neprihlásený Pondelok, 4. decembra 2023, dnes má meniny Barbora
Asus predstavil RISC-V minipočítač

Značky: RISC-VAsus

DSL.sk, 13.3.2023


Známy výrobca počítačov a počítačových komponentov Asus aktuálne predstavil nový minipočítač Tinker V, ktorý je postavený na procesore architektúry RISC-V.

Popularitu minipočítačov, ktoré sú zatiaľ takmer všetky architektúry ARM, odštartoval už pred jedenástimi rokmi známy minipočítač Raspberry Pi.

Aj Asus ponúka podobné ARM minipočítače pod značkou Tinker, Tinker V je jedným z celkovo prvých minipočítačov s architektúrou RISC-V.

RISC-V je open source inštrukčnou sadou a architektúrou navrhnutou v súlade s princípmi RISC, Reduced Instruction Set Computer, architektúr. Začala vznikať len v roku 2010 a v posledných rokoch si získava čoraz väčšiu pozornosť výrobcov, ktorí si môžu na nej navrhovať vlastné CPU bez potreby platenia licenčných poplatkov za ARM alebo MIPS.

Doteraz sa architektúra využívala najmä v menej výkonných procesoroch, často určených na špecifické účely. V poslednom období boli predstavené ale už aj výkonnejšie jadrá a procesory.

Tinker V ale nebude patriť medzi výkonnejšie minipočítače. Hoci jeho procesor je 64-bitový, ide iba o jednojadrový 1.0 GHz procesor.

Tinker V je podľa Asusu ideálny pre priemyselné IoT aplikácie. Doska minipočítača je štandardu Pico-ITX, ktorý je s rozmermi 10 cm x 7.2 cm o niečo väčší ako Raspberry Pi.

Minipočítač má 1 GB DDR4 RAM, voliteľne 16 GB eMMC flash pamäte, microSD slot, dva gigabitové Ethernet porty a viacero ďalších I/O rozhraní.

Ako u iných minipočítačov k dispozícii bude ako operačný systém Linux, Debian a Yocto.

Cenu ani termín dostupnosti Asus neohlásil.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Lacnejšia rozširujúca doska pre M.2 SSD pre Raspberry Pi 5
Trailery dvoch sci-fi seriálov podľa počítačových hier
O2 začne vypínať 3G sieť už v januári, oznámilo to až teraz
Windows 12 má byť údajne vydaný v júni 2024
Amazon si internetové satelity Kuiper nechá vyniesť aj od konkurenta SpaceX


inzerciaDiskusia:
                               
 

CAN Bus :)
Odpovedať Hodnotiť:
 

CAN'T BUS :(
Odpovedať Hodnotiť:
 

Kto je výrobca? Foxcon alebo kto?

Pretože dnes fungujú už aj 3D tlačiarne, ktoré na masovú výrobu teda neviem, či sú vhodné... Aj doska má obvody, Číňania za dolár za deň/mesiac to vydridušsky zložia a potom sa nielen my, ale aj oni čudujú, že majú problémy...

Ono aj taký návrh takéhoto čuda nie je len tak, ale zbúchať to vedeli už keď sa objavovalo, kde je plot a koniec sveta a podobná riť, pretože možnosti výroby nielen v Číne(rozumej kapitalistický Taiwan), ale v tej opravdovej Číne(tiež kapitalistický Peking-Čína) sa možno zistilo, že nie na všetko treba rozmýšľať tak, že horia obvody, ale je tu od 18. storočia priemyselná revolúcia a niekde to aj v importoch do USA/EÚ vidno, že to neskladal a primárne nenavrhoval človek, len tomu trocha dopomohol...

No a potom sa môžme čudovať, že prečo nemčúri žiadajú prachy, keď aj fabriku na tenisky v EÚ fungovať môže a nie všetko, čo je assembled in EÚ je tak pre obšťastnenie spotrebiteľa tak aj uvedené, aby mu neprišlo zle... :D
Odpovedať Známka: -7.9 Hodnotiť:
 

lieky.. lieky si si uz zobral?
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

To je miestne zvieratko...
Odpovedať Hodnotiť:
 

...momentálne je to generátor nezmyslov :-)
Odpovedať Hodnotiť:
 

Si zo Zamaguria alebo takú retardovanú mluvu len simuluješ?
Odpovedať Hodnotiť:
 

Poskytovanie inštrukčnej sady pod open source licenciou tak trochu metaprogramovaco vrhá na celú schému priekazne tieň potenciálu trójskeho koňa.
Odpovedať Známka: -4.5 Hodnotiť:
 

Chlapci uz so sebou konecne nieco robte. Bud si vylepsite generatory random textu alebo prestante brat fet.
Odpovedať Známka: 8.7 Hodnotiť:

Pridať komentár