neprihlásený Štvrtok, 23. septembra 2021, dnes má meniny Zdenka
O2 priznalo porušenie roamingovej regulácie, napraví to od pondelka

Značky: roamingO2

DSL.sk, 29.6.2017


Mobilný operátor O2 dnes oznámil zmenu v podmienkach využívania tzv. balíčku Internet na deň v roamingu.

V rámci balíčka Internet na deň, ktorý má užívateľ automaticky aktívny ak nemá zaplatený nejaký dlhodobejší dátový balíček, získava na Slovensku za 50 centov na deň 250 MB prenesených dát.

O2 ale od spustenia nových pravidiel regulácie od 15. júna tento balíček neumožňovalo zákazníkom v roamingu v EÚ okrem Českej republiky využívať za podmienok ako na Slovensku, keď im ku všetkým prenášaným dátam účtovalo doplatok vo výške 0.00924 eura za MB respektíve teda po prepočítaní 9.24 eura za GB.

Ako sme upozorňovali už v deň oznámenia nových podmienok 9. júna, podľa nových pravidiel roamingu by zrejme takýto balíček mal byť poskytovaný v roamingu s možnosťou prenesenia 108 MB dát bez príplatku. Ak nie je dôvod aby sa na balíček nevzťahovala regulácia, operátor ho musí sprístupniť aj v zahraničí. Vzhľadom na nízku cenu si môže uplatniť výnimku a poskytnúť iba taký objem dát, aby cena bez DPH neklesla pod 3.85 eur za GB, čo v prípade ceny 50 centov znamená práve 108 MB.

Takto interpretovali reguláciu aj Slovak Telekom, ktorý u obdobnej ponuky na predplatených kartách ponúka bez príplatku 110 MB, aj Orange u denného balíčka u FunFónu, ktorý u o niečo lacnejšieho denného balíčka bude ponúkať bez príplatku 87 MB.

Na základe čoho takto O2 postupovalo a neumožňovalo zákazníkom využívať balíček v zahraničí bez príplatku sme sa nedozvedeli, keď spoločnosť odignorovala naše otázky z 9. júna a doteraz na ne neodpovedala.


Ilustračný obrázok, merania rýchlosti zákazníkom O2 na rakúskej sieti 3 dňa 24. júna večer (vľavo) a nad ránom, kliknite pre zväčšenie (screenshoty: čitateľ)Európska komisia nám vo všeobecnosti potvrdila, že na denný balíček dát podľa modelu aký ponúkajú slovenskí operátori sa regulácia má vzťahovať, ide o doplňujúci balíček spadajúci pod ustanovenie 51 v odporúčaniach regulačného orgánu BEREC a operátor by mal byť povinný bez príplatku ponúkať v EÚ objem dát vypočítaný z ceny balíčka a jednotkovej ceny 3.85 eur bez DPH za GB.

Zároveň slovenský Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb nám 13. júna, odkedy začali platiť nové podmienky O2 v roamingu, potvrdil, že k tomuto dátumu nedal žiadnemu slovenskému operátorovi žiadnu výnimku na uplatňovanie novej roamingovej regulácie.

Podmienky O2 Internet na deň boli s výnimkou dátových služieb operátora 4ka, ktorý úplne odignoroval princípy novej regulácie a v zahraničí neumožňuje využívať žiadne svoje štandardné dátové balíčky a paušály s argumentáciou že technicky reguláciu spĺňa, spomedzi masovo využívaných služieb zrejme najväčšou odchýlkou od očakávanej podoby služieb podľa regulácie u slovenských operátorov.

Že takéto podmienky neboli doteraz v súlade s reguláciou nepriamo ale pomerne jasne priznáva samotné O2 v dnešnej tlačovej správe. Z citovaného vyjadrenia šéfky komunikácie O2 totiž zrejme vyplýva, že operátor v súčasnosti uznáva aplikáciu regulácie aj na tento balíček a povinnosť ponúkať objem vyplývajúci z regulácie bez príplatkov. "Službu sme zákazníkom ešte viac zvýhodnili, keďže im bez príplatku pribalíme na cestu viac dát ako vyplýva z povinnosti regulácie EÚ," uvádza totiž v tlačovej správe hovorkyňa operátora Tereza Molnárová.

V každom prípade O2 to teraz od pondelka 3. júla napráva a Internet na deň umožní bez príplatku a v súlade s reguláciou čerpať aj v ostatných krajinách EÚ okrem Slovenska a Česka a tiež v Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande. Navyše ako avizuje aj vo vyjadrení Molnárová nastavuje o niečo výhodnejší limit ako vyplýva z regulácie, nie 108 MB dát bez príplatku ale 125 MB dát bez príplatku.

Prečo doteraz O2 neumožňovalo využívať Internet na deň v súlade s reguláciou a prečo prichádza k zmene zisťujeme.

Problematickou oblasťou dát v roamingu u O2 zostáva okrem Českej republiky, kde O2 využíva sieť jej materskej spoločnosti, najmä cez deň rýchlosť dát v roamingu. Na sťažnosti zákazníkov na nízke rýchlosti od novej regulácie sme upozornili v tomto článku, odvtedy tieto sťažnosti zákazníkov pribudli a čitatelia nám zaslali merania z viacerých ďalších krajín EÚ.

O2 v stanovisku tvrdí, že nastavenia siete samotné O2 nemenilo a argumentuje možnou vyťaženosťou sietí. Skúsenosti viacerých zákazníkov sa ale nezdajú byť v súlade s týmto vysvetlením, keď je nepredstaviteľné aby vo viacerých vyspelých krajinách boli bežné rýchlosti na LTE sieti s dobrým signálom na úrovni často len stoviek Kbps aké zaznamenávajú naši čitatelia, zákazníci O2.

O2 je samozrejme pravdepodobne vo výrazne nevýhodnejšej pozícii ako Telekom a Orange, keď po odkúpení českej a slovenskej pobočky novým vlastníkom nie je súčasťou žiadneho veľkého nadnárodného operátora a v iných krajinách nemá vlastné siete. Či má s Telefónicou, od ktorej boli pobočky odkúpené, ešte nejakú nadštandardnú roamingovú spoluprácu nie je jasné.

Bližšie informácie o nových meraniach dát O2 v roamingu prinesieme v ďalšom článku.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Všetky smartfóny budú mať USB Type-C port a rovnakú technológiu rýchleho nabíjania
V poslednom štvrťroku majú pamäte skoro všetkých typov zlacniť
Seagate vyvíja 30 TB pevný disk
Prima zvažuje v DVB-T prechod na SD rozlíšenie
FBI týždne obetiam ransomvéru neposkytla dešifrovací kľúč
Operátor avizuje pokrytie celej Trnavy gigabitovou optikou
Litovské ministerstvo odporúča občanom nekupovať čínske telefóny
Smartfóny v EÚ majú mať rovnaký nabíjací port, legislatíva príde tento týždeň
Google si kupuje za 2.1 miliardy budovu na Manhattane
Ubuntu predlžuje podporu LTS verzií na 10 rokov


Diskusia:
                               
 

Jasne O2 som 20 metrov za hranicami a meriam si rychlost v kbps...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

na hraniciach je asi nejaky elektromagneticky plot ktory blokuje signal
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

ja mam juro, cize telekom a mam to takto:
smer DO ceska, som 2km za hraicami, uz som v roamingu, pipaju SMS
smerom naspat na slovensko, trva to 14km, kym ma prehodi, na dialnici. (lievik pre zvierata, je pod urovnou terenu, inak by som mal CR signal asi este v Malackach)
PS: vie niekto najst ten leivik pre zvierta na D2? mal by by t na kilometri 13.65, ale podla google mapy 2017 tam nie je, co je blbost.

pre redakciu DSL.sk
Google klame o aktualnosti fotografii, alebo iny dodavatel
http://dopice.sk/jQr
TU ma byt lievik pre zver ponad D2 a nie je to, v 2017 to uz davno stoji.
TU http://dopice.sk/jQt

Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

lebo settings->mobile networks->network operators->select automatically je fakt tazke natukat na hranici..
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Tak toto ti nevyšlo.
Odpovedať Hodnotiť:
 

preco presne?
Odpovedať Hodnotiť:
 

to je blbost, pretoze potom v narodnom roamingu bude blbnut toto nastavenie. okrem ienho, a to - preco ma zakaznik nastavovat to, co ma nastavit operator ?
pomaha jedine vypnut mobil pred hranicami, tj, aby som sa ani nenalogoval na zahranicnu siet, teda ak tam idem len natankovat a nakupit, lacnejsie a kvalitnejsie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

nebyvam na kopaniciach - narodny roaming ma nezaujima
zakaznik musi pockat alebo ratat s rychlejsie vybitou bateriou..
preco by sa niekto vypinal? si vypni mobilne data ak si na kredite a zaboli ta 1cent/MB extra..
Odpovedať Hodnotiť:
 

20m za hranicami ktorym smerom? :P
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Myslel som, ze uz nic nemoze prekonat cenniky Orange .. s novym roaming pravidlom sa toto zrejme posunulo na dalsi level ..

zaujimave, ze sdfsdf je uz pouzity
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Priznaj, ze si zabudol heslo. :D
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Hiiii O2 ignoruje otázky od dsl.sk. Tak ja budem ignorovať O2.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Lol, O2 sa z toho poserie, že nezíska tvoje päťeurové účty (čo by aj tak nezískal, lebo si teľa).
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Ja som sa prave vratil z bulharska, rychlost nic moc, ale viac ma zarazilo to ze ked som si po prilete zapol data prisla mi sms ze ma to stalo 2€ pricom mam zlaty pauslal a 2gb by som mal mat vramci pausalu... takze som musel volat na zakaznicku linku a ten skevly internet na den zrusit... neviem preco mi necerpalo najprv tie predplatene data a az potom mi mohli zapnut ten ich internet na den....

Odpovedať Hodnotiť:
 

Prečo nepišete nič o tom,že o2 od 3.7. ruší aj možnosť využívať internet s obmedzenou rýchlosťou, čiže núti ľudí platiť za navýšenie alebo väčší balík dát.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ako to napravilo? Zrusilo spomaleny internet . . .takze ti, co sli na dovolenku tak max raz za rok, si zaplatia nielen v zahranici, ale este aj budu platit navyse aj doma . . . vivat eu, hlavne ze mam rovne uhorky.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Konečne niekto pomenoval pravú príčinu. Vivat regulácie.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Treba od nich odist a potom sa snad spamataju.. Ako Markiza ked odisla z terestriálu..
Odpovedať Hodnotiť:
 

RÚ zverejnil základné odporúčania, ako sa v roamingu nedostať do problémov https://www.youtube.com/watch?v=0HOUjbbFutU
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tejto chvilu tu teda mnaju este neaktualne info- "Pri využívaní Internetu na deň v krajinách EÚ mimo SR a ČR sa vám započítava poplatok 0,00924 € za 1 MB prenesených dát."

https://www.o2.sk/internet/internet-na-den
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár