neprihlásený Sobota, 20. októbra 2018, dnes má meniny Vendelín   DonaskaKvetov.sk - donáška kvetov v SR a zahraničí Pošli kvety
Vyvinutá nová rýchlejšia a úspornejšia RAM pre mobily, LPDDR5

Značky: Samsungsmartfóny

DSL.sk, 18.7.2018


Spoločnosť Samsung, jeden z najväčších výrobcov pamäťových čipov, aktuálne ohlásila vyvinutie čipov novej generácie dynamickej pamäte pre mobilné zariadenia LPDDR5.

V smartfónoch a ďalších menších mobilných zariadeniach sa používa verzia dynamických pamätí optimalizovaná na spotrebu, kde v označení LP znamená Low Power.

V súčasnosti sú poslednými generáciami LPDDR4 a LPDDR4X, štandard LPDDR5 rovnako ako DDR5 zatiaľ nebol definitívne schválený.

Samsung aktuálne informoval o vyvinutí 1 GB čipu LPDDR5 pracujúceho na 6.4 Gbps a zároveň 8 GB LPDDR5 pamäťového modulu zloženého z ôsmich čipov.

Čip je tak o polovicu rýchlejší ako posledná generácia LPDDR4X, zároveň má podľa Samsungu o viac ako 30% menšiu spotrebu. Čipy sú vyrábané procesom charakterizovaným Samsungom ako proces 10-nm triedy, znamenajúcim proces medzi 10-nm až 19-nm.


Nové LPDRR5 pamäte vyvinuté Samsungom, kliknite pre zväčšenie (foto: Samsung)Zlepšená spotreba je podľa Samsungu dosiahnutá viacerými opatreniami, znižovaním taktu zároveň so znižovaním taktu procesora, vyhýbaním sa zbytočnému zápisu hodnôt nula do buniek už obsahujúcich nulu a hlbším režimom spánku. Zároveň čipy budú v dvoch verziách, 6.4 Gbps bude pracovať na 1.1 V a úspornejšia s 5.5 Gbps na 1.05 V.

Samsung zatiaľ nespustil masovú výrobu čipov, avizuje pripravenosť spustiť ju rovnako ako výrobu DDR5 pamätí v prípade dopytu zákazníkov. K tomu zrejme príde minimálne vo väčšej miere až po schválení DDR5 a LPDRR5 štandardov organizáciou JEDEC.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Slovenská vláda chce ponechať trvalý zimný čas
Telekom mení ceny na predplatených Easy kartách
Oficiálny DVB-T2 tuner pre Raspberry Pi, aj Zero
Vydané Ubuntu 18.10, na 32-bitovú verziu už nejde ani upgradovať
Vedci dokázali, že kvantové počítače budú výkonnejšie ako klasické
Macy majú čoskoro prejsť na vlastné ARM procesory
Štátne elektronické služby majú vyzerať rovnako, štát vydal dizajn manuál
Výmena hlavného kľúča Internetu zrejme spôsobila jeden vážny incident
Samsung chystá viaceré QLC a 96-vrstvové SSD
Čínske mesto chce zabezpečiť nočné osvetlenie satelitom


Diskusia:
                               
 

Napájacie napätie mobilných zariadení je minimálne 3,7V. Takže zasa bude treba menič z 3,7V na 1.1V?
Odpovedať Známka: -6.8 Hodnotiť:
 

Nie bude mat tri pamate do serie ty mudrc.
Odpovedať Známka: 7.6 Hodnotiť:
 

aky menic? predsa trafo. :-)
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

Ano bude treba menic ktory si nainstalujete a s nim chytite aj Markizu na RAM v mobile. Ondrej Macko - sefredaktor
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

Súčasné DDR3(DDR4) pamäte majú napájanie 1,35(1,2)V, tak proste k meniču 3,7 -> 1,35(1,2)V pridajú ďalší, ktorý bude meniť 1,35(1,2)V -> 1,05V. Kde je problém?
Odpovedať Hodnotiť:
 

V tých meničoch...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Aby bolo jasne, ci je problem v tebe alebo v menici, mozes to konkretne rozviest? Hovorime samozrejme o malych integrovanych DC-DC menicoch pre male prudy bez cievky.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nejako si vhodne zabudol, ze tie Li-nieco baterie nemaju konstantne napatie (3,6 - 3,7 - 3,8 aj 3,85V) a pocas vybijania klesaju az k 1,5V. Pretoze drviva cast elektroniky potrebuje pre spravne fungovanie rovnaku uroven napatia (zaklad byva 1,5V alebo 3,3V ktora sa meni menicmi ak suciastka potrebuje menej - napriklad DDR cip z clanku) je nutne za Li-nieco bateriu ihned zaradit kombinovany back/boost DC-DC menic, ktory pri plnom nabiti najprv napatie znizuje a pri vybijani baterie postupne prejde na zvysovanie napatia.
Napriklad "nabojova pumpa" MAX1759 ku ktorej staci pridat tri kondenzatory.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár