neprihlásený Piatok, 19. októbra 2018, dnes má meniny Lukáš   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Vedci namaľovali najmenšiu Monu Lisu, z DNA

Značky: veda a výskumnové technológie

DSL.sk, 8.12.2017


Tím vedcov z univerzity Caltech vytvoril kópiu obrazu Mona Lisa, ktorá je podľa nich doteraz vôbec najmenšou. Má totiž šírku iba 100 nm.

Obraz vedci vytvorili na demonštrovanie svojej technológie schopnej konštruovať nanoštruktúry požadovaných tvarov a vlastností.

Ako stavebný prvok použili deoxyribonukleovú kyselinu, DNA, ktorá samozrejme nesie getické informácie v živých organizmoch ale zároveň má mnohé zaujímavé vlastnosti.

Už pred desiatimi rokmi vedci z Caltechu použili DNA na vytvorenie nanoštruktúry požadovaného tvaru. Ich vtedajšia technika nesie označenie DNA origami. Vedci pri nej syntetizujú jedno dlhé vlákno DNA potrebnej podoby a nechajú naň naviazať špecifické krátke úseky DNA.

Ako je známe u DNA má každá nuokleotidová báza doplnkový pár a vlákna sa spoja len ak sú na všetkých pozíciách príslušné kompatibilné dolnkové bázy. Vhodnou postupnosťou nukleotidov je tak možné určiť kde sa napojí ktorý segment. Pri takomto spojení dlhého vlákna s viacerými krátkymi tieto môžu vhodným naviazaním dlhé vlákno aj formovať do požadovaného tvaru a samozrejme zároveň na zvolených miestach môžu byť naviazané napríklad rozličné iné molekuly napríklad aj za účelom vytvorenia viditeľného obrázku.


Obrázky nakreslené pomocou DNA detekované atómovým mikroskopom, kliknite pre zväčšenie (obrázok: Grigory Tikhomirov, Philip Petersen a Lulu Qian / Caltech)Technika bola ale limitovaná len na vytváranie malých nanoštruktúr z jedného vlákna. Teraz ale prišli vedci s nadstavbou tejto techniky, ktorú označujú fraktálové skladanie. Technika totiž spočíva v postupnom efektívnom skladaní najmenších DNA origami v tvare cca štvorca opäť viazaním pomocou DNA do väčších štvorcov zložených z 2x2 menších štvorcov.

Vedci vytvárali obrazce z celkom 64 malých základných DNA origami, pričom tieto najskôr separátne po štyroch pospájali do 16 väčších štvorcov, tieto potom do 4 väčších a nakoniec do jedného výsledného. Oddelené skladanie jednotlivých dielov umožňuje použiť pre viazanie susedných štvorcov len pár rozličných DNA úsekov a nie je tak potrebné syntetizovať rozličné reťažce pre každé dva susedné štvorce.

Na konštruovanú štruktúru vedci dokážu naviazať iné molekuly napríklad na vytvorenie obrazov. V tomto prípade naviazali v niektorých miestach znovu zrejme DNA, ktorá vytvorila druhú plastickú vrstvu detekovateľnú napríklad atómovým mikroskopom. Vytvorená štruktúra má rozlíšenie 8704 pixelov respektíve bodov, kde sa dajú naviazať iné molekuly. Takýmto spôsobom vytvorili tri rozličné obrázky, okrem Mony Lisy ešte obrázok baktérie a kohúta.


Vysvetlenie výskumu a dosiahnutého výsledku (video: Grigory Tikhomirov / Caltech)Technika a výskum vedcov umožňujú teraz aditívne vytvárať nanoštruktúry s celkovo väčšou veľkosťou a tým pádom komplikovanejšie ako to bolo doteraz.

DNA má pre svoje vlastnosti celkovo viacero perspektívnych využití. Okrem iného pre hustotu s akou uchováva informácie by bola mnohorádovo efektívnejším úložiskom dát ako súčasné úložné technológie. Vedci napríklad skôr tento rok dosiahli praktické uloženie dát do DNA s hustotou až 215 tisíc terabajtov na jeden gram.

Dáta sa mozrejme ukladajú syntetizovaním potrebnej postupnosti nukleotídových báz. Vzhľadom na veľkosť molekúl sa pri praktických experimentoch vytvára mnoho kópií rovnakých dát a dosiahnutá rekordná hustota bola získaná aj pri vzorke s priemerne 1300 kópiami dát.

Zatiaľ je ale syntetizovanie, čítanie aj uchovávanie DNA alebo prípadne akýchkoľvek iných molekúl na takéto účely príliš zložité, pomalé, nepraktické a drahé.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Štátne elektronické služby majú vyzerať rovnako, štát vydal dizajn manuál
Výmena hlavného kľúča Internetu zrejme spôsobila jeden vážny incident
Samsung chystá viaceré QLC a 96-vrstvové SSD
Čínske mesto chce zabezpečiť nočné osvetlenie satelitom
Výrazný pokrok vo výrobe čipov, nasadenie extrémneho ultrafialového svetla
Monitor s pomerom 32 : 9 a 1440p rozlíšením
Certifikáty na eID si hneď od začiatku viac ľudí aktivuje cez Internet
Spoločnosť ARM bude vyvíjať CPU pre servery a ďalšiu infraštruktúru
Nové SSD, výkonný a odolný lacný aj druhý QLC
Reakcia Google na pokutu, jeho aplikácie na Androide budú v EÚ platené


Diskusia:
                               
 

DNA tetovačka.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

tak sme sa predsa len dockali
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tie obrazky len zhorsuju moju trypofobiu.
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Z pohladu logiky je zhorsovanie psychickych aj inych poruch optimalnou cestou k ich odstraneniu ako pri expertnej znalosti odboru, tak i uplnej neznalosti, cim je hodnotenie postupu na zaklade ciastocnych znalosti priekazne jednoznacne.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

mne tá v strede vpravo skôr pripomína tie obrázky, čo sa na nich dlho pozeralo a potom stačilo pozrieť na oblohu a zjavil sa na nej Ježiš ...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Nemas link na dakych mind fuck jezisov ? Znie to ako zaujimavy fetish.
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/kGW
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Si sa prezradil.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jezis, fetish. Pravdu mas, u niekoho az moc.
Odpovedať Známka: -1.4 Hodnotiť:
 

Ten obrazok v strede nie je Mona Lisa ale rusky Mrazik.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

je zle, keď tam vidím Darth Vadera?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Posielam DNA
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

potrubnou postou.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

mojim potrubím
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

V buducnosti vytvoriaaa Monu Liiizlu zo sliin a postupne uplne zo vsetkeeho :D tak za toto naam ten moderny pokrok staaal :D uzasneee.. :D Lol
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

detekcia - detegovat
funkcia - fungovat

atd...Odpovedať Známka: 1.7 Hodnotiť:
 


Rád by som sa dozvedel niečo o "getických informáciách v živých organizmoch". ;=)))


Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

poprosim redakciu o zmazanie prispevku :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

poprosím redakciu o napísanie príspevku
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

redakcia - redigovať
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ide to tu dole vodou. Už sa ani príspevky nemažú.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ale idz do pici
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Myslim ze Lisa od pana Vinciho vyzera lepsie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ing. Vinci
Odpovedať Hodnotiť:
 

http://dopice.sk/kH5
Odpovedať Hodnotiť:
 

heh, jaké ..príznačné, pre túto dobu - na Diit.cz - pod článkami, -
- aktuálne pod článkom, o (napr.) grafikách, cpu, atd. - celé desiatky komentov; živé, až búrlivé debaty, téma žije, tématika velmi .."likvidné, & volatilné""

- pod článkom o L & K, -napr.o univerzálnej (raketovej) platforme, /nosiči Sojuz - 1 jediný komentár, (nejakým omyleom, abo zázrakom tam prišlí..), --
--> -== celá tematika L-K, "dobývania, objavovania vesmíru - docela mrtvá, uspatá.. (kus smutné :/ ;/ ;( )

..ale boli doby, a ješte docela nedávno, - ked to bolo PRESNE NAOPAK!.. !
Odpovedať Hodnotiť:
 

alebo naozaj kliknutie pre zvacsenie obrazok nezvacsilo?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár