neprihlásený Štvrtok, 26. mája 2022, dnes má meniny Dušan
Avast ruší firmu, cez ktorú predával dáta o browsovaní užívateľov

Značky: ochrana súkromiaantivírusy

DSL.sk, 30.1.2020


Česká antivírusová spoločnosť Avast v reakcii na zverejnenie jej praktík o zbieraní a zdieľaní dát o browsovaní užívateľov antivírusov Avast a AVG zatvára svoju dcérsku spoločnosť Jumpshot, ktorej poskytovala a cez ktorú predávala tieto dáta.

Avast to oznámil dnes, v oznámení ale neinformuje či alebo aké zmeny uskutoční v zbieraných dátach a či bude dáta poskytovať tretím stranám inými spôsobmi.

V oznámení ale CEO spoločnosti uvádza "Chápeme a bereme vážně odpovědnost za vyvážení soukromí uživatelů a nezbytného využití získaných dat."

Avast doteraz verejne v oficiálnych tlačových správach a správach publikovaných na jeho blogu zrejme explicitne nepriznal pochybenie.

V aktuálnom oznámení ale jeho CEO uvádza "Bedlivě střežíme soukromí uživatelů a proto jsme co nejrychleji přikročili k procesu ukončení činnosti Jumpshotu v návaznosti na pochyby některých uživatelů o poskytování dat Jumpshotu, které není v souladu s naším posláním a zásadami, které nás jako společnost definují." a vo svojom zverejnenom "liste" aj zákazníkom CEO tiež uvádza "Když jsem se před sedmi měsíci stal CEO Avastu, strávil jsem spoustu času přehodnocováním každé části našeho byznysu. Během tohoto procesu jsem dospěl k závěru, že podnikání na poli sběru dat není v souladu s prioritami naší společnosti v oblasti soukromí pro rok 2020 a dál." a "A hlavně děkuji našim uživatelům, jejichž aktuální zpětná vazba urychlila naše rozhodnutí podniknout tyto rychlé kroky."

Ako sme detailne informovali v tomto článku, antivírusy Avastu respektíve ich rozšírenia pre prehliadače podľa aktuálne publikovaných informácií zbierajú respektíve zbierali dáta o stránkach navštevovaných užívateľmi týchto antivírusov a Avast ich spracované ďalej cez svoju dcérsku spoločnosť Jumpshot predáva záujemcom na marketingové účely.

Informácie sa nedostali na verejnosť prvýkrát, využívanie informácií o navštevovaných stránkach užívateľmi avizoval už sám Avast v roku 2015 a ku koncu uplynulého roka Wladimir Palant, autor rozšírenia Adblock Plus, upozornil na správanie rozšírení Avastu a AVG pre webové prehliadače odosielajúcich Avastu adresy navštívených stránok. Aktuálne ale Motherboard a PCMag publikovali ďalšie nové informácie a ucelenejšie články o praktikách a produktoch Avastu a jeho dcérskej spoločnosti Jumpshot.

Dáta predávané ďalej Jumpshotom sú anonymizované, čo sa podľa vysvetlenia Avastu ešte z roku 2015 dosahuje odstránením parametrov v URL, ktoré by mohli obsahovať údaje identifikujúce konkrétne osoby.

Pri dátach síce hovorí Avast o agregovaných dátach, Jumpshot okrem iných produktov ale ponúkal aj produkt All Clicks Feed, ktorý mal obsahovať všetky navštívené stránky užívateľmi okrem iného s presnými časmi návštevy. Zoznam všetkých navštívených stránok jednotlivými užívateľmi samozrejme nemožno považovať za agregované dáta. Hoci štandardne All Clicks Feed neobsahuje informácie o ID zariadení užívateľov, minimálne jednému klientovi podľa PCMag podľa zmluvy poskytol Jumpshot aj takéto dáta.

"Chtěli bychom naše uživatele ujistit, že jsme nikdy neprodali třetí straně žádné jejich osobní údaje," uisťoval Avast v prvotnej reakcii na zverejnené informácie. Reálne vzorky predávaných dát zrejme Motherboard a PCMag nezverejnili, upozorňujú ale že aj anonymizované dáta o navštívených stránkach môžu v niektorých prípadoch identifikovať konkrétne osoby. Problémom môže byť okrem iného spojenie týchto dát s inými dátami.

V minulosti sa navyše do zbierania evidentne užívatelia nemuseli prihlásiť, mali sa možnosť len odhlásiť. Od polovice minulého roka pri nových inštaláciách antivírusu musí užívateľ súhlasiť so zdieľaním dát a podľa Avastu sú výzvy postupne zobrazované aj existujúcim užívateľom.

Kedy Avast začal dáta zbierať nie je jasné. Situácia si získala pozornosť okrem iného v USA, zaujíma sa o ňu senátor Ron Wyden a hovorí o potrebe zmazať dáta zozbierané v minulosti za podozrivých podmienok, zrejme má na mysli bez predchádzajúceho explicitného súhlasu užívateľov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

VMware bude mať nového vlastníka, kupuje ju Broadcom
NASA má problémy so sondou k asteroidu, posunula jej štart
Google údajne opäť odložil uvedenie skladateľného smartfónu
Prvé SSD pre PCI Express 5.0 by mohli dosahovať 13.5 GB/s
O2 ide v Česku na diaľku vymeniť OS v 350 tisíc set-top-boxoch
NASA stále neinformovala, či zachránila helikoptéru na Marse
WD začal vyplácať kompenzáciu za SMR v diskoch pre NAS-y
Škoda stále nevyrába na plnú kapacitu, chýbajú jej aj USB porty
Hokej opäť takmer vytvoril rýchlostný rekord slovenského Internetu
Jeden zo slovenských operátorov zverejnil pokrytie 5G, pokrýva iba 2.6% populácie


Diskusia:
                               
 

A zaklada novu:)
Odpovedať Známka: 9.5 Hodnotiť:
 

To by bolo pred ukončením tajného hlasovania mimoriadneho valného zhromaždenia chórov anjelských ohľadom opätovného pridelenia svätožiary na základe obetovania dedičným hriechom zaťaženého potomka priekazne nebetyčné pochábeľstvo.
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

29.1.2020:

> Společnost Jumpshot byla založena v roce 2015. Cílem bylo vytvořit inovativní způsob, jak marketérům poskytnout analytiku trendů a statistiky o nákupních zvyklostech zákazníků, které byly deidentifikovány. To vše bez konkrétního cílení na uživatele, které bylo historicky na webu všudypřítomné. Věděli jsme, že je důležité, aby s údaji o prohlížení bylo nakládáno eticky, proto jsme požadovali deidentifikaci osobních údajů a také to, aby jednotlivci nebyli zacíleni marketingem a reklamami.


30.1.2020:

> Ochrana lidí je nejvyšší prioritou Avastu a musí být součástí všeho, co děláme. Nic jiného není přijatelné.

> Z těchto důvodů jsem se společně s naším představenstvem rozhodl s okamžitou platností ukončit sběr dat pro Jumpshot a ukončit činnost této společnosti.


Vsetko co robime je uplne vporiadku. Nespravili sme nic zle.
Rusime nasu dcersku spoloscnost ktora nespravila nic zle.
Just wow.

Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

ale môžu povedat: "it wasn't me..."
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

a možno predtým povedali: "fuck...!"
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ake su odporucane alternativy k Avastu a AVG?
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

install Arch
Odpovedať Známka: 6.1 Hodnotiť:
 

Dobrý antivir, žiadny antivir. :-)
Odpovedať Známka: 2.4 Hodnotiť:
 

Jediný antivírus, ktorý nemá motiváciu žmýkať userov a má realnu motiváciu chrániť OS je MS antivírus.
Odpovedať Známka: -0.7 Hodnotiť:
 

To uplne neviem ake su motivacie MS ale tiez pouzivam vstavany antivir.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Vlastný test antivírusu sa robí tak, že zadáš do Googlu frázu "Trojan virus download" klikneš na download a necháš pôsobiť, ono je veľmi inteligentne napísaný program, len treba patričnú dávnu trpezlivosti, on sa prejaví (Je to presne ako HIV vírus u človeka). Zapisuj si výsledky a ktorý sa osvedčí ten si nainštaluj :)
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Linux, akykolvek si vyberies, osobne mam rad zalozeny na Arch.
Odpovedať Známka: 3.7 Hodnotiť:
 

distro Chrch
Odpovedať Známka: -7.1 Hodnotiť:
 

:D ... ako keby na Linuxe neexistovali vírusy ...
Odpovedať Známka: -7.6 Hodnotiť:
 

lebo ich je porovnatelne tolko, ako na windowse...

... tak teda: install j2me :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. Pokial sa nezapnute klipsy na lyziarkach pri jazde na bicykli zamotavaju do retiazky, treba nsjskor overit, ci to priekazne robi aj po otoceni cedecka v diskmane.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

A co ak ma dual-boot? Nie vsetko sa da plnohodnotne nahradit na Linuxe - napriklad vacsinu hier.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hry ries niekde na game serveri
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kaspersky. Alebo zmeň operačný systém.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Já já Kaspersstapo is gúte antivíren! du must probíren.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

AVG
Avira
Bitdefender
ESET
F-Secure
K7
Kaspersky
McAfee
Microsoft
Panda
Symantec
Tencent
Total Defense
Trend Micro
VIPRE
...
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

AVG patri pod Avast
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Bitdefender / Avira.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Avira je celkom OK
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

ja testujem už nejaký ten piatok avira free, zatiaľ to vyzerá celkom schopne. Akurát, že pri inštalácii sa nedajú odškrtnúť komponenty, ktoré tam nechceš, tie sa dajú odinštalovať až dodatočne. Včera tam prišla nejaká veľká aktualizácia a boli samozrejme všetky naspäť, tak som to znova vyhodil. Až na toto som zatiaľ spokojný, uvidíme časom.
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Ak je niečo free, tak to znamená, že ty si produkt ;) ...
Odpovedať Známka: 9.2 Hodnotiť:
 

a zároveň môže platiť (a aj to tak mnohokrát je), že ak je aj niečo platené, tak dotuješ porshe zakladatela a zároveň si produkt na porshe pre jeho milenku
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

čo je porshe??????
ja poznám iba Porše!..teda PorSCHe!
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

To plati aj ked je SW free, lebo to Porse zaplatim majitelovi a jeho milenke tak ci tak. V pripade free nepriamo a plateneho priamo.

Odpovedať Hodnotiť:
 

Prdlajs. Schopnosť definovania rekurziu časopriestoru umožňujúcej súradnicovej sústavy akurát nevzniká inicializáciou transformácie nepriekazne externých bijekcií.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no kua!...a ja reku že projekcií!!
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Pri formulácii "Nejedzte z neho, ani sa ho nedotýkajte, aby ste nezomreli!" predsa Eva nemôže páchať hriech, čo by sa napchávala i po celú večnosť, pokiaľ Adam ovocie Bohu natruc priekazne nepríma.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Testujes?!
A mozes sa s nami podelit ako to testovanie prebieha, t.j. co konkretne testujes, ako casto, atd.?
dakujem
Odpovedať Hodnotiť:
 

berem kasperski, ked to hromadia rusi, mi to nevadi.
Odpovedať Známka: -3.8 Hodnotiť:
 

Kasperski poľský variant?
Odpovedať Známka: 6.4 Hodnotiť:
 

JA! Ich líbe her KASPERSKY! šóne antivíren nach HAUSE! Fúr ÁLLE FOLKS NUR K!A!S!P!E!R!S!K!Y muSS SEIN!!!
Odpovedať Známka: 4.7 Hodnotiť:
 

nun fasa!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Po výprasku. Béééé ja už budem dobrý.
Odpovedať Známka: 7.3 Hodnotiť:
 

Ja som zrušil aj Avast aj AVG. Na Windows používam Kaspersky, ale väčšinou fungujem na Linuxe. Motáci si užívajú ESET. Ten robí ešte väčšie svinstvo.
Odpovedať Známka: -1.2 Hodnotiť:
 

Antywirusowe Kasperkski dla cálej polskiej rodziny i pakiet krowky bezplatnie.
Odpovedať Známka: 8.0 Hodnotiť:
 

Kaspersky ? Tak to si môžem dať zrovna Avast spolu s AVG a ESETom dohromady. Že Kaspersky - nečteš, nevíš.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

nejake detaily k tomu esetu prosim?
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

nemá len kecá lebo je to dnes u ovečiek in
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

U tých liberálnych určite.
Odpovedať Hodnotiť:
 

netrep hlupák
Odpovedať Hodnotiť:
 

K čomu chceš aké detaily? Používaj linux a netreba ti antivírus :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Eset je firma, ktorá všetky údaje odovzdáva americkej CIA. Takže pre mňa je neakceptovateľná.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

zasa len kecy. máme nejaké dôkazy? či to v alternatívnom svete alternatívnej pravdy netreba však?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napriklad cez ich sandbox sa dal hacknut pocitac.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Konkretne ake svinstvo?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Všetky údaje o PC idú rovno do CIA.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Eset online a to stačí!
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Im urcite.
Odpovedať Známka: 5.4 Hodnotiť:
 

aj mne...a tým pádom všetkým, kua! :-)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

What's ironic is Jumpshot was USB flash drive optimization software based on linux avast purchased years ago. They integrated it into their avast clean up software and is was a disaster as it used grub and a lot of times after the cleanup the PC would no longer boot as grub borked the Windows boot loader.

youtube.com/watch?v=RZ3Mpij_KNk
Odpovedať Hodnotiť:
 

Bedlivě střežíme soukromí uživatelů ... kokot, kebyze sa ta nemedializuje tak bedlive strazia akurat tak svoju penazenku.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Nic vzlom, ale pouzivat avast moze len chiste blazon .
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

To ste takí blbí, že nedokážete fungovať na linuxe?
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

je to skôr o pohodlí
Odpovedať Hodnotiť:
 

A pohodlie sa snúbi s hlúposťou.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

a vynálezmi
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:

Pridať komentár