neprihlásený Štvrtok, 8. mája 2025, dnes má meniny Ingrida
ARM predstavila výkonné jadro pre notebooky

Značky: ARMnotebooky

DSL.sk, 1.6.2018


Spoločnosť ARM, dizajnujúca a licencujúca návrhy procesorov rovnomennej architektúry, aktuálne predstavila nové jadro Cortex-A76 s výkonom podľa spoločnosti dostatočným pre notebooky.

ARM uskutočnila viacero významných zmien v mikroarchitektúre, jadro po oddelení predpovedenia skokov a naťahovania inštrukcií zvláda naťahovať 4 až 8 inštrukcií za cyklus, naraz dekódovať štyri inštrukcie, má pridané výpočtové jednotky pre výpočty s celými číslami, lepší výkon vektorových operácií, zlepšený výkon akcelerácie metód umelej inteligencie a vylepšenú implementáciu cache pamäte.

To celkovo oproti predchádzajúcej generácii Cortex-A75 aj spolu s novým výrobným procesom umožňuje podľa spoločnosti dosahovať o 35% vyšší výkon, o 40% lepšiu efektívnosť spotreby a 4-násobný výkon pri akcelerácii výpočtov metód strojového učenia a umelej inteligencie. Porovnanie je realizované pri 3.0 GHz A76 oproti 2.8 GHz A75, keď vyšší takt umožňuje lepší plánovaný 7-nm výrobný proces oproti 10-nm.

Pri type výkonu potrebnom pre notebooky je výkon jedného jadra oproti Cortex-A73 podľa ARM 2.1-násobný a pri multijadrovom výkone 1.9-násobný. ARM porovnáva výkon s Cortex-A73 kedže v súčasnosti uvádzané prvé notebooky s Windows 10 a ARM sú postavené na procesore Qualcomm Snapdragon 835, ktorého jadro je odvodené z Cortex-A73.


Porovnanie výkonu nového jadra Cortex-A76 s predchádzajúcimi generáciami pri notebookovom type výkone, kliknite pre zväčšenie (obrázok: ARM)



ARM porovnáva 7-nm 3.0 GHz Cortex-A76 ale s Cortex-A73 s taktom 2.45 GHz vyrábaným 16-nm procesom. Snapdragon 835 má takt výkonnejších jadier 2.45 GHz, vyrábaný je ale 10-nm procesom. Pre výkon je rozhodujúci dosiahnutý takt, rozdielnosť výrobných procesov sa odrazí najmä v spotrebe.

Cortex-A76 jadro je kompatibilné s technológiou DynamIQ kombinovania jadier a bude ho možné flexibilne kombinovať s inými ARM jadrami.

Cortex-A76 jadrá budú predpokladane použité aj v procesoroch pre najvýkonnejšie smartfóny, pričom prvé zariadenia s týmto jadrom je možné očakávať zrejme až v budúcom roku.

Spolu s novým jadrom spoločnosť predstavila aj novú grafiku Mali-G76, ktorá má o 30% lepší výkon a o 30% lepšiu efektívnosť ako predchádzajúca generácia, a videoakcelerátor Mali-V76, ktorý podporuje dekódovanie 8K zrejme HEVC videa so 60 fps alebo štyroch 4K videí naraz so 60 fps. Enkódovania 8K videa zvláda s 30 fps.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Seagate sľubuje 100 TB disk už do roku 2030
Intel veľmi výrazne zlacnil posledné výkonné desktopové CPU
Linux zrejme odstráni podporu pre 486-ky, súhlasí s tým aj Torvalds
Upgrade na Windows 11 24H2 je už dostupný pre všetkých
MS v hokeji budú na webe bezplatne ale nie voľne, potrebná je registrácia
Železnice zaviedli poplatok nútiaci na elektronický nákup lístkov, znovu má výpadok
Pošta vydáva listy po vizuálnej kontrole eDokladov. Zrejme to nie je bezpečné
4ka oznámila veľké rozšírenie svojej 5G siete, stále výrazne zaostáva
Nové .sk domény budú opäť dočasne lacnejšie
Dokončený posledný modul magnetu medzinárodného fúzneho reaktora


Diskusia:
                               
 

Skvely darcek ku dnu deti....
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Staci k tomu prilepit tuner a trosku dalsieho prislusenstva a bol by z toho fajnovy DVB-S/S2, alebo DVB-T/T2 STB so sirokou podporou linuxakov...
Odpovedať Hodnotiť:
 

kompilovane veci s loopmi a pocitanim s poh. ciarkou su na ARM zufalo pomale.

meriam to a porovnavam so svojim niekolko rocnym i5 a je to prudko slabe.

ked porovnavam merania inych, aj paralelne pracujucich ARM, dosahuju tiez vyrazne slabsie vysledky nez ak by pouzili starsi i3

preto som k ARM velmi skepticky.
kde ma vykon je iba zakaznicka specialita, ako napr. obvody urcene na dekoddovanie 8K a pod.
toto uz ale nema s ARM nic spolocne, ved tu uz ide o klasicke DSP

specializovanych cipov na konkretne ulohy si viete na dosku nalamat celu kopu, ale problem je v tom ze nedokazu robit nic ine. Taka AMIGA v tom bola doma.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

No v pohode to bude. Konečne nejaká konkurencia x86tke. Aspoň z low-endu alebo high battery life záležitostí. Vedel by som si predstaviť nejakú 14" obrazovku. 10 hour baterry life a nejaké distro na ARMko nejaký archlinux s AURkom
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár