neprihlásený Nedeľa, 17. februára 2019, dnes má meniny Miloslava   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Telekom začal poskytovať pevné LTE na 3.7 GHz

Značky: Slovak TelekomLTE / 4Gpripojenie

DSL.sk, 16.7.2018


Najväčší slovenský telekomunikačný operátor Slovak Telekom začal poskytovať pripojenie k Internetu v pevnom bode pomocou technológie LTE v pásme 3.7 GHz.

Možnosť takéhoto pripojenia sa objavila na mape pokrytia spoločnosti, upozornil na to čitateľ.

Tento spôsob pripojenia je zatiaľ dostupný len v dvoch odľahlejších častiach Bratislavy, v Podunajských Biskupiciach a zrejme časti Vrakuni a v Rusovciach.

Kým viacerí menší slovenskí operátori už dlhšie ponúkajú pripojenie k Internetu cez LTE v pevnom bode cez frekvencie nad 3 GHz, Telekom doteraz takúto službu neprevádzkoval.

"Ide o pilotnú prevádzku na tejto technológii, produkt je aktuálne určený pre B2B zákazníkov. Plány do budúcnosti štandardne nezverejňujeme," sú okrem potvrdenia lokalít jediné informácie, ktoré operátor o technológii a ďalších plánoch s ňou poskytol.

Hoci Telekom neodpovedal aké služby cez technológiu konkrétne poskytuje, odhaľuje to jeho cenník. V ňom od minulého týždňa pribudla služba Mobilný internet L - 3.7 GHz, služba pripojenia do Internetu s garantovanou rýchlosťou minimálne 5 Mbps, mesačným poplatkom 30 eur za 15 GB dát a doplnkovými dátovými balíkmi napríklad s 5 GB za 10 eur.

Vzhľadom na charakter technológie má služba ale vysoký aktivačný poplatok, 719 eur, aj vysoký jednorazový poplatok za zariadenie, 359 eur.

Pevné pripojenie cez LTE na frekvenciách nad 3 GHz vzhľadom na väčšie dostupné pásmo a viac širších kanálov má potenciál pre vyššiu kapacitu siete a vyššie rýchlosti, pričom nevýhoda malého pokrytia jednej základňovej stanice sa kompenzuje vonkajšou anténou zabezpečujúcou výrazne lepší príjem.

Takéto služby poskytujú O2, Slovanet aj Swan. Fixné LTE služby ponúka aj Orange, ten ich ale poskytuje cez svoju mobilnú sieť.

Telekom ich zatiaľ široko pre bežných zákazníkov teda ani po spustení pripojenia cez 3.7 GHz neponúka. Od februára spustil len službu Magio internet vzduchom, kde cez svoju mobilnú sieť zákazníci získajú 50 GB dát mesačne pri splnení niektorých podmienok za 15 eur. Objem 50 GB je ale samozrejme neporovnateľný so stovkami GB vo vyššie zmienených produktoch.

Či má Telekom ale v súčasnosti vôbec frekvencie nad 3 GHz pre pevné LTE na väčšej časti Slovenska nie je jasné, minimálne priamo v aukciách regulačného úradu ich zrejme nezískal ani v pásme 3.5 GHz ani 3.7 GHz. Priamo v 3.7 GHz nakupoval podľa dostupných informácií frekvencie iba práve pre Bratislavu. Okrem toho má operátor aj pomerne široké pásmo v neďalekom pásme 2.6 GHz, ktoré už ale využíva na mobilné LTE siete.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Intel možno chystá CPU s veľkou eDRAM cache
Satelit otestoval chytanie vesmírneho odpadu harpúnou, video
Pulzary po navigácii použité aj ako presné hodiny
Česi najmenej obmedzujú mobilné aplikácie, Slováci pod priemerom
Drony DJI dostávajú na Slovensku blokovanie zakázaných zón
Na Raspberry Pi sa dá nainštalovať plná verzia Windows 10
NASA chce misiu na Mesiac ešte v tomto roku
Výrazne výkonnejší minipočítač ako Raspberry Pi s prijateľnou cenou
Samsung konečne ukáže skladací smartfón v stredu
Satelitná TV od Antiku pridala množstvo HD kanálov


Diskusia:
                               
 

...ze je to telekom, preco su zrazu taky lacny ?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

Telekom su nemci, slovenska odbocka je Seremcom
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Rychlost minimalne 5 Mbps (kolko realne?) s 15 GB FUP, no nekup to! Hlavne ked konkurencia ma lepsie ceny a pokrytie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Suma sumarum zriadovaci poplatok ~1070 evri - skoro zadarmo. Ja to stem...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

to jednoznačne nezvládli!
To je aj dôvod, prečo telekom na konci minulého roku vo veľkom nasadil VDSL, ktoré papierovo malo byť nasadené pred rokmi, ale kde nič, tu nič.
Tie 3GHz na LTE a neskôr na 5G krásne valcujú obyčajné aDSL, kde ešte nedávno telekom ponúkal 2mbit/s. O tie frekvencie Orange ani Telekom nemali záujem.
Mnohé oblasti vymenili aDSL za LTE. Najmä rodinné domy. Ping úplne rovnaký (18-21ms) ako ADSL ale rýchlosti 10-15-30mbit/s upload 2-5mbit/s podľa programu.
A tak sa stalo, že v november-dec. 2017 telekom inovoval DSLAMy, konečne zakúpili a sprevádzkovali VDSL, ktoré čuduj sa svete, fungujú aj na telefónnych kábloch 30/3mbit/s kde telekom tvrdil, že nikdy viac ako 2mbit/s nedajú a ko aleternatívnu ponúkali pár GB balík cez mobilnú sieť.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Internet na doma od Orange s 300GB FUP a 30/2 mbits za akože 14eur mesačne nie je LTE ??? na stránke píšu že je 4G...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Je, ale nie na 3.7GHz
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

doplnim, že výsledná cena reálne je 18 eur/mes. (prenájom zariadenia atď.), aspoň tak mi to vyrátali v orange pobočke. inak vždy výhodnejšie, než hentá "exkluzívna" ponuka od ťeľakomu
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

kym nebude stat giga evro,tak je to furt len biznis
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj to je vela
Odpovedať Hodnotiť:
 

Neviem ale od O2 to máme za 10 alebo 15e bez iných poplatkov, len 30 mesiacov viazanosť ale to je ok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

a 500GB FUP som zabudol dopísať
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár