neprihlásený Streda, 27. marca 2019, dnes má meniny Alena   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Slováci doplatia na stav TV práv, najpopulárnejšia súťaž u operátora s iba desiatkami tisíc zákazníkov

Značky: TVSlovenskoOrangeSlovak Telekom

DSL.sk, 25.5.2018


Slováci s vysokou pravdepodobnosťou veľmi výrazne doplatia na súčasný stav trhu s televíznymi športovými právami, na ktorý sme opakovane upozorňovali.

Športové TV práva

V posledných rokoch sa ceny za televízne práva na mnohé populárne športové udalosti spolu s celkovo financiami točenými v športe posunuli do absurdných výšok. Najmä u dlhodobých súťaží v celosvetovo aj na Slovensku najpopulárnejšom športe futbale si už viacero rokov často kupujú respektíve dovoľujú kupovať práva kvôli ich cene len samotné televízne služby a ich operátori, nemôžu si ich dovoliť ani špecializované športové kanály a ešte menej verejnoprávne televízie.

Títo operátori ich dokážu následne zaplatiť nielen z reklamy ale aj príjmov z celej platformy a špeciálne vďaka prilákaniu zákazníkov TV aj ďalších telekomunikačných služieb vďaka konkurenčnej výhode. Na takéto praktiky doplácajú ale zákazníci dvojnásobne, nielenže musia tieto práva financovať z poplatkov často aj zákazníci nemajúci záujem o tento obsah ale diváci so záujmom sledovať dané súťaže musia prejsť iba kvôli záujmu sledovať dané súťaže nutne k operátorovi majúcemu tieto práva.

Na trhu športových TV práv v podstate efektívne nefunguje súťaž medzi jednotlivými právami, iba súťaž medzi operátormi. Keď operátori chcú práva napríklad na Ligu majstrov s výrazným rozdielom atraktivity oproti iným súťažiam, je im samozrejme temer jedno aké sú podmienky pre ostatné súťaže a v istom pohľade ide o unikátny zdroj bez akejkoľvek konkurencie.

Situáciu dotýkajúcu sa aj Slovenska samozrejme nespôsobili slovenskí operátori a na stav len reagujú. Na druhej strane operátori ako takí sa o situáciu pričinili a pričiňujú, ochotou platiť za práva čoraz viac respektíve aktuálne ceny.

Na Slovensku je tento stav v posledných rokoch zlý, keď práva na viacero najpopulárnejších súťaží vlastnili s malými výnimkami exkluzívne všetky operátori, konkrétne Slovak Telekom. Mimo bola nemecká liga popularitou patriaca zrejme do prvej štvorky, aj tú bude mať od novej sezóny Telekom.

Bolo to tak aj v prípade jasne najpopulárnejšej dlhodobej klubovej futbalovej súťaže, Ligy majstrov UEFA, doteraz mala ale RTVS práva na jeden zápas v stredu. Keďže v LM sú štandardne až na výnimky zápasov v krajinách na východ od nás iba dva hracie časy, v utorok a stredu o 20:45, diváci mohli takmer v polovici termínov sledovať naživo zápas Ligy majstrov aj na RTVS dostupnej v každej televíznej platforme.

Orange a Liga majstrov

Od budúcej sezóny sa stav v prípade Ligy majstrov a tým vzhľadom na jej nedostižnú popularitu ale zmení podľa dostupných informácií pravdepodobne výrazne k horšiemu. Práva na LM sa predávajú na tri roky a pre ďalšie tri sezóny ich pre Českú republiku a Slovensko kúpilo formálne české O2, pre Slovensko ich bude mať ale v spolupráci týchto operátorov Orange. Operátor to oznámil v aktuálnej tlačovej správe.

Ten bude Ligu majstrov vysielať na svojom novom športovom kanáli Orange Sport a bude mať úplne exkluzívne práva, ktoré zatiaľ neplánuje poskytnúť iným televíznym kanálom. "V súčasnosti plánujeme vysielať zápasy Ligy majstrov exkluzívne iba na stanici Orange Sport," uviedol operátor pre DSL.sk.

Pre operátora skôr nedáva zmysel, aby takýto kanál poskytoval aj svojim konkurentom. Orange opakovane na priamu otázku, kde bude všade Orange Sport dostupný, explicitne neodpovedal, z postoja sa ale zdá že plánuje dostupnosť len v rámci svojich televíznych platforiem.

Operátor zároveň ale tvrdí, že "hlavným cieľom je sprístupniť ligu šampiónov ešte väčšiemu počtu slovenských divákov, ako to bolo doteraz." Pre DSL.sk informáciu spresnil na "Orange práva na vysielanie získal so svojou ponukou a víziou priniesť Ligu majstrov všetkým zákazníkom, aj zákazníkom konkurenčných operátorov, prostredníctvom najmodernejších spôsobov prijímania obsahu," pod čím zrejme vzhľadom na technické možnosti a realitu myslí najmä šírenie cez Internet vrátane na mobilných zariadeniach.

To má samozrejme ale svoje limity a nie je technologicky vhodným pre zabezpečenie spoľahlivého príjmu TV pre celé domácnosti.

Spôsobmi vhodnými pre spoľahlivý príjem TV v domácnosti v súčasnosti poskytuje Orange TV službu len niekoľkým desiatkam tisíc zákazníkov. Číslo spoločnosť nešpecifikovala, celkovo v posledných štvrťročných výsledkoch ale avizovala celkovo 67 tisíc zákazníkov digitálnej TV zrejme vrátane mobilnej TV cez Internet.

Satelitná TV, akvizícia alebo niečo iné?

Orange šíri svoju TV službu primárne cez optickú sieť, tá má pokrytie ale len 385 tisíc domácností, je tak vôbec teoreticky dostupná len približne pätine slovenskej populácie. Prepredáva aj službu Skylinku, aby mu nákup TV práv na Ligu majstrov dával zmysel nutne musí mať aj spôsob šírenia svojej TV služby dostupný celej alebo takmer celej populácii.

Hoci do uváhy prichádzajú aj nejaké exotickejšie možnosti najmä vďaka rozsiahlej sieti mobilných vysielačov, ktorú má Orange k dispozícii, dá sa s vysokou pravdepodobnosťou očakávať vlastná satelitná služba Orangu.

Teoreticky by do úvahy prichádzalo aj poskytovanie TV služby cez rozsiahlu pevnú sieť Telekomu, to sa ale nezdá príliš pravdepodobné.

Zároveň ďalším spôsobom, ako môže Orange rozšíriť svoju zákaznícku TV bázu, je významnejšou akvizíciou. Po akvízii českej časti slovensko-českej pobočky UPC by akvizičným terčom mohlo byť napríklad slovenské UPC s množstvom zákazníkov TV.

Orange si zároveň ale evidentne necháva otvorené dvere pre sprístupnenie svojho kanálu aj inými spôsobmi v ponukách iných subjektov, či v TV platformách alebo sublicencovaním iným kanálom. "Diskusiu však neodmietame, hoci náš zámer je jednoznačný priniesť atraktívny obsah pod hlavičkou Orangeu." a "O prípadnej ďalšej distribúcii budeme včas informovať," uviedla spoločnosť pre DSL.sk.

Vo viacerých situáciách tak môže mať záujem spraviť sám, napríklad ak bude situácia pod veľkou paľbou kritiky alebo ak mu nebude kanál prinášať dostatok nových zákazníkov za investované prostriedky.

Asi k horšiemu

V prípade naznačeného minimálne na najbližšie obdobie najpravdepodobnejšieho vývoja, ak bude Liga majstrov oficiálne cez štandardné technológie TV pre domácnosti dostupná len na Orange Sport a to len v službách od Orange ktoré má teraz a nových, ktoré vytvorí, a Orange nekúpi významnejšieho operátora, výrazne zhorší.

Priamo ju budú môcť v takom prípade technológiami vhodnými pre TV pre domácnosť sledovať len desiatky tisíc existujúcich zákazníkov spomedzi domácností, všetci ďalší záujemcovia si kvôli tomu budú musieť kúpiť novú TV službu.

Doteraz situácia nebola dobrá, TV platformy Slovak Telekomu ale majú až rádovo desaťkrát viac zákazníkov na úrovni 600 tisíc a hlavne v takmer polovici termínov bolo možné Ligu majstrov sledovať aj na RTVS cez akéhokoľvek operátora.

Na druhej strane oprávnene zo situácie môžu byť najviac dočasne rozčarovaní zákazníci Slovak Telekomu, ktorí si objednali službu v poslednom období s viazanosťou a to aj kvôli televíznym právam na futbal. Z nich má dôležitú pozíciu práve široká ponuka zápasov Ligy majstrov.

Zároveň nie je jasné akú podobu bude mať vysielanie Ligy majstrov na Orange Sport. Naraz sa totiž v jej základnej časti hrá bežne osem zápasov, Telekom ponúkal viacero z nich na viacerých kanáloch Digi Sport naraz. Orange ale avizuje zatiaľ len jednu stanicu Orange Sport.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Europarlament schválil novú copyright smernicu, dotkne sa Internetu
Skylink realizuje pomerne veľké prelaďovanie
Neverejné IP adresy od Telekomu sú dočasné, kvôli výmene zariadení
Asus počítače mali byť cez oficiálny aktualizátor infikované škodlivým kódom
Apple ide konkurovať Netflixu
NASA zverejnila ďalšie informácie o helikoptére pre Mars
Telekom prideľuje zákazníkom Internetu neverejné IP adresy
Vydaný PuTTY 0.71, opravuje viacero chýb vďaka odmenám EÚ
Vedci zisťujú čo je so zaseknutou sondou na Marse seizmometrami
NVMe SSD sa stávajú mainstreamom, majú dosiahnuť 50%


Diskusia:
                               
 

Potom zistia, že zaplatiť x miliónov pre pár tisíc sledujúcich nemalo zmysel a nakoniec prerobia! V neposlednom rade majiteľ práv na LM zistí, že síce "zarobil", ale sledovanosť a s tým spojená popularita išla "do kytek", čím sa stratí bonita reklamy, atď, atď...! To je kapitalizmus!
Odpovedať Známka: 4.8 Hodnotiť:
 

no, zatial sa to nedeje. Ved tento stav uz je roky. Hlavne v zahranici. SKY (Murdoch) je hrobar futbalu, tak mi to vysvetlovali v UK :)
Odpovedať Známka: 6.9 Hodnotiť:
 

Je to sekta potrebujú prachy prachy prachy.
Skutočný futbal sa hra na lúke pred bytovkou s rodinou a kamaratmi.
Profesionalny sport je zločin.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

To je kolobeh zarobku raz to stupa raz to klesa.
A ako kazdy podnikatel snazis sa o max zisk, a trafit presne to rozhranie ked zarobis najviac a dalsie zvysenie ti naopak znizi prijmy sa tazko odhaduje.
Samozrejme pri tomto suhlasim s clankom, LM je len jedna a monopol vysielania by sa mal riesit.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

A ja nesuhlasim ani s tebou, ani s clankom, cize ani s tym, co ten clanok pisal. Ak sa ti nepaci, zaloz si napriklad so Sirokym druhu ligu a tu si vysielaj komu chces a ako chces. Kludne aj monopolne. Alebo sa opytam, preco ti v cenotvorbe vyhovuje monopolne urocovanie ceny dodavatelom, ale v tom, ze je to jeden vysielatel uz nesuhlasis? Ja osobne by som chcel, aby do narodneho divadla kukala kamera RTVS a vysielala to! preco ma monopol na vysielanie iba pokladna divadla a iba pre tych, co sa tam pridu posadit, ked ja to chcem sledovat z domu po leziacky? :D Tu suhlasim samozrejme sam so sebou. ;)
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ja mám sedemdesiatdevať, ja už mám v piči.
Odpovedať Známka: 7.7 Hodnotiť:
 

treba kradnut cez IPTV zo zahranicia, alebo sa nestarat o sport
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

nestarat sa o sport je lepsia varianta. skoda casu. zivot je kratky.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

Sa tu tvaria, ze ak nezaplatis, neuvidis. To je kravina, tu na Slovensku budeme pozerat a kricat pred telkou az nasledovny den, ked sa to dostane na youtube.

Odpovedať Známka: 8.6 Hodnotiť:
 

to niekoho este zaujima ta mafianska sutaz kde hlavnym cielom je preprat peniaze?
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Predsa kazdeho, kto nechyta Fashion TV, aby vedel ake ucesy a kerky su priekazne IN, šik a poš.
Odpovedať Známka: -0.8 Hodnotiť:
 

trapny pokus od orange, ako nalakat fanusikov na uplne nevyhodnu satelitnu plaformu, hadam si spravili zakladny prieskum, na taku malu zaprdenu krajinu mame z coho vyberat
skylink
freesat
digi
magiosat
antik
flix
obecnesiete
neskutocne, ze clovek naladi markizu od 0,8°W po 51,5°E
BRAVO!!!???

Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Mongoli vypatlani. Koli LM som presiel pred 2 mesiacmi z Orange do Telekomu(Digi) na 2-rocnu viazanost.
Teraz zistim ze prava pre LM bude mat zas Orange???
Odpovedať Známka: -4.0 Hodnotiť:
 

Ha ha :D
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nemaš kukať kokotini!
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

No tak si namiesto LM vecer precitas knihu no. Vies, to je taka papierova vec s vytlacenymi pismenkami.
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

mňe skvôr ako vipatľaní mongoľ prídeš ťi, keť si schopní kvôli simulujúcim buznám zmeňiť operátora a ešte sa aj zavjazať.
Odpovedať Známka: 5.9 Hodnotiť:
 

tak prejdi spet... kde je problem ak pokuty za ukoncenie viazanosti su po novom smiesne nizke.... ved na to je uz nejaky zakon ktory tie nezmyselne vysoke pokuty zakazal.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ano, od kedy sa s nimi sudil daky nasraty asi pravnik, uz to nemozu mat ani v zmluve, tak to kazdy moze aj vidiet, ze pokuta musi byt adekvatna chybajucej dobe a nie vzdy 200€ napriklad, ci zrusis mesiac, alebo rok pred koncom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Buducnost je jasna, buducnost je Ples...pardon Liga majstrov a nedaaaaaame ju nikomu! :-D
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Tak nastastie existuju ake take alternativy cez internet.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nastastie mi je cela Liga majstov totalne ukradnuta.. :)
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

To je skor liga poberacov penazi bez prinosnej prace. Nechapem ako niekto moze sledovat hodinu a pol nudu.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

a čo tak, kebi sa na základních školách na ťelesnej hral fodbal a vždi sa aj visielal cez net... takáaa lokálna zábavka večer pri pive sledovať vnukov ako sa doobeda v škole snažili dať gól...
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

skoda ze zakazali trstenicu a to nielen na zakladnych skolach, za tvoj pravopis by ta mali mlatit po penise.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

ja mam patdesiat a tiez mam nejaky sport na TV v pici, radsej realne.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

ja mam 30 a tiez mam nejaku picu v TV na haku, radsej realne...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ja mam 40 a tiez mam v reale v pici TV.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Ja mam 41 a neriesim ziadneho operatora, a vsetky ligy, ci zapasy pozeram cez IPTV a mam na haku nejakych tv poskytovatelov s uzernickymi cenami. :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

a slovenskí tv operátori nebudú mít co žrát - za seba dodám
- a dobre im tak ! :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

no sport ? goood
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Všetci múdri ako rádia
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:

Pridať komentár