neprihlásený Pondelok, 16. septembra 2024, dnes má meniny Ľudmila
Skokové sekundy spôsobujúce IT problémy chcú zrušiť aj Google, Microsoft a Amazon

Značky: zaujímavostiGoogleMicrosoftAmazonFacebook

DSL.sk, 27.7.2022


Za zrušenie mechanizmu skokových sekúnd, ktoré opakovane spôsobili vážne IT problémy, sú takmer všetci internetoví IT giganti.

V pondelok zrušenie verejne podporila spoločnosť Meta, pôvodne Facebook, ako sme informovali v tomto článku. Podľa Cnet túto iniciatívu ale okrem Meta odštartovali v pondelok aj Google, Microsoft a Amazon, hoci tieto spoločnosti zatiaľ zámer zrejme neoznámili verejne.

Postoj Apple, ďalšieho internetového IT giganta, nie je zatiaľ známy.

Zrušenie skokových sekúnd má podporovať aj americký štandardizačný úrad NIST.

Skokové sekundy sa pridávajú, prípadne potenciálne odoberajú, na kompenzáciu vznikajúceho rozdielu medzi časom meraným človekom a skutočnou fázou dňa vychádzajúcou z otočenia Zeme k Slnku. Jedno otočenie Zeme okolo jej osi je v súčasnosti totiž o niečo dlhšie ako 24 hodín vychádzajúcich z presnej fyzikálnej definície sekundy, zároveň je nerovnomerne ovplyvňované krátkodobejšími vplyvmi. Keď tak rozdiel medzi týmito časmi prekročí 0.9 sekundy, čas počítaný človekom sa na sekundu buď na konci decembra alebo júna pozastaví. Doteraz sa skokové sekundy len pridávali, celkovo 27-krát, naposledy na konci decembra 2016.

V IT sú skokové sekundy potenciálnym problémom, keďže sa aplikujú zriedkavo, počítanie času v IT nie je kompatibilné s konceptom skokových sekúnd a ich aplikácia znamená neštandardný zásah do počítania času.

Keďže skokové sekundy nie sú dopredu určené a rozhoduje sa o nich až niekoľko mesiacov pred aplikovaním, počítače sa o nich dozvedajú najmä cez informáciu cez protokoly na sieťovú synchronizáciu presného času ako NTP.

Najväčší doterajší incident so skokovými sekundami sa týkal operačného systému Linux majúceho silné postavenie na serveroch, ktorého jadro už dlhšie obsahuje podporu pre aplikovanie skokovej sekundy. V roku 2012 aplikovanie skokovej sekundy ale spôsobilo v linuxovom jadre vážne problémy, keď kvôli chybe kvôli tomu všetky časovače kratšie ako sekunda využívané jednotlivými softvérmi na čakanie na udalosti končili okamžite. Následne prišlo k nadmernému vyťaženiu CPU a preťaženiu a nedostupnosti serverov, pričom do odstránenia problému malo po nezanedbateľný čas problém okrem iného viacero internetových služieb.

Pri dvoch ďalších pridaniach skokových sekúnd v 2015 a 2016 čoraz viac IT spoločností a systémov volilo iný bezpečnejší prístup, keď skokovú sekundu nepridali naraz ale postupne buď cez servery pre synchronizáciu času alebo pomocou lokálnych softvérov upravovali a spomaľovali čas typicky mnoho hodín pred a po polnoci. Maximálna nepresnosť meraného času pri tom dosahuje 0.5 sekundy.

Podľa tohtotýždňového stanoviska Meta skokové sekundy predstavujú pre IT ale naďalej veľa rizík a kvôli rastúcej potrebe presného času vo všetkých odvetviach spôsobujú viac škody ako úžitku. Úžitok skokové sekundy prinášajú podľa spoločnosti najmä pre vedcov a astronómov, ktorí by inak museli upravovať zariadenia a softvér synchronizované s UTC časom pre astronomické pozorovania.

Meta preto podporuje zrušenie ďalších skokových sekúnd, pričom čas bez ďalších skokových sekúnd bude podľa spoločnosti dostatočne presný po ďalšie tisícročie. Po výrazných IT problémoch žiada zrušenie skokových sekúnd aj viacero krajín a požiadavka sa prejednávala na pôde Medzinárodnej telekomunikačnej únie ITU. Na konferencii WRC-15 sa tento návrh ale neschválil, téma vyžadovala ďalšiu analýzu a opäť by sa o nej malo rozhodovať budúci rok na konferencii WRC-23.


      Zdieľaj na Twitteri



Najnovšie články:

Klon populárnej databázy Redis od Linux Foundation v novej verzii, trojnásobne zrýchlil
O2 oznámilo prekročenie 80% pokrytia 5G
Nový prevádzkovateľ mobilných sietí z vesmíru vypustil päť veľkých sateltov
Predstavená SD karta s rýchlosťou 1.7 GB/s
Súkromný let Polaris Dawn úspešne pristál na Zemi
NASA bude merať presný čas na Mesiaci viacerými atómovými hodinami, čas tam beží rýchlejšie
Nemecko finančne podporí vývoj Samby
Prototyp SSD pre PCI Express 5.0 s novým radičom s nižšou spotrebou vyzerá nádejne
Telekom dnes na Predplatenkách dáva 100% bonusový kredit, platí iba 30 dní
Android pridáva podporu okien pre aplikácie


Diskusia:
                               
 

A aký nezanedbateľný počet linuxových serverov by bol nutný k zrušeniu letného času? Kde je problém?
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Pri zmene letneho casu na zimny a opacne sa UTC nemeni
Odpovedať Známka: 7.8 Hodnotiť:
 

UTC berie do úvahy skokové sekundy.. ak sa nenájde zhoda, tak budeme mať split na UTCL a UTCNL, aby to bolo jednoduchšie, ako to už so štandardmi býva :D
Odpovedať Hodnotiť:
 

problémy nespôsobujú sekundy, ale ľudia.
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

na nose kundy
Odpovedať Hodnotiť:
 

na nose kundu! dve sa tam nezmestia!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Behom bežkom behotom, skokom skočkom sko.....
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

s regtajmom
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

...áno, bolo také rádio. V pradávnej minulosti.
Odpovedať Hodnotiť:
 

s prockom
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

s kohutom
Odpovedať Známka: 3.3 Hodnotiť:
 

Poskokom...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Nic by som nerusil. Nech si najdu konecne poriadnych programatorov a dobre ich zaplatia. Amateri, nevedia osetrit takuto jednoduchu vec...

Ked to neviem, tak sa do toho neseriem.
Odpovedať Známka: 2.2 Hodnotiť:
 

Presne tak! Aj korekcia DST je brnkačka.

Tieto úbohé pokusy sú snahou analógových vládcov o to, aby si nemuseli ručne posúvať ručičky len oni.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Presne tak. To internetoví IT giganti čakajú, že náročný zákazníci budú svoju stratégiu kvôli presunu do ich slávnych cloudov prispôsobovať ich krátkozrakým plánom?
Že dostatočne presný po ďalšie tisícročie...Nero, Attila Hun, Founding Fathers, Hitler...skutočný vodcovia priekazne nebudujú ríše s dátumom trvanlivosti.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

Dajte ľuďom mäso!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Vidim, ze tomu rozumies. Cas sa totiz vyuziva v transakciach v DB, na generovanie hashov s mikrosekund, kde pomerne vela sw sa spolieha na nieco ako md5(microtime()) a podobne. Jak mozes byt taky tupy ty amater neprogramator. V oblasti IOT, co si asi rovnako hovori uplne hovno je skokova sekunda este vacsi rozdiel. Chod skocit pod vlak a predtym sa uisti, ze si sa nerozmnozil
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Neboj nic, ja som sa uz rozmnozil a to tak, ze by Borisko mohol zavidiet ;-). Skok pod vlak prenecham tebe, urcite ti to pojde jedna basen. Mozes si dat na spravne miesto na kolaje aj nejake to IOT zariadenie, aby si dostal notifikaciu, ked pojde vlacik a nemusel cakat jak debil. Urcite si aj taky sikovny, ze zvladnes prechodne sekundy osefovat, aby ti ten vlak neusiel. Nezabudni ukladat do DB pomocou hashov z casu, miesto pomocou UUID a hashovat z nejakeho linearneho zdroja aj niecim lepsim ako md5.

Tusim pracujes v jednej z tych firiem, tak odkaz kolegom a hlavne sebe, ze sa do toho nemas co srat, ked tomu nerozumiete.

Papa, ty kus kretena.
Odpovedať Známka: 4.5 Hodnotiť:
 

Nezabudni ukladat do DB pomocou hashov z casu, miesto pomocou UUID v1 :-P
Odpovedať Hodnotiť:
 

V čom je "md5(microtime()" lepšie ako "microtime()" ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Typujem ze db kde sa naozaj robi z peniazmi su oracle. A tito ziadny problem nehlasili. Divne,nie?
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

A pre istotu sa vratme k Julianskemu kalendaru. Koho zaujimaju nejake prirodne zakonitosti...
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

Treba ísť podľa menštruačného kalendára našich paničiek.
Odpovedať Známka: 8.5 Hodnotiť:
 

Ja idem podla adventneho kalendara po cely rok
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Takisto 28 dní. O čo by mali život jednoduchší s 28 dňovým mesiacom.
Odpovedať Hodnotiť:
 

win10 je ako za korunu piča a neznášam ani android ktorý je zasraný bloatware

Odpovedať Známka: -0.5 Hodnotiť:
 

Hm, máš ťažký život ;))
Odpovedať Známka: 3.8 Hodnotiť:
 

Ani nie, prečo?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

A koho to zaujima?
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

No ono im to moze sposobovat problem pri vrateni sa casu, kedy SQL zrazu zaeviduje, ze data v buffery ma z buducnosti a potrebuje si to nejako osetrit, aby vedelo ci ich ma flushnut, alebo dropnut.
Take MySQL si zvycajne to riesi pozastavenim prijimania a spracovavania dotazov, nez nastane pozadovany cas zhodny s tym, ktory nasiel vo svojej cache...
Lenze tu ide o to, ze ak by to tvorcovia DB dokonale osetrili, museli by dosiahnut aby si to aj vsetci okamzite aplikovali a to uz je beh na dlhu trat, lebo u vela molochov su striktne pravidla ohladne updateovania SW na nove hoci aj minor verzie a za dalsie major verzie su vacsinou platene a pokial licencna politika nezahrna bezplatny update na novu majoritnu verziu a dotycna pouzivana je uz unsupported, tak proste nedonutia nijako klienta aby upgradol a pokial ma taky klient aj citelny vytlak (MS, Amazon, atd..), tak zvolia radsej podporu lahsej cesty, ktora ich nic nestoji a problem poriesi niekto iny za nich. (zrusenie skokovej sekundy)
Odpovedať Známka: 5.0 Hodnotiť:
 

V prvom rade by sme si mali položiť otázku, koľko zrušených sekúnd dokopy je to pri počte používateľov produktov týchto spoločností. Či to nevychádza i na celý ľudský život. Alebo či sa vyjadrením súhlasu s takým krokom priekazne dokonca nestaneme spolupáchateľmi genocídy.
Odpovedať Známka: -6.0 Hodnotiť:
 

Tak vidno, ze Great Reset plan sa zacina. Najprv nam vzali slobodu ked nas zavreli doma udajne pre Covid. A teraz nam idu vziat cas. Co pride dalej? Budeme musiet povinne chodit k barberovi a na pride pochody? Skokova sekunda nie je ziaden problem, je to len dalsia ukazka neschopnosti ludi nieco riesit. V ceskej kuchyni plati - nevies co s tym, daj na to syr a hod to do trojobalu. V korporacii plati to iste -nevies co s tym tak to zrusme.
Odpovedať Známka: 5.7 Hodnotiť:
 

To je čo "chodiť k barbarovi, pardon barberovi?"
Som netušil že tento americký magorizmus musíme ťahať do každej rite.
Odpovedať Známka: -2.0 Hodnotiť:
 

To je slobodné, demokratické Slovensko.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Ja by som zrusil aj casove pasma... nechce sa mi to furt prepocitavat.
Odpovedať Známka: 6.7 Hodnotiť:
 

To je vsetkobkvoli Linuxu.

Linuxaci očividne dokázne nevedia vyriesit problém tak jeeeb, zruste to.

To čo sú za programatorov.
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

A pritom by stacilo trochu rychlejsie otacat zem. Nejaky mocnejsi motor nacapit niekde do puste, pripadne zalozit iniciativu pre synchronizovany vyskok narodov...
Odpovedať Známka: 7.1 Hodnotiť:
 

Staci trosku podzigat oscilatorom a system dobehne sekundu ako nic. Kedysi sa pouzival vceli vosk.
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kámo, ale si predstav, že by si všetci ľudia na Zemi ujebali synchronizovane jedným smerom ... By nás odjebalo z obežnej dráhy. Thrust jak sviňa.
Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár