neprihlásený Piatok, 2. decembra 2022, dnes má meniny Bibiána
Ústavný súd pozastavil využitie lokalizačných dát proti koronavírusu

Značky: Slovenskoochrana súkromia

DSL.sk, 13.5.2020


Ústavný súd dnes pozastavil účinnosť viacerých nových bodov novelizovaného zákona o elektronických komunikáciách, ktorými si súčasná vláda chcela zabezpečiť využitie lokalizačných dát od mobilných operátorov pri boji s novým koronavírusom.

Súd o tom informuje v aktuálnych tlačových správach.

Ako sme upozornili hneď po predstavení zámeru štátu, postup štátu v otázke využívania dát od mobilných operátorov nebol optimálny. Ak je k dispozícii efektívne riešenie pre boj so šírením nového koronavírusu, je ho samozrejme potrebné po zvážení dopadov nasadiť a nasadiť čo najskôr.

Na to je potrebné ale v prvom rade najskôr predstaviť konkrétny spôsob čo a ako sa má využívať a analyzovať ako môže byť tento spôsob nápomocný a efektívny. Keďže využívanie takýchto dát má potenciálny dopad na súkromie a práva obyvateľov, následne je potrebné zvoliť také využitie dát na tento účel aby bol zásah do práv občanov čo najmenší.

Vláda ale zvolila presne opačný postup a najskôr si nechala schváliť aj po úprave stále pomerne široký prístup k dátam od operátorov v novelizovanej legislatíve a predstaviť konkrétne riešenie chcela až neskôr. Malo sa tak stať už na prelome marca a apríla, nakoniec riešenie nebolo oficiálne predstavené doteraz.

Hoci premiér pri predstavení zámeru avizoval, že dáta od operátorov by sa mali využívať aj na identifikovanie kontaktov infikovaného, podľa neskorších informácií sa pripravilo iné riešenie. Po zistení nového infikovaného si štát po súhlase infikovaného mal od operátora vypýtať históriu jeho polohy a na jej základe si mal infikovaný spomínať koho v uplynulých dňoch stretol.

V závislosti na presnosti je tak otázne v akej časti scenárov by to viedlo k lepšiemu identifikovaniu relevantných kontaktov ako bez týchto informácií. K dispozícii sú technológie umožňujúce lokalizovať zákazníkov pomerne presne, nie je ale jasné s akou presnosťou reálne operátori zisťujú polohu svojich zákazníkov.

V polovici apríla následne skupina opozičných poslancov podala návrh na Ústavný súd SR, v ktorom namietajú nesúlad prijatej legislatívy s ústavou aj viacerými medzinárodnými zmluvami a dohovormi týkajúcimi sa ľudských práv a od súdu žiadajú rozhodnutie o protiústavnosti zákona a zároveň pozastavenie jeho účinnosti do vydania rozhodnutia.

Súd vyhovel návrhu na pozastavenie čiastočne a pozastavil niektoré z ustanovení novelizovaného zákona. Ponechal v platnosti spracúvanie anonymizovaných dát na štatistické účely, čo môže byť napríklad zisťovanie o koľko sa znížila mobilita obyvateľov, a ponechal spracúvanie dát na účel identifikácia príjemcov správ, ktorým je potrebné oznámiť opatrenie hygienikov. Aké všetky použitia spadajú pod tieto body nie je jasné.

Súd ale pozastavil bod hovoriaci o spracúvaní v rozsahu potrebnom na identifikáciu užívateľov v záujme ochrany života a zdravia a najmä pozastavil prístup Úradu verejného zdravotníctva k iným ako anonymizovaným údajom na štatistické účely.

"Vychádzajúc z uvedeného, ústavný súd zistil, že časť pozastavenej právnej úpravy nebola dostatočne určitá, pretože umožňovala štátnej moci spracúvať osobné údaje bez toho, aby bol jednoznačne vymedzený účel takého spracúvania a spôsoby nakladania s osobnými údajmi.

V ďalšej časti pozastavenej právnej úpravy bol síce zrejmý jej účel, avšak chýbali nevyhnutné garancie proti prípadnému zneužitiu spracúvaných osobných údajov. Právna úprava totiž nezohľadňovala možnosť získať potrebné údaje z menej citlivých zdrojov, resp. možnosť dosiahnuť sledovaný účel iným, základné práva menej obmedzujúcim spôsobom. Okrem toho právnej úprave chýbali ustanovenia o kvalitnom nezávislom dohľade, ktorý by kontroloval spracúvanie osobných údajov štátnou mocou; ďalej ustanovenia o zabezpečení mimoriadne vysokej úrovne a ochrany pri samotnom spracúvaní osobných údajov; jednoznačné časovo podmienené zničenie osobných údajov po tom, ako bol dosiahnutý účel ich spracúvania a napokon ustanovenia o informovaní jednotlivca, ktorého osobné údaje by mohli byť spracúvané.

Ústavný súd preto rozhodol o pozastavení účinnosti tých ustanovení zákona o elektronických komunikáciách, ktoré boli príliš neurčité, alebo nateraz neposkytovali dostatočné záruky proti možnému zneužitiu osobných údajov orgánmi štátnej moci," uvádza sa okrem iného v tlačovej správe súdu.

Súd avizuje, že v uznesení ktoré bude publikované po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia obšírne formuloval svoje predbežné právne názory. To má napomôcť prípadnej úprave legislatívy pre technické riešenia, ktorú budú užitočné pri boji s epidémiou.

Aktuálne rozhodnutie sa týka len návrhov na pozastavenie účinnosti zákona, o definitívnom posúdení zákona ako protiústavného bude súd ešte len rozhodovať. Dnes zároveň ale rozhodol, že podanie prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Súd schválil odškodnenie zákazníkov MacBookov s problematickou klávesnicou
Orion dnes opustí orbitu Mesiaca a začne sa vracať na Zem
Doterajšie eID sa budú dať na podpis používať asi iba pol roka, podpora bude zrejme slabá
Stanica Trojka skončila
Smartfóny komunikujúce aj cez satelity budú bežnejšie, ďalší avizovaný na prvý štvrťrok
Smartfóny s novým ochranným sklom Gorilla majú prežiť pád na betón
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým zákazníkom 45 staníc
Let's Encrypt vydala tri miliardy SSL / TLS certifikátov
Nový satelit rozložil veľkú anténu pre mobilnú sieť z vesmíru, astronómovia protestujú
Skylink cez Vianoce sprístupní všetkým zákazníkom päť staníc


Diskusia:
                               
 

Iba machruje.
V jeseni budeme nosiť šaty z igelitu.
Treba pariť celé leto lebo v zime nebudeme.
Tuční fajčiari to majú spočítané.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Prečo sa nehovorí o lacnej hygiene nosa a dutín?
2-3x denne použiť krhličku.
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Lebo to lekari nepoznaju. A co taky dychovy trenazer?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Stavať sa neodbornými vyjadreniami na k prikloneniu sa na jednu z vládou a ústavným súdom tvoreného rozporu adekvátne umožnujúcu úroveň ovládania sofistikovaných metód spracúvania anonymizovaných dát je i pre najväčších expertov na mezoskopickú kvantovú dynamiku priekazne nedosažiteľnou métou.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Nie, ze by na tom zalezalo, ale ... priekazne ano.
Odpovedať Známka: 2.7 Hodnotiť:
 

Priekazne môže byť výhradne nie, áno je vždy prikazne.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Zaprdeny hranolovy stat. Uz aby sa aj ta skorumpovana sudcovska zgerba vymenila. Pokial sa to tu rozsiry a nedajboze sa stane niekomu nieco z mojej rodiny, tak sa sudcom stanem JA.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Ty máš dobre vymasírovaný mozoček "strednoprúdovými" médiami. Nešír prosímťa paniku. Je to trestné.
Odpovedať Známka: 3.1 Hodnotiť:
 

V prípade, že je túžba byť sudcom trestným šírením paniky treba došpecifikovať, či má byť bytie sudcom ešte samotný zločin alebo priekazne už trest.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Nesir nerealny optimizmus lebo je to nezodpovedne. Hranol ziskal bodik v pretahovani sa za prsty. Zapelesil to tu loajalnymi odrbavacmi ktory maju pocit ze sa da zo vsetkym vydrbat. S chorobou nevydrbes. Sudcovia a la Mamojka sa tvaria na obhajcov zakonnosti. Ze ustavny zakon je protiustavny.
Cely tento zosrany stat by mal fungovat na zabezpecenie potrieb vacsiny. Je to jeden mafianostat kde sa zacina vsetko rozpadat od skolstva zacinajuc.
Odpovedať Známka: -4.1 Hodnotiť:
 

Ak ti vyhovuje byť kontrolovaný na každom kroku, je to tvoja vec. Určite to nieje záujem väčšiny. Podobne rozhodli súdy aj v iných krajinách, napr švajčiarsku
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

Kontrolovany si ci chces alebo nie. Snowden trochu zdvihol oponu a je v base.
Ide o to ci sa to moze oficialne pouzit alebo nie.
Odpovedať Známka: -2.7 Hodnotiť:
 

Snowden v base nie je, do relacie Joe Rogana siel dobrovolne a Bradley Manningova dostala priepustku vymenou za 2 vajicka.

RIP Assange, ale aspon si nechal svoje gulky a aj splodil par potomkov na ambasade.


Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre hráčov real-time stratégií nepredstavujú jailbreak zaznávajúce krajiny priekazne dostatočnú výzvu.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

To ze tu je zdravotnictvo v srackach je vysledok Paskomafie a ostatnych lokajov pri x tendroch (aj Zmajkovicova). Ak to naozaj udrie tak tych ludi bude padat a padat. Neviem kolko statov v europe ma prestarnutejsich doktorov a horsie zdravotnictvo. Radsej si Hranol mohol prelistovat knihu plesni zo nafotili medici. To ze beha za Trtoskovou nikoho nezaujima.
Realne ma tato pliaga potencial dostat 20 az 50 mil ludi ak sa nebude proti tomu vsemozne bojovat.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Som za otvorenie ekonomiky, ale respiratory budu len pre zdravotnikov a nebude ho mat ani Hranol ani Sulik. Iba povolania co ho pouzivali pred chorobou. Ked to tu na jesen udrie tak nebudu vsetky dychacie pristroje presunute v nemocnici sv Michala pre tych spravnych ludi. Ano, aspon sa treba tvarit ze sme aspon trochu fer. Ta choroba moze pretliet, prehoriet alebo vybuchnut. Je to vzdy cosi za cosi. Viem o podnikatelovi co pobehal cez koronu pol sveta, vratil sa a vyhodil zamestnancov. Lebo nie su prijmy....
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Este aj respiratory im zavidis? Keby si sa bol lepsie ucil, aj ty si mohol mat na respirator.
Odpovedať Hodnotiť:
 

slovák aj szlomenú nohu susedovi, /kolegovi závidí!
(..že ted ten soused bude ~~2 ~ 3 mesíace ležet, sedet doma, na pn, "na kasu" (nemocenskú,
a potom ešte další pár týždnov v kúpeloch
Odpovedať Hodnotiť:
 

S nazorom na stav sudnictva suhlasim (ale Ficom to nezacalo, ani to s nim neskonci).
No stat ako taky by mal fungovat na zabezpecenie potrieb vsetkych obcanov - v idealnom pripade adresne. Tyrania vacsiny je stale tyrania, a obavam sa, ze rozumnych ludi je statisticky skor pomenej.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

čiste psychologicky - ak sa žiaci jednej triedy majú rozhodnúť kam na výlet, dá sa to riešiť bez "tyranie väčšiny"?
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

čiste psychologicky - už eutanázia všetkých až na jedného humánnosť riešenia priekazne bez problémov garantuje.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Ten tvoj vymasirovyny mozocek ma 142 IQ. A pre tych co si naivne myslia, ze ked sud nieco zamietol a uz niesu sledovany obudte sa. Sledovany ste, len teraz stym, ze to sledovanie sa neda vyuzit teraz aspon k dobrej veci. Povedal by som ze casom pochopite, ale vasa blbost vas chrani aspon pred realytou :D:D:D

Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Ty si to celkom nepochopil.

Tvoj doktor ti povedal brat lieky pravidelne a povedal to takto:"1 tabletka 4 krat denne, ste si isty ze to Vase IQ 2 pochopi?"

Takze nie 142IQ, ale 1 tablet 4 krat denne. Nezabdni.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Intenzita Qákania...
Odpovedať Hodnotiť:
 

RealYtne povedala zaba, ktora sa tesila na teply kupel od kuchara a nadavala na ine, ktore ho nechcu, ze ake su blbe.

Odpovedať Hodnotiť:
 

in your face Big Brother!
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

toto plosne sledovanie neprislo z retardovicovej hlavy. nasadili ho v extremne rychlej dobe aj v zahranici a ocividne to prislo ako nariadenie "zhora". nejaka demokracia a suverennost, vratane konstitucie, je tu len na okrasu. alestado zozerie vsetko co trepne jojka, markiza a smecko.
Odpovedať Známka: 1.8 Hodnotiť:
 

A kto kázal Ústavnému súdu aby sa vyjadroval a do niečoho šparval?
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

Filcka
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Minimálne 30 poslancov, ktorí sa podpísali pod návrh na ÚS. Neviem či boli všetci zo Smer-SD alebo tam boli aj z ĽSNS.
Ale je demokracia takže by si mal byť zvyknutý, že tu sa stará každý do všetkého - napr. aj ty tvojim príspevkom...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Najprv by sa mal konkrétny spôsob analyzovať ako môže byť nápomocný a efektívny a až potom predstaviť.
Odpovedať Známka: 4.3 Hodnotiť:
 

Som rád že sa už karanténa skončila a nemusím nosiť rúšanky a rúšanátka
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Lubilo sa mi jak proti tomu smeraci hrozne bojovali a hlavne proti tej casti aby sa komunikacia preposielala :D (samozrejme odhliadnuc od toho ze to bol zly zakon ale aj tak )
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

..to bude teda vyučtovanie, zárez hlboký jak sekera!

nj, však práve čítam nejaké články, aj debaty
pod nimi..

napr.chudatko tie chorvatské resorty, na dalmítskom pobreží, a tiež riviéra v Itáli.. na Jadrane a inde..

tož, všetci sa zatvorme do 1chyži, prikurtujme na 1postel, ani nejedzme, ani nepime (to už vobec), ani nič si nevypočujeme (..bez rádií), ani nič si nepustíme, na pc (bez eletriky) -

- a to všetjko kvoli tomu, aby presne ~~ 170 ~~ 1300 starcov nezemrelo náhodou o ~~ 2 ~ 3 týždne ~ mesíce dřív, jak by inak pomreli..
(..abo aj o 5 ~~ 6 mesiacov.. )

Odpovedať Hodnotiť:
 


sa všetci, celá republika, a vobec celá planeta (ale, jak sa mi zdá, zase jen biela, lebo - hey!, však, ovšemže, tých stoviek milionov ~ miliárd islamo-negro-opíc sa zas, (jako obyčejne), vobec nič nechytá, a nejaký korona covid visrus už teprv ne, tí sú imunní! !!, odolný voči všetkému!!!, - ovšemže, úplne presne jako v tom DOKUMENTARNOM filme "World-War-*Z"! !!!

..takže zase to odsere len tá biela část svetovej populácie,
nj, biély človek je dnes všude, odevšad bití, na 100+1 spůsobov,
..nj, proste, vymíráme, jako elfové..

nj, my tu aj pokapeme, aj sa musíme so vším uskromnit, pozatvárat všetko, aj samích seba, do chyže - aby to všetko tínegro-muslimi mohli líp, a lahšie, rychlejšie invazívne ovládnut, OBSADIT, zničit, - jako kobylky!
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Keď by ste boli, vy kotleby, v tom vlastnom árijskom štáte, prišlo by pravdepodobne k tomuto scenáru. Keďže by ste už nemali koho nenávidieť začali by ste sa deliť na tmavovlasých bielych ľudí a svetlovlasých bielych ľudí. Tých tmavovlasých by ste označili pravdepodobne za podľudí. Následne keby ste ostali už len bieli blonďáci vaša nenávisť by smerovala k bielym blonďákom s inou ako modrou farbou očí. A posledný nech zhasne.
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:

Pridať komentár