neprihlásený Pondelok, 16. júla 2018, dnes má meniny Drahomír   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Skylink začal obmedzovať karty, zrejme nepôjdu v prijímačoch s uničítačkami

Značky: Skylink

DSL.sk, 18.9.2017


Na Slovensku najpoužívanejšia satelitná platforma Skylink pristúpila podľa dostupných informácií uplynulý týždeň k začiatku nasadzovania bezpečnostného opatrenia na existujúce karty, po aktivácii ktorého dotknuté karty pravdepodobne nebudú funkčné v niektorých prijímačoch.

Vyplýva to z informácií užívateľov v rozličných internetových diskusiách.

Bohužial jednoznačné oficiálne informácie chýbajú, keď prevádzkovateľ platformy konkrétne technické zmeny nekomentuje s odôvodnením na potrebu utajenia. A to napriek tomu že zmeny, ktorých cieľom je obmedziť pirátstvo, môžu postihnúť aj legitímnych platiaciach zákazníkov.

Dynamický camkey

Uplynulý týždeň podľa užívateľov Skylink aplikoval zmenu zatiaľ iba u tzv. demo kariet, ktoré majú k dispozícii predajcovia. Bežných užívateľov s vlastnými kartami sa tak zmena zatiaľ nedotkla.

Dôležitejšie ale je k akej zmene operátor pristúpil. Podľa užívateľov má ísť o nasadenie bezpečnostného opatrenia označovaného aj ako dynamic camkey alebo uniblock u existujúcich kariet so systémom podmieneného prístupu Irdeto.

Toto opatrenie je už dlhšiu dobu aktívne na nových predávaných kartách, podstatou zmeny má byť jeho aplikácia aj na existujúcich kartách.

Keďže detailná technická dokumentácia Irdeto zrejme verejne nie je k dispozícii, zmenu na detailnej technickej úrovni nie je možné popísať. V každom prípade má ísť o opatrenie, pri ktorom sa dynamicky mení hodnota jedného z kľúčov používaných pri komunikácii karty a dekódovacieho modulu namiesto doterajšej statickej hodnoty.

Uničítačky vs Skylink Ready

Skylink avizuje, že nové bezpečnostné mechanizmy nijak neovplyvnia užívateľov set-top-boxov respektíve hardvérových CAM modulov certifikovaných ako Skylink Ready.

Problém ale je, že množstvo legitímnych platiacich užívateľov používa set-top-boxy s tzv. uničítačkami. Ide o prijímače s univerzálnymi čítačkami smart kariet, u ktorých je následne komunikácia s kartou a dekódovanie realizované softvérovo.

Podľa dostupných informácií ale väčšina ak nie všetky existujúce softvérové implementácie nemajú mať podporu dynamic camkey a takéto existujúce prijímače prestanú s Irdeto kartou fungovať, keď príde k aktivácii tejto zmeny na danej karte.

Skylink podľa svojho stanoviska pre DSL.sk nevie, ktoré prijímače a riešenia s uničítačkami nie sú kompatibilné s ktorými funkciami Irdeta a teda ktoré prijímače prestanú po nasadení tohto opatrenia fungovať.

Dôvodov na používanie takýchto prijímačov je viacero, niektoré sú lacnejšie ale niektoré sa naopak radia do najvyššej triedy a oproti oficiálne certifikovanej konkurencii ponúkajú výrazne rozsiahlejšie a lepšie funkcie napríklad v podobe viacerých tunerov, obrazu v obraze a nahrávania viacerých kanálov naraz.

Hoci takéto prijímače vyššej triedy majú typicky aj CI+ slot pre osadenie CAM modulu a ich užívatelia si budú môcť po zmene takýto model zaobstarať, oproti softvérovej čítačke je jeho funkčnosť limitovaná. Bežné moduly totiž podporujú dekódovanie iba dvoch kanálov naraz, užívatelia tak môžu popri sledovaní jedného programu nekódovane nahrávať už len jeden kódovaný program alebo prípadne pri sledovaní dvoch kanálov v PiP režime už žiadny iný kódovaný kanál nemôžu nekódovane nahrávať.

Ešte horšie na tom samozrejme budú užívatelia, ktorých set-top-box má iba uničítačku a ktorých softvér nebude kartu po prípadnom nasadení tohto bezpečnostného opatrenia podporovať. Tým zostane možnosť buď vymeniť set-top-box alebo vymeniť Skylink za inú sledovanú satelitnú službu.

Keďže bezpečnostné opatrenie sa týka Irdeto kariet, ak by ich chcel operátor nasadiť plošne a bez možnosti využívať karty bez tohto opatrenia, zrejme bude musieť vypnúť podporu systému CryptoWorks stále využiteľného pomocou tzv. ICE kariet.

Kedy

Podľa dostupných informácií sa zatiaľ zmeny uplynulý týždeň nemali dotknúť bežných zákazníkov, ktorí majú vlastné karty.

Kedy príde k jednotlivým krokom týkajúcim sa aj bežných užívateľov a kedy prevádzkovateľ nasadí nový bezpečnostný mechanizmus aj na niektoré z existujúcich zákazníckych kariet a či sa odhodlá k jeho nasadeniu vzhľadom na vysoké percento používania prijímačov s uničítačkami nie je jasné.

Nie je vylúčené, že nateraz sa aktivácia dynamic camkey bude zatiaľ týkať iba demo kariet.

V každom prípade plánované vypnutie CryptoWorks avizuje prevádzkovateľ už viac ako rok a pol a aktuálne túto informáciu opakuje čoraz častejšie. "Vypnutí CW na ICE kartách je jen otázkou času bez ohledu na pirátství," uviedol v auguste pre DSL.sk Jaromír Glisník, člen predstavenstva prevádzkovateľa služby M7 Group.

Glisník v auguste zároveň naznačil, že zmeny plánujú aplikovať na všetky karty. "Dříve nebo později se budou naše opatření týkat všech karet Skylink s tím, že uživatelé certifikovaných dekodérů bez ohledu na to, zda mají ICE či Irdeto kartu poškozeni nebudou," uviedol.

Napriek začiatku nasadzovania zmien sa prevádzkovateľ ani teraz nechce vyjadrovať k povahe nasadených opatrení ani ďalšiemu konkrétnemu načasovaniu a ani potvrdiť, že nasadzovaným riešením je uniblock / dynamic camkey.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Výlety do vesmíru budú stáť iba 200 až 300 tisíc, možno už budúci rok
Predaje PC prvýkrát po rokoch trošku výraznejšie narástli
Spustený teleskop so 64 anténami, bude analyzovať vodík a formovanie galaxií
Netflix prekonal HBO v počte nominácií na Emmy
Intel má nové Coffee Lake CPU pre náročných používateľov
Chrome chráni proti Spectre, spotreba pamäte sa ale zvýšila o 10% až 13%
Slovensko uspelo na matematickej olympiáde, máme šesť medailí
Zlodeji vykradli Apple obchod za pár sekúnd
Železniciam mesiace nefunguje WiFi vo vlakoch, problém neriešili
Klasický je už iba každý desiaty predaný mobil


Diskusia:
                               
 

Som zvedavy co na to rusi.
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Nemusím vymeniť prijímač môžem zmeniť firmu skylink.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Nestojí to zato otáčať satelit.
Iptv ide spoľahlivo online filmy a streamovanie ide spoľahlivo a zadarmo.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Ak hovorime o IPTV ako ho ponuka napr. Telekom, tak nasledovne nevyhody neviem prehryzt:
- nemoznost volby prijimaca (len par nepodarkov),
- pomaly neohrabany prijimac,
- slaby vyber kanalov,
- minimum ceskych kanalov,
- nie je to lacne.

Sice, aj tak som TV nevidel uz pekne dlho, niektora slovac totiz pracuje v 3 joboch :\.
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

ale to su vsetko chyby konkretnej realizacie a nie chyby technologie. Ja si uz neviem predstavit pozerat F1 inak ako zapnes chrome, prihlasis sa, pozeras, vypnes chrome. A je jedno ci notebook, desktop, chromebook, jablkoidne zariadenie.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Satelitna televizia ma problem so signalom, ale vzhladom na moznost vyberu satelitneho prijimaca je pre mna vyrazne vhodnejsou volbou. Ved aj prepinanie medzi nekodovanymi kanalmi je na VU+ Zero rychlejsie, ako na Telekomackych boxoch k IPTV. A to s metodou prepnutia na unicastovy stream docasneho nahladu v znizsej kvalite by malo byt IPTV rychlejsie.
Dobra technologia moze byt realizovana zle, a horsia technologia lepsie :).
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

wau, musíš byť riadny čur... ehm, zakomplexovanec (?). Fakt ti vadí, že sa ti prepne program o 200 milisekúnd skôr/neskôr? Nechcem tu obhajovať jedno alebo druhé, ja som tiež jeden z tých, ktorý v telke pozerá max. tak formulu a hokej, ale fakt si dal ako nevýhodu IPTV dĺžku prepnutia a nemožnosť výberu prijímača? To je ako preferovať benzínku kde síce nepredávajú benzín, ale slnečnicový olej, ale za to majú viac stojanov a rýchlejšie ti ten olej načapujú.. och
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

ty si kokot alebo ano?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Len to viacero ale...
FUP, dostupnost rychlej linky, ...
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

tak to je to najmensie co ma trapi, UPC od 1.10.2017 navysuje 300vku na 500. A na zahrade ked konecne tcuraci namontuju stpl, budem mat vDSL.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie kazdy zije v takých lokalitách. Dalsia vec ak budes mat roznych providerov, tak FUP ta bude trapit alebo budes u kazdeho platit ine IPTV
Odpovedať Hodnotiť:
 

ak tv nepozeras, tak potom nic z tych bodov co si napisal ta nemozu trapit :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Rusi na to nic, sharing je v koncoch.
Odpovedať Známka: -5.7 Hodnotiť:
 

Trosku rozved tuto myslienku. Preco by mal byt koniec? Nevidim ziadnu novu technologiu.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Ja by som ich nepodcenoval, nieco vymyslia lebo prachy su prachy. Je to v ich vlastnom zaujme.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Dotknu sa tieto zmeny nejak cardsharingu ? Vobec to v clanku nie je rozobrate :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, dotknu. Sharing uz nepojde, kedze karty pojdu len v module. Podobne, ako pri inych provideroch.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Opýtam sa: rád by som podporil bratov Rusov, ale mám DVS-S2 tuner v TV ktorý nemá pripojenie na net. Zatiaľ som sa dopátral ku Diablo CAM modulu ktorý by to mal umožniť. Existuje aj nejaké ďalšie riešenie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ten diablo nema pre teba ziadny vyznam, ked chces podporit rusov. Pokial mas DVB-S2 tuner a nemas LAN, tak na ten tuner zabudni (teda ak si do CI nezasunies spravny CAM a vlastnu kartu).
V diablo cam ti ani irdeto karta nepojde, lebo to neni certifikovany irdeto modul, takze ani tymto sposobom neuvazuj.
Ak nahodou rus ma patch na niektori svoj CS, tak ti je najjednoduchsie kupit nejaku lacnu sunku, napr. typu amiko za 30€ a mozes pokracovat v sledovani dalej
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ak nepojde karta v unicitacke, tak pojde do 3.14ce a bude iny operator...
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

Ak nepojde karta v unicitacke, tak pojde unicitacka v karte.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Zruste celu televiziu, aj tak to uz pozeraju len dochodcovia :D
Odpovedať Známka: 1.9 Hodnotiť:
 

Vie to oscam alebo nie?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Nie ale vie to Osram...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

koniec 0D96 sa blizi :D uzivajte si pankharti :P

Je cas na zmenu, vidim to na antiksat, pre ludi ktory platia iba serpo.
Odpovedať Známka: -2.3 Hodnotiť:
 

na freesat idu aj stare SD prijumce zatial.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kazdy kto sa nevykaslal na skylink za to zaplati, ale asi na to maaaa

dozivotne karta uplne bez poplatkov
zrazu serpo
nuteny prechod sd na hd
nuteny prechod na irdeto
nuteny prechod na irdeto iba v licencovanych zariadeniach

Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Pozor, servisny poplatok nie je spoplatnenie sluzby. Podobne, ako ked zene, ktora rada zadarmo rozdava svoje telo pre sexualne ucely zaplatis za nahliadnutie do jej bytu. To nie je prostitucia.
Skylink je firma, ktora zveladovanym svojich sluzieb robi vsetko pre svojich zakaznikov. "Ako hlavny predstavitel spolocnosti Skylink verim, nie, som presvedceny, ze tieto kroky povedu k vyssej spokojnosti nasich zakaznikov."
Odpovedať Známka: 3.0 Hodnotiť:
 

ten opis kurvy je fantastický :-)

Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

A platíš podľa toho, aké bezplatné potešenie očakávaš, či paušál?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

A nakoniec nuteny odchod
Odpovedať Hodnotiť:
 

Už si lámem hlavu ako to vysvetlím babke. Ďalšie zmeny. Asi na mňa vypustí psov.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Akoze myslis svojej babke? To si od nej aj peniaze pytas za toto? To uz mala na teba vypustit tych psov poriadne davno.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

A veď jazvečíky veľmi neublížia...
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

raz som videl ako skončil súboj jazvečíka a ovčiarskeho psa...
jazvečík mal biele fúzy ešte aj v ústnej dutine a ovčiarsky pes oholené brucho :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Suhlasim s tebou, tiez ma to bude cakat a potom vysvetluj preco nemoze kukat tie jej sproste serialy
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

aspoň môže ísť do záhrady, papriky a rajčiny ti vypestovať....
ale môže aj so starým do krčmy, vyjde to pomaly na rovnako platiť TV a piť :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

STV je super môže pozerať matahari, alebo maigret alebo červené víno.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja len, ze nemam kde dat plusko za clanok, tak posielam kvety++ redakcii za clanok.
Odpovedať Známka: 8.8 Hodnotiť:
 

Nikto nevie co bude dalej. Ak aktivuju uniblock a po zmene opkey sa uz nikomu v unicitacke karta nenacita (resp. nacita, ale nic nedekoduje).
Ako vieme vacsina normalnych ludi pouziva linux boxy, prip. SC ktore bezia pod normalnym napr. oscamom, gboxom a pod...
Uz dnes je jasne, ze patch na oscam je, ale je no public a tvorca si za neho pyta nie maly poplatok.
Ak nahodou k uniblocku pridaju aj surflock na 2 SIDs tak sa musi spojit viacero SC a cachovat.
Vsetko sa da, ale nie je to zadara.
Keby ludia neboli tak velmi pridrbani a sprosti jak daleko vidia (a pri tom nenazraty) tak este dnes bezime na 0D03.
Ale ked nejaky trtkovia nieco ziskaju zadara a potom sa tym vsade chvalia, tak to potom tak aj vyzera ku*va
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A vieme kde sa da nakontaktovať na autora tohto patchu?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Vyzerá, že si jeden z nich..tých ... Jed sa chváliš...
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

certifikacia skylink je blud pre ovce, nic to neprinasa. podtstatne je, aby necertifikovane prijimace/cam moduly/uni citacky splnovali urcite standardy. vsetko smeruje k tomu, ze kto nekradne, ten je cisty debil (platim a budem nerad, ak sa tak budem citit)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prináša zisk pre Skylink.
Odpovedať Hodnotiť:
 

No hlavne certifikovane skylink prijimace maju uzavrety a orezany soft, ked nepodporuju pokrocile funkcie, a hlavne nepoznaju zdielanie ci uz doma, ci z netu... cize su na figu...
Odpovedať Hodnotiť:
 

cardsharing od rusov bez problemov
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

len ide o to, ze dokedy
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Škoda, že ešte číňania nezačali kopírovať Skylink karty. To by bola potom sranda - originál Skylink Viacess ICE Orca deluxe.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Posledné roky keď ma niekto otravoval z doporučením prijímača pre skylink,tak som každého ukecal na skylink ready. Teraz nemusím riešiť podobné problémy ako píšu niektorí vyššie. Prijímače z uničítačkou patria do rúk ľuďom čo sa aspoň trocha vyznajú v satelitnej technike,a nie dôchodcom čo chcú pozerať markízu.
Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 

to nieje, ziadna vyhra, prijmac musi so sluzbou od skylinku fungovat bezchybne iba 24 mesiacov.

Takze v dohladnej dobe budu nakupovat vsetcu znova kvoli HEVC, pripadne dokonalost sama je HEVC a DVB-S2X, poskytovatel usetri tonu € a zakaznici to zaplatia kupou noveho prijmaca "certifikovaneho" kde vyrobca plati vypalne samotnemu skylinku :D

A potom znova povinny prechod na 4K a viacess.
Najblizsich 7 rokov kazdy BFU kupi 1-2 prijmace.

Alebo sa vykasle na skylink...
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Za 5 rokov ti skoro v kazdom prijimaci zacnu odchadzat kondenzatori takze aj tak by si musel kupit novy. stb je spotrebny tovar,kupis za 60€ a za 3-4 roky zahodis do elektro odpadu.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

to je fakt, ale nepaci sa mi, ze prenasaju zodpovednost na zakaznikov, ktory si musia vsetko kupit a zaplatit montaz z vlastneho.

Chcu predavat sluzbu, tak komplet, montaz v cene, zariadenie v prenajme atd..


Odpovedať Hodnotiť:
 

Oni ponúkajú aj takú možnosť,za 1€ ti dodajú komplet prijímač aj z montážou. Podmienka je 24 mesiacov používať služby za najmenej 11,80€. Ja mám na seba 2 karty,a cez vianoce vždy dostanem nejakú akciu na programový balíček. jednu kartu má kamoš,druhú mama. Vyjde ich to tak na pár euro mesačne. Ja sa na televízor kašlem,nemám doma ani obyčajnú anténu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto využíva kartšering určite potom nekúpi nový príjmač a nebude platiť trojnásobok za tretinu programov.
Kto platí toho naserie, že zase má niečo kupovať. Ľudia ešte vždy nestrávili podvod so Serpom, prechod na Irdeto ...
No a vieme, že nás čaká Viaccess.
Tričká s nápisom I love Skylink asi nepôjdu na dračku ;-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

do by pozerau tv
len depku by z toho mau keby pozerau.
len depku mau.

z toho co tam vysilaju len depku mau.
od rana do vecera depku mau.
a potom aj v noci depku mau z toho ze cez den pozerau.

radsej budem strikovat alebo rybickam v akvariu sypat to smrallave a bez depky.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Babka naposledy co presli na HD pozerala uz len Lux.urcite sa zasmeje,ked jej poviem ze ten primac co by si bola kupila by hodila po roku do kosa :DDD
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Múdra babka.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ze pred rokom som opustil Skylink a zistil som ze dnes staci mat iba daaky zakladny smart tv pripojitelny na net a mate vsetko.... staci sa iba odvazit ....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Jasne, lebo kazdy ma neobmedzeny a dostatocne rychly net. Na telekome DSL toho moc nenapozeras pri FUP 120 az 300 Gb. Iny provideri na dedinach niez nemaju zvycajne net bez FUP. Asi tak...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je sice pravda, ale aj net provideri musia pochopit, ze doba sa meni a konzumacia dat rapidne stupa. Ked pred par rokmi 300gb natahal mesacne len neaky torrentak, dnes to clovek na netflixe alebo iptv prenesie kludne za tyzden. Proste vyvoj nezastavis a provideri budu musiet dat viac dat, inak ludia prejdu ku konkurencii. Teraz to ludia este tak neriesia, aspon nie bezny Ferko, ale ked mu par mesiacov po sebe tyzden pred koncom obdobia pojde net 64kbps tak to zacne riesit a pri vybere operatora bude pozerat aj na FUP. Ja mam nastastie internet bez FUP a posledne mesiace mam traffic okolo 900gb. A to komplet legalny obsah, netflix, youtube, iptv + sem tam neaka hra zo steamu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prosim vas tento clanok je hoax.
Pytal som sa u nich a nic take nie je na programe dna...
Nikto nic take nepocul.

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár