neprihlásený Sobota, 23. júna 2018, dnes má meniny Sidónia   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Bežné Intel notebooky budú od pondelka zrejme 4-jadrové 8-vláknové, počkajte s nákupom

Značky: notebookyIntelCPU

DSL.sk, 19.8.2017


S novou generáciou procesorov Coffee Lake, ktoré spoločnosť predstaví už v pondelok, Intel zrejme zvýši počet jadier svojej Core platformy pre bežné notebooky na štyri a počet súčasne výkonávaných vlákien na osem.

Silne to naznačujú oficiálne informácie samotnej spoločnosti.

15-Wattové štvorjadrá

Intel už na konci mája oznámil, že s ôsmou generáciou procesorov bude mať k dispozícii pre notebooky štvorjadrový procesor s maximálnou TDP spotrebou 15 Wattov.

Vtedy tento procesor porovnával s dvojjadrovým Intel Kaby Lake i7-7500U so základným taktom 2.7 GHz a maximálnym taktom 3.5 GHz a avizoval, že štvorjadrový 15-Wattový Core i7 ôsmej generácie s maximálnym taktom 4 GHz bude v benchmarku SYSmark 2014 v1.5 o cca 30% výkonnejší.

Táto informácia sa samozrejme ale týkala kvôli porovnaniu so i7-7500U len najvýkonnejších dvojjadrových procesorov a štyri jadrá aj u nižších modelov naznačovala len do nejakej miery kvôli pravdepodobnému použitiu rovnakých čipov.

ModelJadrá / vláknaTakt / Turbo (GHz)TDPL3
Core i5-8250U4 / 81.6 / 3.4? 15 W6 MB
Core i5-7200U2 / 42.5 / 3.115 W3 MB
Core i5-8350U4 / 81.7 / ?? 15 W6 MB
Core i5-7300U2 / 42.6 / 3.515 W3 MB
Core i7-8550U4 / 81.8 / 4.0? 15 W8 MB
Core i5-7500U2 / 42.7 / 3.515 W4 MB
Core i7-8650U4 / 81.9 / ?? 15 W8 MB
Core i5-7600U2 / 42.8 / 3.915 W4 MB

Nové mobilné 4-jadrové Intel Core procesory a ich porovnanie s doterajšími modelmiAktuálne ale Intel omylom zverejnil priamo na svojich stránkach cenník procesorov platný od budúceho pondelka, kde prezradil parametre štyroch nových mobilných Core procesorov ôsmej generácie. Cenník je v súčasnosti už stiahnutý, na novinky ale upozornil CPU-World.

Cenník s istotou odhadil, že Intel bude mať štyri nové Core i5 a i7 procesory vyrábané 14-nm výrobným procesom so 4 jadrami a podporou súčasného vykonávania ôsmich vlákien. Pôjde o modely Core i5-8250U, i5-8350U, i7-8550U a i7-8650U.

V cenníku sa neuvádza maximálna TDP spotreba, u Core i5 a i7 posledných generácií s modelovými číslami XXX0U dodržiaval ale Intel TDP 15 Wattov a vzhľadom na májové informácie je tak pravdepodobných tiež 15 Wattov.

U Kaby Lake sú procesory i5 a i7 7X60U osadené Iris grafikou s integrovanou eDRAM. Nové procesory sú zrejme ale náhradou štandardných Core i5-7200U, i5-7300U, i7-7500U a i7-7600U so štandardnou Intel grafikou. Modely i5-8250U a i7-8550U sa už objavili v špecifikáciách až piatich modelov notebookov, aj keď viacerých už stiahnutých, podľa ktorých majú údajne bežnú grafiku Intel UHD 620.

Ceny nových procesorov sú na úrovni doterajších modelov okolo 300 a 400 dolárov, pričom sú kozmeticky o 16 dolárov drahšie.

Bežné štvorjadrové notebooky

S poslednou generáciou Kaby Lake už Intel prakticky eliminoval ostatné triedy Core procesorov a pre notebooky ponúka v zásade štyri typy procesorov, štvorjadrové štvorvláknové HQ modely s vysokou TDP 45 Wattov určené pre hráčske notebooky a mobilné pracovné stanice, dvojjadrové štvorvláknové U modely s TDP 15 Wattov a pár lacnejších dvojvláknových, 4.5-Wattové úsporné Core vychádzajúce z pôvodných Core M a dvojjadrové U modely s Iris grafikou s TDP 28 W alebo 15 W.

U notebookov minimálne strednej triedy sa výrazne najviac tak teraz využívajú dvojjadrové 15-Wattové U modely, špeciálne Core i5-7200U a i5-7500U. Notebooky s takýmito procesormi začínajú od ceny pod 500 eur.

Na základe najnovších informácií sa notebooky s Intel platformou počnúc touto triedou teda zrejme evidentne posunú na 4-jadrové 8-vláknové. Pri predpokladane vyššom výkone minimálne pri vyťažení všetkých jadier budú tak nové notebooky prakticky výkonnejšie, keď viaceré bežné softvéry dnes dokážu efektívne využiť viac jadier, špeciálne webové prehliadače. Na reálny výkon si je ale samozrejme potrebné počkať.

Čo sa týka čisto počtu jadier, Intel má už dlhšie v ponuke pre notebooky aj úsporné štvorjadrové procesory Celeron a Pentium. Tie sú ale postavené na úplne odlišnej architektúre ako Core vychádzajúcej z jadier v minulosti označených Atom a výkonnostne sú v úplne inej nižšej triede ako Core procesory.

Čo sa týka Core procesorov, zatiaľ nie je jasné ako to bude so zvyšnými triedami Core procesorov, lacnejšími Core i3-U, Core M a najvýkonnejšími modelmi. U modelov pre najvýkonnejšie notebooky podľa neoficiálnych informácií ale minimálne jeden z modelov pre tento segment bude až šesťjadrový, s taktom 2 GHz a TDP 45 W.

Takt a výkon

Keďže nové i5-8250U, i5-8350U, i7-8550U a i7-8650U budú vyrábané stále 14-nm aj keď vylepšeným výrobným procesom, pochopiteľne Intel zrejme nemohol dosiahnuť rovnakú spotrebu pri rovnakom takte a dvojnásobným počtom jadier. Oproti modelom Kaby Lake tak bol výrazne znížený základný takt. Maximálny Turbo takt cenník neuvádza, podľa špecifikácií pripravovaných notebookov s týmito modelmi bude ale ešte vyšší ako u Kaby Lake.

Vysokým maximálnym taktom, ktorý je dostupný iba pri vyťažovaní jedného maximálne dvoch jadier, by potenciálne mohli mať nové procesory porovnateľný alebo prípadne aj vyšší výkon ako Kaby Lake. Pri vyťažení všetkých jadier bude výkon pravdepodobne vyšší, čo zrejme bolo cieľom zvýšenia počtu jadier.

Otázne je aj či respektíve prípadne do akej miery sa zvýšenie počtu jadier prejaví zvýšením spotreby, najmä pri nízkej záťaži.

Definitívne si je na informácie o reálnom výkone a spotrebe potrebné počkať minimálne na pondelkové informácie Intelu a samozrejme najlepšie na testy. Až do zverejnenia týchto informácií ale môže byť rozumné počkať s prípadným nákupom nových notebookov.

Zároveň Intel čoskoro uvedie aj prvé 10-nm procesory, ktoré budú najskôr smerovať zrejme tiež do segmentu notebookov. Prvým kandidátom sú malé úsporné Core M modely, či Intel v pondelok spresní termín ich uvedenia alebo dokonca prípadne uvedie prvé modely zatiaľ nie je zatiaľ známe.

Intel zvyšuje podľa skorších informácií počet jadier zároveň aj u desktopových procesorov, kde sa v triede modelov pre bežné PC zvyšuje počet jadier u Core i5 a i7 zo štyroch na šesť a u Core i3 z dvoch na štyri. Nové desktopové procesory budú predstavené tiež v pondelok.

Po tom ako Intel mnoho rokov zásadne nemenil parametre svojich procesorov, k tomuto kroku pristúpil po uvedení procesorov Ryzen spoločnosťou AMD. Tie disponujú práve viac, 4 až 8, jadrami ako doterajšie Intel CPU pre bežné PC a porážajú ich tak pri vyťažení všetkých jadier.

Pre notebooky AMD zatiaľ svoje modely postavené na novej architektúre Zen neuviedla. Či Intel k zvyšovaniu jadier pristupuje v reakcii na očakávanú ponuku AMD nie je jasné, nie je to ale vylúčené.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Skylink umožnil Slovákom pridať Primu, teraz musí vyhodiť všetky Primy aj COOL
Paušály a balíčky 4ky oddnes platia aj v roamingu. Trikom je v nich ale menej dát
Microsoft svojvoľne ukončil podporu Windows 7 na ďalšom hardvéri
Vydanie OpenWrt / LEDE 18.06 RC1 sa posunulo na nedeľu
Intel náhle zmenil CEO, Krzanich odišiel oficiálne kvôli vzťahu so zamestnancom
Búrka na Marse je už na celej planéte, Opportunity sa už týždeň neozvalo
USA spúšťajú petaflopový ARM superpočítač
Telekom bude mať cez víkend odstávku, uskutočnite zmeny a dobite si kredit vopred
Používanosť blokovačov reklamy je v SR jedna z najnižších vo vyspelých štátoch
OpenBSD došla trpezlivosť s problémami CPU, na Inteloch vypína Hyper-Threading


Diskusia:
                               
 

Sorry za oftopic.. chcem sc2 a csgo.. to bude amdx4 a gtx400... kde také šunky ponúkajú?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

ved to aj intel pentium g4560 je vykonnejsi
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

giga computer, bigon, alebo podobne...
repasy ta vyjdu dost lacno a, ak zoberies thinkpad, tak aj nieco vydrzia.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Cítim akési podvedomé nutkanie zdôrazniť informáciu o počte pri Turbo takte využívaných jadier.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Pri jednom core bude najvyssie, pri dvoch nizsie, pri troch este nizsie a pri styroch najnizsie. Vzhladom na TDP to vidim na dost vysoke Turbo pri dvoch core, podobne ako doterajsie i5/i7U, pri 3-4 to bude nieco nad zaklad a udrzanie Turba bude v zavislosti od chladenia, v poslednej dobe vyrobcovia NTB chladnie dost jebu, jebnu tam jednu heatpipe spolocnu pre CPU aj GPU.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

No a?
Čo riešiš???
Odpovedať Známka: -5.8 Hodnotiť:
 

Prejavuje kognitívne schopnosti na úrovni chápania premisy priekazne apodiktického výsledku tendencie prekričať ticho.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Maniak, ty musis byt velmi oblubeny v spolocnosti. Asi ako cierny kasel.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A čo by tam podľa Teba mali dať?? Polovicu notebôčika chladenie? Alebo infúzne hadičky na chladenie a nech sa to cez Teba chladí???
Odpovedať Hodnotiť:
 

INTEL nechce nechat nic na nahodu ako pri desktope kde ho AMD prekvapil.

Samozrejme pre spotrebitela je konkurencia prospesna.

Ceny sa uz moc nezmenia ale aspon ten vykon poskoci mnohonasobne rychlejsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nekupoval by som to. Štvorjadro s taktom 1.8 GHz a Turbo 4GHz len pre 2 jadrá je stále iba priemerné dvojjadro. Podľa mňa vhodné akurát tak do netbookov pre nenáročných. Pripadá mi to, ako keby procesory vyrábali na objednávku marketingového oddelenia. Len tak som hodil do googlu benchmark, ani pre mňa to nemá hodnotu:-) https://goo.gl/wHdcwU
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Si dilino, ber do uvahy, ze to ma TDP 15W, vzhladom nato to je fantasticky vysledok, jasne, ze to nebude ako plnotucny mobilny i7HQ, ale ten ma TDP 45W+.

Vykon cez 4600 staci na vsetko podstatne dokonca aj narocnejsiu pracu s foto a videom, od Kaby ma Intel nove instrukcie, ktore graficke programy vedia vyuzit, pracu vies akcelerovat aj cez integrovanu grafiku atd.

Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Akurat ze na "narocnejsiu pracu s foto a videom" je ako mobilita*, tak i kratkodoby turbo vykon pomerne irelevantna velicina, co ale na druhej strane dostatocne definuje i moznost vyuzitia v hernych strojoch a vo firemnom IT je na tom fantastickost TDP nie prilis odlisne.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Dilino si ty, lebo si s tym zjavne vobec nepracoval a sudis iba podla papierovych syntetickych testov, ktore maju iba velmi teoreticku hodnotu. Fakt je ten, ze na notebookovom 2 GHz i7 dnes seka aj webovy prehliadac, a je to vhodne akurat tak na pisanie textov vo Worde. Na tych novych procakoch to bude este horsie, lebo do rovnakeho TDP 15W nacpali 2x viac jadier, co kvoli nemoznosti odrbat fyziku musi byt hendikepovane znizenim frekvencie do ubohych urovni.
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

lol, ak ti na i7 seka aj webovy prehliadac, tak lezi chyba medzi stolickou a klavesnicou...

btw, ty fyzik:
si si vedomy, ze prve pentium 200MHz zralo tiez 15W?
takze, podla tvojej logiky, nic nemoze ist rychlejsie a najma ak ma, le gasp, 4x tolko fyzickych jadier, rovnaky pocet aj bonusovych, virtualnych, a este k tomu celemu aj naplacanu vykonnu grafiku?

inak, ako si ti vsimavejsi racili vsimnut, vyvoj ide dopredu, riesia sa nove technologie, instrukcne sady na pomoc najcastejsie vyuzivanym funkciam, integruju sa rozne kokotiny na cip, aby sa znizili straty (a zvysila efektivita), zlepsuje sa turbo, vylepsuje preemtivka...

a cele to sposobuje to, ze bud cpu robia rovnako vela a menej zeru, alebo zeru rovnako a viacej robia :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ak by si vedel aspon trochu citat text s pochopenim, tak nic z toho vyvoja, co si napisal, Intel neuviedol. Jednoducho rovnakym vyrobnym procesom narval 2x viac jadier do toho isteho puzdra. Nemenilo sa nic ani v architekture. A porovnanim s 200MHz Pentiom si to zaklincoval na uroven osobitnej skoly.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

aha, je to len najsilnejsi U-ckovy procak v teste, jemne slabsi ako ten prvy q-ckovy ale s 1/3 spotreby ale je to iba priemerne 2jadro :)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

technicky, keby po vzore AMD na to naplacali dalsie jadra az po 45W limit, mohli by sme mat v booku 10c20t procaky :o)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale my nechceme mat 45W procaky, my chceme mat 15W, aby to dlho slo na bateriu. Za dalsie, ak moj 5500U ma 3,2b v CB11.5, rovnake 4jadro bude mat okolo 6b a to uz sme na urovni desktopovych i5, v booku s 15W je to viac ako slusne
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

OK. Mozete ich teda nemat.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Keď budem mať 8-vlákno tak určite nahodím Windows Media Professional v ktorom bude aj niečo z Ľinuxu a 98čky.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Zabudla som vás poslať dopice.sk/ k5a
;-)
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Doma nema cibulu!!!
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

su nejake testy na nete s rovnakym taktom mobilnej verzie a desktop verzie pre porvnanie vykonu? Zaujimal by ma rozdiel vo vykone na rovnakom takte, ked to zerie cca 5-6 menej.
Odpovedať Hodnotiť:
 

To by si musel mať najskôr aj rovnaké Turbo. Ale aj tak, kľúčový je základný takt a možno pár ľudí, čo tomu rozumie považuje hodnotu procesora za nulovú! 1,8GHz je dnes pre kalkulačky, čiže ntb vhodný pre sekretárku ktorá Ti na ňom v Exceli bude rátať výplatu :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

i5 6600k je pomaly asi pojdem naspak k fx6300 tak je ten i5 pomaly cakam minutu pokal sa nahra hra z ssd to neni normalne ze.

i5 kancelarsky cpu pre klepice.
mal som ist do i7.
alebo do rezna.

nehce niekto kupit i5 6600k za 200e?
mesac stari.

lol.


Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

˙ɐʞsľod z ʌɐɹpzod ɯɐןǝısod

'ɔǝɹɐʇs nɐč
Odpovedať Hodnotiť:
 

Procesor je 4-jadrový, nie notebôčik!
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

"omylom"


:):)
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár