neprihlásený Piatok, 14. decembra 2018, dnes má meniny Branislava   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Snowden sa vysmial používateľom inteligentných asistentov v reproduktoroch, kritizoval iPhone X

Značky: ochrana súkromiabezpečnosťSnowden

DSL.sk, 23.11.2017


Edward Snowden, bývalý technik CIA a kontraktor NSA, ktorý vynesením dokumentov NSA výrazne pomohol s informovanosťou verejnosti o masívnom elektronickom špehovaní realizovanom americkými agentúrami, sa v príhovore telemostom na konferencii JBFOne vyjadril k viacerým aktuálnym témam v oblasti najmä ochrany súkromia.

Inteligentné reproduktory

Vyjadril sa napríklad k trendu najmä posledných mesiacov, kedy sa začínajú výrazne presadzovať inteligentní hlasoví asistenti v podobe tzv. inteligentných reproduktorov umiestňovaných v domácnostiach ľudí.

Tieto zariadenia sú technicky schopné odpočúvania domácností a po aktivácii kľúčovým slovom tak aj činia, keď za účelom rozpoznávania reči nahratý zvuk odosielajú na servery svojich tvorcov.

V posledných mesiacoch prišlo ale k viacerým incidentom, kedy sa spúšťali a odosielali zvuk aj keď ich majitelia vedome neaktivovali. Ide o príklady, kedy asistentov ako Amazon Echo a Google Home aktivovali hlášky z TV, až po vážny prípad, kedy pre chybu nový Google Home Mini odosielal nahrávky zvukov sám od seba rádovo tisícky krát za deň.

Snowden samozrejme kritizoval, že ľudia sú ochotní dať si takéto zariadenia do domácnosti. A pripomenul, že v diele Orwella pred niečo viac ako polstoročím bola najväčšia obava, že štát nanúti obyvateľom sledovacie zariadenia. Mnohí si teraz inteligentných asistentov inštalujú sami a dobrovoľne.


Záznam vystúpenia Snowdena (video: organizátor JBFONe 2017, Fiducia & GAD IT AG)Snowden sa pri tomto upozornení pri inak veľmi vážnom príhovore nevyhol úškrnu na účet týchto užívateľov a to hneď dvakrát.

"Teraz máme ľudí, ktorí si dobrovoľne umiestňujú počúvajúce zariadenia v domácnosti. Pretože toto znie, že im to môže poskytnúť nejakú úroveň pohodlia. Toto by bolo nepochopiteľne pre Georga Orwella, ktorého najväčší strach v diele 1984 bol, že ľudia v predtým slobodnej spoločnosti budú prinútení ich vládami inštalovať si sledovacie zariadenia v ich domácnostiach. Kde stále počúvali, keď ste sa im nemohli vyhnúť, kde nebola žiadna zóna súkromia ako bola u všetkých predchádzajúcich generácií. Vždy tam bude obrazovka, ktorá sa pozerá, alebo mikrofón, ktorý počúva. A teraz si to ľudia sami objednávajú," uviedol Snowden.

iPhone X

Snowden vyjadril aj svoj názor na nové technologicky kvalitné snímanie 3D modelu tváre použité v novom iPhone X.

Túto technológiu samotnú ešte označil za legitímnu, keď prináša pre mnohých užívateľov zaujímavý pomer medzi pohodlím užívateľov a ich bezpečnosťou.

Výrazne ale už kritizoval plánované sprístupnenie dát z tejto 3D kamery pre tvorcov iných aplikácií, ktorí môžu túto technológiu zneužiť. Napríklad sa obáva, že táto alebo podobná technológia bude nakoniec použitá napríklad ako technológia na donútenie pozretia si reklamy. Ak užívateľ napríklad odvráti zrak od nepreskočiteľnej reklamy, čo táto technológia vie detekovať, prehrávanie reklamy sa zastaví.

Ešte väčšou obavou je, že tvorcovia aplikácií začnú tieto a podobné biometrické informácie posielať na svoje servery a využívať respektíve zneužívať na iné účely. Kroky tvorcov ekosystémov ako Apple a Google, ktoré takéto niečo umožňujú, označil za nezodpovedné.

Zhromažďovanie dát

Za veľký problém modernej spoločnosti označil aj množstvo osobných a citlivých dát zbieraných spoločnosťami poskytujúcimi rozličné IT a elektronické služby.

Systém je podľa neho zle nastavený, keď tieto spoločnosti zbierajú čo najviac dát vrátane dát ktoré nepotrebujú na zabezpečovanie príslušných služieb. Je len otázkou času, kedy tieto dáta nedokážu ochrániť napríklad pred hackermi.

Systém musí byť podľa neho nastavený tak, aby spoločnosti zbierali naozaj len potrebné dáta a boli reálne demotivované zbierať čokoľvek navyše a zvyšovať riziko. Podobné ustanovenia sa síce nachádzajú aj v súčasných legislatívach na ochranu osobných dát, väčšinou sú ale reálne bezzubé, úrady na ochranu osobných dát idú ledva po najväčších prípadoch ako je napríklad v prípade niektorých krajín Windows 10 a postihy sú nízke.

Krokom v tomto smere naznačovaným Snowdenom bude v EÚ ale nová európska regulácia GDPR, General Data Protection Regulation, ktorá vstupuje do platnosti 25. mája 2018.

Tá na spracovateľov osobných dát kladie viaceré prísne požiadavky, napríklad aby spracovávali naozaj len potrebné dáta a aby ich patrične chránili, napríklad šifrovaním. Spoločnosti majú povinnosť bez odkladu nahlasovať ohrozenie osobných dát príslušným orgánom a tiež samotným užívateľom a za porušenie rozličných povinností z novej legislatívy sú stanové vysoké aspoň maximálne pokuty.

Útočenie štátov na IT

Ďalšiu oblasť, ktorú Snowden kritizoval, je prístup štátov k informáciám o chybách v softvéri.

Štáty a ich tajné služby dnes jasne podľa neho preferujú využívanie takýchto chýb a aktívne ich hľadajú za účelom útoku na svojich nepriateľov, namiesto obrany.

To je ale podľa Snowdena nevhodný prístup, keďže okrem iného sa nutne tieto zbrane následne použijú aj proti štátu, ktorý ich používal na útok, a jeho obyvateľom. Na rozdiel od konvenčných zbraní je totiž možné samozrejme každý malvér zachytiť, analyzovať a následne ďalej využívať.

Ako krásny príklad potvrdzujúci tento argument pripomenul Snowden šifrujúce ransomvéry WannaCry a NotPetya z tohto roku, ktoré na šírenie využívali zraniteľnosť vo Windows a exploit EternalBlue hackermi ukradnutý americkej NSA. NSA ju v tom čase podľa dostupných informácií poznala a zneužívala roky, chyby nahlásila Microsoftu až po ukradnutí exploitov. To bolo ale neskoro a hoci Microsoft stihol vydať opravy pred útokmi, ich miera nainštalovania evidentne nebola dostatočná.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Vývojári Linuxu zvažujú odstránenie podpory x32
Sonda na Marse odfotená zo satelitu
Trailer k druhej sérii Star Treku ukazuje Spocka
Virgin Galactic prvýkrát vyletela do vesmíru
Predstavený 17" notebook s 1.34 kg
Apple si vyvíja aj vlastný mobilný modem
Prvá snímka z atmosféry Slnka
Intel vyrába nový čipset 22-nm procesom
Intel avizuje novú vylepšenú 10-nm mikroarchitektúru
Google vytvoril pre slabé Android smartfóny novú šifru


Diskusia:
                               
 

Putinova prostitútka.
Odpovedať Známka: -8.1 Hodnotiť:
 

Podpis vidím, ale na príspevok si asi zabudol...
Odpovedať Známka: 8.9 Hodnotiť:
 

Od: _Buržuj: Putinova prostitútka.

Laicky povedané, _Buržuj vlastnoočne videl, ako Snowden poskytol svoj análny priestor Putinovi.

Ondrej Macko, priekazný šéfredaktor.
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

Snowden je paranoidný a bráni evolúcii.
Odpovedať Známka: -8.7 Hodnotiť:
 

Moc sa koncentruje v rukách jednotlivca.
Bežný ľudia nevedia spolupracovať na open-source a radšejsa nechajú využívať šľachte.
Odpovedať Známka: 9.3 Hodnotiť:
 

Už by mal konečne niekto ukradnúť svetovladcom oheň, a priniesť ľuďom slobodu.
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

Ešte chvíľu počkajme, kým to vylepšia.
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

Len aby nebolo neskoro.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Skončíme v predklone ako kapitán danko v ruskej dume.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A nasi europoslanci mu presne ukazu, ako sa to robi. Maju predsa uz roky praxe.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Preto všetci utekajú robotovat do Ruska a nie do DE, AU, IT, GB...
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

A nie je to jedno, kde cistia hajzle?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Na to si staci nedat termin.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Ohen 2.0
Odpovedať Hodnotiť:
 

Buy bitcoin
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

To, ze ty niesi paranoindny neznamena, ze ta niekto nesleduje...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jasneeee, lepsi je slovensky snowden cize Bavolar :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslel som, ze Martin Dano je slovensky snowden
Odpovedať Hodnotiť:
 

poslal si mu krem s vysokym obsahom aloe vera? alebo aspon raciol na smazenie? lebo taketo spalenie by bolo vela aj na raketoplan discovery
Odpovedať Hodnotiť:
 

Veľmi čiernobiele videnie problému.
Odpovedať Známka: 2.3 Hodnotiť:
 

Ale riesenia priekazne presne.
Odpovedať Známka: -5.3 Hodnotiť:
 

Presne, v 1984 vsetci MUSELI mat zariadenie. Ludia boli vladou odpocuvani a stihani za ich nazory a myslienky. Tuto si moze do echa povedat kto chce co chce a nic mu nehrozi.

Pokial to niekto nezacne zneuzivat. Akonahle sa to stane, tak ten vyrobok je mrtvy
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

V case ked sa toto stane bude tento vyrobok povinny a kto ho odpoji bude mat problem, pretoze uz budu "otestovane" terajsimi pouzivatelmi a vychytane a budu presne viazane na cloveka alebo domacnost aj s adresou a historiou kto, co, a kedy presne povedal....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ty buržuj, si mentálny maloroľník. Tak ako ty fanaticky nenávidíš rusov, kedysi podobní maloroľníci fanaticky nenávideli židov.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

Kedysi? Vy, trollovia z Petrohradu, šírite antisemitizmus ešte aj dnes.
Odpovedať Známka: -5.9 Hodnotiť:
 

Trollovia z petrohradu? Nehrabe ti už trochu ?
Odpovedať Známka: 5.8 Hodnotiť:
 

Trochu?
Odpovedať Známka: 7.2 Hodnotiť:
 

Malo roľník tym myslíš že je kuľak.
Komunistom veľmi vadilo, keď bol niekto samostatný a dokázal vlastnou prácou uživiť rodinu, preto mu ukradli majetok, živnosť a vysťahovali ho z vlastného domu.

Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Židia boli vyháňaní z
Anglicko – 1290,
Francúzsko – 1394,
Španielsko – 1492
Rusku - 1881
Českú - 1918
Nemecká - 1938 (s nemeckou precíznosťou)
Madarsku - 1946
Polsku - 1946

Marrákeši, Alžírsku, Tunisku, Libii, Egyptě, Sirii, Damašku, Iraku.

Jeden by sa z toho už poučil.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

no a prave preto im bol zalozeny ich vlastny stat :)))
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Cistky sa robili po celej europe, netykalo sa to iba zidov
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

ty budes urcite komunista s velkym nosom a s malym penisom
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

.. čo je (má) každý komunista...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Rusi sú zlodejské okupantské prasce, ktoré nás 40 rokov zotročovali a sú priamo zodpovední za to, do akého ekonomického marazmu sme sa dostali.

Nikomu, kto nenávidí ruské prasce, sa nemožno čudovať. Čudujú sa iba duševní maloroľníci (tí skutoční).
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Ano, zlé ruské prasce môžu aj za pád Ríše Starých Slovákov, Atlantídy. Za prvého štátu bolo dobre, najlepšie, až dokým nedošli mongolské poloopice z Moskvy a zobrali nám slobodu, takisto ako ju zobrali Nemeckým nadľudom, ktorí len chránili slobodu a demokraciu.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Náckovia boli rovnaké prasce ako aj rusi. To ti asi hlava neberie, ty mysliteľ, však, že niekto odmieta obe ideológie, čo.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

no uz len vy, cvicene lavicove opice, ste velki myslitelia. dojebali ste co sa dalo a teraz po vas ten bordel treba upratat. ano a chod nemcom oblizat kokot ty servilny priposraty mopslik.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Len si si asi nevšimol ten rozdiel, že kým nemci sa ukľudnili, ruské prasatá na čele ss tým kokotom putinom robia tie isté svinstvá aj dnes.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Práve včera som v bol v koncentračnom tábore v Donetsku (kde ruské prasce vyhladzujú novorodeniatka v inkubátoroch). Napočítal som tam 6 miliónov židov, 4 milióny poliakov, 100 miliónov ukrajincov a čo je najhoršie, aj troch amerických diplomatov.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

Nemci sa tak ukludnili, ze za par desatroci nebudu existovat. Preco by taka buducnost mala byt lakadlom pre ostatnych?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

hej cely zapad je tak kludny, ze za 20 rokov rozjebali cely blizky vychod, libyu a dnes uz aj europu. fakt su uplne kludni. vy tu mozte kecat tie vase kraviny aj 100x denne, prazdne dristy ostanu prazdnymi dristami.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jebnuty G vyvod a jeho picoviny. Chod sa hanbit do kuta. Ty jebo pripeceny.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Burzuj tebe bol vymyty mozog zidovskou mainstream medialnou proti ruskou propagandou.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Židovskou? Ak by Židia mali takú moc akú im neonacisti v mozgoch poškodených kombináciou steroidov a borovičky pripisujú - už dávno by mali obrovský štát a nie ten mini štátik s tak ťažko brániteľným územím.
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

hlupacik, ono to nieje az tak tazke pozriet si ze kto vlastni 99% medii. To su vsetko verejne dostupne informacie. A ten kto to akoze preveri a zisti je automaticky podla teba nacista? A co sa tyka velkosti Izraelskeho statu, ocividne staci im tam ten oficialny kusok co maju. Svojou mocou a vplyvom ovladaju Ameriku a Europsku Uniu. Co neovladuju je Putin a jeho Rusko, preto ho chcu znicit aby splnili svoj ultimatny ciel - ovladnut cely svet.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Pravda. Tvrdit ze Zidia nemaju velku moc lebo maju malu krajinu Izrael. A ak by mali moc, tak by mali vacsiu krajinu, je ako tvrdit ze Fico je chudak ktory nema peniaze na byt tak musi byvat v podnajme u Basternaka.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

fetaci maju internet ? (tym myslim teba)
Odpovedať Známka: 1.3 Hodnotiť:
 

Kokoti majú internet? (Tým myslím teba)
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Snowden je jasny pacient
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ty si jasný osloboditeľ
Odpovedať Známka: 7.0 Hodnotiť:
 

A? Predsa keby chceli vediet nazor odbornika, priekazne by pozvali kapacitu odtialto.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Fico
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

... v domacnosti je to aspon na jednom mieste. Malokto by v Orwellovej dobe tusil, ze ludia budu pri sebe dobrovolne skoro non-stop nosit kameru, mikrofony, reproduktory a GPS prijimace, ktore sa pripajaju k nejakej stanici a su schopne ich kedykolvek vysledovat niekolkymi roznymi technologiami (GPS, GSM triangulacia + sila signalu, blizkost WIFI, blizkost bluetooth, aktualne pripojenie k internetu, akcelerometre). Niektore z tychto su pristupne pre kazdeho vlastnika web stranky, ktoru uzivatel navstivi.
A toto cele si ludia nabijaju a bez toho netrafia ani domov.

Cipy citatelne na par cm a jasteri su suvix.
Odpovedať Známka: 7.9 Hodnotiť:
 

v Orwelovi nebola ta kniha o kamerach doma, vsade, ale o prenasledovani ludi vladnou mocou. Kamera bol iba nastroj, a funguje to aj bez nej :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Lenže 1984 bol obrazom totalitarizmu. Kým moderný západný svet je skôr obrazom hedonizmu. aj keď aj hedonisti si časom môžu zvoliť politikov, ktorí zmenia režim na totalitarizmus a technológiu vyvinutú v dobe hedonizmu zneužijú. K totalitarizmu sa momentálne viac menej blížia len režimy Ruska, Číny, Severnej Kórei, Venezuely. Západ má ešte svoju nekončiacu párty prerušovanú sem tam atentátmi islamských alebo iných fanatikov.
Odpovedať Známka: 4.0 Hodnotiť:
 

Totalitarizmus prichadza aj na Slovensko
tu je velmi cerstvy dokaz, stracame slobodu

https://www.youtube.com/watch?v=--hi19gkCeM
Odpovedať Hodnotiť:
 

A preto Orwell sa mylil a pravdu mal Huxley :/

Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ludia, nebojte sa. My v nbusr123 si neviem ani hesla nastavit, nie aby sme Vas sledovali.

Ved ste videli ako to dopadlo s eID.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Stat nie je ochotny zaplatit IT odbornikov tak sa nie je comu cudovat. Vysetrovatel na skratenom je vyssia trieda ako ITckar s vysokou skolou...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Ale je ochotny zaplatit, vid tie miliony, ktore sa minuli.

Akurat medzi statom a itckarmi su ludia, ktori to cele "zobchoduju" a "zmanazuju", kde skonci vacsina z tych milionov a na itckarov uz nezostane.

To sa nezmeni, ani ked stat zaplati este viac (z tvojich dani, samozrejme). Ako keby si do ciernej diery hadzal.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Horsie je, ze stat zbiera vsetky mozne udaje, my za to platime a ta schopnost uchranit tie data je na urovni nbusr123
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ti hackeri?
Bol sud, alebo?...

Odpovedať Hodnotiť:
 

Cialis E Altri Viagra Espagne Sans Ordonnance http://costofcial.com - cialis buy online How Do Guys Last Longer Cheap Priligy Drugs Online Propecia Cost Cialis Canada No Prescription Can Amoxicillin Cause A Migrane Acquistare Caen Gel Kamagra <a href=http://costofcial.com>cialis online</a> Acheter Amoxicillin Medicament Fonts Prescrire Closest Thing To Levitra http://costofcial.com - cialis price Keflex Joint Pain Propecia Reposo Viagra Farmacia Madrid
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bububu... Orwell... Bububu
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

to ze vie vypocitat trojclenku bez kalkulacky z nero nerobi experta na vsetko...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aha cize podla tu fundovanej vacsiny je Snowden len nejaky deges. Urcite vy pivni programatori mate lepsie informacie. Degesi co tu pisete nezarabate ani polku toho co on rocne a za 20€ by ste okradli vlastnu mater.
Slovak ostane sprosty slovak
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to deges, a mater mi dáva 20 euro denne ani jej nemusím brat z peňaženky..
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár