neprihlásený Streda, 5. augusta 2020, dnes má meniny Hortenzia
Štart na Mars tento týždeň nakoniec nebude, budúci majú byť dva

Značky: Mars

DSL.sk, 16.7.2020


Prvá plánovaná misia k Marsu v tohtoročnom vhodnom okne pre lety na Mars s označením Hope Mars Mission nakoniec neodštartuje tento týždeň, keď bol jej štart odložený na budúci týždeň.

Dôvodom odkladu je pokračujúce nestabilné počasie na japonskom ostrove Tanegashima, odkiaľ bude raketa štartovať.

Misia mala štartovať najskôr v utorok 14. júla, štart bol pre nevhodné počasie odložený na dnes o 22:43. Aj tento termín bol zrušený a vesmírna agentúra Spojených arabských emirátov aktuálne oznámila plánovaný termín štartu medzi 20. až 22. júlom.

Budúci týždeň by sa tak mali uskutočniť dva štarty k Marsu, keď v budúcom týždni má naplánovaný štart aj čínska misia Tianwen-1, ktorá bude pozostávať zo satelitu, pristávacieho modulu a robotického vozidla. Úlohou misie bude hľadať dôkazy súčasného a minulého života a analyzovať prostredie planéty.

Ako posledná má po opakovanom posunutí termínu odštartovať misia NASA s robotickým vozidlom Perseverance, ktorá podľa posledných informácií NASA neodštartuje skôr ako 30. júla. Primárnym cieľom misie Perseverance bude nájsť stopy a dôkazy prípadného života, konkrétne stopy po minulom mikrobiologickom živote.

Satelit Hope vyvinuli Spojené arabské emiráty v spolupráci s americkými univerzitami, jeho úlohou bude analyzovať počasie a atmosféru Marsu. Na palube má infračervený spektrometer, ultrafialový spektrometer a kameru.


Satelit Hope, kliknite pre zväčšenie (foto: UAE Space Agency / Mohammed Bin Rashid Space Centre)Vynášať ho bude japonská raketa Mitsubishi H-IIA.

Satelit má 1.35 tony a telo rozmerov 2.37 m x 2.9 m, s rozvinutými solárnymi panelmi to bude 3 m x 7.9 m. Solárne panely budú na Marse zabezpečovať 600 Wattov, satelit má spotrebu 477 W.

Anténa pre komunikáciu so Zemou má priemer 1.85 m, rýchlosť komunikácie bude dosahovať v závislosti na vzdialenosti Zeme od Marsu medzi 250 Kbps až 1.6 Mbps.

Ideálne okno pre lety na Mars sa kvôli meniacej sa vzdialenosti a polohy planét otvára raz za približne 26 mesiacov. V poslednom okne pre lety na Mars v roku 2018 letela len jedna misia, InSight americkej NASA. V tomto roku budú letieť až tri a pôvodne mali až štyri, európska ESA svoju misiu ExoMars ale opäť posunula na rok 2022.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Orange avizuje bezplatnú Ligu majstrov, na dva dni
NSA upozorňuje na riziká lokalizácie na smartfónoch, odporúča vypnúť WiFi a BT
Podiel AMD sa blíži 20%
Starship úspešne vyletela do 150 metrov, video
Apple uviedla nový model iMacu, ešte s Intel CPU
90% slovenských mladých má mobil, podľa vlastných rodičov zariadenia používajú príliš
Nová iniciatíva má zlepšiť bezpečnosť open source
Starship sa v noci pokúšala o testovací let, neúspešne
ARM chce kúpiť aj Samsung
Google uviedol dostupnejší Pixel 4a, avizuje 5G modely


Diskusia:
                               
 

To su take vyhovorky. Za vsetko moze pocasie. Sak nech letia v noci, skoro rano ked je pocasie stabilne. Len zakryvaju neschopnost a hadzu vsetko na pocasie. Zajtra to budu hadzat na severnu koreu, pozajtra na cinu, potom USA, Fica, Radicovu a nakoniec na DSL.sk. Keby neboli lenivi, pridu sem, tu dostanu dobre rady a instrukcie od expertov a na Marse budu uz vcera!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

hlavný kameraman ted leží, a potí s angínou, (sa napil moc studenej vody, na túre v Dolomitoch),

a vrchní scénograf, majster-kulisár, si podvrtol členok na cyklostezke..

to je REALITA
Odpovedať Hodnotiť:
 

Tito su nezaujimavi lokaji, mna zaujima kde je muz z maskou?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár