neprihlásený Štvrtok, 5. decembra 2024, dnes má meniny Oto
3-nm procesory Intelu sa majú začať vyrábať o necelý rok

Značky: IntelCPUTSMC

DSL.sk, 10.8.2021


Spoločnosť Intel bude údajne prvým zákazníkom spoločnosti TSMC využívajúcim jej nový 3-nm výrobný proces a masová výroba čipov Intelu týmto procesom odštartuje v júli budúceho roka.

Tvrdí to United Daily News.

Vyrábať v TSMC sa majú podľa tohto zdroja serverové procesory Intelu a jeho GPU.

Spoločnosť Intel bola v minulosti lídrom vo výrobnom procese čipov, v posledných rokoch ale má problém s prechodom na novšie 10-nm a 7-nm výrobné procesy a bola predbehnutá spoločnosťou TSMC aj Samsungom.

Spoločnosť už v minulosti oficiálne oznámila, že si u iných výrobcov bude nechať vyrábať aj procesory pre PC a servery a prvé takéto procesory uvedie v roku 2023.

Podľa skorších neoficiálnych informácií Nikkei Asia sa mala masová výroba procesorov Intelu 3-nm procesom TSMC začať najskôr na konci budúceho roka.

Hoci Intel bol konkurentami predbehnutý, výrobné procesy Intelu s doterajším označením sú napríklad v počte tranzistorov na jednotku plochy výrazne lepšie ako podobne a dokonca aj lepšie označené procesy konkurentov. Spoločnosť ale na konci júla oznámila premenovanie svojich výrobných procesov, aby nové označenia viac zodpovedali označeniam konkurentov.

Napríklad nový výrobný proces označovaný doteraz ako 10-nm Enhanced SuperFin sa po novom volá Intel 7, 7-nm proces Intelu sa po novom volá Intel 4 a ďalšie procesy sa budú volať Intel 3, Intel 20A a Intel 18A. Bližše informácie sme priniesli v tomto článku.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Microsoft nezmierni HW požiadavky pre Windows 11, bude stále vyžadovať TPM 2.0
V Španielsku navrhujú smartfóny nedávať deťom a dať na ne upozornenia na zdravotné riziká
Bitcoin dosiahol novú rekordnú cenu nad 100-tisíc dolárov
Novým šéfom NASA bude vesmírny turista cestujúci so SpaceX
Amazon predstavil nový akcelerátor AI pre trénovanie neurónových sietí
Telekom má nakoniec 100 GB balík pre všetkých zákazníkov predplatených kariet dlhšie
Musk ako budúci predstaviteľ administratívy navrhuje v USA zrušiť posúvanie času - aktualizácia 1
Skylink preladil dôležité stanice
CEO Intelu bol donútený odstúpiť správnou radou
UPC vo vianočnej akcii sprístupní všetkým TV zákazníkom 42 staníc


Diskusia:
                               
 

Tri (o)nanometre.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Pjetro Del Toluen Makrometros je v onanovani expert. A este je expert na zlu interpretaciu nespravnych zvastov z Diit. Bohuzial, vysledok dvoxh negacii v jeho pripade nikdy nie je opak nepravdy.
Neviem, ako to robi. Ale tak ja nebyvam v slobodarni v Trebisove, nemam paradny notebook od Orange-u za 300 eur v roku cca 2005, so Sempron 2100+ beziacom na 1GHz a 1GB RAM.

Viac o sebe za tie roky neprezradil. Teda ak neberiem totalne bludy ako ze je strasne bohaty SysAdmin.

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Veru riadne kktiny trepeš..až mi to je divnô!! :-))
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nech žije YNTEL.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

Technologicky skok je prevratny, koniec vyvoja v klasickych procesoroch sa blizi a je uz za dverami. Je cas zacat vyvoj bio procesorov, inak uz alsoa miniaturizacia takyto skok neumozni.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

*Dalsia
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

bio eko raw vegan cpu?
Odpovedať Hodnotiť:
 

S je to 3 nm original (v ramci velkosti orvkov ako doteraz) alebo nove Intel preznacene cislovanie???
Alebo Intel uz nebavilo pisat 14+++++++++++ ?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

ak si clanok precitas este raz, mozno pochopis ze to su 3 nm u TSMC a nie 3 nm u Intelu, takze spominanie 14 nm++++++++++ (to je 14 nm u intelu) je absolune nezmyelne
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

co sa tyka hustoty tranzistorov, tak 3 nm u tsmc je cca nieco ako neexistujuce 5 nm u intelu, mozno o jeden autobus horsie, rovnako je na tom porovnanie 7 nm tsmc a 10 mn intelu alebo 5 nm tsmc a 7 nm intelu (rovnako plati dovetok ze u tsmc ma (X+1) generacia v porovnni s X-tou generaciou intgelu o +/- jeden autobus horsiu hustotu tranzistorov)

podstatne je ze tsmc uz skoro rok vyraba na 5 nm s rekordnou hustotu tranzisorov cca 170 MTr/mm^2 co je takmer ako 7 nm intelu (odhady su 180-200 MTr/mm^2 miesto povodneho vlhkeho sna 242 MTr/mm^2), ale 7 nm intelu bol pred rokom vlhky sen, rovnako ako dnes

intel idioti ktori sa po 4 rokoch stale postupne preberaju z komy ale nechapu ze tranzistorova hustota nie je to jedine co zaruci super spickovy produkt, napr. sucasna (uz 3. generacia!!!) SuperFIN 10 nm intelu ma sice o chlp vacsiu tranzitorovu hustotu ako 7 nm tsmc, ale stale nema take tepelne a frekvencne vlastnosti ako 7 nm tsmc, 4. generacia 10 nm intelu ktorej sa nadava SuperFIN+ to zrejme dorovna
Odpovedať Známka: -2.5 Hodnotiť:
 

Ale na tie 3nm si to navrhuje INTEL, nikto iný im to nerobí...
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

no o tom potom za plotom

ale vyrabat si to s nejakymi 250-300 MTr/mm^2 (3 nm tsmc ci 5 nm intelu po starom), to intel nedokaze :))) pretoze intel sa uz od roku 2015 verejne v slubotechnach piple so svojimi 100,8 MTr/mm^2 aka 10 nm, vyrobit to boli schopni "uz" v 2018 skor ako vsetvi ostatni, taku tranzistorovu hustotu v 2018 nikto nemal, ALE POZOR: telepne a frekvencne parametre boli absolutna katastrofa, preto kanonove jazero radsej zamietli pod koberec a radej to ani nepocitaju medzi 10 nm generaciu
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Už naozaj prestávam rozumieť čo Ti furt na INTELi vadí a čo furt vyrypuješ. Iné firmy vo svete nepoznáš? Napríklad že by si sa obul do zasra.ého Samsungu. Aj ten má vďačné praktiky, najmä z minulosti. Pamätáš si koľkokrát si zmenil len logo aby zastrel svoju dosť pochybnú minulosť?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

do kazdej firmy sa da obut, kazda ma na rovasi plno oj3bov

intel-idioti ale maju psychicke ujmy ked ich milacik postupne prichadzal o posledne zvysky toho, kde intel tradicne viedol: 1T vykon alebo tranzistorova hustota alebo "udelej si doma sam" - a velmi zle to psychicky znasaju

je to ako na hupacke, pride intel alder lake a na rok bude intel zas kralovat v 1T vykone (a dost vyrazne o 20% nie o 1-2%), potom to amd zen4 zrejme dorovna ... atd

intel-idioti ziadnu hupacku za posledne 4 (najme posledne 2) roky nevidia lebo maju selektivnu slepotu, podla nich bol intel absolutne kral a to vzdy a vsade za posledneho 1/2 storocia a toto je len ocny klam: https://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html, ovnako aj pred 2 dekadami ked durony s tretinovou cenou mali rovnaky vykon ako pentiaIII a athlony s 2/3 cenou drtili pentiaIII o 10%, to vsetko su len take talafatky (pravda je ale ze tepelny management malo vtedy AMD uplne na hovno)
Odpovedať Známka: -1.1 Hodnotiť:
 

Ono je to asi jedno. Tiež som si kúpil INTEL nedávno so s.1200. Pokiaľ INTEL ešte vyrába CPU, kupujem si INTEL. Neriešim iné značky či možnosti. A podľa Teba som asi tiež xyz pako a čo ja viem čo...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

prilnavost k znacke je silna, tusim to ma aj nejaky oficialny nazov ...
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Vieš... roky. Ešte 286/386/486ky malo aj AMD v pekných keramických púzdrach. Ale aj tak sme si všade nechali INTEL. Keď bolo aj výrobcov 486-iek ešte celkom dosť, proste zasa zostal len INTEL. UMC je príliš laciné pomenovanie, ST mám rád ale na iné polovodiče, Fujitsu vtedy skôr na HDD, Cyrix som poznal krátko, IBM bola pre mňa dosť zvláštna firmy s kadejakými hybridnými dosť kubickými súčiastkami, obvodmi v začiatkoch PC. Harris skončil so snahami niekde pri 286-kách a inak to logo bolo vídať na obvodoch digitálnych multimetrov, ako náhrada starej dobrej firmy INTERSIL. Texas Instruments je zasa dobrá v niečom celkom inom. Siemens a NEC detto.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pako veru si, lebo celému svetu je jasné, kto je líder vo výkone CPU!!! Iba Ty to nevieš! :-)))
jednoznačne Threadripper, iné by som nekúpil /ak by som na to mal samozrejme!! :-)/
Odpovedať Hodnotiť:
 

10 nm intelu zacal byt iba vobec mierne dozrety na velkokapacitnu vyrobu v 2019 (ladove jazero), vyladeny v 2020 (tigrove jazero) a konkurencie schopny bude az jeho 4. generacia v alderovom jazere a serverovom saphire raphids ... wono 2H 2020 a cely 2021 intel nasadzuje svojich 10 nm (akceptivatelne vyladenu 3. a konkuencie schopnu 4. generaciu) ... no proste serkanie sa s 100,8 MTr/mm^2, ktore slubotechny malovali na 2015 a bude to tu v poriadnej konkurencie schopnej podobe az v 2021, pretoze do roku 2020 ten 10 nm intelu nedokazal nic, zmeny prisli az s akceptovatelne vyladenou 3. generaciou v tigrovom jazere (mobilne 11XXX cipy)
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

A kde si vyrábajú najvyššiu radu XEON CPU?
Podľa mňa riešiš hovadiny.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

10 nm Xeon s jadrami Ice Lake vysiel nedavno (KONECNE), je to 3. gen 10 nm SuperFIN, no kde asi moze byt vyrabany?

10 nm Xeon s jadrami Alder Lake (Golder Cove) nadavany Sapphire Rapids by mal prist tento rok, bude to 4. gen. 10 nm SuperFIN+, no kde asi moze byt vyrabany?

vsetko na 10 nm (ktorakolvek generacia) si vyraba intel, akurat 4. genraciu 10 nm SuperFIN+ uz ponovom volaju "intel 7", nerozumiem co riesis
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Podľa mňa doma, v USA. Tieto CPU nikdy neopustia USA.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"technologicky lider" intel je na tom z tohoto pohladu rovnako ako AMD: viem to navrhnut, ale neviem to vyrobit
(s tym rozdielom ze AMD nema ziadne vlastne faby)
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Asi sú tie fabriky čoraz drahšie, že?
Usáci tuším aj každú ďalšiu novú lietadielkovú loď vyrobia drahšie a drahšie.
TESLE Piešťany vyrábali už 8-bitovú CPU radu a podporných obvodov v Maďarsku.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Daj si liečiky maniak veď už len splietaš piate cez deviate.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zasa niekomu šiby-ryby? Čo Ťa štve viac? Neschopnosť TESLA Piešťany, či tie lietadielkové loďky?
Odpovedať Hodnotiť:
 

ano, vsetko sa stava zlozitejsie, drahsie, intervaly sa predlzuju

pred 3 dekadami (v casoch 500-800 nm vyrobnych procesov) boli na svete takmer 2 desiatky relevantnych vyrobcov x86 CPU (tesla piestany tam nebolo :)))) schopnosti malych krajin opajcovavat CPU prestali este skor v casoch 8086-80186 a 80286-tky uz boli prilis zlozite susto

dnes su relevantni dvaja
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A IBM si kde nechal?

Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

kolko dnesnych x86 PC/NTB/serverov ma v sebe CPU s brandom a krasnym vylaserovanym napisom "IBM" ??? odpoviem si sam: zrejme nula

mozmno aj IBM vyraba nejake x86 procesory netusim, aj VIA vyrabala do isteho nedavneho casu x86 procesory ... aj google si vyraba vlastne procesory ale tie nie su x86

SoC do smartfonov je tiez par vyrobcov, ale to tiez nie su x86 ale ARM

aj apple si pred 15 rokmi vyrabal vlastne procesory a neboli to x86 ani ARM
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

5-7% nerátajuci ich kšeft v Číne,Ty pako počmáraný.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

lol IBM. Zobudil si za z 25 rocnej hibernacie?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Napr. 8-jadrový CPU si od nich nevidel??
Na radu Power ste všetci už zabudli?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Power ISA poslali do p*ce, pardon- open sourcovali ju. Ak ide o hracov v CPU, IBM dnes nepatri ani do prvej desiatky. Keby nebolo statnych zakazok, uz by to vzdali tak ako Oracle/Sun so SPARCom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Možno, ale je to ten tretí na trhu.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Myslel som ako výpomoc. Maďari mali pekné matné púzdra a trochu iným typom písma. Piešťany mali púzdra buď v keramike(pozlátené odpadávajúce železné vývody) alebo čierne lesklé a podľa mňa aj škaredšie. Maďari TESLE vypomáhali, tá mala už vtedy so všeličím neskutočne veľa problémov, nízku výťažnosť, zmätkovitosť, obvody mimo parametrov a mnohé tieto "mechanické nádhery" neboli doriešené. No a aj šetrenie sa hodne podpísalo za zlú kvalitu obvodov čo vyrábali. Ale bežné TTL obvody TESLA používame dodnes.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pre pána Jána, kto dnes používa Tesla TTL obvody? V nových projektoch? Opravách starých zariadení? (akých?) Snáď len retro nadšenci... Keď si spomeniem na tie vykurovacie telesá, chytá má negatívna spomienková nostalgia. (napr. MH74192/193 žral 100mA= 0.5W, o budičoch MH3212, MHB8286/87 ani nehovoriac) Snáď labutia pieseň v podaní ALS, ktorú neskôr prevalcovala HT/HTC séria...
Ale je pravda, že vzhľad púzdier som neriešil a to, či má MHB8080 lesklé čierne púzdro alebo nie, som si ani nevšimol. Aj keď napr. 'sovietske' military/space flat-pack keramické púzdra, kde sa ešte zlatom nešetrilo, vyzerajú aj na dnešnú dobu 'cool' :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Prvé samy o sebe niečo žrali. Labutia pieseň? Pánko si pamätajú vymýšľania na Starej Turej?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Pánko je už pomaly pamätník...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Krajné?
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Intel_8255#/ media/Soubor:MHB8255A(TS).jpg
Odpovedať Hodnotiť:
 

len zo zaujímavosti.

budic MH3212, co je myslene budícom?


Odpovedať Hodnotiť:
 

Aj niečo ako zosilňovač pre zbernicu. Viac obvodov môžeš na výstupy pripojiť.
Odpovedať Hodnotiť:
 

aj keď MH3212 mal aj D-klopné obvody, takže sa používal aj ako výstupný trojstavový register. Neskôr sa dal nahradiť funkčne podobným MHB8282 (užšie púzdro) zo série periférnych obvodov 8080/85/86...
Odpovedať Hodnotiť:
 

a čo?

je to strategicky veľmi rozumné riešenie a mali to urobiť dávno.

Tento krok ale aj umožní porovnať ako na tom sú architektúrou voči AMD.

prečkajú pár rokov do doby kým zvládnu svoj 5nm proces. Po dosiahnutí 3nm TSMC sa dá čakať že príde k obdobiu stagnácie. Lebo vývoj nových procesov aj produktov na ne bude pekne drahý a treba splatiť všetky tie investície.



Odpovedať Hodnotiť:
 

Celý svet sa spolieha na TSMC. Veľmi bezpečné...
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ked pominie korona, pevne dufam ze europa sa buchne po vacku a za 1/4 biliona (250 miliard) tu postavia 2-3 super-duper-ultra mega velke moderne faby na vyrobu cipov vstkych druhov (DRAM, flash, logika, vypoctove ako CPU/GPU/SoC ...) a stavat sa hned zacnu na ultra moderne maketingove 2 nm a menej
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

A kvôli čomu? Pretláčať tie elektróny, veľké jak hovado, cez užšie brány, už vyžaduje viac réžie na queueing, aby sa nezasekávali, ako si aj priekazne najotrlejší marketéri dovolia prezentovať ako nárast výkonu.
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

to je vedlasie, taka uvaha nema zmysel
otazka: potrebuje to ludstvo? potrebuje ... tak co

rovnako ako potrebuje auta ci ine moderne dopravne prostiedky a tiez nikto neuvazuje na tom, aky skurvene zlozity ansabl tam uz je aby to auto fungovalo a pomaly to uz neopravia ani v autorizovanom servise znacky (casy ked si embecku kutil sro opravil doma sam s kombinackami a srobovakom su uz 1/3 storocia prec)

... inak by sme sa vratili do stredoveku, ked sa globalna ekonomika iba formovala a transport tovaru z jedneho konca sveta na druhy koniec trval rok a do tatier by sme sli z blavy nie 4 hodiny ale na drevenych kococh 4 dni
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

Pjetro, je na case prestat fetovat toluen.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Možno má ešte Čikuli.
Ale nie..., len má často veľmi zaujímavé pochody, myšlienky, vyjadrenia.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Europa sa orientuje na zelenu energiu cize v lete jej bude aj na vyhrievane bazeniky, v zime budu vypadky siete a plebs bude mrznut. Cena narastie a fabriky si ju nebudu moct kupit. Nulova uhlikova stopa a to ze to cina vyrobi za polovicne naklady a 2x viac svinstva k tomu je ok.
Odpovedať Hodnotiť:
 

"že si u iných výrobcov bude nechať vyrábať" mi nejako bije do ocu, staci "necha vyrabat" podla mna, redakcia sorry
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Intel premenoval svoj 10nm proces na 7 a podobne, len aby akoze drzal krok s konkurenciou?


Odpovedať Hodnotiť:
 

Áno, vývoj nezastavíš.

Intel vždy uvádzal nm produktu (podľa pomernej veľkosti brány, resp. jednotlivého prvku, tranzistoru), to je:
14 nm == 44 MTr/mm2
10 nm == 107 MTr/mm2
7 nm == 237 MTr/mm2

A potom prišlo AMD a povedalo:
7 nm == 51 MTr/mm2
A hlupáci ako Pjetro boli z toho zmätení.

PS: keby sme išli AMD logikou, že 15% nárast hustoty == 2 celé výrobné uzly, tak ten 107 MTr/mm2 procesor vyrábaš na pár Angstromoch (ďalšia jednotka po nm).
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

intel-idiote osprosteny

hustota tranzostorov intelovych 10 nm je az 100,8 MTr/mm^2 co je este o 5% viac ako ma TSMC pri 7 nm SoC (95 MTr/mm^2) a dokonca o brutalnych 50% viac ako ma TSMC pri 7 nm high-performacne cipoch (CPU Zen2/Zen3 ci GPU RDNA2), kde je to "iba" 67 MTr/mm^2 ....
v inteli ale ako keby ani nevedeli ze hustota tranzistorov nie je jediny parameter, ktory zarucuje vyborny produkt, kedze prve 10 nm pokusy inelu boli co sa tyka frekvencii a tepla absolutna katastrofa, proste 100,8 MTr/mm^2 v rokoch 2015-2020 bolo aj na "technologickeho lidera" prilis velke susto, preto technologicky lider (intel) v tomto obdobi drvivu vacsinu spojho CPU portfolia staval na 14nm+++ s cca 40 MTr/mm^2 (to iba prvucicky 14 nm z roku pana 2013 mal az 43-44 MTr/mm^2), potom to bolo menej
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

A kolko tých TSMC 95 MTr/mm2 x86 CPU máš v ruke?
Alebo aspoň 67 MTr/mm2?

Ani jeden.

Tak prestaň klamať, looser.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

samozrejme intelovych 100,8 MTr/mm^2 pri intel-10 nm nie je "best in the world", ponivac 5 nm TSMC je na planete spicka so svojimi 172 MTr/mm^2 pre ULV SoC a 5 nm TSMC bude mat cca 120 MTr/mm^2 pre high-performance cipy CPU Zen4 a GPU RDNA3

potom je tu samozrejme dalsi vlhky sen 7 nm intrel idiotov snivajucich o 242 MTr/mm^2, ale iba H2 2020 a cely rok 2021 sa intelu poriadne rozbieha 10 nm na tretej generacii zvanej SuperFIN a 10 nm stvtej generacie zvanej SuperFIN+ (po novom "intel 7") napriec vsetkmi trhmi (NTB/deskop/server)

intelove vlhke sny o 242 MTr/mm^2 pri 7 nm sa oficialne verejne rozplynuli pred cca rokom, startegicky vnutri firmy omnoho skor, takze ked som pisal o hustote 180-200 MTr/mm^2 pre intelovych 7 nm, trafil som do cierneho ako hovnova diera na latrine, kedze sa to odhaduje na 180 MTr/mm^2 tu a tu a tu: https://bit.ly/3zzd6JT ... pozor j to v nasobkom 100M, takze 1,73 pri TSMC je 173 milionov ... ale intelu verme ze to da nie "iba" na 180 ale ze zo 7 nm vytiahne peknych 200 MTr/mm^2
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

a máš niečo z toho, čo píšeš, dostupné?
reálne CPU, ktoré si môžem kúpiť?

niečo lepšie ako intel 100.8MTr/mm2?

alebo zase klameš?
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

intel dlho drzal krok s takmer presne 2,4-nasobnym zvysenim hustoty tranzistorov pri full-node novych procesoch:
intel 22 nm: 16,5 MTr/mm^2
intel 14 nm+++: 40 MTr/mm^2 (prvy 14 nm az cca 43-44 Mtr/mm/^2)
intel 10 nm: 100,8 MTr/mm^2
intel 7 nm: 242 MTr/mm^2
no a vidime ze
40/16,5 je cca 2,4
100,8/40 je cca 2,4
242/100,8 je cca 2,4 .. teda bolo by, keby 7 nm intelu mal denzitu 242 MTr/mm^2 co isto iste nebude

totalne slepa a prehnane ambiciozna snaha o jeden debilny, pridrbany parameter (tranzistorova hustota) to intelu cele dojebalo, pricom tento parameter sam o sebe vyborny produkt nezaruci, ako sme za posl. 6 rokom svedkami (2015-2021), ked sledujeme nazivo intel 10 nm telenovelu, ktora uz mala davno skoncit
Odpovedať Známka: -5.0 Hodnotiť:
 

neplač.

kľudne by stačilo, aby AMD neojebávalo. ako vždy.
rovnako ako Ty. plus to s mamkou. lebo skončíš ako Chris-chan.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A prečo by mala skončiť? Ak im to vyhovuje, si asi jediný komu to vadí.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

"tri" nanometre. fak yes
Odpovedať Hodnotiť:
 

(1)3nm - nove oznacenie intelu
ved ti nevedia ist pod 10
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

alebo 3nm plasten
Odpovedať Hodnotiť:
 

Aktuálne nikto vyrábajúci x86 nevie.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

§
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár