neprihlásený Streda, 24. októbra 2018, dnes má meniny Kvetoslava   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Na Mesiaci je zrejme 50 km jaskyňa, môže byť vhodná na základňu

Značky: MesiacJaponskovesmír

DSL.sk, 21.10.2017


Na Mesiaci sa pravdepodobne nachádza jaskyňa o dĺžke 50 km, ktorá v minulosti slúžila ako lávový kanál.

Zistila to japonská vesmírna agentúra JAXA pomocou svojej sondy Kaguya alebo SELENE, Selenological and Engineering Explorer.

Na palube sondy obiehajúcej vo výške 100 km sa nachádza radar fungujúci na frekvenciách 4 až 6 MHz, ktorý umožňuje mapovať povrch ale aj oblasti pod povrchom.

Radar ale zachytil vo viacerých lokalitách v oblasti Marius Hills odrazy svojho signálu, ktoré korešpondujú zrejme s jaskyňami. K silnému odrazu samozrejme prichádza na povrchu, následne v hĺbke približne 100 metrov pod povrchom neprichádza takmer k žiadnemu odrazu a naopak v hĺbke okolo 225 metrov prichádza k ďalšiemu veľmi silnému odrazu.

O veľkostných parametroch predpokladanej jaskyne okrem dĺžky vedci zatiaľ neinformujú.


Nameraný signál z radaru indikujúci jaskyňu v hĺbke 100 metrov, kliknite pre zväčšenie (obrázok: JAXA)V každom prípade tieto dáta boli zachytené v lokalitách pozdĺž známej trasy presunu lávy v minulosti, konkrétne v bodoch na mape označených T1 až T4. Zároveň v lokalitách na a popri tejto trase bola už aj v minulosti potvrdená nižšia úroveň gravitácie pomocou merania dvojice sônd GRAIL, indikujúca menej hmoty a potenciálne duté miesta.

Podobná jaskyňa môže byť pritom veľmi užitočná pre skúmanie Mesiaca ale najmä pre jeho osídlovanie. V jaskyni sa pravdepodobne nachádza materiál neporušený vplyvom vonkajšieho počasia a tak v zachovanom stave z dávnej minulosti, čo umožní analyzovať stav Mesiaca v minulosti.


Lokality T1 až T4, medzi ktorými je predpokladaná jaskyňa, na gravitačnej mape s červenou znamenajúcou nižšiu úroveň gravitácie, kliknite pre zväčšenie (obrázok: JAXA)Zároveň takéto jaskyne môžu byť ideálnym miestom pre postavenie mesačných základní. Okrem iného je v nich na rozdiel od povrchu predpokladane stabilná teplota a zároveň prirodzene chránia proti vesmírnej radiácii.

V budúcnosti plánuje JAXA uskutočniť merania aj pre ďalšie regióny a zároveň pokračuje v analýze objaveného kandidáta inými metódami, napríklad topografiou a analýzou magnetického poľa.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Torvalds je späť v čele vývoja Linuxu, ale už nie sám
Orange spustil optiku v ďalšom meste
Micron získa továreň na 3D XPoint, Intel si zrejme zriadi novú
NASA opravila problematický gyroskop na Hubblovom teleskope
Vydaný Linux 4.19, prvýkrát nie Torvaldsom
Telekom pridáva dáta do Áno, uviedol zvláštne "ročné" dátové balíky pre Easy
Európa a Japonci poslali sondy k Merkúru
Ďalšia čínska značka si zvyšuje skóre v benchmarkoch, jej smartfóny boli vylúčené
Mimozemský život môže byť purpurový
Nová verzia Windows 10 má mať ďalší problém so súbormi


Diskusia:
                               
 

V jaskyni je cierny alarm tvaru kvadra s pomerom 1:4:9, tak bacha na to.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

v jaskyni na mesiaci sa nachadza varic a komunikuje so zemou tajne cez odkazy na dsl.sk
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

poslite mi pjosim 10 maciek a novy mixer, stary sa pokazil
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

a teraz si predstav, ze nejaky velitel tam fakt posle agenta preverit to tam na naklady tazko pracujuceho ludu, ci tam fakt nesedi mimozemstan alf a este ho obvinia z tyrania zvierat a bude to musiet riesit specialny sud pre mimozemske udalosti
Odpovedať Známka: -6.9 Hodnotiť:
 

j*b*m pracu ludu, agentov aj elonovu raketu, ja chcem zahabat stary srot aby som si konecne mohol natankovat do svojho Q7 ABT a ist na vykefovacku
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

a chcem aj alfov mixer
.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Tak na to potrebuje NSA BTC.

Na pernik.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

a vyšle aj signál ten čierny kváder???
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aka je radiacia v priestore medzi galaxiami? Da sa povedat, ze tamto je dokonale prazdny priestor.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Preto sa v ňom radiácia najlepšie šíri.
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Jasne, ale uroven radiacie klesa so stvorcom vzdialenosti. Za najsilnejsiu radiaciu je mozne povazovat gamma-ray-burst, ked sa spoja dve neutronove hviezdy. GRB vie vymazat zivot na celej planete do vzdialenosti cca 600ly.

V priestore medzy galaxiami je ale GRB ako bliknutie LEDky. Podla mna sa v tom medzipriestore mozes vystupit do volneho vesmiru uplne nahy, potom co si si nasadil si dychaciu helmu a zastuploval cikulu a rit. Okrem vakua tam nie je nic, co by cloveka zabilo.
Odpovedať Známka: -7.5 Hodnotiť:
 

nic, az na teplotu blizku absolutnej nule, nejakych -270 st.C
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

vakuum ma jednu necakanu vlastnost = nic tam nieje. Kedze tam nic nieje, tak ti nema co odoberat teplotu = ziadny "chlad" by si necitil. Vo filme ked typek okamzite zamrzne tak to je tak naozaj nieje.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Teplo ale aj tak vo vákuu strácaš radiáciu IR žiarenia zamrzol by si teda.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

jp, ale nie za 11 sekund ako vo filme. Chlad by si vobec necitil, kym by si sa zadusil ;)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

btw. celkom zaujimave (pozeratelne) nove scifi Extinct... btw2. Red dwarf s12 ;)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie je pravda. Po prvé koža je aspoň trochu vlhká a tam by sa voda odparovala parádne. Po druhé, za normálnych podmienok si zhruba v žiarivej rovnováhe (vyžaruješ zhruba toľko, koľko prijímaš). Ak si v miestnosti s chladnými stenami, chlad takisto cítiš, pretože vyžaruješ podstatne viac, než prijímaš. No a medzigalaktický priestor, to je prakticky miestnosť so stenami s teplotou 2.7 K, takže to veru cítiť budeš riadne. Ale samozrejme, zamrznutie bude skôr otázka hodín, než sekúnd.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

znova.. teplo musi nieco odvadzat a to je vzduch v miestnosti. Keby si bol vo vakuu, tak tie studene steny citis ooooovela menej, resp. ich necitis vobec. Vyzarovanim samozrejme teplo stracas, ale to je zanedbatelne, keby nebol vsade naokolo vzduch, tak sa prehrejes. Nakoniec staci vzduch nizsej teploty ako je telesna a uz sa prehrievas, pri 37 stupnoch okolia sa potis ked necinne sedis na stolicke = sa prehrievas.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

No tak to sa teda kruto mýliš. Žiadny vzduch netreba, Stefan-Boltzmann úplne stačí. Rýchly výpočet dáva pre moju teplotu a povrch asi 1050 wattov, vzhľadom na to, aký má človek tvar, môže byť reálna strata možno 2/3 z toho, teda 700 W. A to teda zanedbateľne vonkoncom nie je. Podľa [1] je to možno ako stáť pri 10 km/h vetre v 5 °C. Neumrzneš, ale zimu teda rozhodne cítiť budeš. A to ešte nerátam s vlhkosťou kože.
 
[1] http://dopice.sk/kpO
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

jakých 1050 W??ani 700W to nemôže byť...

Odpovedať Hodnotiť:
 

vraj ano. Pri normalnej teplote vraj stracas cca 1000 a od stien a okolia dostavas 900, takze v skutocnosti stracas cca 100. Kazdy to ma individualne, preto sa niekto citi dobre v miestnosti s teplotou 19-20 °C ako moj kolega a ja napr. 24-25 Pod tym mi je zima
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Stefan-Boltzmannov zákon pre žiarenie dokonale čierneho telesa... výkon je plocha*sigma*e*T^4.
- povrch má dospelý muž zhruba 2 štvorcové metre
- sigma je 5.67e-8 (a taký rozmer, aby to sedelo)
- emisivita e bude takmer 1. Pre dokonalého černocha 1.
- teplota je 310 K
 
Človek ale nie je guľatý, miestami je dosť konkávny, takže časť vlastného žiarenia dopadne nazad, tak som to odhadol na efektívnu plochu 2/3 skutočnej. Ale v izbe to tak nemáš, lebo prijímaš žiarenie z okolia, ako správne píše roob_. Ak by si stál nahý pri tých 5 °C a 10 km/h vetre, vzduch + konvekcia + žiarenie z teba odvedú tých istých 700 W, ako vo vákuu pri -270.6 °C stratíš žiarením, a bude ti zima. Samozrejme, nie je to úplne dokonalý ekvivalent, ale ako hrubý odhad viac než fajn.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zive telo ale stale energiu vyraba a to si nespocital...takze sa budes prehrievat a nie mrznut
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To je asi ako povedať, že keď vybehnem von do antarktickej zimy, budem sa prehrievať, lebo veď predsa telo vyrába teplo. No samozrejme, vyrába, ale omnoho menej -- v pokoji asi 100 wattov. Keď ti je zima, vie to dočasne o niečo zvýšiť, ale nie nejak radikálne (povedzme na 150). Vydávať 700 W v pokoji je nereálne, pokiaľ nie si Chuck Norris.
 
Samozrejme riešenie tu je, treba sa začať hýbať. Bežne chodím po kopcoch v zime v krátkom rukáve -- pokiaľ je bezvetrie, strácam povedzme 500 W. Lenže na chôdzu do kopca treba možno ďalších 150 W mechanického výkonu, a keďže účinnosť svalov je asi 25%, znamená to ďalších 450 W ako teplo. A zrazu treba vetrovku vyzliecť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Do kopca 150 W? Pracovné činnosti sú definované až do 495 w!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Som si myslel ze sa tu uz vsetci zhodli ze podmienky vzduchoprazdna sa odlisuju od tych pozemskych...kazdopadne to tam zaratane nebolo:)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ako moze byt nieco vaakuum ked v celom vesmire je skrz na skrz milion tristo castic.


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ako sa moze niekto naucit pisat ked ma v hlave nasrate
Odpovedať Hodnotiť:
 

Zatial sice nie, ale pouzitie stuplov namiesto podtlakovych ventilov moze podla bezpecnostnych odbornikov priekazne viest k bezprecedentnej eskalacii napatia bezpecnostnej situacie na blizkom vychode.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Eskalacia napatia na blizkom vychode je ale vysledok politiky poskodzovania ciapociek na prednom ventile a nasledneho nie nevyhnutne priekazneho poskodenia riadiacej jednotky v dosledku zahltenia reportami o absencii.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

vedel som že si sprostý jak nábojnica...kua ked vystúpiš nahý do volného priestoru kde je 0 "packalov" tak ti zovrú všetku telové "cekuciny" a roztrhne ťa od nafúknutia z plynov čo máš pohlcené v tele..a rôzne iné pitchoviny!
tam jednoducho nahý vystúpiť nemôžeš ani na povestných 24 sekúnd...vákuum je vacuum a s ním neny sranda...deformuje aj veľmi silné rúry/síce pardon to je tlak atm. stlpca/..ale aj tak!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

https://www.youtube.com/watch?v=pm6df_SExVw
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

a este k tomu expanzia plynu je endotermicka, takze mozes ziskat omrzliny len z toho :-)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Podla mna uplne staci pokracovat v dalsom rozvijani tejto diskusie vo zvolenom tone az z logiky neostane ani y, cim vakuum priekazne obsadi prve miesto v Indexe najlepších miest sveta pre život.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a na Wikipédii je napísané že tam sú mračná plynu ...to by nebolo také nezvyčajné a po posledných výskumoch je to vraj tak a je to tá chýbajúca temná hmota...
Ale vraj je zohriaty na miliony stupňov!! Ak by to tak bolo tak na tie obrovské vzdialenosti by sme cez neho nevideli iné galaxie
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Mylis sa, to co objavili nie je temna hmota.
Vo viditelnom vesmire je cca 5% viditelnej (ziariacej) hmoty. Ale nevedelo sa, kde je polovica tejto ziariacej hmoty. Teraz to vraj objavili v tom prachu http://dopice.sk/kpI

Temna hmota je pritomna spolu so ziariacou hmotou, mezdi galaxiami by bola pritomna iba ak by tam bola aj ziariva hmota.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

no to je tá náhrada za fantóma zvaného temná hmota...zistili vraj že medzi galaxiami je kopa riedkeho plynu a potom ten kozmologický model sedí a neni treba temnú hmotu hľadať
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Nazdar Mafstory
Odpovedať Hodnotiť:
 

sévas hore dole
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tak predsa tam pristáli a postavili tajnú základňu. Nacisti.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Úplne Iron sky :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Toto je klam, vsetci vedia ze mesiac je zo syra
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Tak tam potom chyba 50km syra.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenze aj keby to bolo radovo viac, vplyv na fakt, ze nielen v ramci slovenska je slachticky titul zasadne s makkym by bol priekazne zanedbatelny.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Zeman je tvrdší.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ale veď čím viac syra, tým menej syra.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Skoda ze nie z masla
Odpovedať Hodnotiť:
 

A nie je to tá loď Transformerov? :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hmm, jankina jaskynka
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

veru, janka je celkom chutna milfka
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Tak hura spat do jaskyn...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a pre mna nejaku jaskynku nemate?
Odpovedať Známka: 9.0 Hodnotiť:
 

Zatial su vsetky zarezervovane ale ak sa prihlasite do poradovnika urcite sa vam casom ujde.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

on jaskynku mal, len bola s trosku vacsim vchodom, tak dost vela zvieratiek mu v nej behalo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pre taketo pripady mame balicek Jaskyna+ kde za mierny jednorazovy doplatok bude vchod chraneny pancierovymi dverami.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hej lava isla isla potom sa rozhodla ze staci a vysla von a za sebou nechala 50km dieru kery parom ju tlacil
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

nepodarilo sa mi prelozit zmysel tohto prispevku
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

floor is lava
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

budú ťažiť Bitcoiny!!!!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ano, je tam jaskyna. V skutocnosti, ale vznikla tak, ze ked som tam bol prvy krat, prdol som si a toto je vysledok. Realne, ale nema 50km, je to o nieco menej. Meral som to minulu stredu ked som vymetal pavuciny.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Je to ideálne miesto na premiestnenie všetkých amerických základní a základní NATO. My Slováci by sme im veľmi radi tiež pomohli sa odtiaľto odsťahovať. Neznesiem pohľad na ten ich fašistický symbol veďla môjho domu (máme tu bohužiaľ vlajky NATO). Túžime vidieť ako sa odtiaľto balia!
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Tak ich ukradni, ako kedysi Hlina vlajku SNS.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Strážia to vojaci. Ale vlajky EU-tú zlatú záchodovú hviezdičkovú misu pred slovenskými úradmi zatiaľ nestrážia. Lebo tie protivné EU vlajky máme ďaleko od domu a tie asi v našom meste vadia silno len mne. Lebo ľudia asi nerozumenjú týmto symbolom okupácie.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Male Feminist is a shield for these guys...

https://twitter.com/ JulianAssange/status/921775232561614851

https://www.theguardian.com/ world/2010/aug/01/goran-lindberg-
sweden-crime-palme


Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Julia Ann, áno tá je dobrá
Odpovedať Hodnotiť:
 

Trochu veľký zadok, ale však ako povieš...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kosovo ano cataluunia niee

alebo dnesne odhalenia
Women, I will let you in on a male secret. Men know that constantly self-proclaiming male 'feminists' are often predatory sleaze bags. They are intensely disliked by other men because of their manipulative qualities and not, in general, because they are viewed to be sex traitors.

https://twitter.com/ JulianAssange/status/921760921931927552
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Predstavte si ako si v NASA cele vedenie bucha hlavu o stenu a kricia "ty slovaci, ty slovaci uz tuneluju aj mesiac". To som dnes pocul ze slovaci sa chcu viac zapajat do vesmirneho programu. :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ma to spravne rozmery na velky kancel verzie 2?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno máme v ponuke aj v rozmeroch pre velky kancel v2.0
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Mať tak možnosť tam ísť prvý na tajnáša.
Hneď si beriem farbičky , a malujem tam praludí jak lovia
oštepom bizónov a martanov.

A potom už len čakať na článok z NASA ,
a čítať ztoho diskusiu na DSL

:-)))


Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

si genius
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze by rychlo dosli na to ze pouzite farbicky pochadzaju z 21. storocia
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Skor by zistili kedy to bolo nakreslene...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Original war
Odpovedať Hodnotiť:
 

V prvom rade (i ked nechcem tu velmi diskutovat politicko/spolocenske pozadie druhej svetovej vojny), zhodenie atomovych bomb na Hiroshimu a Nagasaki nebola nevyhnutnost. Prezident Truman argumentoval tym, ze ak by ich nezhodili, tak Japonci by sa nevzdali a pri dobijani Japonska by zomrelo cca 500 tisic americanov. To je uplna pravda - Japonci su fanatici, roboty fungujuce ako mravce/sucast systemu, ziadna individualita, radsej zomru ako by mali byt potupeni porazkou.
Odpovedať Hodnotiť:
 

v jaskyni je reaktor ... treba ho aktivovat

https://www.youtube.com/watch?v=poEZ-q1Y3HE

moje oblubene sci-fi: total recall 1990
http://www.imdb.com/title/tt0100802/


Odpovedať Hodnotiť:
 

Vetrelec - Covenant

- si vyhladajte, pustite (doslova) obraz, v čase 1:07:36

(eh, nj, vačšine divákov vlastne ujdú takéto malé ..hríčky, odkazy, doslova obrazy

(tiež napr. ten *Kráčející muž" (tohto času na neznámom mieste, asi ozaj privátna zbierka), - odkaz nanho v Iron Manovi 3
Odpovedať Hodnotiť:
 

covenant bola zas picovina (aj ked mensia jak Prometheus). Odkial mas David Facehuggerov, ked este nemal kralovnu ktora by nasrala vajcia -> klasicky sliepka/vajce kolotoc.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bola sliepka ktora rodila potomstvo (sliepkaX), ta zmutovala (sliepka) a zacala klast vajicka. Casom prezila len ta co kladie vajca. Takze co bolo skorej? Vajce.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nie, bola to sliepka!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bol to David!
Odpovedať Hodnotiť:
 

50 km = 50 kilometrov
50km = 50 kilometrovy/a

o detekovat/detegovat uz ani nehovorim
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár