neprihlásený Piatok, 20. septembra 2024, dnes má meniny Ľuboslav, Ľuboslava
Prvý superpočítač dosiahol výkon exaflopu

Značky: superpočítačeAMD

DSL.sk, 31.5.2022


Prvý superpočítač dosiahol v benchmarku Linpack, podľa ktorého sa zostavuje rebríček najvýkonnejších superpočítačov Top500, výkon exaflopu za sekundu, teda desať na osemnástu operácií za sekundu.

Túto hranicu dosiahol nový superpočítač Frontier v Oak Ridge National Laboratory spadajúcich pod americké ministerstvo energetiky.

Frontier konkrétne dosiahol výkon 1.1 exaflopu / s a jeho špičkový výkon je až takmer 1.69 exaflopu / s.

Superpočítač od HPE je postavený na 2 GHz procesoroch AMD Epyc so 64 jadrami a GPU AMD Instinct MI250X, v jednom uzle je jeden procesor a štyri GPU. Superpočítač má celkom 8.7 milióna jadier a spotrebu 21.1 MW.

Frontier predbehol japonský superpočítač Fugaku, ktorý bol najvýkonnejším od rebríčku vydaného pred dvomi rokmi a ktorého výkon dosahuje 442 petaflopov / s. Benchmark Linpack meria výkon výpočtami v tzv. dvojnásobnej presnosti, teda so 64-bitovými číslami v pohyblivej rádovej čiarke. Fugaku architektúry ARM už dosahoval exaflopový výkon, ale v benchmarku HPC AI využívajúcom výpočty v zmiešanej presnosti. V ňom dosahuje výkon až 2 exaflopy / s.

Frontier je zároveň aj najefektívnejším z najvýkonnejších superpočítačov. S efektívnosťou 52.2 gigaflopu za sekundu na Watt mu v rebríčku Green500 patrí druhé miesto. Prvým je superpočítač Frontier TDS, Test & Development System, jeden rovnaký rack ako sú použité vo Frontier, s efektívnosťou 62.8 gigaflopu za sekundu na Watt.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Do oficiálneho linuxového jadra bola pridaná real-time funkčnosť, bude vo verzii 6.12
Ďalšie dva Galileo satelity úspešne vynesené, konštelácia konečne bude v lepšom stave
Apple údajne začne používať svoje bezdrôtové čipy v budúcom roku
Voyo za výpadok ponúka dva týždne bezplatne
V ďalšej sérii sci-fi Black Mirror budú viacerí známi herci
Uvedená dokovacia stanica pre 120-gigabitový Thunderbolt 5
Skupina Markízy kontroverzne zaradila zaujímavý zápas na Nova Sport 6, služba Voyo prenos nezvládla
Notebook s novým Intel CPU má dlhšiu výdrž ako Macy, potvrdilo Lenovo
Chrome prejde na novú verziu postkvantového šifrovania, nie je kompatibilná s doterajšou
Apple onedlho uvedie až päť nových Macov s procesormi M4


Diskusia:
                               
 

Zaujimalo by ma kolko by takemu pocitacu trvalo vytazit jeden bitcoin.
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

42
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

deveď
Odpovedať Známka: 9.1 Hodnotiť:
 

na temu Top500, teda vlastne Top10:

stary Top10: AMD 4 pozicie
novy Top10: AMD 5 pozicii, z toho 3 nove, tazke vlastne 2 systemy si z Top10 AMD sama vyhodila, ak by nie tak by ich tam mali 7

Top: Frontier teoreticvy vykon projekt 1 EFLOP, neskor 1,5 EFLOP, nakoniec 2 EFLOP ... avsak spotreba projektovana 40 MW, potom sa objavila hodnota 30 MW, pro dokonceni systemu 29 MW a finalna hodnota 27 MW

kombinacia AMD Epyc + Instinct MI250X ma 2x vassiu energeticku efektivitu ako Nvidia A100 + Ampere a vsetko ostatne ma pomer vykon/spotreba dalsie nasobky v riti

GreenTop10: AMD 8 pozicii, Intel 2 pozicie

poprosime intel-idiotov o komentar, ako svet krivdi Intelu a ako mame pri inteli dbat na pocity
Odpovedať Známka: 6.0 Hodnotiť:
 

a pisat o 1 EFLOP slubotechne Intel Aurore, ktora sa uz druhu petiletku chysta na svoj prvy vystrel, by hadam malo byt aj trestane
Odpovedať Hodnotiť:
 

https://bit.ly/3LZf4sB
Odpovedať Hodnotiť:
 

Jeden blok bitcoinu sa vygeneruje kazdych 10 minut bez ohladu na kto kto ma aky vypoctovy vykon.

Globalny vypoctovy vykon bitcoin minerov presiahol 1 exaflop v roku 2013 (!). Odvtedy sa globaly hash rate zvysil 7 milionkrat (30 THash/s -> 220 EHash/s). Takze Frontier by vytazil cca 0.000014% novych blokov. To predstavuje prijem 110€ mesacne.

Nie je to ale uplne porovnatelne. Bitcoin potrebuje celociselne operacie, nie floating point, takze sa to neda jednoducho prepocitat. ASICy su ovela rychlejsie ako x86 alebo GPU.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:
 

Si si tym prepoctom isty? Nie ze by som sa v tom nejak vyznal, ale minery to tazia s tym ze zarobia viac ako spotrebuju na elektrine. A ten Frontier ma spotrebu 21.1 MW - co je tak 2.000.000€ spotreba mesacne.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Urcite to nie su realne cisla. Pouzil som prepocet z Hash/s na flops z nejakeho clanku, ale ako som pisal, takyto prepocet nema velmi zmysel. Hashovanie potrebuje vypocty s celymi cislami a flops su floating point. Rozdiel vo vypoctovom vykone v tychto rozlisnych veciach moze byť kľudne niekolko rádov, hlavne u ASICoch. A potom je tu sanca, ze som sa niekde sekol :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Tazit priamo BTC na CPU sa prestalo oplacat uz dva roky po spusteni BTC, teda v roku pana 2011.
Tazit priamo BTC na GPU sa prestalo oplacat 3 roky potom, v roku pane 2014.
Dodnes si niektori naivne myslia, ze ked si na zelenej luke vybuduju farmicku z ASICov pri plnej cene elektriny a plnej cene ASICov, tak zbohatnu. Nikto im nepovedal ze tazit priamo BTC na ASIC sa prestalo oplacat niekedy okolo roku 2019. Jedine ked je elektrina nacierno alebo nejake nocne prudy (co potrebujes mat aj po technickej stranke urobene), alebo nejake dumpovane ceny + ASICy nakupit tiez za polovicate ceny od cinskeho priatela a o 1/4 hektara ASIC farmy niekde v polo-rozpodnutej budove sa ti stara parta bangladesanov po 1 $ na den - tak potom ano, potom sa to mozno oplati.

Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Jasne a preto sa stale na Asicoch tazi a bude sa tazit.

300 tisicova investicia sa ti vrati po piatich rokoch.

Si dobre mimo.
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

mimo si ty, je to pyradimova hra, zacinat v tejto minute tazit btc na asicoch za plnu cenu, drahu elektrinu, drahym najomnym priestorom, drahym personalom ...

oplati sa to iba tak, ako pisem vyssie: v polozrucanej tovarni si particka cinanov pred 6-7 rokmi zriadila farmicku s asicmi za dumpovane ceny, elektrinu maju nacierno alebo za zlomkove ceny ako u nas, nikomu nic neplatia a pomaly im to vynasa a asic farmicku na tezanie btc mohli rokmi rozsirovat
Odpovedať Hodnotiť:
 

"preto sa stale na Asicoch tazi a bude sa tazit"

ano, to je pravda za podmienky mnou opisanej vyssie

a na com by sa ten BTC mal akoze preboha tazit? na zvukovych kartach ci kieho krista ...
Odpovedať Hodnotiť:
 

"300 tisicova investicia sa ti vrati po piatich rokoch"

dufam ze tento tvoj vlhky sen pocita aj s tym, ze obtiazost tazenia BTC kopiruje hastrate
Odpovedať Hodnotiť:
 

BTC dnes ziskas iba spekulativnym ... ehm pardon trhovo-ekonomickym nakupom v style predavaj ked je drahy a kupuj ked je lacny, alebo z mne nejakych zahadnych pricin mozno tazit ine kryptomeny ktore sa daju tazit na GPU (kryptomien ako takych je totalne mrte vela) a vymienat ich za BTC.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Bol som s babou na rande, na druhe uz nechcela ist, neviem preco. Ale aspon konecne vie co je Linux.
Odpovedať Známka: 8.1 Hodnotiť:
 

Odpoveď je priekazne jednoduchá, po rande a mnohopočetných informáciách z prostredia bashu a midnight commandera sa prekvalifikovala z instagramovej influencerky a stredozápadnej stylistky koňských hrív na administrátorku a dev-opsku. Presťahovala sa z Bratislavy do Košíc a zarába priekazne 2 krát menej denne ako Matovič s Pelegrínim dokopy.
Odpovedať Známka: 5.2 Hodnotiť:
 

Cize OpenBSD pouziva aj nadalej, nepresla na Linux :D
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Volaj 0918030085
Odpovedať Známka: -10.0 Hodnotiť:
 

Zdvihol mi to realitak a baba to nebola
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

zavolame rano higienyykom, hygyenitkom budem volat, romanovi zavolam!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Treba ale podotknúť, že ide o tzv. high level management výkon, pri ktorom kombináciou nepresností dochádza ku zmiešanej presnosti, kdežto v bežnej skutočnosti býva nezriedka výsledkom priekazne len väčšia nepresnosť.
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Kolego, rozmohl se nám tady _průkazně_ takový nešvar a Vy jste na takové věci odborník. Dva syntaxterrorXXX,. X boti si tady skočili do kremíku!
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Holt, nešťastie chodí vždy priekazne v trojici.
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

to je jedno, pre mňa ste všetci rovnakí
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Moja Commodore C64 mala taký výkon už v r.1987 …
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Aj?
Odpovedať Hodnotiť:
 

To musi mat slusne odpadne teplo. S tym by som vykuril celu ulicu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

ani plyn už netreba, namiesto plynovodov budu procáky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Je jeden francuzsky startup, ktory nieco podobne planuje - distributed computing, ktory k ludom domov da node namiesto radiatora a teplo ti budu dodavat vymenou za elektrinu, pricom oni budu svojim zakaznikom uctovat vypoctovy cloud-vykon :)
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Počkajme si čo na to náš Perún osadený novým čipom. To môže zatriasť AnTuTu.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

V dnešných PC je problémom prehrievanie, keď vysokofrekvenčný oscilátor(popri všeličom ďalšom) spôsobuje zohrievanie vďaka elektrickému prúdu v materiáli.

Dnes síce už sú supervodivé materiály(dokonca som čítala že aj pri pokojovej teplote), ale PC ako celok ním nie je a ani asi tak skoro nebude, navyše prenikanie elektrónov cez materiály prirodzene spôsobuje energiu v podobe tepla, pretože tie elektróny odtiaľ neodvádzame nejakou kanalizáciou alebo kanalizačným okruhom, a navyše sa hrajeme na časté striedanie hodnôt, teda v podobe nejakých výpočtov, ktoré musíme niekde neustále dodávať a odberať...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Existujú síce FCGA procáky, ale praktickejšie zameranie je skôr možno na nejaký čipset v podobe FCGA, ktorý potom možno v priemyselných riešeniach zvládne častejšie aktualizácie(a možno aj Intel64 nápravu, ale v tejto oblasti je akosi ticho a nejaký prirodzený pokrok nenastáva a nejaká dohoda Intel-AMD je nikde)... Microsoft s Apple riešia M1 procesory, aby tam išiel aj Windows, ale to je pritom smeč na to, aby Intel pokročil...
Odpovedať Hodnotiť:
 

takýto primitívny chatbot nepotrebuje ani Frontiera, stačí 386
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

INTEL
Odpovedať Hodnotiť:
 

^^~~ ajtacka :D :p :love:
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

"...spadajúcich pod americké ministerstvo energetiky..."
Len pre info (a poučenie), áno, toto ministerstvo (nie ministerstvo obrany) je to, u ktorého si "objednávajú" zložky US armády - atómovky.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Komu v usa je treba dakych atomoviek, ked sa nevie co robit zo starymi?
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár