neprihlásený Utorok, 18. decembra 2018, dnes má meniny Sláva   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Ďalší kandidát na signál od mimozemšťanov, z blízkeho červeného trpaslíka

Značky: vesmírveda a výskum

DSL.sk, 16.7.2017


Do skupiny zatiaľ astronomicky nevysvetlených detekovaných rádiových alebo optických signálov prichádzajúcich na Zem z vesmíru, ktoré by tak mohli byť kandidátmi na umelé signály generované mimozemskou civilizáciou, sa tento týždeň zaradil ďalší signál.

Zachytili ho podľa svojho oznámenia astronómovia na observatóriu Arecibo, donedávna najväčšom rádiovom teleskope na svete s priemerom 305 metrov, pri pozorovaní viacerých hviezd typu červeného trpaslíka.

Pozorovania boli uskutočňované od apríla do mája tohto roku v pásme 4 až 5 GHz.

Od hviezdy s označením Ross 128, GJ 447, prichádzal v noci 13. mája nášho času pri 10-minútovom pozorovaní zvláštny signál v podobe širokospektrálnych kváziperiodických nepolarizovaných pulzov.

Tento signál presne nezodpovedá žiadnemu známemu astronomickému javu a vedci tak hľadajú iné vysvetlenie. Možnosť rušenia signálom zo zdrojov na povrchu Zeme už vylúčili, keďže sa signál vyskytoval len pri pozorovaní Ross 128 a nie pri ďalších pozorovaniach tesne pred a po ňom. Ponúkajú tak tri možné prirodzené vysvetlenia, každé má podľa nich ale nejaký problém.


Hviezda Ross 128 spolu s ďalšími pozorovanými hviezdami, kliknite pre zväčšenie (obrázok: PHL @ UPR Arecibo / Aladin Sky Atlas)Jednou z možností je nový doteraz neznámy typ hviezdnych erupcií, tie emitujú ale nižšie frekvencie a vlastnosti signálu naznačujú buď výrazne vzdialenejší zdroj ako Ross 128 alebo prechod cez potenciálnu hviezdnu atmosféru.

Ďalším vysvetlením je príchod signálu z iného objektu v smere hviezdy Ross 128, podľa astronómov ale v tomto smere nie je príliš veľa objektov. Zdrojom signálu by mohol byť ľudský satelit vzhľadom na dĺžku signálu lietajúci na vysokej orbite, takýto signál vedci doteraz zo satelitov ale nezaznamenali.

V oznámení spomínajú aj možnosť umelého mimozemského pôvodu, táto je zatiaľ podľa nich na spodu pod viacerými oveľa lepšími vysvetleniami.

Hviezdu Ross 128 vzdialenú 10.9 svetelných rokov majúcu 15% hmotnosti Slnka a 21% polomeru Slnka budú vedci pozorovať opäť dnes.

Podobných signálov, ktoré nevieme zatiaľ presvedčivo vysvetliť prírodne respektíve dostatočne potvrdiť ich pôvod, je viacero. To samozrejme ale neznamená, že musia mať umelý pôvod. Naopak môžu indikovať a viesť k objaveniu nových astronomických javov.

Do skupiny týchto signálov patria napríklad zvláštne krátke veľmi silné vesmírne rádiové signály známe pod označením FRB, Fast Radio Burst, prichádzajúce z viacerých smerov, zvláštne výrazné znižovanie intenzity hviezdy KIC 8462852 a optické signály s rýchlou rovnakou periodicitou z 234 hviezd. Pre tieto tri javy ponúkajú astronómovia ako teoretické hypotézy možné vysvetlenia počítajúce s umelým vznikom signálu vyprodukovaného mimozemskou civilizáciou, RFB môžu byť napríklad z pohonu mimozemských lodí, hviezdu KIC 8462852 môže zatieňovať umelá postavená veľká štruktúra, optický signál by mohol byť signalizáciou existencie iných civilizácií.

Žiadnu z týchto teórií samozrejme vedci zatiaľ nedokázali a existujú najmä pre chýbajúce definitívne astronomické vysvetlenie. Zároveň zatiaľ sme podľa verejne prístupných informácií ani samozrejme neprijali signál, o ktorého by sme s určitosťou vedeli o jeho umelom mimozemskom pôvode.

V nedávnej pamäti je aj výrazný omyl v tejto oblasti. V minulom roku sa po medializácii silného mimozemského signálu zachyteného na ruskom teleskope RATAN-600 podľa Ruskej akadémie vied a vedcov ukázalo, že išlo o signál zo starého sovietskeho vojenského satelitu nenachádzajúceho sa v katalógu objektov na orbite.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Architektúra MIPS bude open source
Podľa Nemecka sú na zákaz Huawei v sieťach potrebné dôkazy, zrejme nie sú k dispozícii
Pozorovaný nový najvzdialenejší objekt slnečnej sústavy
Český úrad upozorňuje pred produktami Huawei a ZTE, majú byť bezpečnostou hrozbou
Štvrtina Čechov už sleduje DVB-T2
Od januára bude v EÚ roamingu o tretinu viac dát
Kalifornia zakazuje autobusy so spaľovacím motorom
Vyvinutý laser pre rýchlu komunikáciu miniatúrnych satelitov
Japonci si vybrali zlý asteroid, je príliš skalnatý
Apple zažalovaná za zavádzanie o pixeloch displejov nových iPhonov


Diskusia:
                               
 

No už konečne aby niekto z nich priletel. Aspoň by sme už zbavili náboženských hlúpostí o čudákoch z púšte, ktorí predvádzali cirkusantské triky.
Odpovedať Známka: 2.1 Hodnotiť:
 

O to vacsie dovody na vieru si najdu ...
Vykape mesto na rakovinu? Boh to tak chcel, musis verit v Boha.
Stane sa zazracne uzdravenie ? Boh nas vyliecil, verte v Boha.
Tvoj sused je masovy brutalny vrah, veri v Boha !
Neexistuje miesto, cinnost alebo osoba, ktora nema nic s Bohom spolocne. Teda, jedna je. Exkomunikacia, ale to len vtedy, krd to je vhodne a spravne, lebo Boh to tak chcel.
Odpovedať Známka: -2.9 Hodnotiť:
 

poznau som jenneho ateistu
zvysek si domyslite

:D
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Neverím, že existuje ateista.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

existuje a prdi v openspace
hlasno prdi pri tebe len meter od teba
a furt!

takyto ateista.
existuje.

tzv. prďús
co prdí v openspace
len meter od teba
prdí!
len meter!

:D
Odpovedať Známka: -8.6 Hodnotiť:
 

Pokial neexistuje oficialna moznost hodnotenia prace nadriadeneho, je forma poskytovania spatnej vazby prejavom slobodnej volby zamestnancov na vyjadrenie nazoru.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Buď rád, že len prdí. Vzhľadom na vyššie spomenuté.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Načo by si niekto hľadal dôvody na vieru, ty magor, už si sa nad tým vôbec zamyslel? Aby ho pustili do kostola?
Nepoznám ľudí hlbšie zamotaných do vlastných fantazmagórií ako sú ateisti.
Odpovedať Známka: -2.2 Hodnotiť:
 

Vidis, ako magor si si sam odpovedal a si s tym evidentne este aj spokojny.
Odpovedať Známka: -1.3 Hodnotiť:
 

skus nihilistov
oni
nevera
v
nic!

:D
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

asi myslis agnostikov.
nihilisti len maju v pici :)
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

no podel sa s nami, do akych fantazmagorii su to ti ateisti tak hlboko zamotani? Snad veria v existenciu cloveka, ktory chodil po vode, dotykom uzdravoval slepych a pre istotu pocul hlasy? alebo dalsieho pedofilneho vraha, ktoremu spieval anjel ked bol sam na kopci ci kde to mohamrd ku koranu prisiel?
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

ty bulo, tu nejde o to co sa pise v jednej knizke plnej rozpravok, bajok a povestí

tu ide o to ci veris v exsitenciu NADPRIRODZENEJ ENTITY ako takej, boh, alah nazvime ju ako chceme

byt zarytý slepý veriaci je sprostost rovnakeho druhu ako byt zarytý ateista ... pretoze rovnake ako slepy veriaci, tak aj slepy ateista: ODKIAL, este raz ODKIAL si je ateista tak strasne isty ze neexistuje absolutne ziadna nadprirodzena entita !?!?!?!?!?!?

zdravy rozum kaze jedine: byt agnostik - ten je otvoreny vsetkym moznostiam a moze o nich diskutovat cele dni:
- existuje 0 (slovom NULA) nadriprodzenych entit
- existuje presna a prave 1 nadriprodza entita
- existuje viac ako 1 alebo aj veeeelmi vela nadriprodzenych entitit (2,3,4,milionm, kvadriliarda ... ALE KONECNY POCET)
- existuje nekonecna vela nadprirodzenych entit
... a mozno aj dalsiamoznosti
mne osobne je u prdele ktora z tych moznosti je spravna


Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Nadprirodzena entita ? uz klud...
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

ateista si je neexistenciou tebou spominanej entity isty rovnako (a ma to z rovnakeho zdroja), ako ty si si isty neexistenciou vil, vlkodlakov, santa klausa ci neviditelnych ruzovych jednorozcov.

neexistencia nicoho zo spominaneho sa neda dokazat, nikto si nikdy nebude isty, ze tieto entity neexistuju. ale pre vsetky prakticke ucely ich neexistenciu mozeme predpokladat (az kym nenajdeme dokaz o ich existencii).

ak sa chces rozpravat o dovodoch pre vieru v boha, pouzij nabuduce prosim argument, ktory sa neda aplikovat aj na vilu zubnicku.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Myslim, ze to napisal jasne, tak neprekrucaj, co napisal.
Nikde nepisal, cim si je on isty. A to, ze niekto "z praktickych ucelov" chce nieco predpokladat je len jeho vola, ktora rovnako nic nedokazuje a niekto iny tak kvoli inym ucelom, ktore su z jeho pohladu tiez prakticke moze predpokladat opak, pricom ani jeden nazor nie je mozne vyvratit znamimi faktami. Tak sa nestavaj do pozicie, na ktoru nemas objektivny narok...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nuy, neviem si predstavit jediny prakticky dovod predpokladat existenciu niecoho, o com nie je jediny dokaz.

kazdy, kto by len naznacil, ze santa klaus, vila, vlkodlak ci cajnik na obeznej drahe okolo slnka medzi zemou a marsom neexistuju, nema pravo sa citit ublizene, ked niekto odmieta existenciu dalsej obdobne mytickej entity ako je boh. neviem co sa teda hras na urazeneho.
Odpovedať Hodnotiť:
 

troška si to pomotal, chýba ti tam možnosť ktorú si hneď vylúčil, a ktorá ti sedí:

- ignorant
Odpovedať Hodnotiť:
 

masovy vrah z principu nemoze verit v Boha, resp. je pokrytec, ked teda kona proti svojmu presvedceniu.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

A sojovy?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Záleží na tom akému bohu verí, nejaký kanibalský boh má vraždy aj následné kulinárstvo iste rád.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Skor AKO? si ho predstavuje. Niektori kanibali povazuju za neticke lovit v dedine pri rieke, ale za riekou je to uz v poriadku. To ze sme este nespoznali Boha, len dokazuje, ze sme intelektulakne v plienkach. Alebo skor, ze v neho verit nechceme aby sme nahodou nemuseli menit nas pohodlny zivot.
Odpovedať Hodnotiť:
 

moze byt len viac inspirovany starym zakonom. alebo inou svatou knihou plnou nasilnosti.
ved aj v krestanstve, ked chlapik chcel zavrazdit vlastneho syna, lebo pocul hlasy v hlave, tak sa to povazuje za vrchol moralky a zboznosti. teda, len ak je rec o Mojzisovi. ak na zaklade rovnakych popudov (hlasy v hlave) kona ktokolvek iny, tak zrazu to uz krestania odsudzuju (a su take pripady, ze matka chcela zabit/zabila decko, lebo jej to Boch povedal).

na nabozenstvach (vsetkych) je najzaujimavejsie to, ze nezalezi aky si clovek, nezalezi co chces spravit, vzdy si najdes spravnu knihu, spravny vers na ospravedlnenie konania.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Z akého prinícípu vrah nemôže veriť v Boha? Tvoje tvrdenie nema logiku. Nie kazdy kto veri v boha sa musi s nim aj stotoznovat.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Presne tak. A predmetne nestotoznovanie je vo vedeckej klasifikacii oznacovane odbornym terminom priekazna viera.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj Satan veri v Boha. Dolezite je len to ci sa rozhodnes ho nasledovat, alebo si chces robit co sa ti zachce.

Dva priklady veriacich:
Satan - non serviam - nebudem sluzit!
Maria - fiat - nech sa stane podla Tvojho slova!
Odpovedať Hodnotiť:
 

5. prikazanie hovori celkom jasne. Ak veris v Boha, tak sa prikazani musis drzat, ked sa ich nedrzis, logicky niesi veriaci alebo si pokrytec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No neviem, kresťania v mene svojho boha (áno, s malým b) v minulosti zmasakrovali milióny a milióny ľudí...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Treba rozlisovatl medzi nasilnickou vierou (napr. islam) a obranou svojej viery (krestanstvo)

https://www.youtube.com/watch?v=ytbotYNr7BI
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

mozno by sa oni zbavili nas :D
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Kmen Andromeda. Zaujímavý spôsob zbavenia sa ľudstva.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

príchod by znamenal nové problémy. prirodzene by si presadzovali svoje záujmy, t.j. životný priestor.

mne úplne stačí, súčasná genocída bielych ľudí.

všimol si si že posledný spider-man, je jediná biela postava vo filme, dokonca aj jeho frajerka je černoška.

mám pocit, že náboženstvo je náš najmenší problém.
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Prave za nabozenstvo sa skryvaju rozne osobne a statne zaujmy. Pocnuc IS.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

osobny zaujem
to je take sebecke FUJ!

to je ako mat ambicie pre karierny rast
to je najfujsie!
:D

Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

myslis Spider-Man: Homecoming ? :-O
Odpovedať Hodnotiť:
 

uhm ani migrantov neceme toboz este nake socky z vesmira aby sa nam tu promenaduvali
po promenade promenaduvali.
a narokuvali si jak moj pes si narokuvau ale opravev som ho nevim dokedy to bude funguvat.
musi pochopit zasanne veci.
vyhladuvat by pomohlo bo ma uz aj hrizov do hohy hrizov ma.
:D
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

bohaa.. genocida bielych ludi.. bdete!!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

ANO GENOCYDA!!! NEVYDYS CO ROBYJA? SAK PRELUDNENYJE PLANETY, ZA CHVYLKU NAS BUDE 20 MYLYJARD A NEBUDE DOST POTRAI A FSECI POTOM POMRYJEME OD HLADU!!!
TOTO ROBYJA S NAMY, GENOCYDA!
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Aby si nezostal prekvapeny kolko veriacich by zrazu bolo
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

ako v Simpsonovcoch - z kostola by ludkovia utekali do krcmy a z krcmy do kostola...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To nebolo v Simpsonovcoch ale na Slovensku.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

https://youtu.be/rX7wtNOkuHo
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A nebolo, ale je.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

aj v krčmách sa občas vedú nomše
Odpovedať Hodnotiť:
 

Gloria Patri et Filio et Spiritui sancto,
sicut erat in principio et nunc et semper
et in saecula saeculorum.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Netrep!
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Ved pravdu die, len cela nevosla, tak doplnim:
Lorem ipsum dolor sit amet,
consectetur adipiscing elit et Phasellus
magna ligula, sagittis vel nulla vestibulum.
Odpovedať Známka: -0.9 Hodnotiť:
 

Iba jeden je Boh a ty v neho neveríš, no predsa vieš čo činil. Strach z teba hovorí.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

To sú takie tie o ničom nehovoriace kvázi filozoficko-teologické výroky. Boh je predsa na to, aby sa ho ľudia báli v prípade ak nemajú v sebe nič, čo by im umožnilo konať dobro.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ateizmus je najlahsie nabozenstvo na trollovanie.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

old meme is old...
Odpovedať Hodnotiť:
 

nezbierat postove znamky je najnudnejsie hobby
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bežný laik by síce naznámy signál pred publikovaním porovnal aspoň s administrátorským heslom, ale insitnosť dôvery k dokonalosti zabezpečenia pre vedecké pozorovania používaného systému je tiež zaujímavé sledovať.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

moc vela zaujimave
istotne.

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Takže starý ruský zabudnutý satelit stále vysiela. A naša skKocka nič.. selfí pre Kišku asi nebude. Asi mu to aj bude jedno.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

To mi pripomina film Vesmirni kovboji s Clintom Eastwoodom a Tommy Lee Jonesom.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nevidel som, a vyzerá to ako niečo pre pamätníkov. Možno by som aj pozrel, vo dvojici.
Odpovedať Hodnotiť:
 

to bola ta nasa SelfieSkKocka pri červenom trpaslikovi to ona tie zahadne zvuky vysiela hlada tlačiareň na ktoru by vo velkom kancli poslala Buga
Odpovedať Známka: 6.3 Hodnotiť:
 

Počul som názor, že vyspelá civilizácia by komunikáciu formou vysokofrekvenčného rádiového signálu kôli nepopierateľným negatívnym účinkom na zdravie, myseľ a správanie živých bytostí zákázala úplne. Hygienici vyspelej planéty by presadili bezpečnejšiu formu komunikácie. Ale ak chcete vidieť skutočných mimozemšťanov, stačí k tomu jedna jazda vlakom. Tak som si povedal, čo by si asi pomyslel človek pri pohľade na úbohých ľudí ťukajúcich do obrazoviek svojich smratphonov. Asi by ľuďom na tie ich primitívne zariadenia, ktoré ich ovládajú a poškodzujú im zdravie napísali nejakú láskyplnú aplikáciu :-)
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Z toho ale jednoznacne vyplyva, ze by do Einsteinom vytvoreneho zoznamu nekonecnych veci k vesmiru a hluposti trebalo pridat pravdepodobnost vyskytu niekoho, kto priekazne vie, co je pre inych lepsie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Veď tu ich máme-lekári ktorí chú deti očkovať aj proti vôli rodičov, filantropi, ktorí tvrdia, že utečencov musíme prijímať, Európsku Úniu, ktorá určuje tvar zakrivenia banánov a zakazuje žiarovky, tých je! Chcel by som vidieť nejakého medzigalaktického nezávislého novinára ako píše správy zo Zeme. To sa musí premietať na výstrahu všetkým civilizáciám!
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

Treba mať hlavne dosť nepriateľov, ty ich máš veľa.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

OOyCwc http://www.FyLitCl7Pf7ojQdDUOLQOuaxTXbj5iNG.com
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aká selfie, čo selfie ? Veď selfie je, keď sfotíš sám seba, s nejakým bomba-brutál pozadím, alebo s nejakou celebritou. A je skKocka vôbec dosť vymakaná na to, aby sfotila samú seba s našim milovaným slovenskom v pozadí ? A aby zároveň aj dokázala, že je zem guľatá ? Dajte primeraný bakšiš a spravím vo fotošope...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Vygúgli návštevu uja prezidenta vo vesmírnom riadiacom centre. A tam sa dozvieš o skutočnom poslaní skKočky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

A samý mravec chodiaa !
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

cibula ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nieje to len wifi z velkeho kanclu za rohom v galaxii?
Odpovedať Hodnotiť:
 

'širokospektrálnych kváziperiodických nepolarizovaných pulzov.'

Co ? ehm...
Odpovedať Hodnotiť:
 

sirokospektralnych - vyskytuju sa na viacerych frekvenciach. Sinus o presnej frekvencii je opak.
kvaziperiodickych - maju nejaky vzor, ale neopakuju sa presne
nepolarizovanych - radiosignal sa da vysielat polarizovany v roznych rovinach (rovina kmitania), staci otocit antenu. Toto je bezne pri pozemskych vysielaniach ako napr dvb-t.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

volajú odtiaľ votrelci...
presne taký typ vysielania zachytili na Nostromo!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mas sa aspon trochu rad? Vies si odpustict chyby? Mas nadej? Ako vidis svoju buducnost. Ked to nevidis a nemas u seba tak to chces vidiet u druchych? Jednoduche. Vsetky dobre veci su jednoduche. Zivot je prilis kratky na to aby clovek trpel.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:

Pridať komentár