neprihlásený Sobota, 15. decembra 2018, dnes má meniny Ivica   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Zaujímavé porovnanie výkonu Intel a ARM serverov, ARM má budúcnosť

Značky: ARMIntelservery

DSL.sk, 19.2.2018


Platforma ARM by napriek stále reálne nezrealizovanému príchodu na trh serverov ani po rokoch od prvých krokov mohla mať veľké uplatnenie a byť mimoriadne konkurencieschopná lídrovi trhu, Intelu.

Naznačuje to zaujímavé porovnanie uskutočnené ešte na konci roka inžinierom Vladom Krasnovom zo služby Cloudflare, ktorej spoločnosť Qualcomm poskytla na test servery jej ARM platformy Centriq.

Krasnov porovnával ARM server so serverom platformy Grantley postavenej na CPU Xeon E5-2630 v4 mikroarchitektúry Intel Broadwell, aké používala služba doteraz, a serverom s CPU Intel Xeon Silver 4116 mikroarchitektúry Purley postavenej na Skylake.

Služba používa dvojprocesorové Intel servery, Broadwell majú 10 jadier, Skylake 12 jadier a oba majú hyperthreading a teda celkovo 40 respektíve 48 vlákien. ARM server má jeden 64-bitový Centriq procesor mikroarchitektúry Falkor so 46 jadrami bez hyperthreadingu.

Falkor je vyrábaný 10-nm procesom a má základný takt 2.5 GHz, Intely sú vyrábané 14-nm procesom a majú základný takt 2.2 a 2.1 GHz ale maximálnu Turbo frekvenciu 3.1 a 3.0 GHz.
Výkon v asymetrickej kryptografii, pri jednom vlákne (hore) a pri maxime vlákien, kliknite pre zväčšenie (graf: Cloudflare / Krasnov)TDP CPU v Intel serveroch je spolu za oba procesory 170 Wattov, ARM procesora 120 W.

Krasnov porovnával tieto servery väčšinou so softvérom a v použitiach, aké reálne potrebuje Cloudflare. To znamená prevádzku web serverov, ktoré pomocou SSL šifrujú a komprimujú prenášané dáta. Ďalej Cloudflare využíva vlastný softvér napísaný v Go a Lua.


Výkon pri kompresii pomocou všetkých vlákien, kliknite pre zväčšenie (graf: Cloudflare / Krasnov)Testované neboli vždy presne rovnaké knižnice ako Cloudflare používa v súčasnosti, napríklad bol testovaný výkon v OpenSSL namiesto BoringSSL.

Celkovo vo väčšine testov ARM vo výkone v jednom vlákne pochopiteľne zaostával za Intelmi a najmä Skylake, z viacerých dôvodov. Pri jednom vlákne sa u Intelov uplatňuje vyšší Turbo takt, Intely majú viaceré efektívnejšie akceleračné inštrukcie a v neposlednom rade viaceré softvéry majú špeciálne optimalizácie pre najnovšie Intel CPU ale nie pre ARM.


Komplexný výkon servovania stránok cez Nginx, kliknite pre zväčšenie (graf: Cloudflare / Krasnov)Vo výkone vyťažujúcom všetky jadrá, čo je samozrejme bežný scenár nasadenia takýchto serverov, ale už často ARM server porážal aj Skylake server alebo mu bol konkurencieschopný. Výnimkou bol výkon v jazyku Go, kde ARM výrazne zaostával podľa analýzy Krasnova kvôli absentujúcim optimalizáciám pre ARM. Výkon ale dokázal výrazne zrýchliť napísaním pár optimalizácií Go knižníc.

Okrem čiastkových testov šifrovania, kompresie a niektorých činností v Go a Lua následne otestoval výkon serveru Nginx servujúceho HTTPS stránky spracovávané v Lua a komprimované pomocou brotli. ARM server v tomto výkone jasne porazil Broadwell a pomerne tesne zaostal za Skylake s 15.4 tisíc požiadavkami za sekundu oproti 16.3 tisíc/s, reálna spotreba servera bola ale menej ako polovičná, 72 Wattov oproti 165 W.


Základná doska ARM servera platformy Qualcomm Falkor, kliknite pre zväčšenie (foto: Cloudflare / Krasnov)Hľadisko pomeru výkonu a spotreby je pre veľkých prevádzkovateľov samozrejme mimoriadne dôležité, keď umožňuje dosiahnuť vyššiu hustotu serverov a nie je zanedbateľné ani z pohľadu prevádzkových nákladov.

Celkovo hoci TDP ARM procesora je 120 W, celý server mal vo všetkých benchmarkoch maximálnu spotrebu 89 W. Intel servery bežne prekračovali 160 W.

Samozrejme testované Intel servery neboli najvýkonnejšími možnými, keď Intel má aj 28-jadrové CPU s vyššou TDP. Cloudflare ale testovala servery aké dávajú pre ňu zmysel z pohľadu pomeru výkonu a ceny.

Celkovo Krasnov hodnotí testovaný ARM server ako veľmi pôsobivý, celkovým výkonom ako veľmi atraktívny a ako zmysluplný upgrade z doteraz používanej Broadwell platformy. U produkčných Falkor serverov očakáva ešte potenciálne o 8% vyšší výkon vďaka 48 jadrám a taktu 2.6 GHz.

Porovnanie Krasnova je zaujímavé okrem výsledku aj analýzou dôvodov rozdielov vo výkone v jednotlivých testoch a z toho vyplývajúceho ďalšieho očakávaného potenciálneho zlepšovania ARM platformy.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

V Magiu cez Vianoce videopožičovňa zadarmo
Vyvinutý 2.5-nm klasický tranzistor
Vedci očipovali čmeliaky, fungujú ako senzory
Vývojári Linuxu zvažujú odstránenie podpory x32
Sonda na Marse odfotená zo satelitu
Trailer k druhej sérii Star Treku ukazuje Spocka
Virgin Galactic prvýkrát vyletela do vesmíru
Predstavený 17" notebook s 1.34 kg
Apple si vyvíja aj vlastný mobilný modem
Prvá snímka z atmosféry Slnka


Diskusia:
                               
 

No a co spravi intel ? Ak by mu teoreticky hrozila konkurencia od ARM ...realne riesenia pre Enterprise sektor ?

No vyda Xeon s double jadrami, polovicnou TDP ...a povie ze aha ale sak mi mamte toot, a vlastne to je este aj lacnejsie ... ale nevadi ze to bolo 5 rokov v supliku...teraz prisiel spravny cas na release :)
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Nevyhoda ARMOv je ze su priletovane na dosku zato pri Inteloch ked mi nestaci vykon tak len vyberiem stary CPU a vlozim novy tot vsjo - zvladne to aj trojrocne decko.
Odpovedať Známka: -8.4 Hodnotiť:
 

jasné a keďže všetky intel procesory maju rovnaký spätne kompatibilný socket, tak aj do niekolkorocneho stroja sa da vlozit 8 generacia procesorov

procesor mozes vymenit akurat tak v ramci jednej generacie, a ak si kupil slaby tak si asi aj zle nadimenzoval dosku a zvysne komponenty, takze to aj tak cle budes musiet vymenit
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

A su priamo osadzovane na dosku alebo cez socket ? To som sa nedocital.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

Pri riscoch je doska osadzovana na ne.
Odpovedať Známka: -1.7 Hodnotiť:
 

Som strasny chuj, preto tolko trepem a neviem o com!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

... a my to ešte musíme po tebe aj čítať!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Trest Boží 2.0.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nevdacnik, netesis sa, ze prestal pouzivat novotvar "PRIEKAZNE"?!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podobné ťahy sa v enterprise sektore nerobia. Buď sa menia opotrebované komponenty 1:1 (vrámci supportu), alebo sa nakupujú celé nové generácie serverov aj so supportom.Takže táto "výhoda" postráda zmysel. Odhliadnuc od toho, že jednotlivé generácie nie sú často vzájomne kompatibilné.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

ty sa laskavo spamataj, dnes si pri inteli-dementeli kupujes fosnu a s nou moznost osadit tam v najblizsom jednom roku sedem a pol modelov CPU a to je vsetko !!! spamataj sa !!!

nie som si vedomy toho ze core2quad z roku pana 2007/2008 (uplne pred core i7 erou) ide na cipsete Z270, pretoze az takto neskutocne velku spatnu kompatibilitu ma amd, kde sa do fosne da osadzat cpu stary 8-10 rokov
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Ani netreba nic nove vydavatm staci znizit ceny, ale len do tej miery, aby sa nedalo jednoznacne povedat, ze ARM je jednoznacne vyhodnejsie.
Odpovedať Známka: 1.4 Hodnotiť:
 

Je to celkom mozne.
Coby si ale ty robil na mieste CEO intelu, ked tvoje produkty su prakticky bez konkurencie? Dojil by si trh a lepsie navrhy nechaval v supliku kym ta neohrozi konkurencia?
Alebo by si to vydal hned ako to vyvinies a investoval miliardy do tovarne, a potopil vlastne produkty a aktualne tovarne ktore sa este nezaplatili?

Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

towarne intelu, sa podla ich prijmov, zaplatili minimale uz 100x
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

to mas len za 3 stvrtroky..net prijem 12 miliard usd -> za 9 mesiacov :)

Q4'2016 Q3'2016 Q4'2015
Revenue $16.4B $15.8B $14.9B
Operating Income $4.5B $4.5B $4.3B
Net Income $3.6B $3.4B $3.6B
Gross Margin 60.9% 63.3% 62.6%
Client Computing Group Revenue $9.1B +2.2% +3%
Data Center Group Revenue $4.7B +4.4% +3%
Internet of Things Revenue $726M +5.3% +5%
Non-Volatile Memory Solutions Group $816M +26% +26%
Intel Security Group $550M +2.4% +2%
Programmable Solutions Group $420M -9.7% -1%
All Other Revenue $65M +47.7% +10%
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

OK, a co? Cize by si staval dalsie a potopil svoje produkty na ktorych mozes zarabat 10 rokov?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

V zásade súhlasím. Kľúčová informácia je Intel 14nm, ARM 10nm, čiže akurát prinútia Intel prejsť na novú architektúru.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Intelu prihara pod zadkom...
Odpovedať Známka: 2.6 Hodnotiť:
 

Budoucnost patří aluminiu!
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Aluminium se prestehoval do Humpolce...
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Logicky - budúcnosť patrí Humpolcu...
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

Mna by len zaujimalo, co je to ten zlto prilepeny kablik krizom cez dosku . . . zeby nejake urychlovadlo? Lapac bludnych prudov ?
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

to je pripojene k tlacitku "Turbo"
Odpovedať Známka: 6.8 Hodnotiť:
 

Na ARM doske ? Take vymozenosti ma len Intel - uz 30 rokov...
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Wifi antena, aby si mohol tlacit logy.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Tá modrá žila je vytiahnutý return test clock k synchornizácii JTAG signálov s vnútornými hodinami. Neni začo
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

zrejme ma na tom pine spusteny tester a kontroluje sam seba.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To nepotrebujes vediet. Je tam lepiaca paska, a teda problem je vyrieseny.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je to lapač hmyzu
Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

Bol by problem vymenit galeriu? V mobile sa fotky na dsl pozeraju hrozne zle, na kokot..
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár