma. naco mi je potom take EPG?

stacilo, zavrsim vetou z UPC listu:
"Neradi by sme sa s Vami rozlucili, ale..."

Ale ja sa rozlucim rad!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Čo v prípade, že mám Orange, o pol roka prejdem na IPv6, ale mám modem IPv4, ktorý meniť neplánujem?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Si v pici.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

pobavilo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ty si kral kralov
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako to teda je na strane LAN? Dualstack?
Ak iba ipv4, tak extra zmysel v tom nevidim. To by sa muselo tunelovat uplne vsetko, a nativne ipv6 by neslo ani to promile internetu, ktore uz na v6ke bezi.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takže po novom sa nedostanem domov prakticky z celého internetu. Z mobilu, z práce, od rodičov, voľné wifi, .. .

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Dostanes, ved predsa budes mat verejne IPv6
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Doma bude mat verejne IPV6, ale nie vonku.

Bude niekde v hoteli, kde bude na NAT-ovanou IPv4 a bez IPv6 - a je v prdeli. Ani henet tunel mu nepomoze.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

...a prave preto je dolezite nasadit cim skor vsade IPv6
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Co este potrva dlhu dobu. IPv6 sa nasadzuje uz 15 rokov a ver tomu, ze este nie sme ani v polovici.

Naschval som spomenul hotel, pretoze hotely a konferencne centra patria medzi najhorsie pripojenia na internet, ake len mozes najst. Horsie su uz len free wifi v restauraciach a na letiskach ;). Tam je to vsade brane ako nutne zlo, nieco, co sa "patri" poskytnut a na kvalite takejto "sluzby" to sakra vidno.

Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Ked bude mat hotel upc tak je to predsa v suchu. ;)
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Takže počkám tak zo 10, 15 rokov a budem môcť využívať môj internet tak ako doteraz.
To už fakt radšej si dám DSL s desatinou rýchlosti za rovnakú cenu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

Druhá vec, pochybujem, že nejaký hotel aj keď bude mať UPC a DS-lite tak bude používať jeden UPC "modem" pre celý hotel. Napoja za neho router, kopu wifín. A načo budú riešiť nejaké IPv6 keď im to teraz funguje. IPv6 dostane ich router možno. Takže ani o mnoho rokov sa nič nezmení. Nič sa nezmení vo veľkých korporáciách kde ani nechcú aby boli jednotlivé počítač voľne dostupné. Interné siete budú stále IPv4 a nebudú v6 pridávať. Takže ani z práce.

Ja som sa pravidelen v UPC pýtal kedy bude IPv6, lebo som ho chcel, ale nie takto :).

Čiže aktuálne zdraženie internetu od UPC bude zdražené znova pre mňa kvôli zakúpeniu nejakej vpnky s IPv4 adresou. A nezaujíma ma, že to "zdražie" len mne a pár ľuďom lebo aj to aktuálne zdraženie nie je rovnako pre všetkých.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Regnut si domenu a presmerovat si ju na tu IPv6 adresu cez AAAA zaznam nepomoze? pripadne nejaky free DDNS service
Odpovedať Hodnotiť:
 

A načo mi je verejná IPv6 keď som na IPv4 sieti?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Naozaj chces odpoved ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Netreba, aj tak by ju to vypípalo ;).
Odpovedať Hodnotiť:
 

ipv6 tu malo byt uz davno. Komu vadia verejne adresy tak si tam da svoj router s natom. Kopec somrania na zmeny. Zmeny su potrbne lebo bez zmien by sme stale chodili este na konoch.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Nezabudaj ze kona si vedel natankovat hocikde na luke.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Chodiť na koni? Tieto internetové deti..
Na koni sa zvyklo jazdiť. Treba pozornejšie sledovať televíziu.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

V kontexte pravidelne dochadzat sa pouziva aj chodi. Do skoly chodia na konoch. Tito starsi odchovanci komousovskych tv nam sem chodia trolovat, nakolko na ine uz nestihaju ;)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

V kontexte svojho výplodu sa radšej prihlás na kurz chodenia na koni, nech vieš čo všetko si doteraz stihol.
Odpovedať Hodnotiť:
 

ktorym zakaznikom ked cela bratislava sa rozhodla davat vypovede kvoli zdrazovaniu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Celá určite nie :).
Odpovedať Hodnotiť:
 

ale tak to vyzera na ich klientskom centre...
tym pracovnikom a ich kolegom na call centre to teraz vobec nezavidim
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nebude to tak, ze IPv4 adries sa momentalne stal dobry predajny tovar ? Tak zakial sa da a je dopyt tak ich predaju.

A po prechode na IPv6 mas inet pripojenie ako cez wifi "providera". (Ale teda musim uznat ze nietori zvladnu aj presmerovanie portov.)
Odpovedať Hodnotiť:
 

ja by som ich dal na súd - pokiaľ by mi neumožnili od nich odísť myslím tým UPC je to najzákernejší operátor. Mení pravidlá podľa toho, ako im to vyhovuje.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ten 56kovy IPv6 rozsah zostava fixny pre zakaznika ?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár