neprihlásený Piatok, 22. februára 2019, dnes má meniny Etela   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Zverejnené desiatky kľúčov pre 4K Blu-ray filmy

Značky: Blu-ray4Kkryptografia

DSL.sk, 14.12.2017


Po objavení sa prvých pirátskych priamych kópií 4K Blu-ray filmov a platenom softvéri, ktorý dokáže niektoré 4K Blu-ray filmy ripovať, bol aktuálne na Internete zverejnený aj zoznam 72 AACS 2.0 kľúčov pre 4K Blu-ray filmy.

Upozornil na to TorrentFreak.

Medzi filmami, ktorých kľúče boli zverejnené, sú mnohé hity, napríklad The Martian, Star Trek, Star Trek: Into Darkness, Arrival, Deadpool, Hunger Games, Salt. Celkovo je počet filmov menší ako 72, keď pre niektoré je v zozname viacero kľúčov, zrejme pre rozličné vydania.

Podľa TorrentFreak sú kľúče funkčné a umožňujú dešifrovať a prehrávať alebo rippovať 4K Blu-ray pomocou softvérov ako MakeMKV.

Ako boli kľúče získané nie je zatiaľ známe.

4K Blu-ray médiá s videom v rozlíšení až 3840 x 2160 začali byť dostupné už v prvej polovici roku 2016, až do tohto mája z nich piráti ale nedokázali vytvárať pirátske verzie na stiahnutie v plnej digitálnej kvalite prítomnej priamo na médiu a získané dešifrovaním uložených dát.

Tie sa začali pomaly objavovať až od začiatku mája, prvým bol rip The Smurfs 2. Po niekoľkých filmoch bol na začiatku októbra vydaný ruský platený softvér DeUHD, ktorý podľa deklarácie tvorcov pôvodne dokázal dešifrovať približne tri desiatky 4K Blu-ray médií a aktuálne avizujú viac ako stovku. Vzhľadom na obmedzený zoznam a potrebu pripojenia na Internet sa dá predpokladať, že softvér funguje na základe znalosti kľúčov pre konkrétne tituly. Zoznam filmov podporovaných DeUHD a aktuálny zoznam kľúčov nie sú totožné a v oboch sa nachádzajú tituly nenachádzajúce sa v druhom.

4K Blu-ray médiá sa v oblasti ochrany obsahu od doterajších 1080p Blu-ray médií výrazne odlišujú. Použitý je totiž nový systém ochrany AACS, Advanced Access Content System, 2.0. V prípade AACS 2.0 zatiaľ zrejme nie sú k dispozícii detailné informácie o fungovaní tak transparentne ako u prvej verzie.

Už aj prvá verzia AACS použitá v doterajších Blu-ray je ale sofistikovaným kryptografickým systémom ochrany obsahu na Blu-ray médiách. AACS sa nespolieha na utajenie spôsobu fungovania ale na kryptografiu a kľúče, jej špecifikácia je do značnej miery verejná.

U AACS sú prehrávače, hardvérové aj softvérové, vybavené kľúčmi umožňujúcimi následne pre dané médium odvodiť ďalšie kľúče a obsah odšifrovať. Vďaka využitiu algoritmu Subset Difference Tree umožňuje AACS veľmi efektívne a flexibilne zablokovať kompromitované kľúče zariadení.

Podľa dostupných informácií AACS ako systém ochrany doteraz nebol prelomený. Slabinou systému a spôsobom ako ho prekonať sa ale ukázali tzv. processing kľúče vypočítané pomocou kľúčov zariadení a ich zverejňovanie, pričom získavané sú prelamovaním softvérových prehrávačov. Hoci u Blu-ray médií sa po získavaní processing kľúčov pirátskou komunitou pomerne promptne nasadzovali nové kľúče, piráti stíhajú držať krok a mnoho rokov bežne zverejňujú kópie filmov a seriálov získané z Blu-ray.

V prípade AACS 2.0 je u softvérových prehrávačov vyžadovaná bezpečná implementácia napríklad pomocou technológie Intel SGX, Software Guard Extensions. Tá zabraňuje získať prístup k pamäti procesu aj procesom s vyšším oprávnením.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Incident veľkého výrobcu čipov bol vážny, poškodené bolo množstvo čipov
Prvý exomesiac sme možno neobjavili, dáta nie sú podľa vedcov jednoznačné
ARM predstavila výkonné jadro pre servery, pre 128-jadrové CPU
Orange-u Liga majstrov nepomohla, získal len tisícky zákazníkov TV
Ceny pamätí majú za prvý polrok klesnúť o viac ako tretinu, odhadujú analytici


inzerciaDiskusia:
                               
 

gratulujem, posielam kluc.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Fancuzky, do sisky?
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

minimalne 18tku
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

tak im treba,tie ceny co chcu za 4K bluray disky su nehorazne. potom sa cuduju ze prechod na 4K obsah je taky zdlhavy, televizory maju mizerne 4K panely, 4K blu-ray prehravace a disky su brutalne predrazene, 4K obsahu je ako safranu a aj to co je tak z 80% je interpolovane 1080p a podobne
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Ked si stiahnem kluc nemusim platit nejaky poplatok do SOZA ako je to s cistymi pametovymi mediami???
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pan Macko sa tejto teme bude venovat uz v najblizsom vydani.
Odpovedať Známka: 5.6 Hodnotiť:
 

Takze si mam dat o nieco vacsiu davku lsd aby som mu rozumel?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár