neprihlásený Pondelok, 11. decembra 2023, dnes má meniny Hilda
Registrátori .sk domén pozor, prejsť do nového systému treba do 30. apríla

Značky: .skSK-NIC

DSL.sk, 24.4.2017


Registrátori slovenských .sk domén majú posledné dni na podanie žiadosti o prechod do nového systému, keď takúto žiadosť treba na stránkach SK-NIC-u podať do 30. apríla.

Ako sme opakovane informovali, od 31. mája začnú pre slovenské .sk domény platiť nové pravidlá a zároveň sa začne využívať nový informačný systém pomenovaný SYDORA.

Jednou zo zmien je nová jednotná znížená cena domén pre všetkých registrátorov 10 eur bez DPH, ktorá začala platiť už od začiatku januára. Ďalšie zmeny nastanú od 31. mája.

Zároveň s týmito zmenami musia registrátori ale podať žiadosť o prevedenie do nového systému podľa nových pravidiel, v opačnom prípade príde k 31. máju k ukončeniu ich registrátorskej činnosti. Žiadosť je čisto elektronická a prístupná po prihlásení registrátora na stránkach SK-NIC-u, registrátor v nej potvrdzuje splnenie niektorých podmienok, musí si aktualizovať údaje a zadať prihlasovacie meno do nového systému.

S novým systémom čaká registrátorov aj zmena ohľadom platenia, keď sa kompletne prejde na kreditný systém a domény sa budú uhrádzať z dobitého kreditu. Zároveň bude k dispozícii ale povolené prečerpanie, o ktoré si bude potrebné požiadať.

Prechod do nového systému je pre existujúcich registrátorov bezplatný. Noví registrátori po spustení nového systému budú platiť jednorazový poplatok 200 eur.


Schéma nového životného cyklu .sk domén, kliknite pre zväčšenie (obrázok: SK-NIC)Možnosť vyplniť žiadosť je k dispozícii od polovice marca, zatiaľ tak veľký počet registrátorov nespravil. Zoznam registrátorov, ktorí požiadali a ktorí nepožiadali o presun, je možné nájsť na stránkach správcu .sk domény. Pre užívateľov nebude ale predstavovať problém ak ich registrátor do nového systému neprejde, budú si môcť zvoliť iného registrátora.

Navyše podľa finálnej schválenej podoby pravidiel bude aj bežný poplatok za zmenu registrátora 0 eur.

Hlavným princípom nových pravidiel sme sa venovali v tomto článku, okrem iného zjednodušujú životný cyklus domén zo súčasných dvanástich stavov, doménu bude možné získať výhradne len po zaplatení, zaplatiť doménu bude možné na obdobie až desiatich rokov, vlastniť ju budú môcť aj zahraničné subjekty a zjednoduší sa administratíva.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Významný operátor vystúpil proti zakázu preskakovania reklamy v TV archívoch
K dispozícii beta Linux Mint 21.3
Sonda Psyche k asteroidu zapla elektrické motory a odfotila prvé snímky
V linuxovom jadre chyba poškodzujúca dáta na štandardnom súborovom systéme ext4
Zatiaľ jediný radič pre SSD pre PCI Express 5.0 bude mať výkonnejšiu verziu
Apple bude mať nový konšpiračný sci-fi seriál
NASA vyriešila problém s gyroskopom, Hubblov teleskop pokračuje s tromi
Česko aj kvôli bezpečnosti presúva weby úradov pod jednotnú doménu, zabudlo na certifikát
Medzinárodná vesmírna stanica má 25 rokov
Vydaný minimalistický Alpine Linux 3.19


Diskusia:
                               
 

Konecne sa bude dat domena zaplatit/predlzit aj na 10 rokov. A nie ako pako kazdy rok vsetko po jednom predlzovat. Mozno naozaj svita na lepsie casy.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ja chci doménu .čobol!
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

si kup. 2500 eur... nemas tolko co? cechacku :D
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

nad tatrou sa blyska,
slovak cecha plyska.
co boli, to preboli,
ked jebnem pepikovi po gebuli.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Celé toto vlákno je primitívne ako voličská základňa ĽSNS
Odpovedať Hodnotiť:
 

Takze SK-NIC sa predava do Anglicka a nikto s tym nic nespravi, nakolko ma so statom uzavretu nevypovedatelnu zmluvu. Jedine, co bude zle, ze zrejme uz nebude mozne vyuzivat bug v SK-NIcu a predlzovat domeny o rok bez poplatku MUHEHEHEHEHEHE. Novy system vyzera rovnako odporne ako stary + API je slusna srakora, ktora vyzaduje znalosti NASA. Nie, ze by tam dali primitivne JSON rozhranie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

bug?? aky bug??
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár