neprihlásený Sobota, 26. septembra 2020, dnes má meniny Edita
SpaceX na štvrtý pokus vyniesla Starlink satelity s tienidlami, video

Značky: StarlinkSpaceX

DSL.sk, 7.8.2020


Spoločnosť SpaceX po troch odkladoch dnes konečne uskutočnila svoj desiaty štart vynášajúci desiatky nízko letiacich satelitov Starlink pre poskytovanie pripojenia k Internetu.

K štartu prišlo o 7:12 nášho času z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride a prvý stupeň po štarte úspešne pristál na lodi v Atlantickom oceáne.

Spoločnosť vynášala 57 Starlink satelitov a dva satelity od spoločnosti BlackSky. Doteraz okrem prvých dvoch testovacích satelitov vyniesla tak už 595 satelitov Starlink. Malý počet z nich nie je funkčný, spoločnosť sa ale už dávnejšie stala privátnou spoločnosťou prevádzkujúcou najviac satelitov.

Desiaty štart so Starlink satelitmi sa uskutočnil až na štvrtý pokus. Štart 26. júna bol zrušený niekoľko hodín pred štartom, podľa stručného oznámenia bol potrebný ďalší čas na predštartové kontroly. Štart 8. júla bol zrušený pre nevhodné počasie a štart 11. júla bol zrušený viac ako hodinu pred štartom, pričom podľa informácií spoločnosti zrušila štart aby umožnila viac času na kontroly.

Všetky dnes vynášané Starlink satelity už sú podľa spoločnosti vybavené riešením VisorSat na zníženie jasnosti satelitov, na ktorú sa sťažujú astronómovia. Ide o tienidlá podobné aké sa používajú v autách, vyrobené zo špeciálnej tmavej peny. Tienidlá budú brániť dopadu slnečného žiarenia na antény, podľa skorších informácií Muska bude pena extrémne prepúšťať rádiové žiarenie a neovplyvní tak činnosť antén.


Prenos z dnešného štartu SpaceX (video: SpaceX)O riešení a ďalších informáciách o príliš vysokom jase satelitov Starlink, ktorý je problémom pre astronomické pozorovania, sme detailne informovali v tomto článku.


Podoba riešenia s tienidlami pre satelity Starlink, kliknite pre zväčšenie (obrázok: SpaceX)Spoločnosť otestovala VisorSat na jednom satelite pri ôsmom štarte vynášajúcom Skylink satelity, ako je riešenie reálne účinné nie je jasné. Pôvodne ho plánovala použiť na každom satelite pri deviatom štarte, nakoniec tak robí pri desiatom.

SpaceX plánuje pre Starlink mnohé tisícky satelitov, prvých viac ako 4.4 tisíc má byť na orbitálnych výškach 550 km a 1110 až 1325 km, ďalších viac ako 7.5 tisíc na výrazne nižších orbitálnych výškach medzi 335 a 345 km. Spoločnosť podala žiadosti aj na ďalších 30 tisíc satelitov pre orbity medzi 328 až 580 km, podľa prezidentky spoločnosti Gwynne Shotwellovej ale zatiaľ nie je isté že použijú až takýto vysoký počet satelitov.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Únik vzduchu na ISS sa nepodarilo nájsť, posádka ide opäť do ruského modulu
Telekom už dáva zákazníkom pevného pripojenia neverejné IP adresy
Prvý HAMR disk príde tento rok
Na verejnosť unikol zrejme zdrojový kód Windows XP
Objavený prvý kandidát na planétu v inej galaxii
Uvedené viaceré HDD s kapacitou 18 TB
Lenovo začína predávať desiatky PC s predinštalovaným Linuxom
Až viac ako pätina Slovákov má obavy z príchodu 5G na Slovensko
Orange má neobmedzené mobilné dáta za euro na mesiac, s limitovanou rýchlosťou
Samsung uviedol prvý SSD s PCI Express 4.0


Diskusia:
                               
 

A neviete ci ten internet bude fungovat aj na Huavej mobiloch?
Nebudu tam platit sankcie?
A nevypnu nam inet ked nebudeme posluchat?
Odpovedať Známka: -4.3 Hodnotiť:
 

Taku znacku neznam. Poznam len Hownowei, napr. Hownowei Horror.

Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

naposledy co vystrelili ludi do kozmu, tak pri pristavani rakety co ich vyniesla, sa prerusil obraz na par sekund. tu sa to nestalo, nieco vylepsili ? co viem tak pri pristavani sa tak rozvibruje lod / radiove vlny ze to prerusi spojenie, ako to ze teraz je to uz ok ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Sledoval som veľmi veľa pristávaní.
A skoro vždy sú menšie či väčšie lagy.
Napr. pri Falcon Heavy keď pristávali tie bočné na zem tak neboli lagy vôbec žiadne.
Odpovedať Hodnotiť:
 

hej, vylepšili - ten pc-program, vývojové prostredie pre tvorbu a vývoj 3D grafiky a videa, na ktorom robia, (vo filmových štúdiách aateléroch Miramarx) tie "kozmické lety"
Odpovedať Známka: -6.7 Hodnotiť:
 

To vzdy zalezi na konkretnej situaci. Ake je pocasie, ake su vlny, raketa moze prekryt na chvilu vyhlad na satelit. Mozno o chvilu prejdu na starlink pripojenie a nebude sa to stavat vobec.
Odpovedať Hodnotiť:
 

by ma zaujimalo ci tie tienidla maju dopad na dopadajuce luce .
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Aby niekto zbytočne nehľadal, tak link na článok s informáciami o problémoch pre astronomické pozorovania je uvedený správne, ale informácie o riešeniach sú priekazne až v diskusii.
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:

Pridať komentár