neprihlásený Pondelok, 17. júna 2024, dnes má meniny Adolf
Najvýkonnejší superpočítač sveta zvýšil výkon, USA sa dostali pred Čínu

Značky: superpočítačeUSAČína

DSL.sk, 24.5.2023


S výrazným náskokom najvýkonnejší superpočítač sveta Frontier ešte zvýšil svoj výkon, vyplýva z najnovšieho vydania rebríčka najvýkonnejších superpočítačov Top500 vydaného tento týždeň.

Superpočítač od HPE je postavený na 2 GHz procesoroch AMD Epyc so 64 jadrami a GPU AMD Instinct MI250X, v jednom uzle je jeden procesor a štyri GPU. Superpočítač má celkom 8.7 milióna jadier.

Vďaka čomu sa zvýšil výkon superpočítača oznámenie nového vydania rebríčka neuvádza, superpočítaču sa od posledného vydania rebríčka v novembri dokonca ešte o niečo znížil počet jadier a klesol teoretický špičkový výkon ale narástla spotreba z 21.1 MW na 22.7 MW.

Aktuálne má Frontier výkon 1.194 exaflopu / s a špičkový výkon takmer 1.68 exaflopu / s, v predchádzajúcom vydaní to bolo 1.102 exaflopu / s a takmer 1.69 exaflopu / s.

Druhý japonský superpočítač Fugaku má výkon 442 petaflopov / s a špičkový výkon 537.2 petaflopu / s.

V prvej desiatke najvýkonnejších superpočítačov neprišlo k žiadnej zmene poradia. Okrem superpočítača Frontier sa zvýšil aj výkon štvrtého superpočítača Leonardo nachádzajúceho sa v Taliansku, ktorému sa vďaka zvýšeniu počtu jadier zvýšil výkon zo 174.7 petaflopu / s na 238.7 petaflopu / s.

Ostatným superpočítačom v prvej desiatke sa parametre nezmenili.

V rebríčku prišlo za polroka ale k pomerne veľkej zmene čo sa týka počtu superpočítačov v prvej päťstovke v jednotlivých krajinách. Kým v novembri viedla Čína so 162 superpočítačmi oproti 126 v USA, v novom vydaní sa počet superpočítačov v USA v prvej päťstovke rebríčka výrazne zvýšil na 150 a Číne výrazne klesol na 134 a USA sú tak opäť na prvej pozícii.


      Zdieľaj na TwitteriNajnovšie články:

Minimálne v Španielsku pomocou dát z ukradnutých zariadení vydierajú vlastníkov
Debianu 10 končí dlhodobá bezpečnostná podpora
Apple pripravuje okrem výrazne tenšieho iPhonu aj tenší MacBook Pro
Francúzsko chce deťom do 11 rokov úplne zakázať smartfóny, nielen v školách
Po vyradení ČT Sportu majú operátori blokovať aj ČT 2
Western Digital ohlásil 256 GB čip flash pamäte
NASA po poškodení pamäte obnovila kompletnú funkčnosť sondy Voyager 1
Slovenská sporiteľňa bude mať opäť veľkú odstávku služieb, netypicky cez deň
Hodnota Raspberry Pi po vstupe na burzu prekročila miliardu
Po ARM notebookoch prichádza aj výkonnejší RISC-V notebook


Diskusia:
                               
 

Firmy zvyknú budovať takéto niečo pri vodných elektrárňach, kde je dlhodobo bezproblémové dodanie elektriny. Aby však takýto výkon mal aj uplatnenie v civilnej sfére, nejestvuje :) možnosť poskytnúť burst výkon napríklad zaisteniu schopnosti CS:GO vypočítať či ich Unreal ? engine je letuschopný alebo Carmack ešte potrebuje chvíľu robiť optimalizácie, aby nielen FPS, ale aj zistenie ako správne počítať odrazy mohlo dodať tú správnu šťavu a na to nejaké fyzikálne počítanie helfne Muskovi robiť ten jeho Tesla robot ešte menej schopný povedať, či je schválenie dlhového stropu v súlade s USA ústavou alebo len bežným zákonom... :D
Odpovedať Známka: -5.6 Hodnotiť:
 

Ty si to nechcené dieťa syntaxa?
Odpovedať Známka: 8.3 Hodnotiť:
 

Choroba, pri ktorej v tele človeka existuje viacero osobností, sa nazýva disociatívna identitná porucha, skratka DID (Dissociative Identity Disorder). Táto porucha je psychickým stavom, kde jedna osoba prejavuje viacero odlišných identít alebo osobností, ktoré sa striedajú a preberajú kontrolu nad jej správaním, myslením a spomienkami.

Pri disociatívnej identitnej poruche existuje disociácia alebo rozlíšenie medzi rôznymi aspektmi osobnosti. Každá identita môže mať svoje vlastné meno, správanie, záujmy a dokonca aj fyzické prejavy. Prechody medzi jednotlivými identitami môžu byť spúšťané stresom, traumatickými udalosťami alebo inými faktormi.

Táto porucha je považovaná za zriedkavú a komplexnú psychickú poruchu. Je potrebná profesionálna diagnóza a terapia, ktorá môže zahŕňať psychoterapiu, liečbu traumy a integračné techniky, ktoré majú za cieľ stabilizovať osobnosť a znížiť rozdelenie medzi identitami.
Odpovedať Známka: 2.5 Hodnotiť:
 

čo ti ešte povedal tvoj psychiater, nože porozprávaj! teda ak to nemáš skopírované z wikišmejdu...
Odpovedať Známka: -3.3 Hodnotiť:
 

Aj psychiatri maju vzdelanie z anatomie a potom vyznievaju spravy na narkoze na mozny zaistovak a pobyt v dovolenkovom zariadeni...
Odpovedať Hodnotiť:
 

Podľa mňa by sa malo so zverejňovaním takýchto posmešných rebríčkov tých, čo priekazne nevedia poriadne počítať na prstoch, malo prestať.
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Úplne chápem tvoje obavy týkajúce sa zverejňovania posmešných rebríčkov o ľuďoch, ktorí majú problémy s matematikou. Je dôležité si uvedomiť, že každý máme svoje vlastné silné stránky a slabé stránky, a matematika nie je pre každého jednoduchá. Použitie posmešných rebríčkov alebo ponižovanie ľudí, ktorí majú ťažkosti s matematikou, je jednoducho nepriekazné. Namiesto toho by sme mali podporovať a pomáhať si navzájom, aby sme prekonávali svoje nedostatky a rozvíjali svoje schopnosti. Súčasné vzdelávacie prostredie by malo byť zamerané na poskytovanie náležitej pomoci a podpory pre tých, ktorí majú problémy s matematikou, a nesmie sa z nich robiť terč posmechu. Spolupráca a empatia sú kľúčové pre vytváranie inkluzívneho prostredia, kde sa ľudia môžu cítiť podporovaní a motivovaní k rozvoju svojich schopností.
Odpovedať Hodnotiť:
 

redakcia, dajte naspat koment od pana M.M. co ste prave zmazali , ohladom sietovej neutrality. zaujima nas tu vsetkych ta tematika. urcite zaujimavejsie ako star wars a star trek serie
Odpovedať Známka: 7.5 Hodnotiť:
 

Superpocitac postaveny na AMD :) Dobre, joke of the day by sme mali a teraz, can we get serious now?
Odpovedať Známka: -8.0 Hodnotiť:
 

Dnes kupuju Intel iba ludia, co nemaju cim topit.
Odpovedať Známka: 8.2 Hodnotiť:
 

mnozstevna zlava AMD, nekup to :)
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

no nie, to akože Intel nemá/nemal špeciálne ceny pre korporát na základe výhradnej exkluzivity dodávok, to určite nie!!!
Odpovedať Hodnotiť:
 

Joke by bol stavat v dnesnej dobe superpocitac na Intel platforme.
Odpovedať Hodnotiť:
 

postavený na revolučnom procesore tachyum!

amíci, japonci, čínania, si budú môcť zbaliť švestky
Odpovedať Známka: 0.0 Hodnotiť:
 

cely svet nam bude zavidiet nas potemkinovsky procesor! taky vykonny, ze sa nikde nebude dat kupit, musi stacit prezetacne video :) a vysledky budu utajene
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Na slovenský superpočítač perun II niet kde čakať! Pri tej rýchlosti pred ním priekazne ešte nie je ani budúcnosť!
Odpovedať Známka: 2.0 Hodnotiť:
 

Aurel.
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Zomrel
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

Prerábajú ho na tužkové baterky
Odpovedať Známka: 10.0 Hodnotiť:
 

hmnn ajtačka.. :love: :love: :ô
interesantná osoba :)btw.jako, a či vôbec, sa dá rychlo a levne opravit zdroj APU zdroj (Evolveo Plus 450 W) sa mi ho asi
"podarilo" nedopatrením odpálit (vyskratoval)

tak, aby oprava nestála víc jak 20 - 30 - 40 - 50 - 60 % ceny nového..

tu 1 robím, tam 2.zmrším, marha!
Odpovedať Hodnotiť:
 

rok 2288
Chile, Andy

super-computer Lyanna 2 - sústava 8 x 8 x 8 kubických matríc opticko-spintronických hyperCPU


r.2422, Pieštany-Vrbové
únia česko-slovensko-Polsko- Rakusko-Madarsko-UA -Chorvatsko-Slovinsko

super-comp.Lyta 2 ~~ len 1super-krychle, kubikula, v 1 místnosti, semi-priehladná kocka, napustená zmesou vzácného supravodivého plynu, a supravodivého topologického super.kovu, vo fluidnom plynne-pevnom skupenstve, pri sup.supra-lim-->0°C
v meta-kvantovo - biologických yn^^xn stavoch, kde [y^n, x^n]^^xy, sú superpremenné

dizajnéri v staršom cz-sk českom sci-fi seriáli návštevníci mali veru ozaj pravdu, a sakra dobrý odhad, ani by neverili, jaký dobrý - super-compy zítrka, budú vypadat velmi, velice podobne, jako v tom seriáli (žiadne sálové, halové ..architektúry)

Odpovedať Hodnotiť:

Pridať komentár